Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 30 stycznia 2018

„The Dog” – spotkanie integracyjne w Przedszkolu Publicznym nr 3



Dnia 29.01.2018r. odbyło się spotkanie integracyjne grupy „Kotki” i „Koniki Polne”. Grupa "Koniki Polne" przedstawiła swoim młodszym kolegom inscenizację o jamniczku oraz teatrzyk pacynkowy o zaginionym pudelku. Nie zabrakło również akcentów związanych z językiem angielskim. Wszyscy wspólnie zaśpiewali piosenkę „Hello” i „Bebe shark”. „Kotki” bawiły się wybornie i  już nie mogą się doczekać następnego spotkania.
Zajęcia miały na celu zwiększenie poziomu wiedzy i umiejętności dzieci z języka angielskiego, promowanie uczenia języków obcych oraz upowszechnianie dobrych praktyk edukacyjnych.

Organizator: Małgorzata Pawłowska

Koordynator placówki: Anna Wołczyk

Lekcja WF – Gimnastyka po angielsku




Dnia 26.01.2018r. klasa III gimnazjum zmierzyła się z trudnym wyzwaniem sportowym. Na lekcji WF przeprowadzona została gimnastyka. Uczniowie mieli za zadanie tworzyć różne litery ze swojego ciała, z których powstawały wyrazy. Wyrazy miały dotyczyć Anglii. Jednym z trudniejszych wyzwań okazało się słowo LONDYN. Lekcja była bardzo ciekawa. Uczniowie chętnie angażowali się w wymyślanie ciekawych propozycji liter. Na takiej lekcji nie tylko pracowało ciało, a także umysł. 

Opracowała: Danuta Czapla

Koordynator placówki: Magdalena Gryga

Gotowanie to moje hobby - konspekt lekcji języka niemieckiego


KONSPEKT DO LEKCJI JĘZYKA NIEMIECKIEGO
przeprowadzonej dn.25.01.2018r. w kl.7 w SP Nr2 w Choczni
oraz w kl.7a i 7b w SP Nr 1 w Choczni  (26.01.2018 i 23.01.2018 )

Nauczyciel prowadzący : Małgorzata Zadora

Dział : "HOBBY UND FREIZEIT"


TEMAT: GOTOWANIE TO MOJE HOBBY

Pomoce do lekcji :
-podręcznik i zeszyt ćwiczeń  aha! Neu WSiP
-poradnik   "Co i jak jeść w Niemczech"  Langenscheidt
-tablica interaktywna
-zasoby Internetu
-przepis na sałatkę ziemniaczaną
-sałatka ziemniaczana

CELE LEKCJI:
-poznanie słownictwa (czasowniki związane z przygotowaniem potraw, artykuły spożywcze)
-doskonalenie techniki odbioru tekstu czytanego
-uczenie tolerancji i otwartości na inne kultury
-wyjaśnienie pojęcia  halal i co to oznacza że potrawy są koszerne
-zainteresowanie uczniów kuchnią  krajów niemieckiego obszaru językowego
-wykorzystanie cyfrowych narzędzi edukacyjnych i obcojęzycznych  zasobów wiedzy
-skuteczna komunikacja w j.niemieckim
-wykorzystanie wiedzy i umiejętności w praktyce - Kartoffelsalat

Faza wstępna:
Organizacja lekcji :
-ustalenie tematyki lekcji
-lista obecności
-omówienie zadań domowych
-powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji

Faza główna:
-Ciche czytanie ze zrozumieniem tekstu -dialog str.77-78 w podręczniku
-wyszukiwanie w tekście czasowników- odmiana czasowników niereguralnych  backen i braten
- odczytanie przez uczniów dialogu  z podziałem na role
-analizowanie przepisu na zapiekankę z makaronem, notowanie nazw art.spożywczych w zeszytach przedmiotowych
-korzystanie z tablicy interaktywnej i Internetu - zdjęcia i przepisy kulinarne w języku niemieckim
-pogadanka na temat jedzenia w Niemczech, korzystanie z poradnika  "Co i jak jeść w Niemczech" , uczniowie wymieniają się doświadczeniami
-uczniowie otrzymują  przepis na sałatkę  ziemniaczaną  (przepis przyniosła Klaudia Twaróg, uczennica kl.7 SP1 w Choczni a otrzymała go od zaprzyjaźnionej rodziny z Bawarii )  
-degustacja sałatki
-nazwanie składników sałatki po niemiecku

Faza podsumowująca:
-Zebranie wiadomości dotyczących wykonania prostych potraw
-Zeszyt ćwiczeń str.50 -51  omówienie zadania domowego (zad.16/50 oraz 18/51 )

Nauczyciel prowadzący: Małgorzata Zadora
Koordynator placówki: Magdalena Gryga

EUROPEJSKIE KOLĘDOWANIE





17 stycznia w Szkole Podstawowej w Wysokiej odbył się konkurs kolęd. Każda klasa, po wylosowaniu jednego z europejskich krajów, przygotowała związany z danym państwem wystrój sali lekcyjnej  i kolędę, nawiązując w ten sposób do jego kultury i tradycji. Mogliśmy usłyszeć kolędy i pastorałki w językach takich jak niemiecki, hiszpański, włoski, rosyjski oraz czeski. Miejsce pierwsze zajęła klasa siódma z polską kolędą, na drugim miejscu stanęli szóstoklasiści śpiewający angielską pastorałkę. 

Ostatnie miejsce na podium zajęła klasa trzecia gimnazjum, która zaprezentowała kolędę w języku włoskim. Tego typu wydarzenia stanowią kolejny dowód na to, że w Europie więcej nas łączy, niż dzieli.
Koordynator: Małgorzata Targosz

PROMOWANIE PROJEKTU W SP Nr 2 w CHOCZNI

Podczas Rady Pedagogicznej uczestnicy wyjazdu w ramach Mobilności kadry edukacji szkolnej, panie Agnieszka Jusińska i Magdalena Gryga oraz ks. Robert Młynarczyk podzielili się informacjami na temat szkolenia jak również swoimi wrażeniami z dwutygodniowego pobytu na Malcie. Sprawozdaniu towarzyszył pokaz zdjęć ilustrujących zajęcia lekcyjne w szkole językowej Alpha, poświęcone nauczaniu języka angielskiego w grupach przedszkolnych. Uczestnicy szkolenia opowiedzieli kolegom i koleżankom o poznanych metodach pracy oraz stronach internetowych, przy pomocy których nauczyciel może przygotować ciekawe pomoce naukowe – plansze, gry, kostki do gry, które z pewnością mogą być wykorzystane na każdej lekcji. Nauczyciele, którzy dopiero mają wyjechać na szkolenia w ramach Mobilności…zainteresowali się formalnościami i dokumentami, o których należy pamiętać podczas pobytu w szkole. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zdjęcia z robione w czasie wolnym od nauki – spotkania z gospodarzami i innymi uczniami ze szkoły Alpha oraz podróże. Uczestnikom wyjazdu udało się dużo zobaczyć i poznać miejscową kulturę i obyczaje. Odwiedzili min. wyspy Comino i Gozo i stolicę kraju, Valettę . Ogromną atrakcją była podróż na Sycylię i wyjazd na Etnę.
Podsumowanie wyjazdu daje możliwość podzielenia się wiedzą i doświadczeniem . Może być również zachętą na innych nauczycieli do brania udziału w projektach szkoleniowych, takich jak Mobilności kadry edukacji szkolnej.
Opracowała: Agnieszka Jusińska
Koordynator placówki: Magdalena Gryga

poniedziałek, 29 stycznia 2018

Malta w liczbach - konspekt lekcji matematyki.


Prowadzący: Mariola Bryndza
Klasa: 7b w Szkole Podstawowej nr 2 w Wadowicach
Data: 18.01.2018r.
Temat: Malta w liczbach.
1.      Cele lekcji:
- przedstawienie podstawowych informacji o Malcie,
- rozbudzenie ciekawości poznawczej i celowości podróżowania,
- planowanie kosztów podróży,
- ćwiczenie umiejętności przeliczania jednostek,
- rozwijanie wyobraźni geometrycznej.

2.      Środki dydaktyczne:
- zasoby stron internetowych,
- mapy geograficzne,
- encyklopedie,
- przewodniki.

3.      Metody i formy pracy:
- wykład,
- dyskusja,
- praca w grupach,
- praca samodzielna.

4.      Przebieg lekcji:
- nauczyciel przedstawia podstawowe informacje o kraju, dzieląc się swoimi osobistymi refleksjami z pobytu na Malcie,
- uczniowie korzystając z mapy i encyklopedii mają za zadanie odczytać skalę mapy i rzeczywistą powierzchnię wysp Maltańskich. Po zapisaniu informacji w zeszycie obliczają powierzchnie wysp przedstawionych na mapie,
-  uczniowie przeliczają powierzchnię Malty z kilometrów kwadratowych na metry kwadratowe, hektary i ary,
- uczniowie planują dwutygodniowy pobyt na Malcie z nauką języka angielskiego. Wyszukują informacje w Internecie dotyczące: biletów lotniczych, zakwaterowania w hotelu, wyżywienia, kursu językowego i ubezpieczenia. Koszty przeliczają w walutach: złoty polski i euro według kursu dziennego,
- nauczyciel wyświetla na tablicy interaktywnej krzyż maltański. Uczniowie wyszukują w encyklopedii i przewodnikach informacji historycznych dotyczących krzyża. Nauczyciel rozpoczyna dyskusję na temat cech geometryczności krzyża zadając pytania o ilości osi symetrii i o istnieniu  środka symetrii figury.
-na zakończenie lekcji wędrujemy na Błękitną Lagunę gdzie uczniowie korzystając       z przewodników i z zasobów  stron internetowych dowiadują się dlaczego na tak skalistym wybrzeżu ukształtowała się plaża z białym piaskiem.

5.      Zadanie domowe.

Wyszukaj wysokości temperatur powietrza i wody panujących na Malcie. Oblicz różnicę pomiędzy temperaturą najwyższą i najniższą (amplitudę) wody i powietrza. Oblicz średnie temperatur rocznych wody i powietrza.

Uczymy się grać w szachy - po angielsku.

 KONSPEKT LEKCJI  
                                                                                                             
TEMAT:  Uczymy się grać w szachy,nazewnictwo bierek szachowych w języku angielskim, jak korzystamy ze strony Chess.com
Cele lekcji: Budowa szachownicy, wartości figur, jak dajemy szacha i mata,uczeń zna historię szachów oraz nazwy bierek w języku angielskim, wie jak korzystać ze strony Chess.com
         
Klasa: IV
Miejsce zajęć: sala dydaktyczna
Pomoce:, szachownice,bierki,laptop i tablica interaktywna
Prowadzący: mgr Jan Gajczak-instruktor szachów

TOK LEKCJI
TREŚĆ I PRZEBIEG ĆWICZEŃ
UWAGI
Cz. I  wstępno – przygotowawcza


część organizacyjna
Zbiórka, odliczanie. Podanie zadań lekcji. Przejście do Sali dydaktycznej.



Rozdanie i rozstawienie szachownic. Włączenie laptopa i tablicy interaktywnej.



Omówienie historii szachów. Przedstawienie nazw angielskich bierek szachowych. Pokaz i omówienie jak korzystać ze strony Chess.com(gra z komputerem)

Cz. II główna



ZASADY PORUSZANIA SIĘ FIGUR
1. Pionków
2. Figur lekkich
3. Figur ciężkich
4. Zasady dawania szacha i mata
Gra tylko pionkami
Gra figurami lekkimi



  1.Poruszanie się pionków
  2.Zasady poruszania się figurami lekkimi
Gry parami przy szachownicy
Cz. III końcowa


Podsumowanie lekcji
Omówienie gry w szachy.Porządkowanie sali, składanie szachów.
Pożegnanie

niedziela, 28 stycznia 2018

Baśniowa lekcja - propozycja p. Małgorzaty Zadory

KONSPEKT DO LEKCJI JĘZYKA NIEMIECKIEGO
 przeprowadzonej  w kl.7   dnia 18.01.2018r. w SP Nr2 w Choczni
oraz w czasie zastępstwa  w kl.II gimnazjum  dnia 29.11.2017r.w SP Nr 1 w Choczni
Nauczyciel prowadzący : Małgorzata Zadora

DZIAŁ:" HOBBY UND FREIZEIT "

Temat : Poznajemy pisarzy niemieckich- czytanie bajek braci Grimm.

CELE :
-zapoznanie uczniów z życiorysem i twórczością braci Grimm
-bajka jako utwór literacki
-wyjaśnienie terminu morał
-doskonalenie techniki czytania i rozumienia tekstu
-wzbogacanie słownictwa
- poznawanie dorobku literackiego innych narodów
-zachęcanie do czytania literatury w wersji oryginalnej
-podnoszenie motywacji uczniów do poznawania języków obcych

Faza wstępna:
 Powitanie, ustalenie obecności, wprowadzenie do tematu zajęć.
W czasie  lekcji  omawiane będą różne formy spędzania wolnego czasu. Uczniowie poznają odmianę czasowników ze zmianą w temacie (np. lesen- czytać).
Przy tej okazji przeprowadzona jest pogadanka na temat czytelnictwa.
Uczniowie rozmawiają na temat znanych im bajek i dowiadują się że autorami wielu z nich są bracia Grimm.
Korzystając z tablicy interaktywnej i zasobów Internetu  uczniowie poznają pisarzy (w jakim kraju oraz w jakim okresie tworzyli, poznają tytuły bajek ).
Następuje przypomnienie co oznacza morał oraz czym charakteryzuje się bajka jako utwór literacki.
 Faza główna :
 Zachęcenie przez nauczyciela do czytania bajek w języku niemieckim.
Uczniowie przeglądają zbiory bajek w języku niemieckim pochodzące z moich prywatnych zbiorów.

Wprowadzenie informacji na temat czasu przeszłego (objaśnienie terminu czas przeszły prosty oraz kiedy się go używa).

Rozdanie kartek z tekstem bajki   " WILK I LIS " (wersja uproszczona).
Wprowadzenie słownictwa.
Czytanie bajki przez nauczyciela oraz przez uczniów.
Tłumaczenie tekstu.

Podsumowanie:
Pogadanka na temat dlaczego warto czytać bajki

Wykonanie pamiątkowego zdjęcia. 

Działania PP nr 5

   Kwartet smyczkowy
    Przedszkole Publiczne nr 5 odwiedził kwartet smyczkowy. W jego skład wchodzi jedna z pań naszego przedszkola Anna Sarnecka. Celem spotkania było zapoznanie dzieci z instrumentami smyczkowymi. Dzieci z bliska mogły je zobaczyć,a nawet dotknąć. Podczas małego koncertu przedszkolaki mogły się poczuć jak w prawdziwej filharmonii. Kolejny celem spotkania było zaprezentowanie umiejętności wokalnych, jak i językowych dzieci. Przedszkolaki zaśpiewały kolędy w języku angielskim przy  akompaniamencie muzyki smyczkowej.


Konkurs flag państw anglojęzycznych.

 Dzieci z grupy „Krasnale„ z Przedszkola Publicznego nr 5 wzięły udział w konkursie plastycznym „Flagi Krajów Anglojęzycznych” organizowanym przez Przedszkole nr 24 w Poznaniu. 
Celem konkursu było:
·  - rozwijanie zainteresowań językiem angielskim,
·   - motywowanie do nauki języka angielskiego,
·   - rozwijanie twórczości i kreatywności dzieci.

Przedszkolaki najpierw zapoznały się z państwami anglojęzycznymi. Same starły się wymienic te kraje, co naprawdę się im udało z niewielką podpowiedzią nauczyciela.  Następnie poznały ich flagi. Na koniec same wybrały, te które wykonają do konkursu i jakim sbosobem je zrobią. Podczas wykonywania prac plastycznych było wiele radości, zadawania pytań poprzez co dzieci utrwalały sobie wcześniej poznane wiadomości.                                                                     
Po wysłaniu prac nastąpiło wielkie oczekiwanie, niestety nie udało się nam zająć jednych z pierwszych miejsc, ale dzieci dostały piękne dyplomy.

"Dzień dobry"


       Z każdym trzeba się przywitać. Przedszkolaki z grupy „Elfy” z Przedszkola Publicznego nr 5 zapoznały się ze słowem „dzień dobry” w różnych językach. Podczas poprawnego wypowiadania słówek było wiele śmiechu i radości, ale każdy nauczył poprawnie wypowiadać się dane „dzień dobry”. 
Z napisów dzieci rozpoznawały słowa i same zgłaszały się do wypowiadania. Kolejnym z zadań było przywitanie się z kolegą lub koleżanką w danym języku.                                                  
      Zajęcia te sprawiły przedszkolakom ciekawych doświadczeń i wiele satysfakcji gdy mogły się przywitać np. z rodzicami w innym języku.

Kolędowanie na Wadowickim Rynku
   Grupa dzieci z Przedszkola Publicznego nr 5 kolędowała na Wadowickim Rynku. Choć było bardzo zimno, wszystkim dopisywał wesoły, świąteczny nastrój.  Dzieci wraz z nauczycielami przygotowały kilka kolęd i pastorałek. 

W ramach Projeku POWER nie mogło zabraknąć piosenki w języku angielskim We Wish You a Merry Christmas, poprzez którą dzieci złożyły świąteczne życzenia zgromadzonym widzom.Nauka piosenek w obcym języku zawsze sprawia przedszkolakom wiele radości, jak również to że mogą swoje umiejętności zaprezentować przed innymi.

Wykonała: Marta Śliwa
Koordynator: Marta Śliwa

“Hug somebody on the National Hugging Day!” w Przedszkolu Publicznym nr 3












Z okazji Międzynarodowego Dnia Przytulania (Free Hugs) dzieci z grupy “Kotki” postanowiły uczestniczyć w wydarzeniu organizowanym przez Szkołę w Serbii. Okazywały sobie uczucia przytulając się nawzajem. Nie od dziś bowiem wiadomo, że nic tak nie poprawia samopoczucia jak bezinteresowne przytulenie. Sprawiło to nam wszystkim wiele radości i wprawiło w dobry humor na cały dzień. Więcej na stronie https://www.kizoa.com/Monta%C5%BC-Wideo/d167737183k6650665o1l1/free-hugs

Zajęcia miały na celu zwiększenie poziomu wiedzy i umiejętności dzieci z języka angielskiego, poznanie przez nich kultury Europy, promowanie uczenia języków obcych oraz upowszechnianie dobrych praktyk edukacyjnych.
Koordynator: Anna Wołczyk

Karnawał europejskich postaci bajkowych” w Przedszkolu Publicznym Nr 1 w Wadowicach


        W dniu 18 stycznia 2018r. w przedszkolu odbyła się zabawa karnawałowa.
Tym razem bal przebierańców nosił nazwę „Karnawał europejskich postaci bajkowych”, a jego organizacja – przewidziana w naszym przedszkolnym „Planie wdrażania efektów” programu 
PO WER – miała na celu nie tylko świetną zabawę dzieci przy muzyce, ale także przybliżanie 
im kultury i dorobku europejskiej literatury dziecięcej oraz promowanie uczenia się języków obcych.
         Bal rozpoczął się od prezentacji strojów karnawałowych przez dzieci i panie z przedszkola, co wzbudziło u jednych zachwyt i podziw, a u drugich salwy śmiechu. Wszystkie dzieci w świetnych humorach popisywały się doskonałą znajomością bajek i bezbłędnie nazywały bohaterów bajkowych, takich jak: „Czerwony Kapturek”, „Kubuś Puchatek”, „Wilk”, „Królewna Śnieżka”, „Smok Wawelski”, „Smerfetka”, „Kot w butach”, dobra „Wróżka” czy zła „Baba Jaga”. W zabawie pt. „Show me” przedszkolaki powtarzały ich nazwy również w języku angielskim – np. Princess Snow White, Red Riding Hood, Cat in Boots, Winnie the Pooh itp.

         W zabawie karnawałowej uczestniczyły zaproszone animatorki Teatru „Bajkoteka” z Krakowa, które wspaniale bawiły się z dziećmi i w przerwach między popularnymi tańcami i zabawami przy muzyce organizowały różne konkursy i zadania, wymagające od przedszkolaków „cyrkowej” wręcz zręczności. Było więc np. trudne „chodzenie na szczudłach”, ale też żonglowanie czy „kręcenie talerzy”. W czasie balu nie zabrakło również zabaw z językiem angielskim np.: „Touch something…”, „Search for a pair”, „Colored balloons”.

        W godzinach popołudniowych nauczycielka w stroju „Baby Jagi” poprowadziła zabawy karnawałowe związane ze znajomością europejskich bajek i baśni. Starszaki z entuzjazmem uczestniczyły w zabawie pt. „Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy!” i sprawdzały, czy można bez używania rąk zjeść zawieszonego na nitce pierniczka, „rycerze uwalniali księżniczki” z rąk złej „czarownicy” w zabawie „Po nitce do kłębka”, a w zabawie pn. „Pantofelek Kopciuszka” każdy „królewicz”, wśród rozrzuconych zabawek szukał srebrnego pantofelka. Na zakończenie balu zadowolone przedszkolaki wspólnie zaśpiewały piosenkę pt. „If your happy”.

Koordynator: Urszula Roman

Spotkania przygotowawcze w SP nr 2 w Wadowicach

Dużymi krokami zbliża się termin wyjazdów zaplanowanych na luty 2018 roku. Ze SP nr 2 w Wadowicach szkolić się będzie siedmiu nauczycieli  - 6 w Londynie i 1 w Austrii. Pedagodzy w praktyce sprawdzą i udoskonalą swoje umiejętności komunikacyjne w języku angielskim i niemieckim. 
W ramach przygotowań do  mobilności na terenie szkoły odbyły się dwa spotkania z koordynatorem (9.01.18 i 24.01.18), na których omówiono zestaw dokumentów tj. Karta Podróży, certyfikat, potwierdzenie płatności oraz przypomniano obowiązki uczestnika. Nauczyciele odebrali pakiety  Informacji Turystycznej oraz plakaty Projektu, które zabiorą do szkół językowych. Szczególna uwagę poświęcono konieczności dodatkowego ubezpieczenia się na czas podróży oraz wyrobienia karty EKUZ. 
Wszyscy z niecierpliwością oczekują nadejścia ferii a wraz z nim - podróży. 
Koordynator placówki - Iwona Majkowska - Kochan

czwartek, 25 stycznia 2018

Poszukiwanie Mikołaja w Manufakturze Czekolady



          6 grudnia zamiast tradycyjnie oczekiwać św. Mikołaja w szkole postanowiliśmy go poszukać  w Krakowie. Po obejrzeniu seansu filmowego w kinie, wyruszyliśmy na poszukiwanie św. Mikołaja. I znaleźliśmy go w…Manufakturze Czekolady, gdzie dzieci klas 1, 2 i 3 uczestniczyły w bardzo „słodkich” warsztatach cukierniczych. Dzieci samodzielnie wykonywały czekoladki, pralinki i ozdabiały tabliczki czekolady. Po przywitaniu się ze św. Mikołajem dzieci zostały przyodziane w „mundurek” cukiernika i w kilkuosobowych zespołach zajęły miejsca przy „stanowiskach produkcyjnych”, gdzie miały do dyspozycji foremki, masy czekoladowe, owocowe, polewy, posypki i wiele różnych innych składników.
Jednakże przed przystąpieniem do pracy sympatyczny pan cukiernik opowiedział dzieciom o czekoladzie: o historii, składnikach, jaka czekolada  i w którym roku życia jest zdrowa dla dzieci, a jakiej jeść nie powinny.
Jako, że uczniowie  przy okazji wcześniejszych zajęć o krajach Europy mieli już duże wiadomości na temat Belgii - największego w Europie producenta czekolady i najpyszniejszych pralinek, mogli „błysnąć wiedzą”, czym sympatyczny pan cukiernik był zadziwiony.
        Pracy małych cukierników przyglądał się oczywiście św. Mikołaj, który na koniec rozdał dzieciom drobne upominki – czekoladowe oczywiście. Miło było widzieć uśmiechnięte, „czekoladowe” buzie dzieciaków. A ten unikatowy smak czekolady… palce lizać!








          Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia, to doskonały moment, aby poznać tradycje świąteczne w różnych krajach. W klasie drugiej wyniknęło to trochę z sytuacji, która miała miejsce na lekcji. Jeden z uczniów, mający rodzinę we Włoszech „wtrącił”, że tam prezentów nie przynosi św. Mikołaj, tylko wiedźma o imieniu Befana i nie robi tego ani 6 grudnia, ani w wigilię Bożego Narodzenia, tylko w Święto Trzech Króli. To skłoniło nas do „podróży” po Europie w celu sprawdzenia jak to jest gdzie indziej.
         Dzieci dobrały się w grupy. Każda z grup wylosowała państwo, na temat którego wyszukiwała potrzebne informacje. Uczniowie mieli do dyspozycji komputery, korzystali ze stron internetowych.           Końcowym efektem pracy była mapa Europy, do której dzieci przyporządkowały wyszukane i wydrukowane informacje.


 Magdalena Kubarska-Chylaszek


Koordynator placówki: Izabela Denko 

The wheels on the bus – zwiedzamy Londyn. Konspekt


Cele ogólne:
- rozbudzenie zainteresowań poznawczych innymi krajami,
- poznanie zabytków Londynu, praca z mapą,
- odczuwanie radości w procesie odkrywania

  • wdrażanie dzieci do rozumienia poleceń nauczyciela w języku obcym,
  • wykorzystanie krótkich form wierszowanych i piosenek,
  • opowiadanie lub czytanie wspieranych gestem i ilustracjami historyjek.

Cele operacyjne: 
Dziecko:
-aktywnie uczestniczy we wspólnych zabawach,
-wiąże słowo z gestem, przestrzega ustalonych w zabawie reguł,
-potrafi wskazać na mapie Wielką Brytanię,
-zna nazwę stolicy Wielkiej Brytanii,
-potrafi opowiedzieć w kilku zdaniach o poznanym kraju (jego atrakcjach, charakterystycznych cechach)

Metody: czynne, słowne i aktywizujące
Forma: zbiorowa i indywidualna
Pomoce: 
mapa Europy -wykorzystanie tablicy interaktywnej
ilustracje przedstawiające atrakcje Wielkiej Brytanii (plansze, wycinki z czasopism, albumy, fotografie, widokówki itp.)
makieta piętrowego autobusu
odtwarzacz CD – podkład muzyczny piosenki „ The wheels on the bus”



Przebieg:
1. Demonstracja dzieciom mapy, wspólne oglądanie mapy, odszukiwanie na niej Polski oraz innych krajów.
2. Zapytanie dzieci, do którego kraju chciałyby pojechać gdyby mogły zrobić to w tej chwili. Padają różne propozycje – dziecko, które wymieniło jakiś kraj próbuje go odnaleźć na mapie. Na koniec nauczycielka przedstawia swoją propozycję i proponuje dzieciom podróż piętrowym autobusem do Londynu
3.  Podjęcie decyzji odbywa się przez głosowanie
4. Odszukanie i wskazanie na mapie Wielkiej Brytanii.
5. Wspólne ustalenie zasad podróżowania - zabawa integrująca grupę – dzieci śpiewają piosenkę i wykonują gesty.
The wheels on the bus go round and round,
round and round,
round and round.
The wheels on the bus go round and round,
all through the town.
    (Roll hands around each other)

The wipers on the bus go Swish, swish, swish;
Swish, swish, swish;
Swish, swish, swish.
The wipers on the bus go Swish, swish, swish,
all through the town.
    ("Swish" hands in front of you like windshield wipers)

The horn on the bus goes Beep, beep, beep;
Beep, beep, beep;
Beep, beep, beep.
The horn on the bus goes Beep, beep, beep,
all through the town.
    (Slap palm in front of you like honking a horn)

The doors on the bus go open and shut;
Open and shut;
Open and shut.
The doors on the bus go open and shut;
all through the town.
    (Push hands back and forth in front of you)

The Driver on the bus says "Move on back,
move on back, move on back;"
The Driver on the bus says "Move on back",
all through the town.
    (Point thumb over your shoulder)

The babies on the bus says "Wah, wah, wah;
Wah, wah, wah;
Wah, wah, wah".
The babies on the bus says "Wah, wah, wah",
all through the town.
    
(Rub fists in front of eyes)

6. Przejazd autobusem do Londynu – ilustracja ruchowa jazdy autobusem przy muzyce
7. Powitanie  w Londynie - stojąc w kręgu dzieci śpiewają rymowankę : Red, blue, yellow, green , we came to London to visit the Queen


8. Dzieci dostają kolorowe mapy Londynu i rozmawiają o miejscach, które zwiedzą.


9. Zwiedzanie Londynu (nauczycielka  przyjmuje w zabawie rolę kierowcy autobusu): 
Nauczyciel wykorzystuje piosenkę w której zamienia słowa np. The driver on the bus says Tower Bridge, Hyde Park Corner itp.
W Hyde Parku – chętne dzieci wypowiadają się na dowolny temat i w dowolnej formie (opowiadanie, wiersz, piosenka, opowieść ruchowa itp.),
W gabinecie figur woskowych – zabawa ruchowa z zatrzymaniem na określony sygnał (dzieci poruszają się przy muzyce po całej sali – kiedy muzyka milknie zatrzymują się przyjmując dowolną pozę i stoją nieruchomo jak woskowe figury).
10. Wizyta w Buckingham Palace:
-obejrzenie fotografii przedstawiających królową brytyjską Elżbietę II i jej rodzinę,
-wysłuchanie hymnu „God save the Queen” (zwrócenie uwagi na właściwe zachowanie w czasie brzmienia hymnu państwowego),


11. Powrót do Polski i wykonanie pracy plastycznej, której tematem jest dowolny fragment odbytej wycieczki. Technika pracy dowolna


Nauczyciel i koordynator placówki: Izabela Denko