Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 26 marca 2018

KONSPEKT LEKCJI OTWARTEJ JĘZYKA NIEMIECKIEGO DLA KL. III GIMNAZJUM


Imię i nazwisko nauczyciela prowadzącego: Sylwia Kukla
Nauczyciel obserwujący: Agnieszka Jewuła
Szkoła: Zespół Szkół w Jaroszowicach
Klasa: III gimnazjum
Data: 15.03.2018

Temat lekcji: Die Berlinale – ein Filmfestival.
                        Berlinale – festiwal filmowy.

Cele lekcji:
Cele ogólne:
 -                   rozwijanie umiejętności pracy z tekstem
-                   rozwijanie umiejętności poprawnego odpowiadania na pytania
-                   rozwijanie sprawności poprawnego formułowania wypowiedzi ustnych
-                   kształcenie umiejętności pracy samodzielnej
-                   kształcenie umiejętności pracy w parach
 
Cele operacyjne:
Uczeń:
– potrafi opowiedzieć o festiwalu filmowym w Berlinie
– umie wymienić główne nagrody festiwalu „Berlinale”

Metody pracy:
• metoda podająca
• opis, objaśnienie
• praktyczna, pokaz prezentacji
• aktywizująca

Formy pracy:
• indywidualna
• grupowa
• w parach

Środki dydaktyczne:
• komputer
• projektor
• internet
• podręcznik i zeszyt ćwiczeń Meine Deutschtour 3
Przebieg lekcji:
1. Faza organizacyjna:
• przywitanie i sprawdzenie obecności.
2. Faza wprowadzająca:
• nauczyciel podaje cel lekcji i zapisuje temat na tablicy
3. Faza realizacyjna:

• Lekcję rozpoczynamy od definicji pojęcia „festiwal filmowy”.  Uczniowie w parach zastanawiają się jak uporządkować fragmenty zdań, aby utworzyć definicję. Po wspólnym omówieniu i przetłumaczeniu definicji, uczniowie notują ją w zeszycie.(zad.1 str.82.)
• Nauczyciel przedstawia prezentację o „Berlinale” ( źródło:
https://prezi.com/fqm6moaa-xka/berlinale-prezentacja/ )
• Aby dowiedzieć się więcej o tej imprezie filmowej uczniowie wraz z nauczycielem czytają  reportaż, tłumaczą go oraz zapisują nowe słownictwo. (zad.2  str. 82)
• Uczniowie w parach uzupełniają zdania podsumowujące treści z reportażu. Następnie przedstawiają je ustnie i zapisują w zeszycie.
• Uczniowie czytają pytania i wspólnie próbują znaleźć odpowiedź w reportażu. (zad.3 str.82)
• Oglądanie i omówienie zdjęć z „Berlinale 2018”, wykorzystując poznane słownictwo.
• Dla dalszego utrwalenia słownictwa uczniowie wykonują ćwiczenie 2 zeszyt ćwiczeń str.56, decydując który wyraz nie pasuje do pozostałych.
• Co robią gwiazdy filmowe, a co Jury? (ćw.3 str.56 zeszyt ćwiczeń)

4. Faza podsumowująca:
  Uczniowie podzieleni na grupy dwuosobowe mają rozwiązać rebusy
• Zadanie pracy domowej, zrobienie krzyżówki z hasłem BERLINALE
• Nauczyciel ocenia aktywnych uczniów.
• Nauczyciel zadaje zadanie domowe dla chętnych uczniów: uczniowie powinni sprawdzić w Internecie wiadomości o ostatnim „Berlinale” - filmy, gwiazdy, nagrody, bilety.

Koordynator placówki: Agnieszka Jewuła

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz