Konspekt
lekcji języka polskiego w gimnazjum
Temat:
Imagine, czyli… Na polskim po angielsku
Cele
lekcji:
·
Korelacja treści z języka angielskiego i
języka polskiego
·
Kształcenie umiejętności pracy w grupie
·
Realizacja podstawy programowej z języka
polskiego w zakresie:
a)
Uczeń odbiera komunikaty pisane,
mówione, w tym nadawane za pomocą środków audiowizualnych;
b) Uczeń
cytuje odpowiednie fragmenty tekstu;
c)
Uczeń rozpoznaje wypowiedzi o
charakterze perswazyjnym;
d) Uczeń
rozpoznaje wyrazy wieloznaczne i rozumie ich znaczenia w tekście;
e)
Uczeń przypisuje czytany utwór do
właściwego rodzaju literackiego (epika, liryka, dramat);
f)
Uczeń uwzględnia w analizie specyfikę
tekstów kultury przynależnych do następujących rodzajów sztuki: literatura,
teatr, film, muzyka, sztuki plastyczne, sztuki audiowizualne;
g)
Uczeń przedstawia propozycję odczytania
konkretnego tekstu kultury i uzasadnia ją;
h)
Uczeń ze
zrozumieniem posługuje się pojęciami dotyczącymi wartości pozytywnych i ich
przeciwieństw oraz określa postawy z nimi związane, np. patriotyzm–nacjonalizm,
tolerancja–nietolerancja, a także rozpoznaje ich obecność w życiu oraz w
literaturze i innych sztukach;
i)
dostrzega
zróżnicowanie postaw społecznych, obyczajowych, narodowych, religijnych,
etycznych, kulturowych i w ich kontekście kształtuje swoją tożsamość;
j)
Uczeń uczestniczy
w dyskusji, uzasadnia własne zdanie, przyjmuje poglądy innych lub polemizuje z
nimi.
Metody i formy pracy:
·
Praca w grupie
·
Dyskusja
·
Praca z tekstem
Przebieg lekcji:
1.
Przedstawienie celu lekcji.
2.
Informacje przekazane przez nauczyciela na temat Johna
Lennona i utworu „Imagine” (członek zespołu The Beatles, autor tekstów i
kompozytor, tragiczna śmierć; piosenka stworzona w latach 70., budząca
kontrowersje, przez magazyn „Rolling Stones” sklasyfikowana na 3. miejscu listy
wszech czasów)
3.
Obejrzenie teledysku (dostępny w Internecie: https://www.youtube.com/watch?v=YkgkThdzX-8)
4.
Zapisanie tematu.
5.
Podział zespołu klasowego na 3-4-osobowe grupy i
przydzielenie zadań:
a)
Korzystając ze znajomości języka angielskiego, a w
razie potrzeby słowników angielsko-polskiego, przetłumaczcie tekst utworu na
język polski.
| TEKST
ORYGINALNY Imagine there's no heaven It's easy if you try No hell below us Above us only sky Imagine all the people Living for today Aha-ah Imagine there's no countries It isn't hard to do Nothing to kill or die for And no religion too Imagine all the people Living life in peace Yoohoo-ooh You may say I'm a dreamer But I'm not the only one I hope someday you'll join us And the world will be as one Imagine no possessions I wonder if you can No need for greed or hunger A brotherhood of man Imagine all the people Sharing all the world Yoohoo-ooh |
TŁUMACZENIE |
b)
Ustalcie, dlaczego utwór przez niektórych odbiorców
uznany został za kontrowersyjny.
c)
Napiszcie, o jakim świecie śpiewa Lennon. Jakie są jego
cechy? Jakie wartości ceni autor tekstu?
d)
Wykorzystując wiedzę z zakresu liryki, omówcie budowę
tekstu: rodzaj wiersza, budowę wiersza, typ liryki, rodzaje rymów.
e)
Wynotujcie z tekstu 3 wybrane środki poetyckie i
nazwijcie je.
6.
Praca w grupach.
7.
Sprawdzenie wyników pracy grup, porównywanie tłumaczeń,
wyjaśnienie wątpliwości (np. różnica w znaczeniu wyrazów heaven i sky – wyraz
niebo jako homonim).
8.
Dyskusja na temat przesłania utworu i utopijności
wykreowanego przez autora świata:
·
Skąd kontrowersje? (utwór odwołuje się do
ideologii komunistycznej, kreuje świat bez państw narodowych, prawa własności
oraz bez religii)
·
Jakie zalety miałby świat wymyślony przez autora
tekstu? (równość, sprawiedliwość)
·
Jakie zagrożenia – uwzględniając historię –
wynikają z istnienia świata podzielonego na państwa i wyznającego różne
religie? (nietolerancja, nacjonalizm, wojny religijne)
·
Czy możliwe jest istnienie takiego świata i czy
chcielibyśmy w nim żyć? (zwrócenie uwagi na utopijność wykreowanego świata,
wskazanie zalet i wad)
·
Jaki wpływ na przesłanie tekstu ma kontekst
historyczny? (Zimna Wojna, rewolucja obyczajowa lat 70. itp.)
9.
Zadanie domowe:
Popularne przeboje to również teksty kultury. Nierzadko
mają piękne poetyckie teksty. Jeden z piosenkarzy Bob Dylan w ubiegłym roku
zdobył Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Wybierz jego dowolną piosenkę i w
kilku zdaniach streść jej tekst i spróbuj omówić przesłanie.
Autor: Krzysztof Jaskier
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz