KONSPEKT LEKCJI PRZYRODY W KLASIE 6 – Szkoła Podstawowa nr 5 w Wadowicach
1.Temat lekcji: „RÓŻNORODNOŚĆ W ŚWIECIE SSAKÓW”
3.Cel ogólny: Zależność
budowy ssaków od środowiska.
4.Cele operacyjne:
UCZEŃ:
A)
- zna nazwy różnych gatunków ssaków,
- wymienia przystosowania ssaków do różnych środowisk życia,
- wymienia wspólne cechy ssaków,
- wymienia przystosowania ssaków do różnych środowisk życia,
- wymienia wspólne cechy ssaków,
B)
- potrafi wymienić ssaki żyjące w określonym środowisku i w różnych strefach klimatycznych,
- opisuje środowisko i tryb życia ulubionego ssaka,
- potrafi czytać ze zrozumieniem,
- potrafi wymienić ssaki żyjące w określonym środowisku i w różnych strefach klimatycznych,
- opisuje środowisko i tryb życia ulubionego ssaka,
- potrafi czytać ze zrozumieniem,
- umie przekazać przeczytane w czasopiśmie informacje,
C)
- wykazuje różnorodność a jednocześnie podobieństwa w budowie ssaków,
- wykazuje różnorodność a jednocześnie podobieństwa w budowie ssaków,
- uczy się wybrać z tekstu najważniejsze informacje.
5.Metody: praca
z wykorzystaniem czasopisma „Odkrywca”, burza mózgów, zabawa ćwicząca pamięć,
(pomysł podpatrzony w szkole języka angielskiego w Edynburgu).
6.Środki dydaktyczne:
czasopisma „Odkrywca”, tablice dydaktyczne: gatunki ssaków,
7.Przebieg lekcji:
FAZA PRZYGOTOWAWCZA:
Przywitanie, sprawdzenie obecności, odpytanie, ocena zadania domowego, nawiązanie do nowej lekcji (jakie znasz ssaki, co o nich wiesz, mój ulubiony ssak itp.)
FAZA REALIZACYJNA:
- rozdanie czasopism „Odkrywca” ( 2 różne numery – każdy zawiera
inne artykuły),
- wyjaśnienie zadania:
·
każdy z osobna czyta w
języku polskim i angielskim dany artykuł
(są dwa różne) opisujący
konkretny
gatunek ssaka i stara się zapamiętać jak najwięcej szczegółów,
·
następnie wspólnie z kolegami z grupy powtarzanie zdobytych informacji (zwykle dla każdego co innego jest
ważne lub ciekawe i dlatego uczniowie zapamiętują różne fragmenty artykułu),
·
przekazanie zdobytej wiedzy
kolegom z drugiej grupy,
·
ten uczeń, który najwięcej
ciekawych informacji zdołał przekazać (nie zaglądając do
czasopisma) otrzymuje ocenę bardzo
dobrą,
·
uczniowie z drugiej grupy, którzy wysłuchali nowych wiadomości od
grupy pierwszej powtarzają je (ten kto
zapamiętał najwięcej otrzymuje ocenę bardzo dobrą),
·
w kolejnej fazie następuje
wymiana zadań (I grupa słucha, a II zapamiętuje),
- następny etap to również
konkurs, który polega na podaniu przez
grupy jak największej liczby słówek w języku angielskim
(i ich polskich odnośników), które
wystąpiły w czytanych wcześniej artykułach .
FAZA
PODSUMOWUJĄCA:
Nauczyciel wspólnie z uczniami podsumowuje zadania
wykonane przez uczniów oraz podlicza punkty poszczególnych grup. Uczniowie
tej grupy, która w określonym czasie zapamiętała więcej angielskich słów
otrzymuje plusy.
Uczniowie, którym spodobało się czasopismo mogą pożyczyć wybrany
numer do domu, a zdobytą wiedzę wykorzystać na kolejnych lekcjach
(niekoniecznie przyrody!).
Opracowała
– Beata Studnicka SP5 Wadowice
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz