Łączna liczba wyświetleń

środa, 29 listopada 2017

Scenariusz zajęć kulturowych z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia propagujących czytelnictwo i przybliżających uczniom kulturę i literaturę krajów anglosaskich. Temat: Paddington Bear.

Autor: Agnieszka Bogunia (SP nr 2)

Temat: Paddington Bear.
Wiek uczniów: 6-9 lat

Cele zajęć:
·      Wprowadzenie dzieci w świat literatury.
·      Budzenie zaciekawienia książką  przez ciekawe zabawy literackie, wyeksponowany               i  atrakcyjny kącik książek oraz wystawkę prac konkursowych „We All love Paddington Bear”.
·      Dalsze budowanie bogatego języka.
·      Kształcenie nawyków czytelniczych, nabywanie nawyku dbania o książki i ich szanowania.
·      Doskonalenie umiejętności słuchania ze zrozumieniem.
·      Rozwijanie i poszerzanie wiedzy o świecie , rozbudzanie ciekawości świata.
·      Rozbudzanie wyobraźni.
·      Wczuwanie się w język obcy.
·      Ćwiczenie koncentracji i umiejętności słuchania.
·       Wspólne przeżywanie z bohaterami książek emocjonujących   przygód.
·      Zaznajomienie dzieci z utworami znanych autorów książek dla dzieci.
·      Przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych. 
·      Rozwijanie umiejętności manualnych dzieci poprzez wykonywanie pacynki.

Metody i techniki pracy:
       podająca
       prezentacja
       słuchanie ze zrozumieniem
       wycinanie i kolorowanie
       powtarzanie

Materiały i pomoce dydaktyczne:

       projektor
       filmy
       karta pracy z wycinanką z postacią Misia Paddingtona
       książka „Favourite Paddington stories”


Przebieg zajęć:

1. Nauczyciel wita dzieci mówiąc z jakiej okazji i w jakim celu odbywają się te dodatkowe zajęcia.
2. Nauczyciel pyta uczniów czy potrafią wymienić imiona znanych misiów.
    Następnie pokazuje dekoracje i informacje  z ilustracjami przedstawiającymi Misia Paddingtona. Krótko przedstawia sylwetkę autora Michalea Bonda i kilka ciekawostek dotyczących Misia Paddingtona i jego historii.
3. Nauczyciel włącza bajkę w oryginale, odcinek pierwszy “Please look after this Bear”.
   Podczas oglądania wyjaśnia dzieciom skąd pochodzi miś i dlaczego znalazł się w Londynie.
4. Uczniowie słuchają jednej z historii z książki „Favourite Paddington stories” aktywnie uczestnicząc w zadaniu pokazując gest, gdy usłyszą słowo Paddington (podniesione paluszki za uszami symbolizujące uszy misia) oraz marmalade (rozsmarowując marmoladę na kanapce).
5. Nauczyciel wyjaśnia dzieciom kolejne zadanie rozdając karty pracy z pacynką Misia    Paddingtona.  Uczniowie kolorują Misia Paddingtona oraz wycinają poszczególne elementy pacynki. Nauczyciel monitoruje pracę dzieci, zadaje dodatkowe pytania po angielsku np. What colour are Paddington’s boots?, What colour is his hat?, What colour is his coat?
6. Zajęcia kończą się wspólnym oglądnięciem bajki animowanej po polsku w celu zachęcenia dzieci do dalszego poznawania historii i przygód Misia Paddingtona.

Podczas godzinnych zajęć uczniowie mieli okazję:
·      wysłuchać audiobooka pt. „Miś Paddington- Pierwsza opowieść o niedźwiadku                      z mrocznych zakątków Peru”,
·      wysłuchać informacji o autorze książek o Misiu Paddingtonie,
·      oglądnąć krótką bajkę o fascynujących przygodach misia ,
·      wysłuchać bajki czytanej w oryginale „Favourite Paddington stories”,
·      własnoręcznie wykonać pacynkę misia Paddingtona.

Strony internetowe wykorzystane podczas lekcji:
·      Audiobook  pt. „Miś Paddington- Pierwsza opowieść o niedźwiadku z mrocznych zakątków Peru” www.youtube.com/watch?v=lkKQXlyB-T8
·      Bajka w oryginale. Odcinek 1 “Please look after this bear" www.youtube.com/watch?v=YNnyUJVh_Qs

·      Bajka w języku polskim przedstawiająca przygody Misia Paddingtona www.youtube.com/watch?v=1vXxu4iJQeY

W podróż po Europie


Uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej w Wysokiej zostali zaproszeni przez panią Małgorzatę Stanek przygotowującą się do wyjazdu na kurs językowy na Maltę, w wirtualną podróż po Europie. W jej trakcie poznają kulturę, zwyczaje, potrawy, najciekawsze miejsca, zbytki  różnych państw Unii Europejskiej. Ta wiedza przyda się im zapewne na różnych etapach życia, ale niedługo będą mogli ją wykorzystać w sposób specyficzny. Szykuje się bowiem  dla nich turniej wiedzowy na temat Unii Europejskiej. Zafundują im go nauczyciele  przy okazji wspólnej zabawy na pikniku rodzinnym w czerwcu. Za uczniami dopiero wstęp do podróży, taka zachętą do niej. Dwudziestego ósmego listopada 2017r. w czasie zabaw poznali podstawowe informacje o  powstaniu Unii  Europejskiej , jej walucie, fladze, hymnie, maskotce. Ponadto dzięki grom i zabawom zaznajomili się z nazwami i położeniem krajów, które będą zwiedzać. Samo wejście w temat spotkało  się z dużym zainteresowaniem uczniów, którzy  na kolejne zajęcia czekają ze zniecierpliwieniem.

Koordynator: Małgorzata Targosz

"Wróżby andrzejkowe w różnych krajach Europy" w Przedszkolu Publicznym nr 3


Dnia 27.11 dzieci z grupy: Motyle oraz Biedronki uczestniczyły w zabawie andrzejkowej pod hasłem: "Wróżby andrzejkowe w różnych krajach Europy", organizowanej przez panią Elżbietę Kaletkę i Agnieszkę Pająk. Podczas zabawy dzieci miały okazję zapoznać się z kulturą ludową Polski oraz niektórych krajów europejskich, ponadto brały udział w licznych wróżbach tych bardziej i mniej znanych. Nie obyło się również bez wesołych pląsów, jak to na prawdziwą zabawę andrzejkową przystało.

Koordynator placówki: Anna Wołczyk

poniedziałek, 27 listopada 2017

Pan Kleks zwiedza Europę - konspekt lekcji języka polskiego dla kl. 4.


Temat: Plan Kleks zwiedza Europę.
Autor: Maria Skrzypczak - Płaszczyca (SP nr 2 w Wadowicach)

Klasa 4 (2 godziny) 
Cele lekcji:
Ø  Rozbudzanie zainteresowań państwami należącymi do Unii Europejskiej,
Ø  Tworzenie plakatów związanych z wybranymi państwami europejskimi,
Ø  Redagowanie opowiadania twórczego.
Uczeń:
·         redaguje opowiadanie twórcze,
·         posługuje się „Słownikiem ortograficznym”, „Encyklopedią szkolną”,
·         stosuje zasadę pisowni wielką literą w nazwach własnych,
·         zna stolicę wybranego państwa, potrafi namalować jego flagę i zaprezentować ciekawostkę związaną z regionem,
·         współpracuje w grupie


 Środki dydaktyczne:
ü  „Słownik ortograficzny”,
ü  „Encyklopedia szkolna”,
ü  mapa,
ü  tablica interaktywna,
ü  bristol, kredki, pisaki, klej itp.
Metody:
o   praktyczna,
o   eksponująca,
o   giełda pomysłów


Przebieg lekcji:
1.       Podanie tematu lekcji, zapisanie na tablicy i w zeszytach.
2.      Podzielenie klasy na 5 grup 5 – osobowych. Wylosowanie dla każdej grupy państwa, do którego pan Kleks wysłał swe oko.
3.      Praca w grupach. Gromadzenie materiałów do wykonania plakatu (nazwa państwa, stolica, najdłuższa rzeka, najwyższa góra, kolory na fladze, ciekawostka związana z regionem).
4.      Praca ze „Słownikiem ortograficznym” – sprawdzenie pisowni nazw własnych.
5.      Wykonywanie plakatów.
6.      Prezentowanie wyników pracy na forum klasy. Opowiadanie twórcze „Pan Kleks odwiedził….” (wykorzystanie wykonanych plakatów oraz tablicy multimedialnej).
7.      Sprawdzenie przez nauczyciela poprawności zapisu nazw własnych na plakatach i ocenienie efektów pracy.
8.      Wystawa prac uczniów na gazetce ściennej.


Opracowała i przeprowadziła: Maria Skrzypczak – Płaszczyca.
Koordynator placówki: Iwona Majkowska - Kochan

niedziela, 26 listopada 2017

Światowy Dzień Pluszowego Misia


Światowy Dzień Pluszowego Misia, przypadający w sobotę 25 listopada był znakomitą okazją, aby uczniom Szkoły Podstawowej nr 2 w Wadowicach przybliżyć literaturę, której bohaterami są misie.

W tym roku, w związku z udziałem nauczycieli w mobiliności zagranicznej w krajach anglojęzycznych postanowiono zapoznać dzieci z postacią Misia Paddingtona, najsłynniejszego misia w Wielkiej Brytanii oraz jego autora Michaela Bonda.
Z okazji tego święta zorganizowano dla wszystkich uczniów z klas 1-3 oraz dzieci z oddziału przedszkolnego zajęcia na sali teatralnej.

Podczas godzinnych zajęć uczniowie mieli okazję:
- wysłuchać audiobooka pt. „Miś Paddington- Pierwsza opowieść o niedźwiadku z mrocznych zakątków Peru”,
- wysłuchać informacji o autorze książek o Misiu Paddingtonie, 
- obejrzeć krótką bajkę o fascynujących przygodach misia ,
- wysłuchać bajki czytanej w oryginale „Favourite Paddington stories”,
- własnoręcznie wykonać pacynkę misia Paddingtona.

Spotkanie z Misiem Paddingtonem miało na celu:
- Wprowadzenie dzieci w świat literatury, w tym klasyki literatury europejskiej.
-Budzenie zaciekawienia książką przez ciekawe zabawy literackie, wyeksponowany i atrakcyjny kącik książek oraz wystawkę prac konkursowych „We All love Paddington Bear”.
- Dalsze budowanie bogatego języka. 
- Kształcenie nawyków czytelniczych, nabywanie nawyku dbania o książki i ich szanowania.
- Doskonalenie umiejętności słuchania ze zrozumieniem. 
- Rozwijanie i poszerzanie wiedzy o świecie, rozbudzanie ciekawości świata.
- Rozbudzanie wyobraźni. 
- Obcowanie z językiem obcym w formie pozalekcyjnej.
- Ćwiczenie koncentracji i umiejętności słuchania.
- Wspólne przeżywanie z bohaterami książek emocjonujących przygód. 
- Zaznajomienie dzieci z utworami znanych autorów książek dla dzieci.
- Przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych i uniwersalnych. 
- Rozwijanie umiejętności manualnych dzieci poprzez wykonywanie pacynki.
- Uczenie w sposób niestandardowy, motywowanie do nauki poprzez zabawę. 

Zajęcia zorganizowały i przeprowadziły panie Alina Banaś i Agnieszka Bogunia z pomocą pani Iwony Majkowskiej- Kochan, pani Ewy Dudziak oraz dwóch uczennic z klasy II gimnazjum - Magdaleny i Julii.
Na zakończenie uczniowie otrzymali na stołówce szkolnej słodki poczęstunek - ciastko  w kształcie misia.
Opracowanie: Agnieszka Bogunia
Koordynator placówki: Iwona Majkowska - Kochan

Dzieci w Szkole Podstawowej nr 2 w Wadowicach kochają Misia Paddingtona

                                                                
W listopadzie z okazji obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia odbył się w naszej szkole konkurs plastyczno- językowy dla uczniów z klas 1-3 i dzieci z oddziału przedszkolnego  „We all love Paddington Bear”.
Organizatorką konkursu była nauczycielka języka angielskiego Agnieszka Bogunia, uczestniczka Projektu edukacyjnego Gminy Wadowice pn. "Podniesienie jakości i efektywności pracy szkół i przedszkoli z terenu Gminy Wadowice poprzez rozwijanie kompetencji kadry edukacji szkolnej" realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu "Mobilność kadry edukacji szkolnej".
Cele konkursu:
·      przybliżenie dzieciom fikcyjnej postaci niedźwiadka, która została stworzona przez angielskiego pisarza Michaela Bonda,
·      rozwijanie zainteresowań językiem angielskim i kulturą krajów anglosaskich,
·      motywowanie uczniów do doskonalenia sprawności językowych,
·      zachęcenie do rozwijania zdolności plastycznych dzieci i umożliwienie zaprezentowania artystycznych i twórczych umiejętności,
·      kształtowanie postawy otwartości i tolerancji wobec innych kultur.
Zadaniem uczniów było wykonanie pracy plastycznej (technika dowolna) lub pracy przestrzennej przedstawiającej postać Misia Paddingtona.

     W konkursie wzięło udział 41 uczniów. Oddano 13 prac przestrzennych i 28 plakatów.
Jury konkursowe w składzie: Alina Banaś, Małgorzata Nogala, Agnieszka Bogunia i Jerzy Kozak przyznało  nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach.
Postanowiono przyznać trzy równorzędne nagrody pierwsze w kategorii plakat oraz 3 wyróżnienia. W kategorii praca przestrzenna przyznano I, II i III miejsce. Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody.

Koordynator placówki: Iwona Majkowska -Kochan 

piątek, 24 listopada 2017

KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO




Data: 23/11/2017

Nauczyciel: Dorota Studnicka

Placówka: Szkoła Podstawowa nr 1 w Choczni

Klasa: 7A,

Czas: 45 minut.

Temat lekcji: Multinational party- Invitation. Ćwiczenia kształcące umiejętność rozumienia tekstu pisanego oraz wypowiadania się.

Cele ogólne:

  • kształtowanie umiejętności pracy z tekstem
  • kształtowanie umiejętności redagowania prostej wypowiedzi pisemnej – zaproszenia
  • propagowanie tolerancji międzynarodowej

Cele operacyjne:
·         uczeń zna podstawowe słownictwo związane z organizacją przyjęcia, przypomnienie nazw narodowości
·         uczeń wykonuje ćwiczenia kształtujące umiejętność rozumienia tekstu pisanego
·         uczeń wykonuje ćwiczenia kształtujące umiejętność wypowiadania się –tworzenie zaproszenia

Pomoce dydaktyczne:

1) tablica
2) książka ucznia
3) tablica interaktywna

Formy pracy:

- praca indywidualna
- praca w parach
- praca z nauczycielem (konsultacja indywidualna)
- burza mózgów

Metody pracy:

- metoda aktywizująca
- metoda wizualna
- ćwiczenia praktyczne

Przebieg lekcji:

1. Czynności wstępne – sprawdzenie listy obecności, zapisanie tematu lekcji na tablicy i w zeszytach.
2. Zapisanie na tablicy słów: BBQ, Birthday, Baby shower, Thanksgiving Day, Bridal Shower,  Burza mózgów mająca na celu poznanie znaczenia tych świąt.
3. Praca w podręczniku. Uczniowie czytają teksty z ćw. 1/46 i wskazują co one mają ze sobą wspólnego oraz czego dotyczą poszczególne zaproszenia.
4. Krótka rozmowa na temat sposobów zapraszania w dzisiejszych czasach.  
5. Wprowadzenie do głównej części lekcji. Uczniowie poznają zwroty związane z pisaniem zaproszenia. Przypominają sobie nazwy narodowości, oraz rozmawiają na temat różnic kulturowych.
6. Uczniowie piszą w parach zaproszenie na wybraną przez siebie imprezę. Nauczyciel chodzi po klasie, koordynuje i pomaga.
7. Odczytanie na głos swoich zaproszeń.
8. Wyjaśnienie ewentualnych problemów i ocenienie aktywności.
12. Podsumowanie lekcji. Pytania uczniów.
13. Zakończenie zajęć.

Prowadząca: Dorota Studnicka

Koordynator placówki: Kinga Cholewka




Spotkanie organizacyjne w Przedszkolu Publicznym nr 3


W dniu 15.11.2017 r. odbyło się spotkanie organizacyjne, w którym wzięli udział wszyscy uczestnicy projektu. Była to doskonała okazja do wymienienia się doświadczeniami i spostrzeżeniami, a także udzielenia rad osobom, które wyjeżdżają w przyszłym roku. Na koniec spotkania stworzyliśmy harmonogram działań, które będziemy realizować w tym roku szkolnym w ramach projektu POWER.


Koordynator placówki: Anna Wołczyk

Konspekt zajęć świetlicowych z elementami języka angielskiego



Prowadząca: Agnieszka  Socha-Biel, Szkoła Podstawowa nr 1 w Choczni


TEMAT: DZIEŃ KREDKI. COLOURS. POZNAJEMY NAZWY KOLORÓW W JĘZYKU ANGIELSKIM.


SŁOWNICTWO: RED, YELLOW, BLUE, GREEN, ORANGE, WHITE, PINK, BLACK, GREY, PURPLE, RAINBOW.

Cele nauczania ogólne:
- Określanie kolorów
- Bogacenie słownictwa

Cele nauczania szczegółowe:
Uczeń :
 - rozumie nazwy kolorów,
- potrafi prawidłowo wymówić nazwy kolorów,
- potrafi określić kolor danego przedmiotu,
- ćwiczy umiejętność efektywnego współdziałania w grupie.

 Formy pracy:
- zbiorowa
- grupowa
- indywidualna

 Metody pracy:
- wizualne (kolorowe plansze)
- czynnościowe (wykonywanie poleceń, wykonywanie zadań, nazwy kolorów)

 Środki dydaktyczne:
- Kolorowe plansze: koszulki, paleta barw, nazwy kolorów w języku angielskim
- Karty pracy – szablon pralki
- Nagrania z muzyką COLOR SONGS – collection vol.1- Internet
- Kredki, klej, kartka A3

 TOK ZAJĘĆ:

1. Część wstępna zajęć
- Powitanie. Nauczyciel wita się z uczestnikami słowami Hello! Zapoznanie dzieci z piosenką „Kolorowe kredki”. Dzieci opowiadają o czym była piosenka. Co namalowały kredki? Następnie dzieci oglądają i słuchają piosenki o kolorach z nagrania COLOR SONGS –collection vol.1

 2. Część zasadnicza zajęć
 - Zabawa „What colour is it?” Nauczyciel wprowadza wszystkich w tematykę zajęć za pomocą palety barw, którą ma każde dziecko. Wszyscy powtarzają za nauczycielem kolory. W dalszej części każdy uczeń otrzymuje kolorowe kółka, kolorowe koszulki oraz szablon pralki przyklejony do kartki A3. Nauczyciel wypowiada poznane kolory, a dzieci powtarzają. Następnie każde dziecko wybiera kolor kredki i mówi jaki to kolor. Przykleja do kartki odpowiedni kolor i odpowiednią nazwę koloru. Uczniowie wkładają do pralki koszulki w różnych kolorach, mówiąc jaki to kolor w języku angielskim.

3. Część końcowa zajęć 
Dzieci kolorują pralkę. Nauczyciel pyta co się stanie jeśli włożymy do pralki wszystkie koszulki.
(kolory nam się zafarbują – tęcza - RAINBOW). Dzieci malują tęczę. Prezentacja prac. Podziękowanie i pochwalenie wszystkich dzieci.

 - Pożegnanie. Wszyscy żegnają się słowami Bye!


Prowadzący: Agnieszka Socha-Biel

Koordynator placówki: Kinga Cholewka

English is easy - konspekt z zajęć


Uczniowie klasy „0” uczestniczyli w dodatkowej lekcji j. angielskiego w Szkole Podstawowej nr 2 w Choczni. Przygotowały i prowadziły je nauczycielki, uczestniczki projektu "Mobilność kadry edukacji szkolnej"  w ramach programu Power.

Opracowanie: B.Kowalczyk , G.Curzydło
Szkoła Podstawowa nr 2 w  Choczni

Temat: English is eazy
Grupa wiekowa: 6-latki
Czas: 45 min.

Cele ogólne:
- rozbudzenie zainteresowań poznawczych dzieci innymi krajami,
- integracja dzieci poprzez wspólną zabawę,
- zapoznanie z podstawowymi wyrazami w języku angielskim: kolory, nazwy warzyw i owoców oraz zwierząt
- utrwalenie poznanych słów na wcześniejszych lekcjach j. angielskiego
- ćwiczenie poprawnej wymowy  słów w języku angielskim,
- ćwiczenie sprawności słuchania (słuchanie piosenki i bajki w j. angielskim)
- utrwalenie sprawności liczenia w zakresie 10
- wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów poprzez dodatkowe powtórzenie i zabawę
-zachęcenie dzieci i rodziców do wspólnego oglądania bajek w j. angielskim


Cele szczegółowe:
Dziecko :
- słucha  nauczyciela i stara się poprawnie wypowiadać słowa w języku angielskim,
 - liczy w zakresie 1 – 10
- odpowiada na proste pytania
-  poznaje podstawowe wyrazy w języku angielskim dotyczące pikniku nazwy warzyw i owoców (pear, banana, kiwi, pomegranate, orange, carrot, tomato, milk roll, juice, chocolate biscuits)
- kolorów i zwierząt (white, green, red, yellow, orange, blue, monkey, cat, frog, tiger, turtle, elephant, parrot, hippopotamus)

 Środki dydaktyczne:
- tablica i strony internetowe: Bajki Peppa Pig –the Camping holiday
- płyta CD
- makiety z obrazkami i nazwami w j.angielskim
- kosz z produktami piknikowymi
- kolorowanka
- Słowniczek polsko – angielski dla najmłodszych

Techniki pracy:
- powtarzanie za wzorcem nowego słownictwa i wyrażeń,
- nauka piosenki,
- zabawa ruchowa przy piosence ”Old MacDonald Had A Farm”



Przebieg zajęć:

Cześć wstępna
1. Powitanie piosenką Hello song!
2. Rozgrzewka - Zabawa ruchowa- Old MacDonald Had A Farm”

Cześć zasadnicza
1. Wprowadzenie –oglądniecie bajki w j.angielskim. Peppa Pig –the Camping holiday.
    2. Krótka pogadanka z dziećmi na temat miłych wspomnień z pikników rodzinnych.
    3. Chóralne powtarzanie słów English is easy.
    4. Wspólne liczenie warzyw i owoców  na obrazku oraz w koszyku.
    5. Ponowne wysłuchanie piosenki - nauka odpowiednich gestów.
    6. Mini konkurs – kto zapamiętał najwięcej słów angielskich  – słodka nagroda.

Zakończenie zajęć
     1. Piosenka - odśpiewanie piosenki przy użyciu odpowiednich gestów.
     2. Rozdanie dzieciom kolorowanek z bajek.
     3. Pożegnanie.
    
Prowadzące: Bogumiła Kowalczyk i Grażyna Curzydło

Koordynator placówki: Magdalena Gryga