Łączna liczba wyświetleń

piątek, 30 marca 2018

Konspekt lekcji z historii


Monarchia parlamentarna w Anglii
Czas zajęć:  1 jednostka lekcyjna   odbyła się w kl.II gimnazjum 9.03.2018r.
 nauczyciel prowadzący -   Joanna Kozłowska

Cele lekcji:
Po zakończonej lekcji uczeń :
-wyjaśnia pojęcia; purytanizm, Lord Protektor, parlament (Izba Gmin, Izba Lordów), Gabinet  Ministrów, monarchia parlamentarna, rewolucja
-przyporządkowuje wydarzenia do dat: 1640r., 1649r., 1660r., 1689r.
-zna postacie i przedstawia ich działalność: Karol I Stuart, Oliwer Cromwell
-opisuje przebieg rewolucji w Anglii w XVII w.
-opisuje wydarzenie nazwane „ sławetną” lub :chwalebną” rewolucją
-na przykładzie Francji i Anglii charakteryzuje i porównuje główne cechy monarchii parlamentarnej i absolutnej

Środki dydaktyczne:
-podręcznik dla kl.II, wyd. PWN
-zeszyt ćwiczeń dla kl.II  wyd. PWN
-karta pracy
-prezentacja zdjęć wykonanych przed i w parlamencie brytyjskim w Londynie; portrety władców i uczestników rewolucji; obrazy przedstawiające jej przebieg (materiały w większości przywiezione z Londynu, gdzie prowadząca zajęcia była na kursie językowym)

Metody i formy pracy:
-praca z podręcznikiem, zeszytem ćwiczeń, z materiałem ikonograficznym, tekstem źródłowym
 -wykład
- elementy dyskusji

Przebieg lekcji:
I.                    Czynności organizacyjno-porządkowe.
II.                 Rekapitulacja wtórna:
W trakcie rozmowy nauczającej przypomnienie jak przebiegała reformacja w Anglii i jakie były jej skutki.  Portrety-sylwetki władców angielskich; odniesienie do czasów współczesnych ( symbole władzy w Anglii-zdjęcia) Omówienie również zmian ustrojowych w XVII-wiecznej Francji.
III.               Opracowanie tematu.
W formie wykładu nauczyciel posiłkując się materiałem ikonograficznym przedstawia wiadomości dotyczące konfliktu króla Karola I z parlamentem angielskim.
Następnie omawia przebieg rewolucji i jej skutki (wypełnienie karty pracy przez uczniów- chronologia wydarzeń i praca z tekstem źródłowym-Ustanowienie protektoratu w Anglii; uczniowie wymieniają kompetencje Lorda Protektora i oceniają zapisy dokumentu w świetle zamiarów rewolucjonistów, a pozycji Izby Gmin).
Po omówieniu tematu uczniowie pd kierunkiem nauczyciela dyskutują na temat monarchii parlamentarnej w porewolucyjnej Anglii. Wymieniają jej cechy, starają się uzasadnić stwierdzenie
 „ Król panuje, ale nie rządzi”; odniesienia również do czasów współczesnych.
IV.              Rekapitulacja pierwotna.
Uzupełnienie ćwiczeń z zeszytu ćwiczeń.
Zadanie domowe
Uzupełnienie karty pracy domowej- zadania do Deklaracji Praw Narodu Angielskiego z 13 lutego 1689 r.


Nauczyciel: Joanna Kozłowska

Koordynator placówki: Kinga Cholewka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz