"Uczyć - ciekawiej, nowocześniej, efektywniej" - Blog Projektu Erasmus+ realizowanego w Szkole Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Wadowicach, kontynuacja bloga projektu "Podnoszenie jakości i efektywności pracy szkół i przedszkoli z terenu Gminy Wadowice poprzez rozwijanie kompetencji kadry edukacji szkolnej"
Łączna liczba wyświetleń
poniedziałek, 5 marca 2018
Wirtualny spacer po literackim Dublinie - konspekt lekcji
Scenariusz zajęć z języka polskiego
Temat: Wirtualny spacer po literackim Dublinie
Motto: in Dublin you can’t throw a stick without hitting a poet
Cel główny:
uczeń zapoznaje się z literackim Dublinem
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi:
wymienić walory turystyczne literackiego Dublina
obsługiwać serwis internetowy Mapy Google
wyszukiwać informacje w serwisach internetowych
Metody pracy:
● pogadanka
● dyskusja
● ćwiczenie praktyczne
Formy pracy:
● indywidualna jednolita i zróżnicowana
● zbiorowa jednolita i zróżnicowana
● grupowa
Środki dydaktyczne:
● komputery podłączone do Internetu
pisemne zadania dla każdego ucznia z podziałem na grupy
Czas trwania zajęć: 2 x 45 minut
Przebieg zajęć
I. Rozmowa wstępna dotycząca Irlandii – usytuowanie geograficzne, wskazanie na mapie, skojarzenia uczniów.
II. Podanie tematu lekcji i określenie jej celów.
III. Realizacja tematu:
1.Polecenie dla uczniów wyświetlone na tablicy medialnej:
Włącz tablet i wpisz adres Google Earth. Uruchom aplikację. W lewym górnym rogu znajduje się wyszukiwarka, wpisz w niej Dublin i kliknij w lupę. Widok mapy przesunie się nad Dublin. Teraz możesz rozpocząć podróż po Dublinie – dwoma palcami możesz przybliżać i okręcać mapę. Zobacz, jak blisko można przybliżyć budynki i jak działa oglądanie ich pod różnym kątem.
Oczywiście aplikacja Google Earth może zostać wykorzystana na wiele innych sposobów. W menu znajdziesz inne opcje modyfikujące widok map i dodające kolejne warstwy z informacjami takimi jak nazwy ulic, informacje z Wikipedii, które są dołączone do istotnych elementów mapy, a także zdjęcia – które są dodawane przez osoby będące fizycznie w danym miejscu.
2. Podział na 2-3-osobowe grupy i wyświetlenie poleceń dla każdej z nich na tablicy:
Odnajdź wskazane miejsca, przygotuj najciekawsze wiadomości o nim do przedstawienia na forum klasy. A. Muzeum Pisarzy Dublińskich/ Dublin Writers Museum/ B. Centrum Jamesa Joyce’a/James Joyce Centre C. Muzeum Joyce’a w Martello Tower/ James Joyce Museum w Mortello Tower/ D. Miejsce urodzenia George’a Bernarda Shaw/ The Shaw Birthplace E. Biblioteka Marsha/Marsh’s Library F. Trinity College Library G. Most Samuela Becketta, Sean O’Casey, Jamesa Joyce’a
H. Miejsca związane z: Jonathanem Swiftem, W.B. Yeatsem, Oscarem Wildem, Patrickiem Kavanagh.
3. Prezentacja przygotowanych wiadomości na forum klasy ze wskazaniem na mapie Google miejsca oraz pokazaniem fotografii (ok. 5 min.).
IV. Podsumowanie zajęć – wyświetlenie mapy literackiego Dublina:
np. załącznik 1.
V. Praca domowa: Byłam w … – kartka z pamiętnika. Napisz o wybranym miejscu w Dublinie.
Pomocna strona: https://zyciewirlandii.com/2012/01/20/literacki-dublin/
Załącznik 1
http://static.lovetotravel.pl/galery/13690_dublin_mapa.jpg
Opracowała: Wiesława Wójcik
Koordynator placówki: Kamil Bałys
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz