Łączna liczba wyświetleń

środa, 28 lutego 2018

Od mitu do legendy, czyli opowieści Cyklu Feniańskiego - scenariusz lekcji języka polskiego


Temat: Od mitu do legendy, czyli opowieści Cyklu Feniańskiego

Cel główny: uczeń zapoznaje się z istotą legendy

Cele operacyjne:
– uczeń potrafi czytać tekst ze zrozumieniem; – zna nazwę Giant's Causeway/Grobla Olbrzyma/ i potrafi odszukać ją na mapie;
– określa miejsca, czas akcji, bohaterów w utworze prozatorskim;
– wyodrębnia elementy realistyczne i fantastyczne w utworze;
– rozróżnia zdanie od równoważnika;
– układa plan wydarzeń zgodnie z chronologią.

Metody pracy:
– metody eksponujące /mapa Irlandii; strony internetowe/
– metody aktywne, praca z tekstem literackim.

Formy pracy:
– indywidualna - jednolita,
– grupowa – zróżnicowana.

Środki dydaktyczne:
– mapa Irlandii,
– tablica interaktywna,
– tablety,
– pisemne zadania dla każdego ucznia z podziałem na grupy,
– schemat /słoneczko/ do wyrazu legenda.
Czas trwania zajęć: 45 minut.

PRZEBIEG LEKCJI
I. Rozmowa wstępna dotycząca Irlandii – usytuowanie geograficzne, wskazanie na mapie, skojarzenia uczniów.

II. Podanie tematu lekcji i określenie jej celów.

III. Realizacja tematu:
1. Praca w grupach – wyszukanie w internecie informacji na zadany temat.
Grupa 1: Mitologia irlandzka https://pl.wikipedia.org/wiki/Mitologia_irlandzka#Cykl_Fenia%C5%84ski Grupa 2: Cykl Feniański
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mitologia_irlandzka#Cykl_Fenia%C5%84ski
Grupa 3: Fionn mac Cumhail
https://pl.wikipedia.org/wiki/Fionn_mac_Cumhail
2. Przedstawienie uzyskanych wiadomości na forum klasy.
3. Prezentacja przez nauczyciela slajdów ukazujących Groble Olbrzyma:
http://ireland.sierakowski.eu/giants_causeway/1/show.php
oraz podanie informacji geologicznych na temat tej formacji skalnej (załącznik 1).
4. Wyświetlenie na tablicy interaktywnej i przeczytanie legendy o powstaniu Grobli Olbrzyma (załącznik 2).
5. Rozmowa na temat elementów świata przedstawionego:
– bohaterowie,
– miejsce wydarzeń,
– czas wydarzeń.
6. Zapisanie przez uczniów planu ramowego wydarzeń w formie równoważników zdań. Odczytanie wybranych prac.
7. Utworzenie mapy myśli dotyczącej terminu „legenda”
8. Wspólne określenie, które cechy legendy widoczne są w omawianym tekście.

IV. Praca domowa
Napisz legendę związaną z okolicą, w której mieszkasz.

Załącznik 1
Grobla Olbrzyma (także: Droga Olbrzymów, ang. Giant's Causeway, irl. Clochán na bhFómharach) – oryginalna formacja skalna na wybrzeżu Irlandii Północnej (hrabstwo Antrim) składająca się z ciasno ułożonych kolumn bazaltowych. Formacja ta składa się z około 37 tysięcy ciasno ułożonych kolumn bazaltowych, które uformowały się podczas erupcji wulkanicznej 50-60 mln lat temu. Powstanie takich kolumn związane jest ze spękaniami ciosowymi, powstałymi w trakcie stygnięcia lawy. Większość kolumn ma podstawę sześciokątną, choć niektóre mają mniej lub więcej boków. Najwyższe z kolumn mają około 12 metrów wysokości. Średnia szerokość bazaltów wynosi około 46 cm, wysokość zaś 1 do 2 metrów. W najszerszym miejscu grobla osiąga szerokość 180 metrów a w morze wchodzi na odległość 150 metrów.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Grobla_Olbrzyma

Załącznik 2
LEGENDY ŚWIATA: IRLANDIA - GROBLA OLBRZYMA 
Dawno temu króla Irlandii rezydującego na wzgórzu Tara ochraniała Fianna, czyli grupa najlepszych wojowników. Jej przywódcą był olbrzym Finn Mac Cool. 

Finn był dobrym przywódcą, lecz pewnego dnia zapragnął większej władzy. Postanowił pokonać swego szkockiego rywala Benandonnera. Wybudował więc groblę z bazaltu, aby suchą stopą przejść do Szkocji. Jednak gdy dotarł na miejsce, przeraził się na widok szkockiego olbrzyma, który był dużo większej postury niż Finn. W panice uciekł z powrotem do Irlandii. A ponieważ bał się, że rywal podąży za nim, przy pomocy swej żony przebrał się za dziecko.

 I rzeczywiście Benandonner przybył do Irlandii w poszukiwaniu Finna. Jednak gdy zobaczył "dziecko", ogarnął go strach. - "Skoro tak duże jest dziecko, jak wielki musi być dorosły olbrzym?" - myślał, czym prędzej wracając do Szkocji. Zatrzymał się jeszcze i porąbał bazaltową groblę, aby Finn nie mógł już ruszyć za nim w pogoń.

Grobla przetrwała do dziś, a na pamiątkę tamtych wydarzeń nazwano ją Groblą Olbrzyma. Często też można spotkać się z określeniem Droga Olbrzymów.


Autor: Wiesława Wójcik

Koordynator placówki: Kamil Bałys

An Irish Airman Forsees His Death - lekcja języka angielskiego

Scenariusz lekcji języka angielskiego

Temat: An Irish Airman Forsees His Death

CELE LEKCJI:

Cel główny :
Zapoznanie się uczniów z wierszem Williama Butlera Yeatsa An Irish Airman Forsees His Death

Cele operacyjne :
Po lekcji uczeń :
- ma opanowane słownictwo związane z wierszem An Irish Airman Forsees His Death,
- potrafi ze zrozumieniem przeczytać tekst wiersza,
- rozumie ze słuchu czytany (np. przez nauczyciela) utwór,
- potrafi opowiedzieć o sytuacji ukazanej w wierszu w wybranym czasie (np. Past Perfect),
- potrafi dyskutować, argumentować swoje zdanie na temat podejmowania ryzyka, odpowiedzialności osobistej,
- zna najważniejsze informacje o życiu W. B. Yeatsa,
- doskonali umiejętność analizy wiersza, zna środki stylistyczne (paralelę, ironię, antytezę, układ wersów, przerzutnię).

Środki dydaktyczne :
- tablica multimedialna,
- tekst wiersza An Irish Airman Forsees His Death.

Metody i formy pracy:
a) praca grupowa :
- burza mózgów,
- głośne powtarzanie,
- głośne czytanie,
- słuchanie;
b) praca samodzielna :
- ciche czytanie wraz z odnajdywaniem informacji w tekście,
- przygotowanie wypowiedzi ustnej.

Przebieg zajęć
I. Faza wstępna:
1. Przedstawienie tematyki, tematu i celu zajęć.
2. Dyskusja/burza mózgów wokół pytań:
– Have you ever taken a great physical risk?
– What motivated you to do so?
– If you have never taken such a risk, what has prevented you from doing so?

II. Realizacja tematu:
1. Wyświetlenie biogramu: W. B. Yeats (np. https://pl.wikipedia.org/wiki/William_Butler_Yeats). Podanie najważniejszych informacji przez nauczyciela, ilustracja wypowiedzi zdjęciami.
2. Wyświetlenie tekstu wiersza:
Załącznik 1.
3. Umiejscowienie tekstu:
This poem is based on the death of Yeats’s good friend Major Robert Gregory in Italy during World War I. An Irish Airman Forsees His Death appears in the collection The Wild Swans at Coole (1919), just after the poem titled “In memory of Major Robert Gregory”.
4. Objaśnienie słownictwa, zrozumienie tekstu.
5. Analiza i interpretacja:
– When the airman says: No likely end could bring them loss/Or leave them happier…, what point is he making?
– What does the airman mean by A lonely impulse of delight…? Why is it lonely? What is this tumult…?
– In making his decision, what factors did the airman reject as irrelevant? What exact balance did he strike? Does he accept his fate?
– What are expected, conventional reasons for a person to risk death in war?
– What was it that was worth so much to the young airman? Explain the understated phrase this life.
6. Środki stylistyczne w wierszu:
– What is ironic about the airman’s attitude about the war and about the results of his efforts?
Irony
– How does the form of this poem reinforce the feeling that the airman, although he speaks of an impulse, is not simply a wild romantic but has measured his options and has deliberated carefully? Answer this question in terms of techniques such as parallelism, antithesis, line length, and enjambment.
– How does the style of this poem reinforce the speaker’s deliberate, detached attitude? Would the poem be as effective if it were written in a sentimental or impassioned style?
Style

III. Podsumowanie wiadomości.

IV. Praca domowa:
Give an opinion as to whether men or women are more willing to kill and be killed for no worthwhile reason.


Załącznik 1. William Butler Yeats
An Irish Airman Forsees His Death I know that I shall meet my fate Somewhere among the clouds above; Those that I fight I do not hate, Those that I guard I do not love; My county is Kiltartan Cross, My countrymen Kiltartan’s poor, No likely end could bring them loss Or leave them happier than before. Nor law, nor duty bade me fight, Nor public men, nor cheering crowds, A lonely impulse of delight Drove to this tumult in the clouds; I balanced all, brought all to mind, The years to come seemed waste of breath, A waste of breath the years behind In balance with this life, this death.

Opracowała: Wiesława Wójcik

Koordynator placówki: Kamil Bałys


Pozdrowienia z Bawarii
Przesyłam pozdrowienia z pięknego średniowiecznego Regensburga, położonego w Bawarii.
Mój kurs metodyczny jest już w połowie. Świetnie się pracuje w grupie ludzi z Australii, Szwajcarii , Japonii, Turcji, Mołdawii i Danii.
Renata Wacławik

Valentine’s Day na sportowo



Pani Małgorzata Jenejova - uczestniczka kursu językowego w Londynie -zaproponowała uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Wadowicach spędzenie ferii na sportowo. 
Z połączenia siatkówki i międzynarodowego święta zakochanych (Valentine's Day) powstał
Turniej Mini Piłki Siatkowej par mieszanych (mixty). Do rywalizacji stanęły pary składające się z uczniów klas V i VI, które oprócz świetnej zabawy i elementów rywalizacji uczyły się także zasad fair play obowiązujących w sporcie. Co więcej - siatkówka to świetny sposób na powtórkę określeń z języka angielskiego! 

Opracowanie: Iwona Majkowska - Kochan (koordynator placówki). 

Konspekt lekcji otwartej z języka niemieckiego



Prowadzący: Małgorzata Nogala (Sp nr 2 w Wadowicach) 
Obserwator: Agnieszka Bogunia
Data: 26.02.2018r.
1.      Cele lekcji:
Cele ogólne:
·         powtórzenie i utrwalenie materiału z rozdziału II przed sprawdzianem wiadomości
Cele szczegółowe:
·         uczeń potrafi globalnie zrozumieć tekst i  dokonać selektywnej analizy informacji w nim zawartych  w celu zweryfikowania prawdziwości informacji z nim związanych
·         uczeń zna materiał leksykalny związany z miejscem zamieszkania, rodzajami budynków mieszkalnych, pomieszczeniami w domu, jego wyposażeniem oraz najbliższą okolicą, umie rozwiązać krzyżówkę ze słownictwem z rozdziału „Wohnen”, przyporządkować podpisy do ilustracji oraz opisać schemat domu
·         uczeń zna przyimki w języku niemieckim i potrafi poprawnie stosować je w zdaniach
·         uczeń potrafi podać formy celownika rodzajników określonych i nieokreślonych, zna reguły stosowania tego przypadku i stosuje je w budowie zdań
·         uczeń stosuje czasowniki służące opisowi położenia, np. liegen, stehen, sein, sich befinden, sitzen, hängen w zdaniach, potrafi je poprawnie odmieniać
·         uczeń rozumie czytany tekst, jest w stanie odwzorować na kartce układ pokoju opisanego w tekście
·         uczeń potrafi w kilku zdaniach opisać pomieszczenia przedstawione na ilustracji, a także swój pokój
·         uczeń posiada świadomość językową (rozumie cel lekcji i strategie jego osiągnięcia)
·         uczeń rozumie, w jaki sposób odbywa się proces utrwalania i powtarzania  treści
·         uczeń wie, jakie techniki mogą mu pomóc w zapamiętywaniu nowych treści
·         uczeń potrafi współdziałać w grupie
·         uczeń potrafi dokonać oceny własnych umiejętności

2.      Środki dydaktyczne
·         tablica multimedialna
·         aplikacja mobilna Kahoot
·         karty pracy
·         mapa Berlina i Monachium
·         zdjęcia miast niemieckich
·         karty z zadaniami na stacjach zadaniowych
·         słowniki mobilne

3.      Metody pracy

STATIONENLERNEN – metoda aktywizująca, polegająca na  pracy na stanowiskach samodzielnego uczenia się, to jedna z metod nauczania, dzięki której mamy możliwość powtórzenia i utrwalenia materiału leksykalnego, gramatycznego oraz stopnia opanowania wielu sprawności językowych. W klasie zostają utworzone stacje – czyli ponumerowane stanowiska pracy. Na każdej z nich umieszcza się jedno zadanie. Zadania są tematycznie powiązane ze sobą, a jedne mogą pomóc w rozwiązywaniu innych, dzięki czemu uczniowie uczestniczący w lekcji rozwijają umiejętności strategiczne, bowiem oni sami wybierają kolejność rozwiązywania zadań.  Mogą oni także wracać do stacji, przy których już byli.  Zadania mają różny stopień trudności, co zaznaczane jest kolorami stanowisk i ilością gwiazdek na karcie pracy. Uczniowie sami decydują, czy będą wykonywać mniejszą ilość zadań trudniejszych, ale za to lepiej punktowanych, czy większą ilość zadań o mniejszym stopniu trudności.

4.      Przebieg lekcji:

1.      Nauczyciel wspólnie z klasą powtarza najważniejsze informacje leksykalne i gramatyczne zawarte w rozdziale korzystając  z przygotowanego przez nauczyciela quizu i aplikacji mobilnej Kahoot.
2.      Uczniowie losują numerki i wg nich dzielą się na grupy lub łączą w pary.
3.      Nauczyciel wyjaśnia uczniom zadania z 12 przygotowanych wcześniej stacji, omawia zasady gry i rozdaje karty pracy, na których uczniowie umieszczają odpowiedzi do zadań.
4.      Podczas rozwiązywania zadań przez uczniów, nauczyciel pozostaje do ich dyspozycji, służy radą i wskazówkami, ale tylko wtedy, gdy to niezbędne lub gdy zostanie poproszony o pomoc. Pracując tą metodą dąży się do maksymalnej aktywizacji ucznia.
5.      Po upłynięciu czasu przeznaczonego na pracę przy stanowiskach nauczyciel zbiera karty pracy, podlicza punkty, zwycięzcy otrzymują oceny bardzo dobre lub celujące.
6.      Podczas kolejnej lekcji odbywa się omówienie poszczególnych zadań.
7.      Zadanie domowe – na jednej ze stacji uczniowie mogli znaleźć zadanie polegające na odtworzeniu schematu pokoju opisanego w tekście, na innej opisać pomieszczenie przedstawione na ilustracji. Na ich podstawie uczeń ma opisać swój pokój, lub jeśli go nie posiada, swój wymarzony pokój.
 
Opis stacji:

Stacja nr 1
Cele:
- uczeń rozumie tekst
- uczeń potrafi zweryfikować prawdziwość informacji dotyczącej tekstu
Sprawności: czytanie tekstu ze zrozumieniem
Uczniowie czytają tekst. Udzielają odpowiedzi na obiegówce, zaznaczając R (richtig) jeśli zdanie jest zgodne z treścią lub F (falsch), jeśli nie.

Stacja nr 2
Cele:
- uczeń rozumie tekst w języku niemieckim
- uczeń potrafi przetłumaczyć frazy z języka polskiego na język niemiecki i umieścić je w tekście
Sprawności: czytanie tekstu ze zrozumieniem, pisanie
Uczniowie czytają tekst niemiecki, w którym zawarte są luki. Należy uzupełnić je polskimi wyrażeniami podanymi przed tekstem, tłumacząc je na język niemiecki.

Stacja nr 3
Cele:
- uczeń potrafi odczytać informacje z mapy
- uczeń rozumie tekst w języku niemieckim
Sprawności: czytanie tekstu ze zrozumieniem, pisanie
Uczniowie uzupełniają luki w tekście na podstawie mapy Berlina i Monachium oraz zdjęć z tych miast

Malta zaskoczyła mnie zielenią i wiosną.


Swoją przygodę z  Maltą rozpoczęłam 12 lutego 2018 r. Podróż minęła bez utrudnień. Na lotnisku na Malcie byłam około 17.30. Kiedy wysiadłam z samolotu, zaskoczyła mnie temperatura. Spodziewałam się zdecydowanego ciepła, a tu moje zimowe ubranie okazało się całkiem odpowiednie. Pierwszą rzeczą, która mnie zachwyciła na wyspie była roślinność. Wszędzie widoczne były liczne sukulenty, u nas czasem spotykane jako egzotyczne kwiaty w domach. Tutaj rosły w stanie dzikim i to w dodatku zimą.                                                          
  Po dotarciu do hotelu, rozpakowaniu poszłam odwiedzić miasto St. Julian, w którym mieszkałam i uczyłam się. Odnalazłam budynek szkoły, który był oddalony od hotelu o 10 minut.  Towarzyszył mi wciąż delikatny stres. Nie znałam języka na tyle, by dobrze się porozumiewać, nie mogłam też liczyć na czyjąś pomoc. Lęki moje okazały się jednak bezpodstawne. Na teście sprawdzającym wiedzę usłyszałam polską mowę. Nieopodal siedziała trzyosobowa rodzina, która przyjechała na Maltę edukować się językowo. Niestety żadna z nowo poznanych osób z Polski nie znalazła się w mojej grupie edukacyjnej. Byli tu natomiast: Niemcy, Hiszpanie, Wenezuelka, Brazylijka i chłopak z Nowej Kaledonii. Materiał, który przerabialiśmy był dla mnie łatwy, natomiast zupełnie nie rozumiałam nauczyciela. Z onieśmieleniem podchodziłam też do swobodnych rozmów z innymi uczestnikami grupy.
 Pierwszego dnia, w czasie przerwy szukałam Polaków. Na szczęście bardzo wiele ćwiczeń w czasie zajęć opartych było o konwersacje, dlatego bardzo szybko sytuacja uległa diametralnej zmianie. Już od wtorku chodziłam z dziewczynami z grupy do pobliskiej kawiarni, gdzie opowiadałyśmy, żartowałyśmy. Ćwiczyłam też język w czasie popołudniowych  eskapad.

Ponieważ pogoda nie sprzyjała plażowaniu, bardzo dużo zwiedzałam. W czasie wyjazdów dbałam o edukację językowa w punktach informacyjnych, restauracjach, kafejkach. Wpierw zwiedziałam obie stolice Malty, starą Mdinę i nową Vallettę. Zauroczona byłam starymi budowlami noszącymi tajemnice historii Malty, głównie tymi obronnymi. Na przedmieściach Mdiny, w Rabacie odwiedziłam grotę św. Pawła, słynne miejsce, w którym ukrywał się apostoł po tym, jak jego statek rozbił się u wybrzeży Malty. To wydarzenie, jego pobyt na Malcie, przyniosło wyspie nową wiarę - chrześcijaństwo. Odwiedziłam tu też katakumby i schrony z czasów II wojny. W weekend z kolei, popłynęłam promem na wyspę Gozo, by zobaczyć jej stolice Viktorię z olbrzymią cytadelą w centrum oraz  słynną plażę Ramla Bay.
 Z niej wdrapałam się, wśród urokliwej i pachnącej roślinności, do jaskini Calypso Cave, z którą związana jest legenda, mówiąca o tym, że nimfa Kalipso oczarowała i uwięziła w niej Odyseusza. Obok tego uroczego zakątka nadmorskiego obserwowałam tu wiele pięknych miejsc, które stworzyła sama natura. Wciąż jestem pod urokiem trzech plaż rozpoczynających się w miejscowości Golden Bay. Niewiele tak urokliwych miejsc na świecie oglądałam. Są tu trzy piaszczyste plaże oddzielone wysokimi klifami, na wierzchołkach których stoją stare obserwacyjne wieże.
Innym cudem natury na wybrzeżu maltańskim jest Blue Grotto. Znajdują się tam formacje skalne podmyte przez wodę, tworząc coś na wzór skalnych budowli. Miejsce to jest dostępne dla zwiedzających tylko przy bezwietrznej pogodzie. Niestety ja obserwowałam ich piękno z perspektywy tarasu widokowego. W czasie pobytu miałam też okazję obejrzenia zwierząt morskich takich  jak ośmiornice, małże, krewetki i różne gatunki ryb na targowisku w Marsaxlokk.
Malta dostarczyła mi też sporej porcji odpoczynku. W hotelu, w którym stacjonowałam korzystałam z sauny, jacuzzi, basenu krytego i otwartego, z miejscem do opalania na dachu.    
Pobyt na Malcie był dla mnie niezwykłą przygodą, obfitującą w bardzo wiele interesujących atrakcji i wyzwań.
Małgorzata Stanek 

Sprawozdanie z kursu języka angielskiego w Londynie

Imię i Nazwisko Nauczyciela: Agnieszka Pająk
Placówka: 
Przedszkole Publiczne Nr 3 w Wadowicach
Rodzaj mobilności: kurs językowy
Kraj: Wielka Brytania - Londyn
Czas trwania mobilności: 12.02.2018 - 23.02.2018

Londyn stał się moim domem na 2 tygodnie podczas mojego udziału w mobilności. Razem z koleżankami z pracy uczestniczyłam w kursie języka angielskiego, w celu podniesienia umiejętności językowych oraz wzbogacenia wiedzy na temat innych kultur. W szkole LSI London Central, po napisaniu testu i rozmowie w jezyku angielskim, zostałam przydzielona do grupy A2, którą prowadziła nauczycielka Aisling. Dołączyłam do grupy studentów, którzy uczą się języka angielskiego od paru tygodni. Grupa licząca 12 osób przyjaźnie przyjęła mnie do swojego grona. Zajęcia odbywały się codziennie od 9:00 do 13:00. Poznałam studentów z różnych krajow: Brazylii, Hiszpanii, Turcji, Niemiec, Francji; przez co miałam okazję poszerzać znajomości i wzbogacać doświadczenia językowe. Popołudniami spędzałam czas z koleżankami na zwiedzaniu Londynu, poznawaniu miasta i jego kultury oraz na wykorzystaniu nabytych umiejętności porozumiewania się w języku angielskim. Londyn słynie z licznych muzeów i galerii, razem z koleżankami byłam w British Museum, Museum of London, Natural History Museum, Science Museum, V&A Museum, National Gallery. Widziałam najbardziej znane budowle: Buckingham Palace, Tower Bridge, Tower of London, Palace Westminster, niestety Big Ben był w tym czasie remontowany. Byłam na Stacji Kings Cross, gdzie widziałam magiczny peron 9i3/4 znany z książek i filmów "Harry Potter". Duże wrażenie wywarła na mnie wystawa w Madame Tussand, gdzie mogłam podziwiać figury woskowe, znanych aktorów i celebrytow z całego świata: polityki i rozrywki. Byłam w Sky Garden i na London Eye, skąd podziwiałam panoramę całego miasta. Londyn z góry wygląda przepięknie. Zobaczyłam i zwiedziłam wiele wspaniałych i pięknych miejsc w Londynie. Mój udział w projekcie "Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej" był dla mnie wspaniałym doświadczeniem i przyczynił się do podniesienia mojego poziomu znajomości języka angielskiego.

wtorek, 27 lutego 2018

„ROZTAŃCZONA LEKCJA”-„Dancing lesson”



Scenariusz zajęć z  wychowania fizycznego
Autor: Małgorzata Jenejova (SP nr 2 w Wadowicach) 

Temat:  „ROZTAŃCZONA LEKCJA”-„Dancing lesson”
Poznanie podstawowych kroków aerobiku, łączenie ich w układ choreograficzny.
Poznanie  angielskich nazw poszczególnych kroków.

CEL OGÓLNY:
Kształtowanie: poczucia rytmu; koordynacji słuchowo - ruchowej i przestrzennej; płynności i estetyki ruchu.  Wytrzymałości w ćwiczeniach przy muzyce; nawyku utrzymania prawidłowej postawy ciała.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
- zna  angielskie  nazwy  podstawowych  kroków  aerobiku : step touch, V-step, A-step, chase, mambo, pony, grape vine, hell back, kick, scizors, double step, pivot
-potrafi prawidłowo wykonać kroki
-umie „odczytać” kroki bazowe z pokazu prowadzącego
- umie kontrolować poprawność wykonywanych ćwiczeń
- potrafi współpracować w grupie

UMIEJĘTNOŚCI:
- potrafi wykonać i powtórzyć układ choreograficzny
-Zna angielskie nazewnictwo kroków aerobiku

WIADOMOŚCI:
- zna zasady bezpiecznego wykonywania ćwiczeń
-  wie jaki wpływ ma aerobik na zgrabną sylwetkę i estetykę ruchu, zna zasób ćwiczeń kształtujących wytrzymałość, siłę mięśni RR, NN i pośladków
- zna zasady wykonania ćwiczeń rozciągających

CZAS TRWANIA:  2x 45 minut
POMOCE: magnetofon, płyta z muzyką fitness.
MIEJSCE: sala gimnastyczna


Tok lekcyjny
                   Zadania szczegółowe
Metody realizacji
Uwagi

1. Część organizacyjno- porządkowa









2. Rozgrzewka


Zbiórka, powitanie, sprawdzenie gotowości do zajęć.
Zapoznanie z tematem lekcji

Krótka informacja na temat różnych form aerobicu
i sposobu w jaki
wpływa na kształtowanie
zgrabnej sylwetki

Marsz w miejscu:
- krążenia RR w przód i tył.
- naprzemienne opady z RR w bok ze skłonami w przód
- przysiady w szerokim rozkroku z pogłębieniem na 3, na 4 wyprost
- skłony boczne w pozycji rozkrocznej z pogłębieniem
-w tej samej pozycji skręty T.
- step touch pojedynczy z różnorodną pracą RR
- różne formy podskoków,( jednonóż, obunóż skrzyżne)




pogadanka






naśladowcza











w rytmie muzyki

3. Część główna






























Łączenie kroków
w całość
doskonalenie
układu ćwiczeń













Poznanie podstawowych kroków aerobiku.
STEP TOUCH (odstawianie nogi w bok i dostawienie drugiej, krok obszerny, angażujący wszystkie partie mięśni nóg)
STEP OUT (zaakcentowane wchodzenie na wyprostowaną nogę i równoczesne postawienie drugiej stopy na palec, nogi
w szerokim rozkroku, nie balansujemy tułowiem na boki)
DOUBLE, PODWÓJNY (podwójny step touch)
HEEL BACK (pięta do pośladka, nogi w szerokim rozkroku, kolana luźne, bez przeprostów, zgięcie nogi w tył w kierunku pośladka, nie balansujemy tułowiem na boki)
V-STEP (krok w przód po skosie, zaczynamy z pięty)
A-STEP (krok w tył po skosie)
GRAPE VINE (krok skrzyżny, z zakrokiem nogi z tyłu
CHASSE – przeskok na bazie DOUBLE STEP (cwał)
MAMBO – krok w tył z uniesieniem N z przodu
PIVOT – obrót na bazie mambo (jedna noga w centrum)
PONY- (kucyk)- przeskoki z N na N zakończone przytupem w miejscu
SCISSORS- (nożyczki)- w podskoku na jednej N trzy wykopy(kik) :w przód, bok i tył


UKŁAD  8x8
1. 1-4 Step touch w Pi Lstronę
     5-8 Step touch z N skrzyżnie w bok.
2. 1-4 Chasse w P stronę+ mambo w tył
    5-8 Chasse w L stronę + mambo w tył
3. 1-4 V-STEP
    5-8 A-STEP
4. 1-4 MAMBO w przód –tył
    5-8 PIVOT w obrocie
5. 1-4 PODWÓJNY STEP TOUCH po skosie w P stronę
   5-8 PODWÓJNY STEP TOUCH po skosie w L stronę
6. 1-8 Cztery PONY w tył
7. 1-4 GRAPE VINE w P stronę
    5-8 SCISSORS na LN
8. 1-8 HEEL BACK po literze L.


naśladowcza
ścisła
odtwórcza
indywidualizacja






























zadaniowo- ścisła


Pokaz, objaśnienie

Wielokrotne powtórzenia utrwalające poprawność wykonania

Korekcja błędów



















Nauka
fragmentami, które połączone w całość  tworzą
układ
choreograficzny








3. Część końcowa


1.Siad w rozsypce- ćwiczenia rozciągające (STRETCHING)
2. Omówienie i podsumowanie lekcji
3. Pożegnanie

odtwórcza
Muzyka
relaksacyjna
uspokojenie
organizmu po wysiłku

Koordynator placówki: Iwona Majkowska - Kochan