Łączna liczba wyświetleń

sobota, 16 lipca 2022

"Seven dwarfs" - scenariusz warsztatów świetlicowych z elementami języka angielskiego

 

Warsztaty odbyły się w roku szkolnym 2020/21 w ramach zajęć świetlicowych pn. "Angielski śpiewająco". Skierowane były do uczniów kl. 1-3 i łączyły poznawanie języka angielskiego oraz kształtowanie umiejętności manualnych w tematyce baśni - bliskiej zainteresowaniom najmłodszych uczniów. Warsztaty zorganizowane zostały w ramach realizowania celu projektu Erasmus+ pn. "Uczyć - ciekawiej, nowocześniej, efektywniej", jakim jest zwiększenie motywacji uczniów klas młodszych do nauki języka angielskiego. Wykonane sylwetki krasnali uczniowie zabrali ze sobą do domów.

Prowadzenie warsztatów: 
Iwona Majkowska - Kochan (nauczyciel języka angielskiego)
Zuzanna Szwajca (wychowawca świetlicy)
 
Czas  trwania 2x 2 godz. zegarowe (zajęcia 1 - językowe, zajęcia 2 - warsztaty plastyczno-językowe)

Cele zajęć:
- wprowadzenie podstawowego słownictwa angielskiego związanego z opisem bohaterów baśni "Snow White and  Seven Dwarfs",
- zapoznanie z fabułą baśni na podstawie filmu animowanego,
- przypomnienie nazw kolorów w języku angielskim,
- kształcenie umiejętności formułowania krótkiej wypowiedzi dotyczącej wyglądu zewnętrznego bohatera,
- wdrożenie do używania technologii w procesie uczenia się (słowniczek multimedialny),
- motywowanie do poznawania bajek i piosenek w języku angielskim,
- pobudzanie kreatywności i ekspresji plastycznej,
- doskonalenie motoryki małej.


Pomoce dydaktyczne:
1) Zajęcia językowe:
-Film animowany z angielskimi napisami: https://www.youtube.com/watch?v=iM2Fws06bFY
-Wykreślanka: https://pl.pinterest.com/pin/80009330866328038/ (po jednym wydruku na każdego ucznia),
- słowniczek multimedialny np. diki.pl,
- strona internetowa z wizerunkami siedmiu krasnoludków: https://featuredanimation.com/the-seven-dwarfs-names/
 2) Warsztaty plastyczno - językowe:
- wycięte ze sklejki drewnianej sylwetki krasnali (po jednym dla każdego ucznia),
- ołówki, pędzle, kubki na wodę,
- farby akrylowe,
- fartuszki, podkładki zabezpieczające ławki.

Część pierwsza: zajęcia językowe (prowadzone przez nauczyciela języka angielskiego)
 Przebieg:
1. Powitanie w języku angielskim.
2. Wspólne obejrzenie baśni animowanej: https://www.youtube.com/watch?v=iM2Fws06bFY Treść baśni jest powszechnie znana, więc uczniowie szybko przyswajają fabułę. Nauczyciel zatrzymuje film, aby wprowadzić nowe słówka: queen, king, princess, fairy, Snow White, dwarfs. Słowa zapisywane są na tablicy, następnie wielokrotnie powtarzane. 
3. Zanotowanie na tablicy imion krasnoludków.Wspólne tłumaczenie na język polski.
Bashful - Nieśmiałek
Doc - Mędrek
Dopey - Gapcio
Grumpy - Gburek
Happy - Wesołek
Sleepy - Śpioszek
Sneezy - Apsik 
4. Zabawa utrwalająca imiona bohaterów. Nauczyciel wypowiada imię angielskie, zadaniem uczniów jest podać imię polskie. Po kilku rundach rolę nauczyciela przejmuje uczeń. Następnie zmieniamy kolejność - podajemy imię w języku polskim, uczniowie odpowiadają po angielsku.
5. Wspólne oglądanie fragmentu filmu z piosenką: https://www.youtube.com/watch?v=HI0x0KYChq4  Uczniowie chętnie włączą się w śpiew (szczególnie refrenu). Piosenka powinna być odtwarzana kilkakrotnie w czasie zajęć językowych oraz jako tło muzyczne warsztatów plastycznych.
 
a) Uczniowie przy pomocy słownika multimedialnego sprawdzają znaczenie i wymowę słów, które dotychczas nie zostały wprowadzone, a pojawiły się na karcie pracy: kiss, mine. Słowo "apple" na pewno będzie dzieciom znane,  jednak warto aby odnalazły one i powtórzyły wymowę wyrazu. Można także zwrócić uwagę na różne brzmienia w wymowie brytyjskiej i amerykańskiej.
b) Uczniowie szukają wyrazów w wykreślance - ćwiczenie na uważność i koncentrację. Każde znalezione słowo czytają na głos i podają jego znaczenie. Nauczyciel czuwa nad poprawnością wymowy.
7.  Gromadzenie słownictwa do opisu bohaterów.
a) Na podstawie ilustracji krasnoludków zamieszczonych na stronie:  https://featuredanimation.com/the-seven-dwarfs-names/ uczniowie wskazują na charakterystyczne cechy wyglądu, które nauczyciel nazywa po angielsku (long white beard, small nose. big blue eyes, glasses, red hat, short orange coat itp.). Jest to także okazja do powtórzenia nazw kolorów). 
b) Nauczyciel wprowadza czasownik "mieć" w formie zdań np. Grumpy has got a long beard. Grumpy has got a brown hat.  
Uczniowie powtarzają powyższą konstrukcję, następnie na podstawie własnych spostrzeżeń układają własne zdania. Nauczyciel służy pomocą językową.

Część druga:  warsztaty plastyczno-językowe (prowadzone przez wychowawcę świetlicy i nauczyciela języka angielskiego)
 Przebieg:
1. Powitanie w języku angielskim.
2. Przypomnienie piosenki poznanej w trakcje zajęć językowych oraz angielskich imion bohaterów:  https://www.youtube.com/watch?v=HI0x0KYChq4
3. Wychowawca świetlicy przypomina zasady pracy na zajęciach plastycznych oraz wraz z uczniami zabezpiecza ubrania i ławki przed pobrudzeniem.
4. Uczniowie rysują ołówkiem na sylwetkach wyciętych ze sklejki kształty oczu, nosa, brody i ubrania krasnala. Nazywają je po angielsku. 
5. Używając farb akrylowych kolorują postacie. 
 
6. W trakcie prac porządkowych i czasu na wyschnięcie farby uczniowie pod kierunkiem nauczyciela języka angielskiego przygotowują krótkie wypowiedzi opisujące stworzonego przez siebie krasnala. Chętni uczniowie nadają im imiona. np. My dwarf's name is Ruby. He has got a short grey beard and big green eyes. My dwarf has got a blue hat and a purple coat.
 7. Uczniowie prezentują wykonane przez siebie prace wraz z ustnym opisem na forum grupy.

  

Autorzy scenariusza: 
Iwona Majkowska - Kochan (nauczyciel języka angielskiego)
Zuzanna Szwajca (wychowawca świetlicy)

wtorek, 5 lipca 2022

Sprawozdanie z realizacji innowacji pedagogicznej z zakresu nauczania języka angielskiego



Innowacja pedagogiczna „Let’s play, talk, sing” prowadzona była w klasach pierwszych Szkoły Podstawowej nr 2 w Wadowicach w wymiarze 1 godziny tygodniowo wg autorskiego programu innowacji opracowanego przez Iwonę Majkowską - Kochan. Zajęcia służyły zachęceniu uczniów klas młodszych do nauki i czynnego posługiwania się językiem angielskim - jednemu z celów projektu Erasmus+ pn. "Uczyć - ciekawiej, nowocześniej, efektywniej". 

Osią działań stały się zadania wykonywane w projekcie eTwinning pn. „Outdoor is better” we współpracy ze szkołami z Włoch, Turcji, Chorwacji, Grecji i Ukrainy obejmujące w II semestrze roku szkolnego 2021/22:

- caligraphy wall – obrazy ze słów angielskich,

- tool box – makiety przyrządów do obserwacji przyrody,

- instrument showroom – makiety instrumentów muzycznych (we współpracy z panią Joanną Wojnowską)

- nagranie wspólnej piosenki dla pokoju pt. „Peace Song”,

- spotkanie online z rówieśnikami ze szkoły włoskiej, tureckiej i chorwackiej.

Za wysoką wartość merytoryczną i innowacyjność projekt został nagrodzony Krajową Odznaką Jakości eTwinning. Relacje z niektórych z wykonanych zadań w ramach innowacji zamieszczane były na Facebooku szkoły.

Duży nacisk położony został na ćwiczenia usprawniające prawidłowość wymowy głosek i wyrazów angielskich, w tym: nauka piosenek, rymowanek, zwiększona ilość powtórzeń wyrażeń i reakcji językowych ze względu na specyfikę angielskiego systemu fonetycznego.

W celu uatrakcyjnienia zajęć stosowane były:

- gry wymagające interakcji z rówieśnikami, gry planszowe np. Bingo językowe,

- rymowanki wspierane gestami, piosenki typu action song,

- pomoce audiowizualne (kreskówki, cyfrowe słowniczki tematyczne),

- prace plastyczne na podstawie materiału językowego w formie tradycyjnej i online,

- narzędzia TIK np. learningapps, wordwall, wooclap,

- słowniczek obrazkowy rysowany kredą na placu szkolnym.

Uczniowie chętnie uczestniczyli w zajęciach. Czuli się zmotywowani do działań, domagali się powtórzeń zabaw i rymowanek.

Innowacja pedagogiczna - "Odwrócona lekcja chemii"

 Sprawozdanie z realizacji innowacji pedagogicznej: 
„Odwrócona lekcja chemii w kl.8a ” w roku szkolnym 2021/2022

 Autor: Anna Wojtyła - Żydek 
Innowacja pt.” Odwrócona lekcja chemii” była realizowana w roku szkolnym 2021/2022
 w klasie 8a w wymiarze 10 godzin, w czasie obowiązkowych zajęć edukacyjnych. 
Tematyka zajęć odnosiła się do zakresu wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej II etapu edukacyjnego. 
 Program innowacji zakładał poszerzenie metod nauki z chemii, ale również umożliwi to naukę innych przedmiotów. Opanowanie przez uczniów zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej wymagań szczegółowych zapewni im zdobycie wszystkich potrzebnych kompetencji kluczowych, które wykorzystają w dalszej edukacji.
Nadrzędnym celem innowacji było rozwijanie umiejętności skutecznego, swobodnego uczenia się.
W trakcie realizacji innowacji  stosowano następujące metody i techniki pracy:
§  filmiki z doświadczeniami,
§  filmiki prezentujące sposób nauczania treści programowych,
§  gry i zabawy dydaktyczne,
§  techniki multimedialne,
§  dyskusja,
§  burza mózg,
§  prezentacje,
Duża część pracy innowacyjnej była związana z umiejętnym i skutecznym wykorzystaniem technologii komputerowe, aktywnością uczniów,  które przyczynią się do zwiększenia jakości prowadzonych zajęć. Korzystając z Internetu i aplikacji mobilnych uczniowie czuli się swobodnie, co pozwoliło im na efektywniejszą pracę, a także zwiększenia jakości
i atrakcyjności prowadzonych zajęć.
i atrakcyjności prowadzonych zajęć.
Uczniowie pracowali indywidualnie, grupowo, w parach. Na zajęciach korzystali z różnych pomocy dydaktycznych
§  komputerowe programy edukacyjne,
§  aplikacje mobilne np.  quiziss,
§  tablica multimedialne,
§  filmiki z doświadczeniami,
§  multimedialny układ okresowy,
§  wykresy, ilustracje, plansze, plakaty itp.,
§  materiały przygotowane przez nauczyciela,
 
Podczas realizacji innowacji „Odwrócona lekcja chemii” na bieżąco prowadzona była  rozmowa z uczniami na temat sposobu prowadzenia lekcji. Ocena przez uczniów mocnych i słabych stron.  Obserwacja pracy i zaangażowanie uczestników innowacji. W maju została przeprowadzona ankieta dotycząca metody odwróconej lekcji w celu zdiagnozowania poziomu efektywności zajęć oraz zaangażowania i zainteresowania uczniów prowadzonymi przez nauczyciela lekcjami. W ankiecie uwzględniono następujące obszary ewaluacji
§  stopień realizacji działań zaplanowanych w ramach innowacji,
§  skuteczność metod i form pracy w zdobywaniu wiedzy przez uczniów i kształtowaniu ich umiejętności oraz postaw,
§  stopień atrakcyjności i użyteczności zajęć dla uczestników.
 Ankieta zawierała 10 pytań
Ankieta dla ucznia dotycząca innowacji pedagogicznej „ Odwrócona lekcja”
Ankieta została opracowana przez nauczyciela prowadzącego zajęcia innowacyjne w klasie 8a w roku szkolnym 2021/2022 „Odwrócona lekcja chemii”Proszę o zaznaczenie wybranych odpowiedzi.
1. Czy według Ciebie zajęcia były interesujące?
Tak / Nie
2. Czy czynności wykonywane na zajęciach były dla Ciebie łatwe i zrozumiałe?
Tak / Nie
3. Czy dobrze Ci się pracowało :
Tak/Nie
4. Czy uczestnictwo w zajęciach /innowacji pomogło Ci poszerzyć wiedzę o metodach nauki?
Nie / Raczej nie / Trudno powiedzieć / Tak / Zdecydowanie tak
5. Jak oceniasz organizację zajęć( 6 najlepiej, 1 najsłabiej)
a)tematykę 1 2 3 4 5 6
b) materiały edukacyjne 1 2 3 4 5 6
c) formę przekazu 1 2 3 4 5 6
7. Czy ważne jest wykorzystanie narzędzi TIK w procesie uczenia
Tak/Nie
8. Czy uważasz, że potrafisz lepiej planować i rozumiesz własny proces uczenia się?
Tak / Nie
9.  Czy warto pracować na lekcjach metodą „odwróconej lekcji”
Tak/ Nie
10. Czy wykorzystasz poznaną metodą do nauki innych przedmiotów?
Tak/Nie
W ankiecie wzięło 20 uczniów klasy 8a
90 % uczniów uważa, że zajęcia były interesujące. 95% uważa, ze czynności wykonywane na lekcjach były łatwe. 90% uczniów dobrze pracowało się na lekcjach i chcą to wykorzystać do nauki innych przedmiotów. 90% uważa że warto pracować metodą odwróconej lekcji oraz wykorzystywać narzędzia TIK.
 Efekty dla ucznia
Na podstawie rozmów z uczniami, obserwacji uczniów w czasie lekcji oraz ankiety nastąpiło:
·         podniesienie motywacji uczniów do nauki chemii oraz innych przedmiotów, 
·         rozwój pasji i zainteresowań przyrodniczych uczniów, 
·         zwiększenie aktywności uczniów podczas uczenia się, 
·         rozwój umiejętności samodzielnego uczenia się i korzystania z różnych źródeł informacji, 
·         wzrost umiejętności posługiwania się technologiami informacyjno-komunikacyjnymi,
·          rozwój umiejętności współpracy w grupie, 
·         wzrost pewności siebie i satysfakcji z pogłębiania wiedzy przyrodniczej, 
·         rozwój organizacji własnego warsztatu pracy, a także umiejętności efektywnego gospodarowania czasem.
 
 Efekty dla szkoły:
Prowadzenie lekcji metodą odwróconej lekcji wpłynęło również na podniesienie jakości pracy szkoły:
 §   wzbogacenie oferty edukacyjnej szkoły poprzez uatrakcyjnienie zajęć,
§   budowanie pozytywnego wizerunku szkoły wśród dzieci i rodziców, jako placówki dbającej o pracę nowoczesnymi metodami oraz rozwój swoich wychowanków,
§   p
odniesienie jakości pracy szkoły.

Motywowanie uczniów do nauki  przedmiotów matematyczno - przyrodniczych było jednym z celów projektu Erasmus+ pn. "Uczyć - ciekawiej, nowocześniej, efektywniej", realizowanego w SP nr 2 w Wadowicach w latach 2019 - 2022. Powyższa innowacja przyczyniła się do osiągnięcia zamierzonych celów. 

poniedziałek, 4 lipca 2022

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego z elementami języka angielskiego

  


Zadanie główne (temat): Gry i zabawy ruchowe

Zadania szczegółowe z zakresu:

 1. Postawy (usamodzielnienie ucznia):

-   uczeń chętnie uczestniczy w zajęciach

-   uczeń przestrzega zasad bezpieczeństwa, zdrowego współzawodnictwa i rywalizacji.

 2.  Wiadomości – uczeń:

-   rozumie podstawowe procesy fizjologiczne zachodzące w organizmie człowieka podczas wysiłku fizycznego

-   wie jak ważny dla zdrowia jest ruch

-   zna zasady współzawodnictwa

-   potrafi wykorzystać aplikacje dotyczące aktywnośći fizycznej

-   rozumie polecenia wydawane w języku angielskim

 3.  Umiejętności – uczeń potrafi:

-   uczeń potrafi zmierzyć się z zadaniami stawianymi dla niego i jego drużyny

-   uczeń potrafi poprawnie wykonać zlecone mu zadanie

 4.           Zdolności motoryczne – uczeń

-   uczeń wzmocni siłę mięśni

-   uczeń doskonali zwinność i szybkość

 Metody realizacji zadań ruchowych:

Zadaniowa, zadaniowo – ścisła, zabawowo- klasyczna,

 Formy organizacyjne:

Szereg, luźna gromada, rząd,

 Środki dydaktyczne (pomoce, sprzęt)

Woreczki, pachołki, hula-hop,telefon,zegarek




Literatura:

 Godlewska I., Jurgielewicz- Urniaż M., Lekkoatletyka w szkole, wyd. OSW, Olsztyn 2011

Kierczak U., Janota J., Koncepcja edukacji fizycznej. Poradnik metodyczny, wyd.IMPULS, Kraków 2009

Owczarek S., Bondarowicz M., Zabawy i gry ruchowe w gimnastyce korekcyjnej, wyd. Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1988


Vocabulary box:

          Bieg- run

Rzut- throw

Skok- jump

Gotów-ready

Start-start

Punkt- point

Skłon-bend

Bawić się w berka- the game of tag

          Zbiórka- rally

           Ćwiczenie- gymnastic exercise

          Głowa- head

          Ramiona- shoulders

          Zespół- team

          Wyścig – race

          aplikacja-app

Opracowanie i prowadzenie zajęć:  Mariusz Gądor

(uczestnik mobilności typu job shadowing w projekcie Erasmus+ pn. „Uczyć – ciekawiej, nowocześniej, efektywniej” realizowanym w SP nr 2 w Wadowicach)

Matematyka rozwijająca kreatywność

 W roku szkolnym 2021/2022 uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 2 w Wadowicach rozwijali swoje umiejętności matematyczne podczas lekcji dodatkowych, które odbywały się raz w tygodniu. Zajęcia te były formą promowania nauki przedmiotów matematyczno - przyrodniczych i realizacją jednego z celów projektu Erasmus+ pn. "Uczyć - ciekawiej, nowocześniej, efektywniej".

Nie od dzisiaj wiadomo, że zabawa to dobry sposób nauki nowych pojęć. Ta forma świetnie sprawdziła się u naszych najmłodszych uczniów. Kreatywne pomysły rodziły się na każdych zajęciach, dzieci wykorzystywały niestandardowe pomysły na rozwiązywanie różnych zagadek i problemów matematycznych. 

W trakcie zajęć uczniowie rozwiązywali  proste równania,  układali tangramy, doskonalili sprawność rachunkową, szyfrowali, szukali i rysowali figury symetryczne. W trakcie zajęć zachęcani byli do aktywności w konkursach matematycznych. Efektem było zdobycie wyróżnienia w konkursie Kangur Matematyczny przez Maksymiliana Książka ucznia klasy 3b. 


Prowadząca zajęcia Monika Dudek (uczestniczka mobilności typu job shadowing) życzy wszystkim swoim młodym adeptom sztuki matematycznej sukcesów w kolejnych latach nauki.

Obdarowani w sakramencie bierzmowania - konspekt katechezy dwujęzycznej z wykorzystaniem narzędzi TIK

 

Temat: Obdarowani w sakramencie bierzmowania

Opracowanie: s. Weronika, Monika Przygoda CSFN

1. Cele katechetyczne:

a) cele główne:
- uświadomienie czym jest bierzmowanie i kto jest jego szafarzem,
- ukazanie sakramentu bierzmowania jako pełni darów Ducha Świętego,
- promowanie nauki języków obcych i stosowanie umiejętności językowych w praktyce.

b) cele operacyjne:
- uczeń wie, że chrzest, bierzmowanie, Eucharystia, to sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego,
- potrafi wyjaśnić czym różni się obdarowanie Ducha Świętego podczas chrztu i bierzmowania,
- uczeń wymienia dary Ducha Świętego w języku polskim, angielskim,
- uczeń rosyjskojęzyczny zapoznał kolegów z brzmieniem zapoznał kolegów z brzmieniem darów Ducha Świętego w swoim języku,
- uczeń przedstawia inne pojęcia związane z bierzmowaniem w języku polskim i angielskim,
- uczeń opisuje w języku polskim znaczenie poszczególnych darów Ducha Świętego.

c) kształtowane postawy:
- uczeń jest otwarty na poznawanie treści wiary w innych językach,
- uczeń kształtuje postawę współpracy z Duchem Świętym,
- uczeń świadomie podchodzi do przygotowania do sakramentu bierzmowania, prosi o pomoc Ducha Świętego.

2. Słowa klucze: Bierzmowanie- confirmation, dary Ducha Świętego- gifes of the Holy Spirit

3. Uwagi metodyczne:
a) pomoce metodyczne:
- kartki z modlitwą Ojcze nasz, znak krzyża w języku angielskim,
- kartki z podstawowym słownictwem do lekcji oraz modlitwą  Jana Pawła II o dary Ducha Świętego,
- zeszyt ćwiczeń ucznia.

b) metody:
- pogadanka
- praca z filmem
- quiz multimedialny
- mini wykład

c) środki multimedialne:
- autorska prezentacja do lekcji: https://wadowiceszkolanr2-my.sharepoint.com/:p:/g/personal/monika_przygoda_wadowiceszkolanr2_onmicrosoft_com/EXMxSm4-cm9Hi55pRgkhaSABF6I0c0sSY5HhHkH_I3Wyxw?e=c9tnIj

- film: Co to jest bierzmowanie? https://www.youtube.com/watch?v=cTsbuFEV65g

- quiz: https://wordwall.net/pl/resource/29949526/religia/dary-ducha-%c5%9bw

- losowanie darów: https://view.genial.ly/5ebe5b094a81770d9df4d808/game-dary-ducha-swietego

4. Plan katechezy:
a) Wstęp

Modlitwa w języku angielskim: Znak Krzyża i Ojcze nasz
Nawiązanie do poprzedniej lekcji i wprowadzenie w temat
Wprowadzenie podstawowego słownictwa
b) Rozwinięcie
Film o bierzmowaniu
Rozmowa kierowana w oparciu o film
Wprowadzenie darów Ducha Świętego i ich znaczenie- język polski
Wprowadzenie darów Ducha Świętego w języku angielskim
Uczeń pochodzenia ukraińskiego przedstawia dary Ducha Świętego w języku rosyjskim

c) Zakończenie:
Uporządkowanie i podsumowanie nowych treści
Quiz utrwalający
Losowanie darów Ducha Świętego
Modlitwa o Dary Ducha Świętego

5 Przebieg katechezy:
a) Wstęp
Na rozpoczęcie katechezy modlitwa w języku angielskim: In The name of the Father…., Our Father.
Na wstępie katechezy przedstawiam cele lekcji:
     - Poznamy podstawowe wiadomości o sakramencie bierzmowania: czego jest pamiątką, kto może go udzielić

     - Poznamy podstawowe zwroty w języku angielskim dotyczące tematu

     - Poznamy dary Ducha świętego: nazwy po polsku, angielsku i rosyjsku

     - Dowiemy się, w czym pomagają nam dary Ducha Świętego.

Nawiązanie do poprzedniej lekcji, przypomnienie o tym, że chrzest, bierzmowanie i Eucharystia należą do grupy sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego.

Wprowadzenie podstawowego słownictwa w języku polskim i angielskim:

·            confirmation- bierzmowanie

·            the Holy Spirit – Duch Święty

·            bishop- biskup

·            pentecost- Zesłanie Ducha Świętego / Pięćdziesiątnica

·            baptism- chrzest

·            Eucharist- eucharystia

·            Gifts of the Holy Spirit- dary Ducha Świętego

 

b) Rozwinięcie
W dalszej części włączamy film “Co to jest bierzmowanie”, na podstawie, którego odpowiadamy na pytania:
        - Czego pamiątką jest bierzmowanie?
        - Kto go udziela?
        - Co w nim otrzymujemy? – Uczeń rozumie różnicę między obdarowaniem przez Ducha Świętego w sakramencie chrztu I bierzmowania.
        - W czym nam pomaga?

Podczas odpowiedzi na powyższe pytania, powtarzam w języku angielskim poznane wcześniej na lekcji podstawowe pojęcia.

Następnie wprowadzenie wiadomości w języku polskim 7 darów Ducha Świętego oraz znaczenia każdego z nich (slajd 6).

W celu utrwalenia uczniowie wykonują ćwiczenie Dary Ducha Świętego z zeszytu ćwiczeń.

Po zaznajomieniu ze znaczeniem darów Ducha Świętego w j. polskim, pokazanie uczniom piktogramów z nazwami darów Ducha Świętego w języku angielskim. Burza mózgów który dar (piktogram) oznacza który dar. (slajd 7).

Wyświetlam slajd 8, na którym uczniowie sprawdzają poprawność wcześniejszych sugestii.
Rozdaję uczniom kartkę z podstawowym słownictwem, oraz darami Ducha Świętego w języku polskim i angielskim. Kilkukrotnie powtarzamy słowa, by je utrwalić.
Rosyjskojęzyczny uczeń, przedstawia brzmienie darów Ducha Świętego w
swoim języku.

 

c) Zakończenie

Na zakończenie powtarzamy poznane na lekcji słownictwo, podkreślam znaczenie darów Ducha Świętego w codziennym życiu.
Uczniowie wykonują quiz online utrwalający dary Ducha Świętego w języku polskim. Uczniowie, którzy podali właściwe odpowiedzi zostają nagrodzeni ocenami.

A także każdy z nich losuje online dar Ducha Świętego dla siebie.
Rozdaję uczniom tekst modlitwy o pomnożenie darów Ducha Świętego, którą Jan Paweł II otrzymał od swojego ojca i modlił się nią każdego dnia.

Odmawiamy tę modlitwę w języku polskim na zakończenie lekcji.

 

 

Wszelkie pomoce graficzne i treści zawarte są w autorskiej prezentacji. W konspekcie załączam treść modlitw w języku angielskim, które znajdują się na końcu podręcznika uczniów.

Załącznik nr 1:

The Sign of the Cross

In the name of the Father and of the Son and of the Holy Spirit. Amen.

Our Father

Our Father, Who art in heaven, Hallowed be Thy Name. Thy Kingdom come. Thy Will be done, on earth as it is in Heaven. Give us this day our daily bread. And forgive us our trespasses, as we forgive those who trespass against us. And lead us not into temptation, but deliver us from evil. Amen.