Łączna liczba wyświetleń

sobota, 24 marca 2018

Konspekt zajęć przedszkolnych - „Teatrzyk cieni- shadow theatre”


Temat tygodnia: Chcę być aktorem.
Temat dnia: „Teatrzyk cieni- shadow theatre”
Grupa: Krasnale
Wiek dzieci: 4 lata
Liczba dzieci biorących udział: 20
Nauczyciel prowadzący: Marta Śliwa

Cele ogólne : 
- Rozbudzanie aktywności poznawczej dzieci ;
- Umożliwienie zrozumienia związków przyczynowo-skutkowych; 
- Tworzenie warunków do rozwijania wyobraźni ;
-Wzbudzanie zainteresowania językiem angielskim.
-Poznanie nowych słówek w języku angielskim

Cele szczegółowe :
Dziecko :
- potrafi rozwiązać zagadkę, poznaje jej rozwiązanie w języku angielskim
- potrafi wysłuchać w skupieniu przedstawiany utwór , rozumie jego treść;
- rozumie przyczynę powstawania cienia;
- wiąże obecność cienia ze źródłem światła;
- rozpoznaje cienie i kojarzy je z odpowiednimi przedmiotami ;
-nazywa przedstawine cienie używając angielskich słówek
- uczestniczy w zabawach ruchowych i przestrzega zasad bezpieczeństwa;

Środki dydaktyczne : 
utwór T. Fiutowskiej ”Przedwiośnie w lesie”, rzutnik światła, parawan , sylwety z utworu , papier , szkło, torebka foliowa , plastik , metal, karta pracy, odgłosy lasu CD

Formy pracy : 
zbiorowa, zespołowa, indywidualna

Metody pracy : 
Czynne : aktywność własna dziecka , inscenizacja
Słowne : odczytanie utworu , zagadka , rozmowa 
Oglądowe :prezentacja , obserwacja ,pokaz 
Przebieg zajęć:
1. Nauczycielka stwierdza ,że będziemy dzisiaj mówić o czymś , co schowało się w zagadce :

Chodzi za nami , gdy lampa świeci .
Nie lubi mroku ani nocy .
Pojawia się za nami w słoneczny dzień .
Już wiecie ? To przecież jest … 

Cień-
shadow
Dzieci poznają nowe słowo, powtarzają je, poprawnie je wymawiają.

2. Skąd bierze się cień ? 

Dzieci opowiadają kiedy można zobaczyć cień – słoneczny dzień , gdy świeci lampa 
Próbują robić cień na przygotowanym ekranie .
W którym miejscu trzeba stanąć , aby na ekranie powstał cień ?

Próba badawcza 
Co się stanie , jak jedno z was stanie tak , aby między nim a źródłem światła znajdował się ekran ? Może cień będzie lepszy ? 
Po kilku próbach dzieci zauważyły, że cień się nie pojawił . Dlaczego?
Ponieważ na dziecko nie pada światło lampy .

Co się stanie z cieniem jak zgaśnie lampa ? Cień znika .

3. Segregowanie przedmiotów , ze względu na intensywność rzucania cienia .

Sprawdźmy , czy przedmioty zgromadzone w koszyku rzucają cień ? Jaki on jest ? 
Posegregujmy je w zależności jaki dają cień .

plastik , metal , drewno , szkło , torebka foliowa , papier 
Nazywanie przedmiotów w języku angielskim, zwrócenie uwagi na poprawną wymowę słówek.

Wspólne wyciąganie wniosków : 
Przedmioty przeźroczyste rzucają słaby cień .
Przedmioty nieprzeźroczyste rzucają mocny cień .

Nauczyciel wyjaśnia , że promienie świetlne przechodzą przez przedmioty przeźroczyste , natomiast nieprzeźroczyste zatrzymują światło i w ten sposób powstaje cień . 

4. Teatrzyk cieni- „Przedwiośnie w lesie”.
5. Rozmowa na temat przedstawienia:
-rozpoznawanie postaci występujących w przedstawieni
-wymiana nazw zwierząt w języku angieskim
-co to jest przedwiośnie
-przypomnienie sobie nazw pór roku, również w języku angielskim

6. Zabawa ruchowa : „Cień” – nauczyciel wybiera jedno dziecko , które jest cieniem . 
Dzieci truchtają w kole , na sygnał „cień” pokazuje ruch lub pozę , a pozostali naśladują .

8. Praca indywidualna- karta pracy : 

Dziecko odnajduje pasujący cień danego przedmiotu, otacza go pętlą. Koloruje obrazki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz