Łączna liczba wyświetleń

środa, 14 marca 2018

Scenariusz lekcji fizyki



Autor: Daniel Mastek
Szkoła Podstawowa nr 1 w Choczni

TEMAT LEKCJI: Pierwsza zasada dynamiki. 
DATA: 14.03.2018
CZAS REALIZACJI: 45 minut
CELE LEKCJI:

Uczeń:
 na prostych przykładach z życia nazywa siły równoważące się , gdy ciało spoczywa względem
przyjętego układu odniesienia,
 nazywa i rysuje siły działające na ciało poruszające się ruchem jednostajnym prostoliniowym,
 stosuje pierwszą zasadę dynamiki do wyjaśnienia zachowania się ciała o stałej prędkości,
 posługuje się pojęciami siły ciężkości i sprężystości podłoża,
 oblicza siłę ciężkości i sprężystości podłoża gdy znana jest masa ciała,
 oblicza siłę oporu powietrza, gdy ciało opada lub wznosi się ruchem jednostajnym,
 rozumie zjawisko bezwładności i podaje jego przykłady z życia.

 Metody pracy: (lekcja w grupie)
 dyskusja,
 obserwacja,
 praca z podręcznikiem,
 rozwiązywanie zadań rachunkowych.

 POMOCE DYDAKTYCZNE
tablica interaktywna, komputer, równia pochyła, gładkie podłoże, plastikowe przeźroczyste
pudełko np. na płyty CD, kulka, 2 siłomierze, klocek z haczykami, waga sprężynowa.

PRZEBIEG LEKCJI
WSTĘP
Isaac Newton – przybliżenie uczniom postaci wielkiego  angielskiego fizyka, matematyka, astronoma, filozofa, historyka, badacza Biblii i alchemika (korzystanie z https://pl.wikipedia.org/wiki/Isaac_Newton  

Przypomnienie wiadomości o siłach równoważących się, trzeciej zasadzie dynamiki i różnych rodzajach sił poznanych na poprzednich lekcjach.

Nauczyciel zadaje pytania uczniom. Poprawność odpowiedzi weryfikuje w oparciu o przygotowany pokaz slajdów. Na rysunkach wyraźnie zaznacza siłę akcji i reakcji, zwracając uwagę na kierunek, zwrot i długość przedstawionych wektorów różnych sił.

 CZĘŚĆ WŁAŚCIWA LEKCJI
Doświadczenie 1
Nauczyciel umieszcza na gładkim podłożu klocek z przymocowanymi haczykami i zaczepia do nich
2 dynamometry. Dwaj uczniowie ciągną za siłomierze tak , aby klocek pozostał w spoczynku.
Odczytują ich wskazania.
Formułują wniosek: siły jakimi działali równoważyły się.
 Nauczyciel poleca uczniom wymienić pozostałe siły działające na klocek: siłę ciężkości
i sprężystości. Prawidłowość odpowiedzi potwierdza slajd przedstawiający cztery działające
siły. Uczniowie wykonują rysunek i oznaczają siły. Należy sprawdzić, czy narysowali siły o
jednakowej długości.
Doświadczenie 2
Uczniowie wyznaczają masę klocka za pomocą wagi sprężynowej oraz obliczają jego ciężar.
Następnie podają i zapisują wartość siły sprężystości, jaka działała, gdy klocek leżał nieruchomo.
 Nauczyciel przedstawia treść pierwszej zasady dynamiki, nazywając ją również zasadą
bezwładności wyjaśniającą zachowanie się klocka.
Doświadczenie 3
Nauczyciel umieszcza kulkę na równi pochyłej tak, aby po stoczeniu się z niej poruszała się po
gładkim podłożu. Uczniowie stwierdzają, że kulka porusza się poziomo ze stalą prędkością.
Wyjaśniają obserwację w oparciu o pierwszą zasadę dynamiki.
Doświadczenie 4
Nauczyciel poleca uczniom zapoznanie się z przebiegiem doświadczenia.
1. Przeźroczystą miskę lub pudełko na płyty CD odwracamy dnem do góry i wkładamy pod nią
kulkę.
2. Wprawiamy pudełko w taki ruch, aby kulka toczyła się po okręgu wzdłuż jego obwodu.
Podnosimy gwałtownie pudełko i obserwujemy ruch kulki.
3. Jeden z uczniów wykonuje doświadczenie, a pozostali tłumaczą zachowanie się kulki.
 Nauczyciel wyjaśnia na czym polega zjawisko bezwładności. Uczniowie podają przykłady
z życia obrazujące to zjawisko i jego znaczenie praktyczne . Mogą im w tym pomóc zadania
problemowe znajdujące się w podręczniku na str. 27, 28 oraz przykład 5.4 ze str. 24.

 PODSUMOWANIE LEKCJI
Nauczyciel przedstawia przygotowane przez siebie slajdy przedstawiające siły działające na np.:
 książkę leżącą na stole,
 lampę wiszącą u sufitu,
 ciało człowieka opadającego na spadochronie ze stałą prędkością,
 samochód jadący ze stałą prędkością,
 balon wznoszący się ze stałą prędkością
oraz jeszcze raz podkreśla, iż zachowanie tych ciał jest zgodne z pierwszą zasada dynamiki.

Praca domowa
Zadanie 1¹
„Odpowiedz (wraz z uzasadnieniem) na pytanie: Czy w przedziale kolejowym bezpieczniej
jest umieścić ciężki bagaż na półce od strony lokomotywy, czy po przeciwnej stronie?
Zadanie 2²
Na jadący po poziomej drodze traktor działają następujące siły: siła oporu ruchu
o wartości 1200 N, tzw. Siła ciągu silnika o wartości 9000 N, ciężar o wartości 12000 N
oraz siła sprężystości podłoża o wartości 12000 N.
1. Narysuj we właściwych proporcjach wektory wszystkich wymienionych sił
działających na traktor.
2. Napisz, które z wymienionych sił równoważą się.
Zadanie 3 (dla chętnych)
Uczeń może wykorzystać doświadczenia ze str. 28 z podręcznika.
Przygotuj jedno proste doświadczenie obrazujące zjawisko bezwładności. Wyjaśnij
zachowanie się ciała.

Prowadzący: Daniel Mastek

Koordynator placówki: Kinga Cholewka



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz