Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 29 października 2017

Gazetka informacyjna z pobytu w Londynie.

 Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Choczni, mogą oglądać zdjęcia, ulotki, informacje o zabytkach z Londynu. Co warto zwiedzić, jak się poruszać po Londynie, jak wygląda miasto. Wrażenia z pobytu z sierpnia 2017 roku -mobilność Joanny Kozłowskiej oraz Agnieszki Pasternak-Fraś.


Koordynator placówki: Kinga Cholewka

czwartek, 26 października 2017

Informacja o Projekcie na stronie Urzędu Miasta Wadowice

W dniu 26.10.2017 na stronie Urzędu Miasta ukazał się artykuł podsumowujący pierwszy etap Projektu, opracowany przez koordynatora gminnego - Iwonę Majkowską - Kochan.
Link do artykułu: https://wadowice.pl/najnowsze/pozostale-wiadomosci/z-mobilnoscia-nam-do-twarzy..-podsumowanie-i-etapu-projektu-edukacyjnego

Scenariusz z otwartej lekcji historii z elementami języka angielskiego w klasie III gimnazjum temat „Pierwsze konstytucje”

Nauczyciel: Magdalena Wiercimak
Placówka:  Zespół Szkół w Jaroszowicach
Klasa: III gimnazjum
Data: 13.10.2017
Czas: 45 min.
Cele ogólne:
- ukazanie, na czym polega szczególne znaczenie konstytucji dla organizacji państw i społeczeństw,
- przedstawienie roli zasad wprowadzonych przez konstytucje dla poszanowania podstawowych praw i wolności człowieka,
- kształtowanie postaw tolerancyjnych.
Cele operacyjne:
- uczeń zna daty uchwalenia i twórców pierwszych konstytucji: Konstytucji USA, Konstytucji 3 Maja i Konstytucji Francji,
- potrafi określić, jakie znaczenie dla ustroju demokratycznego posiada zasada trójpodziału władzy,
- zna najważniejsze zasady sformułowane w pierwszych konstytucjach,
- potrafi analizować źródło normatywne i na jego podstawie przedstawić podział władzy w poszczególnych krajach,
- wyjaśnia pojęcia poznane na lekcji,
- potrafi wyjaśnić, dlaczego konstytucję nazywa się ustawą zasadniczą.
Metody pracy:
- praca z tekstem źródłowym,
- rozmowa nauczająca,
- dyskusja.
Środki dydaktyczne:  
- ekran,  teksty poszczególnych konstytucji, mapa ścienna
Przebieg zajęć:
1.       Przywitanie, sprawdzenie listy obecności, zapisanie tematu w dzienniku i zeszytach.
2.       Nauczyciel wraz z uczniami powtarza wiadomości z ostatniej lekcji.
3.       Uczniowie oglądają krótki filmik – Konstytucja – dlaczego jest taka ważna?
4.       Uczniowie prezentują własne rozumienie pojęcia KONSTYTUCJA i  wraz z nauczycielem, formułują definicję, którą zapisują do zeszytów.
5.       Nauczyciel przedstawia okoliczności uchwalenia pierwszych konstytucji.
6.       Nauczyciel  odwołuje się do oświeceniowej, znanej uczniom, monteskiuszowskiej zasady trójpodziału władzy.
7.       Uczniowie otrzymują zadanie wyszukania w tekstach źródłowych tych fragmentów, które dotyczą:
- władzy ustawodawczej;
- władzy wykonawczej;
- władzy sądowniczej.
8.       Nauczyciel monitoruje pracę uczniów.
9.       Poszczególni uczniowie odczytują wybrane fragmenty, nauczyciel czuwa nad prawidłowością klasyfikacji.
10.   Po krótkiej wymianie zdań uczniowie wspólnie z nauczycielem  przygotowują tabelaryczne zestawienie, które zostaje zapisane w zeszytach.
11.   Nauczyciel wprowadza poznane pojęcia w języku angielskim takie jak: konstytucja, władza ustawodawcza, wykonawcza, sądownicza, poprawki, kongres, senat itp.
12.   Nauczyciel inicjuje dyskusję pytając uczniów o podobieństwa i różnice miedzy poszczególnymi konstytucjami.
13.   Nauczyciel wspólnie z uczniami formułuje wnioski.
14.   Podsumowanie i zakończenie zajęć.

 Koordynator: Agńieszka Jewuła

Wystawa pn. „Nasze wakacyjne podróże po Europie” w Przedszkolu Publicznym Nr 1 w Wadowicach


 W ostatnich dniach września br. w Przedszkolu Publicznym Nr 1 w Wadowicach, w ramach realizacji „Planu wdrażania efektów” w związku z udziałem przedszkola w projekcie PO WER, wykonaliśmy wystawę pamiątek i rekwizytów przywiezionych przez rodziców i dzieci z wakacyjnych podróży po Polsce i krajach europejskich.

Wystawa pt. „Nasze wakacyjne podróże po Europie” cieszyła się dużym powodzeniem wśród rodziców i dzieci. Przedszkolaki chętnie rozpoznawały i nazywały charakterystyczne europejskie zabytki, budynki, symbole, flagi, znane miejsca i osoby, itp. przedstawione na widokówkach, folderach, zdjęciach, magnesach, itp., dzieliły się swoją wiedzą i spostrzeżeniami na ich temat, wspominały udział w wakacyjnych rodzinnych podróżach po Polsce i Europie. 
Koordynator: Urszula Roman

wtorek, 24 października 2017

Podróżujemy po krajach Unii Europejskiej.

Na dwóch kolejnych lekcjach przyrody w Szkole Podstawowej nr 1 w Choczni, uczniowie klasy 5 b pod kierunkiem p. Anny Paterek poznawali wybrane kraje Unii Europejskiej. Nadrzędnym celem lekcji było przedstawienie wielokulturowości i różnorodności krajów unii oraz lepsze poznanie atrakcyjnych przyrodniczo i bogatych w zabytki regionów Europy. 


Uczniowie pracowali metodą projektu. Przygotowali samodzielnie lub w grupach ciekawe i bogato ilustrowane prezentacje. Były informacje o kulturze, zabytkach, atrakcjach przyrodniczych i kulinarnych oraz walucie i języku takich krajów jak: Włochy, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Słowacja, Czechy i Malta. Każdy kraj prezentował artystycznie wykonany plakat lub makieta. 




Tak przygotowani uczniowie na pewno będą ciekawymi świata i otwartymi na nowe doświadczenia podróżnikami. Wzbogaceni o nową wiedzę stwierdzamy - ,,Podróże kształcą".


Nauczyciel prowadzący: Anna Paterek


Koordynator placówki:  Kinga Cholewka

,,Językowe pożyczki” na kółku polonistycznym w SP nr 1 w Choczni



        Wyjazd na kurs językowy na Maltę i udział w  projekcie ,,Mobilność kadry edukacji szkolnej” sprawiły, że  świeższym okiem spojrzałam na metody i formy pracy na języku polskim. Podczas przygotowań do mobilności, jak i w czasie samego kursu języka angielskiego, zrodziło się kilka pomysłów na zajęcia, które postanowiłam wykorzystać
w praktyce. Oto konspekt z pierwszych zajęć przeprowadzonych w ramach kółka polonistycznego, które zatytułowałam ,,Językowe pożyczki”.


Konspekt zajęć kółka polonistycznego dla uczniów klas V – VI szkoły podstawowej

Temat: Językowe pożyczki – anglicyzmy.

Czas zajęć: 45 min.

Cel ogólny zajęć: uczeń dostrzega i rozumie istotę wpływów  języka angielskiego na rozwój polszczyzny ze szczególnym uwzględnieniem XIX, XX i XXI wieku.

Cele szczegółowe zajęć: uczeń zna i rozumie terminy: neologizm, zapożyczenie; potrafi wymienić nazwy języków, z których występują zapożyczenia we współczesnej polszczyźnie, umie wskazać kategorie i rożne dziedziny, w których obecnych jest najwięcej  zapożyczeń z języka angielskiego, wskazuje okresy historyczne, podczas których  trafiło do polszczyzny najwięcej zapożyczeń z języka angielskiego, zajmuje krytyczne stanowisko wobec tych zapożyczeń, potrafi uzasadnić trafne lub błędne  użycie wyrazów pochodzenia angielskiego, zabiera głos w dyskusji, czy można uniknąć we współczesnej polszczyźnie anglicyzmów, dostrzega i rozumie związki kulturowe pomiędzy Polską a krajami anglojęzycznymi, wykazuje postawę tolerancji i szacunku dla odmiennej kultury i języka, potrafi świadomie i celowo wzbogacać swą wypowiedź stosując zapożyczenia.

Metody pracy: pogadanka, problemowa, elementy dyskusji, praca ze słownikami

Formy pracy: praca w grupach, zbiorowa

Środki i materiały dydaktyczne: tablica multimedialna, Słownik języka polskiego, Słownik wyrazów obcych, fiszki z wyrazami pochodzenia angielskiego z różnych dziedzin ludzkiej działalności, duże plansze z wypisanymi nazwami kategorii zapożyczeń: technika, sport, moda, kultura i rozrywka, muzyka, praca, kuchnia, życie codzienne; kilka dużych kartek na wspólne notatki.

Przebieg zajęć:
I.                   Część wstępna
·         Pogadanka na temat tego, skąd biorą się nowe wyrazy w języku polskim.
·         Wyjaśnienie terminu neologizm, odczytanie definicji ze słownika i zapisanie jej na dużej planszy, która będzie widoczna poprzez resztę zajęć.
·         Wyjaśnienie terminu zapożyczenie, również odczytanie definicji ze słownika i zapisanie jej na kolejnej dużej planszy.
·         Przytaczanie przez uczniów wyrazów, które według nich pochodzą z języków  obcych.
·         Podawanie przykładów nazw języków, z których mogą występować zapożyczenia w polszczyźnie.
·         Ustalenie wspólnego wniosku na temat pochodzenia z języka angielskiego dużej części zapożyczeń we współczesnym języku polskim.

II. Realizacja tematu
·         Podział uczniów na grupy po 3 - 4 osoby. Losowy podział fiszek z różnymi wyrazami pochodzenia angielskiego.
·          Praca uczniów w grupach polegająca na  przyporządkowaniu zapisanych na fiszkach wyrazów  do określonej kategorii tematycznej, np.:
Ø  technika: flesz, kompakt, komputer, kontener, walkman
Ø  sport: aut, doping, dżokej, hokej, lider, mecz, ring, rugby, set, tenis, walkower, team
Ø  moda: dżersej, dżinsy, trendy, tweed, klipsy, lycra, bikini,
Ø  kultura i rozrywka: bestseller, show, disco, disc jockey (DJ), drink, fan, singiel, happening, dubbing, hobby, musical, party, pub, puzzle, quiz, serial, thriller muzyka: blues, hip – hop, fan – club, breakdance, country, heavy – metal, playback, rock, wideoklip
Ø  praca: biznes, biznesmen, bizneswoman, boss, boom, holding, leasing, menedżer, sponsor, monitoring
Ø  kuchnia: cheeseburger, chipsy, dressing, fast- food, grill, hamburger, hot dog, lunch, popcorn, sandwich, tost, keczup, whisky, snack
Ø  życie codzienne: logo, ranking, marker, market, Teflon, happy end, snack bar, scrabble, weekend, notebook
·         Wspólne sprawdzenie efektów pracy w grupach. Omówienie każdej kategorii nazw pod katem zrozumienia znaczenia każdego z użytych przykładów.
·         Wyjaśnienie przy pomocy Słownika języka polskiego, Słownika wyrazów obcych oraz ich wersji elektronicznych niezrozumiałych dla uczniów wyrazów lub takich, których przyporządkowanie do określonej grupy sprawiało uczniom trudność.
·         Zwracanie uwagi na poprawny zapis ortograficzny i dostosowywanie się wyrazów obcych do polskich wzorców odmiany.
·       Wyjaśnienie pojęcia anglicyzmy. Wspólne sformułowanie definicji i zapisanie jej na dużej kartce.
·  Wskazanie kategorii, w których występuje najwięcej zapożyczeń z języka angielskiego – muzyka, moda, kuchnia.
III.             Podsumowanie
·         Próba dyskusji nad koniecznością używania zapożyczeń.
·         Podawanie przykładów błędnego i niepotrzebnego używania anglicyzmów.
·       Wykonanie gazetki w klasie z wypracowanych podczas zajęć materiałów (plansze z definicjami, naklejone fiszki na plansze z odpowiednimi kategoriami nazw, w których występują zapożyczenia).    

              
Autorka scenariusza zajęć:
Barbara Tutaj,
nauczycielka języka polskiego
w Szkole Podstawowej nr 1 w Choczni

Koordynator placówki: Kinga Cholewka



Węgry + Londyn + the Beatles = działania projektowe w SP nr 2 w Wadowicach

W Szkole Podstawowej nr 2 październik obfitował w wydarzenia związane z Projektem "Mobilność kadry edukacji szkolnej". 
W dniu 17.10.17r. odbyło się spotkanie nauczycieli mające na celu podjęcie współpracy ze szkołą partnerską w węgierskim Kecskemet, na którym ustalono plan działania i założenia listu intencyjnego. W czasie dyskusji zastanawiano się także, w jaki sposób wykorzystać umiejętności i wiedzę nauczycieli nabytą w trakcie kursów językowych za granicą.

W tym samym dniu grupa nauczycieli przygotowujących się do odbycia kursu językowego w Londynie w 2018 roku została zapoznana przez koordynatora placówki z procedurą wyboru i rezerwowania kursów oraz opcji zakwaterowania w czasie wyjazdu.  

21 X 2017r. w czasie szkoleniowej rady pedagogicznej SP nr 2 im. Marii Konopnickiej w Wadowicach uczestnicy projektu „Mobilność kadry edukacji szkolnej” podzielili się doświadczeniem i wrażeniami z lipcowego wyjazdu na kurs językowy do Londynu. Członkowie RP z dużym zaciekawieniem wysłuchali prezentacji „London adventure”. Zawierała ona cenne wskazówki, które z pewnością przydadzą się nauczycielom przygotowującym się do kursu językowego w lutym 2018 roku. 

Wszystkim trudno było uwierzyć, że w ciągu dwutygodniowego pobytu w Londynie (po wyczerpującej nauce w szkole językowej) uczestnicy mieli tyle siły, aby zwiedzić  5 muzeów, stanąć jednocześnie na obu półkulach w Greenwich, odwiedzić polską szkołę w Wimbledonie, podziwiać panoramę brytyjskiej stolicy z London Eye, posłuchać bicia Big Bena oraz sfotografować się z ulubionymi aktorami. W czasie prezentacji uczestnicy mobilności (M. Skrzypczak-Płaszczyca, J.Gajczak, I. Urbaś, P.Supron, K. Mużydło) promowali ideę uczenia się przez całe życie oraz wskazywali na bardzo rozwijający charakter mobilności zagranicznej. 
Znalezione obrazy dla zapytania the beatles logo
W drugiej części spotkania nauczyciele mieli niepowtarzalną okazję ćwiczyć swoje umiejętności językowe i wokalne. Odbyło się to w oparciu o przygotowane w wersji karaoke piosenki legendarnego brytyjskiego zespołu THE BAETLES, których opracowaniem zajęli się Paweł Supron i Agnieszka Bogunia. Zebrani zapiewali wspólnie  takie hity, jak "LOVE ME DO", TWIST AND SHOUT", "ALL YOU NEED IS LOVE", czy nieśmiertelne "YESTERDAY". Wszyscy wspinali się na wyżyny swoich możliwości zarówno w dziedzinie śpiewu, jak i języka angielskiego.  Całość zabawy prowadził nauczyciel jęz. angielskiego i francuskiego - Paweł Supron -  promujący w ten sposób ideę dążenia do wielojęzyczności. Efektem karaoke oprócz wartości poznawczych (odkryte nowe talenty, angielskie wyrazy i ponadczasowe melodie), były także niezapomniane wrażenia.
Koordynator placówki: Iwona Majkowska - Kochan 

poniedziałek, 23 października 2017

Wyjazd uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Choczni na obóz językowy Euroweek




W dniach 13 - 17 października grupa 27 uczniów wraz z opiekunami p. Dorotą Studnicką i p. Eweliną Bratek przebywała na obozie językowym Euroweek w Długopolu Zdroju. Był to pierwszy taki wyjazd zorganizowany przez naszą szkołę, ale już teraz wiemy, że na pewno nie ostatni!
Celem wyjazdu było doskonalenie umiejętności językowych uczniów. Każdy dzień obfitował w wiele różnorodnych zajęć prowadzonych przez wolontariuszy min.  z Wietnamu, Tajlandii czy Ugandy. Każdego dnia młodzież wykonywała prace projektowe uczące ich działania  w grupie np. tworzenie scenariusza i nagranie  krótkiego filmu czy reklamy. Nie obyło się  też  bez autoprezentacji, podczas której  uczniowie z różnych szkół mogli  poznać się lepiej.




Młodzież brała również udział w debacie oxfordzkiej  ucząc się tym samym przedstawiania i argumentowania swoich racji. Wszystkie zadania wykonywane były  przez uczniów wyłącznie w języku angielskim, gdyż wolontariusze znali zaledwie kilka słów po polsku, wymagało to więc od młodzieży dodatkowego wysiłku. Wieczorem, po  zajęciach, przychodził czas na chwilę rozrywki w postaci Talents Show, Multicultural Party czy prezentacji krajów, z których pochodzili wolontariusze. Jednym z punktów wyjazdu była też wycieczka krajoznawcza, gdyż okolice Długopola Zdroju są bardzo urokliwe.


Wyjazd dał uczniom szansę na poznanie innych kultur, nauczył ich współpracy,  a co najważniejsze uczniowie rozwinęli swoje umiejętności językowe i uwierzyli w siebie! Hasło ostatnich zajęć brzmiało MISSION IMPOSIBLE IS POSSIBLE i myślimy, że każdy uczestnik kursu w to uwierzył. 

Organizatorzy: Ewelina Bratek, Dorota Studnicka

Koordynator placówki: Kinga Cholewka

niedziela, 22 października 2017

Nasz Projekt w Konkursie Selfie+

W ramach upowszechniania i promowania Projektu "Podniesienie jakości i efektywności pracy szkół i przedszkoli z terenu Gminy Wadowice poprzez rozwijanie kompetencji kadry edukacji szkolnej" zgłosiliśmy nasze zdjęcia do Konkursu "Selfie+" w każdej z trzech kategorii. Dodatkowym warunkiem opublikowania zdjęcia na platformie konkursowej było  zatytułowanie zdjęcia, sporządzenie krótkiego opisu odnoszącego się do jego treści i celów Projektu.
1) Kategoria: REZULTATY PROJEKTÓW 
Tytuł :  "Jesteśmy otwarci na Europę" 
Autor: SP nr 5
Opis: W szkołach i przedszkolach Gminy Wadowice zagościła tematyka europejska. Uczestnicy Projektu podjęli wiele inicjatyw, aby promować jego rezultaty w środowisku lokalnym, wśród uczniów i pracowników placówek. Jedną z nich były Kąciki Europejskie organizowane podczas festynów rodzinnych na terenie Gminy. W ich trakcie można było rozwiązać quiz o Europie, pośpiewać w językach obcych, zatańczyć w rytm melodii z różnych krajów, a nawet – sprawdzić, co nowego w brytyjskiej prasie!

2) Kategoria: 
POKAŻ NAM PLUSY SWOJEGO ERASMUSA
Tytuł :"Podróż to nauka w drodze" 
Autor: Iwona Majkowska - Kochan

Opis: Największym plusem  naszego Projektu jest fakt, że nauczyciele z Gminy Wadowice wezmą udział w 108 kursach językowych i metodycznych w 8 krajach europejskich. To forma doskonalenia zawodowego, z której dotychczas nie korzystali. Oprócz wzbogacenia warsztatu pracy, kształcenia umiejętności językowych i komunikacyjnych poznają walory turystyczne i kulturę krajów docelowych. W ramach przygotowań korzystają z przewodników turystycznych zakupionych dla każdej placówki Konsorcjum.




3) Kategoria: 
NASZ PROJEKT W JEDNYM UJĘCIU
Tytuł :  "Europejska Parada Przedszkolaków" 
Autor: Kinga Cholewka
Opis: Barwny korowód przedszkolaków przeszedł ulicami Wadowic 2.06.17 r. wzbudzając wielkie zainteresowanie mieszkańców miasta, turystów, a także licznie zgromadzonych rodziców. Przedszkolacy z 13 placówek (szkół i przedszkoli) wchodzących w skład Konsorcjum realizujących projekt PO WER wraz ze swoimi nauczycielami zaprezentowali publiczności wybrane kraje europejskie, podkreślając ich wyjątkowość poprzez charakterystyczne barwy, kostiumy, rekwizyty. Na koniec wszyscy odśpiewali „If you happy”.

Opracowanie opisów: Iwona Majkowska - Kochan

Spotkania promujące działania projektowe w PP nr 2

Na pierwszym spotkaniu w dniu 22.09.2017 r. koleżanki Marta i Asia przedstawiły raport z mobilności do Cork w Irlandii.Podzieliły się wrażeniami z pobytu na Zielonej Wyspie.Stwierdziły,że  mobilność dała możliwość zwiedzenia nowego kraju, poznania jego kultury i   języka. Ponadto zdobyte nowe doświadczenia będą wykorzystywać w swojej pracy. Koleżanki przedstawiły swój paszport językowy i stwierdziły,że po odbyciu mobilności ich poziom zdolności  posługiwania się językiem angielskim wzrósł.

W nowym roku szkolnym  odbyło się drugie spotkanie na którym koordynator Bernadetta przedstawiła wiadomości z zebrania  koordynatorów, które odbyło się dnia 2.10.2017 r w SP nr 5.Wszyscy uczestnicy spotkania wspólnie zastanowili się jak jeszcze więcej wykorzystywać w pracy zdobyte umiejętności  po  odbyciu   mobilności. Na koniec przedstawiono pytania i uwagi.

„Czytanie na dywanie w języku angielskim – READING IS OK!” w Przedszkolu Publicznym nr 3



W  dniach 02-06.10. 2017 r. nauczyciele z naszego przedszkola czytali swoim podopiecznym książki w języku angielski. Była to świetna okazja dla osób biorących udział w projekcie POWER, aby zademonstrować swoje umiejętności nabyte podczas wyjazdów językowych. Dzieci natomiast świetne bawiły się słuchając swoich nauczycieli mówiących i czytających w języku obcym. Akcja tak bardzo przypadła do gustu przedszkolakom i ich wychowawcom, że trwa do dziś. Nasze działania miały na celu zwiększenie poziomu wiedzy i umiejętności dzieci z języka angielskiego, promowanie uczenia języków obcych oraz upowszechnianie dobrych praktyk edukacyjnych.

Koordynator placówki: Anna Wołczyk

czwartek, 19 października 2017

Belgia - królestwo czekolady (scenariusz zajęć).

W Przedszkolu Publicznym nr 2 w ramach działań projektowych w miesiącu pażdzierniku dzieci z wszystkich grup poznają kraj Belgia. Królestwo Belgii ze stolicą w Brukseli to  państwo, o którym dzieci się mogą dużo dowiedzieć. Każdy maluch na pewno zapamięta, że w Belgii dużo  produkuje się i  spożywa  czekolady w różnych postaciach. W kraju tym też powstały ulubione przez dzieci Smerfy. Oczywiście przy poznawaniu Belgii jest doskonała okazja do zapoznania przedszkolaków z trudniejszym tematem  jakim jest Unia Europejska. 

Dzień otwarty dla rodziców  w grupie ,,Biedronki" – 4 października 2017  roku        
Scenariusz zajęć:                                                                                       
  Temat: -  Belgia –królestwo czekolady. „Czekoladowy dzień”- zabawy  z  belgijską,  najlepszą czekoladą na świecie. Wykonywanie i dekorowanie pralinek. Poznanie sposobu powstawania nutelli   z wykorzystaniem ciemnej czekolady- smakowanie.
Udział rodziców we wspólnym tworzeniu słodkich przekąsek i zabawie w grupie przedszkolnej.
Przebieg;
1.      Przybliżenie wiadomości o  Belgii.
-Belgia ma najlepsza czekoladę na świecie, mającą ponad 300 letnią tradycje.
-W  tym kraju produkuje się ponad 170 tysięcy ton czekolady rocznie, która sprzedawana jest w ponad dwóch tysiącach sklepów, przeciętnie Belg zjada rocznie ponad 9 kilogramów czekolady. Nie dziwi więc, że są oni wręcz uzależnieni od niej.
-Jeśli chodzi o czekoladki, to najsłynniejsze są belgijskie pralinki, a ich początki sięgają 1857 roku. "Pan Neuhaus, który prowadził aptekę w Brukseli musiał wysłuchiwać skarg ludzi na gorzkie i niedobre lekarstwa. By lepiej smakowały, postanowił oblekać tabletki czekoladą. Od tego czasu zaczęto wymyślać, czym można byłoby wypełnić taką czekoladę - jakim nadzieniem i tak powstały pralinki"
2.     Oglądanie ilustracji oraz czekolady w trzech smakach: ciemna-gorzka, mleczna, biała- smakowanie jej.
3.     Wspólne z dziećmi wykonywanie nutelli orzechowo-czekoladowej – dz. poznaje proces jej powstawania.
4.     Dzieci w smerfnych czapkach i białych fartuszkach przy stolikach wspólnie z rodzicami wykonują pralinki i obtaczają je w różnych posypkach; umieszczają je w papilotkach.
5.     Smarowanie wafli wcześniej przygotowana masą orzechowo-czekoladową – smakowanie, próbowanie, zjadanie – rodzice też próbują.

6.     Wspólna zabawa do muzyki Soul Control - Chocolate (Choco Choco).

poniedziałek, 16 października 2017

Scenariusz zajęć z języka angielskiego: „Ubrania i dodatki – lekcja powtórzeniowa” – wykorzystanie platformy kahoot

Nauczyciel: Iwona Blarowska
Klasa: 6 SP
Data: 12.09.2017
Czas: 45 min.
 Cele: uczeń zna słownictwo z kategorii ubrania i dodatki, zna czasownik wear, potrafi opisać co ma na sobie wybrana osoba używając konstrukcji: He/She is wearing ….. .

Metoda pracy: aktywizująca
 Forma pracy: w grupach
 Środki dydaktyczne: laptop, rzutnik, ekran, urządzenia mobilne: smartfony lub tablety, zdjęcia wycięte z kolorowych gazet przedstawiające różnorodnie ubrane osoby

Przebieg zajęć:
 I ok. 30 min.
1. Powitanie, sprawdzenie obecności, przedstawienie tematu lekcji.
2.Nauczyciel dzieli uczniów na trzyosobowe grupy, jedna osoba w grupie posiada smartfon z dostępem do internetu.
3. Nauczyciel loguje się na platformie kahoot.com .
4. Uczniowie logują się na platformie kahoot.it .
5. Nauczyciel wybiera uprzednio przygotowany składający się z 25 ilustrowanych pytań quiz 'Clothes'.
6. Uczniowie wpisują ukazujący się na ekranie PIN gry, nazwę grupy i jej uczestników.
7.Uczniowie udzielają odpowiedzi na wyświetlające się na ekranie pytania wybierając na swoich smartfonach odpowiedni kolor – każdej z czterech możliwych odpowiedzi przyporządkowany jest inny kolor.
8. Grupa która zaznaczy najszybciej bezbłędną odpowiedź zdobywa najwięcej punktów.
9. Po każdym pytaniu na ekranie ukazują się: prawidłowa odpowiedź, odpowiedzi zaznaczone przez poszczególne grupy liczba punktów zdobytych przez każdą z grup punktów.
10. Po rozwiązaniu przez uczniów całego quizu na ekranie ukazują się końcowe wyniki, suma punktów uzyskanych przez poszczególne grupy.
11. Nauczyciel nagradza uczniów zwycięskiej grupy bardzo dobrymi ocenami

II ok 15 min.
1. Nauczyciel przypomina czasownik wear - nosić opisując ubiór dwóch uczniów z klasy: He's wearing … , She's wearing……,, uczniowie zgadują kto spośród nich jest opisywany.
2. Nauczyciel rozdaje uczniom wycinki z kolorowej prasy przedstawiające różnorodnie ubrane osoby ok. sześć zdjęć na grupę.
3. Pracując w trzyosobowych grupach i wykorzystując strukturę: He's/She's wearing……. uczniowie kolejno, pojedynczo opisują ubiór wybranej osoby na zdjęciu, reszta grupy ma za zadanie odgadnąć jakie zdjęcie jest opisywane.
4. Nauczyciel monitoruje pracę uczniów.
5. Podsumowanie i zakończenie zajęć.

środa, 11 października 2017

Wpadła gruszka do fartuszka - scenariusz zajęć




Najmłodsze przedszkolaki z Przedszkola Publicznego nr 2 w Wadowicach  już zaczynają poznawać język angielski. Pani Marta podczas opracowania tematu ,,Owoce”  podejmuje próby liczenia do trzech oraz nazywania kolorów w języku angielskim.
                                               Scenariusz zajęć
Prowadząca : Marta Turek
Data : 6.10.2017 r.
Grupa : Misie – dzieci 3 letnie
Temat zajęć : Wpadła gruszka do fartuszka”- na podstawie wiersza utrwalenie
                               wiadomości o owocach, przeliczanie do trzech, utrwalenie
                                kolorów : czerwonego i zielonego.
                           

Cele ogólne : liczenie do trzech, utrwalenie kolorów podstawowych : czerwonego i
                           zielonego , rozróżnianie i nazywanie owoców krajowych, próby liczenia
                           w języku angielskim.
Cele operacyjne : dziecko posługuje się liczebnikami głównymi : jeden, dwa, trzy,
                                     dziecko zna kolory : czerwony i zielony, naśladuje i podejmuje
                                     próby powtarzania słów w języku angielskim, dziecko rozróżnia
                                     i nazywa wybrane owoce, zna części jadalne.
Metody : czynna : zadania stawiane dziecku do realizacji, aktywność ruchowa,
                    słowna : polecenia, pytania, odpowiedzi na pytania, recytacja wiersza,
                                    liczenie owoców,
                    oglądowa : obserwacja czynności wykonywanych przez nauczyciela
                                         i przez dzieci, oglądanie owoców.
Formy pracy : z całą grupą i indywidualna.


Przebieg zajęć

1.      Powitanie „ Kółeczko zwijamy- dzieci zapraszamy”.
2.      Recytacja wiersza „Wpadła gruszka” przez nauczycielkę.
3.      Omówienie treści wiersza, recytacja wiersza przez dzieci.
4.      Liczenie owoców do trzech, utrwalenie znajomości kolorów: czerwonego i zielonego.
5.      Zabawa ruchowa z elementem biegu „W sadzie”.
6.      Zapoznanie dzieci z liczebnikami w języku angielskim (one, two, three).
7.      Wspólne spożywanie owoców krajowych: jabłek, gruszek i śliwek.


Opracowała: Marta Turek

Koordynator placówki: Bernadetta Kowalska