Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 8 marca 2021

Scenariusz lekcji matematyki z elementami języka niemieckiego

 


Temat: Temperatura i jej skale. Lekcja dwujęzyczna wprowadzająca elementy metody CLIL.

Prowadząca: Mariola Bryndza- nauczyciel matematyki, Agata Gębala- nauczyciel języka niemieckiego.

 

Cele lekcji:

Uczniowie:

-poznają pojęcie temperatury,

-poznają postacie Celsjusza, Fahrenheita, Kelvina,

-poznają wzory na przeliczenia skali temperatur,

-utrwalają wiadomości związane z przeliczeniami w zbiorze liczb wymiernych i rozwiązywaniem zadań z treścią,

 -poznają nowe słownictwo w języku niemieckim związane z temperaturą,

-utrwalają poznane zwroty oraz liczebniki w języku niemieckim.

Metody nauczania:

- audiowizualna,

- podająca,

- problemowa,

- praktyczna,

Formy pracy:

-praca grupowa,

-praca indywidualna.

 

Środki dydaktyczne:

-prezentacja multimedialna,

-film dydaktyczny,

-quiz,

-platforma Wakelet i Genial.ly

Przebieg lekcji:

Lekcja dostępna pod linkiem w platformie Wakelet

https://wke.lt/w/s/Qry_wV


Opr. Mariola Bryndza, Agata Gębala

niedziela, 7 marca 2021

Konspekt zajęć dwujęzycznych pt. "Heart" z cyklu "Knowledge without limits".

Zajęcia prowadzone przez dwóch nauczycieli  (język angielski, biologia) na platformie TEAMS

Cele lekcji:

- zapoznanie uczniów z budową i funkcjonowaniem serca,
- wprowadzenie podstawowego słownictwa w języku angielskim dotyczącym budowy i pracy serca,
- uświadomienie konieczności regularnego wysiłku fizycznego dla prawidłowego funkcjonowania serca,
- zainteresowanie uczniów nauką przedmiotów ścisłych i języków obcych. 

Metody i formy nauczania: CLIL, TPR,  audiowizualna,  praca indywidualna

Pomoce dydaktyczne (zestawienie na platformie Genial.ly):

https://view.genial.ly/602eb543d5a1a70d7834362d/vertical-infographic-heart

 Plan zajęć:

1) Powitanie w języku angielskim, przedstawienie tematyki zajęć.

2) Nawiązanie do kulturowego wyobrażenia kształtu serca. Przedstawienie gestem (uczniowie proszeni są o powtarzanie gestów pokazywanych przez nauczyciela). 

3)Nauczyciel biologii omawia kształt i budowę serca. 

4)Wspólne wykonanie łamigłowki na platformie wordwall:

  https://wordwall.net/pl/resource/8363045/biologia/budowa-serca-kl-7

5) Nauczyciel języka angielskiego wprowadza podstawowe słownictwo: 

Heart – serce

blood – krew

pump - pompować

aorta – tętnica główna, aorta

right atrium – prawy przedsionek

left atrium – lewy przedsionek

pulmonary vein – żyła płucna

pulmonary artery – tętnica płucna

ventricle, chamber – komora

heartbeat – uderzenie serca

Podczas prezentowania wymowy nauczyciel godaje gesty powtarzane przez uczniów (serce, pompować, prawy, lewy, bicie serca, komory, przepływ krwi).

6)  Nauczyciel bologii zapowiada  film, na którym pokazane będzie, jak pracuje serce. Kazdy z nauczycieli zapisuje pytanie, na które uczniowie mają znaleźć odpowiedź w trakcie projekcji i zapisać na czacie: 

Nauczyciel biologii: Co powoduje przyspieszone bicie serca?

Nauczyciel jęz. angielskiego:  How many heartbeats are done every day?

Film:

https://www.youtube.com/watch?v=GMBSU-2GK3E&fbclid=IwAR2uz8h1QiDN2YGKcHBa13RT9ChV4XDILrVpmZRNROz3TeCQgZndmzLGLVU 

7) Prezentacja i omówienie odpowiedzi uczniów. Podkreślenie, że serce lubi ruch i dlatego ważne jest, aby ćwiczyć regularnie. Przypomnienie wprowadzonego słownictwa i przypisanego wyrazom gestów. 

8) Poproszenie uczniów o ułożenie puzzli i przysłanie zdjęcia na czat: 

https://im-a-puzzle.com/#/play?&ref=user/look_i_m_a_hearts_puzzle_2oi0jk4y9&difficulty=3&mode=3

 9) Powtórka słownictwa i wiadomości o budowie serca po angielsku. Wspólne roziązywanie łamigłówki:  https://wordwall.net/pl/resource/45348/science/heart-diagram-using-labelled-diagram 

10) Wprowadzenie do zadania z piosenką:

 - zadaniem uczniów jest wysłuchanie ze zwróceniem uwagi na podane wcześniej słowa,

 - podobnie jak do filmu, każdy z nauczycieli zadaje jedno pytanie. Uczniowie zapisują odpowiedzi na czacie (pod pytaniem)

Nauczyciel jęz. angielskiego : Does blood flow into the heart from the right or left side?
Nauczyciel biologii: Ile razy krew trafia do serca?

 Piosenka https://www.youtube.com/watch?v=I9ad-UXdFeA (Mr Parr)

11) Omówienie odpowiedzi uczniów. Wskazanie, iż ćwiczenia w rytm muzyki np. taniec są korzystne dla serca ze względu na płynność ruchów, zaangażowanie i płynącą z nich przyjemność. Zaproszenie uczniów do wykonywania gestów w trakcie ponownego wysłuchania piosenki (przy usłyszeniu słów wprowadzonych wcześniej). 

12)       Ewaluacja- ocena zajęć przy pomocy emotikionów.

 Opr. Iwona Majkowska - Kochan, Iwona Kozioł - Ponikiewska

sobota, 6 marca 2021

Działania promocyjne po mobilnościach


 Uczestnicy kursów, które odbyły się w lipcu i sierpniu 2020 roku przedstawili członkom Rady Pedagogicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Wadowicach sprawozdania ze swoich szkoleń w ramach projektu Erasmus+ pt. "Uczyć - ciekawiej, nowocześniej, efektywniej". 

W dniu 27 stycznia 2021 roku p. dyr. Mariola Bryndza przedstawiła zalety nauki języka obcego w kraju niemieckojęzycznym i omówiła sposoby organizacji pracy placówki edukacyjnej w warunkach pandemii na przykładzie szkoły Dialogue - Bodensee Sprachschule w Lindau. 


Na posiedzeniu w dniu 17 lutego 2021 r. o korzyściach płynących z udziału w szkoleniach metodycznych za granicą opowiedzieli uczestnicy kursów na Malcie: p. Iwona Urbaś i p. Paweł Supron. Zwrócili uwagę na fakt, iż oprócz zdobycia nowych doświadczeń zawodowych, jest to także sposób na intensywne rozwijanie kompetencji językowych poprzez przebywanie w grupach zróżnicowanych pod względem językowym i kulturowym.

17.02.2021 odbyło się także posiedzenie Zespołu Projektowego, na którym:

- podsumowano dotychczasowe działania projektowe w r. szk. 2020/21 w warunkach nauczania zdalnego,

- omówiono szkolenia nauczycieli na platformie eTwinning,

- przeanalizowano planowany harmonogram działań na II semestr roku szk. 2020/21,

- przedyskutowano potrzebę wydłużenia projektu na kolejny rok szkolny.

Opr. Iwona Majkowska - Kochan
 

poniedziałek, 1 marca 2021

Sprawozdanie z lekcji matematyki w języku niemieckim: „Temperatureinheiten”

 

9 lutego 2021 roku za pomocą platformy Microsoft Teams została przeprowadzona lekcja dwujęzyczna z cyklu „Knowledge without limits” z elementami metody CLIL: Temperatureinheiten. Zajęcia te zostały przeprowadzone w ramach projektu Erasmus+ "Uczyć - ciekawiej, nowocześniej, efektywniej".

 

Lekcja otwarta została przygotowana przez nauczyciela matematyki, p. Mariolę Bryndza oraz nauczyciela języka niemieckiego, p. Agatę Gębala. W spotkaniu uczestniczyli chętni uczniowie z klasy 8B i zaproszeni goście: nauczyciele SP nr 2 w Wadowicach.


Podczas zajęć uczniowie:

- poznali takie pojęcia jak: temperatura, skala, jednostki pomiaru temperatury,

- poznali krótką historię pomiaru temperatury,

- utrwalali liczebniki 1-1000 w języku niemieckim,

- poznali podstawowe pojęcia matematyczne w języku niemieckim,

- odczytywali temperaturę z wykresu,

- wykonywali krótkie działania matematyczne,

- przypomnieli sobie wzory na przeliczanie temperatury w skalach: Farenheit, Celsius, Kelvin.

 Nauczycielki wykorzystały podczas zajęć narzędzia TIK: komputery, platformę Microsoft Teams, tablet graficzny.



Przygotowano:

- scenariusz zajęć,

- prezentację multimedialną,

- karty pracy,

- słowniczek pojęć matematycznych w języku niemieckim,

- quiz w Kahoot.

Na potrzeby lekcji wykorzystano film:

https://www.youtube.com/watch?v=M89vwfAjsqI&feature=youtu.be


 Opracowanie: Mariola Bryndza, Agata Gębala