Łączna liczba wyświetleń

piątek, 30 marca 2018

Konspekt lekcji z historii


Monarchia parlamentarna w Anglii
Czas zajęć:  1 jednostka lekcyjna   odbyła się w kl.II gimnazjum 9.03.2018r.
 nauczyciel prowadzący -   Joanna Kozłowska

Cele lekcji:
Po zakończonej lekcji uczeń :
-wyjaśnia pojęcia; purytanizm, Lord Protektor, parlament (Izba Gmin, Izba Lordów), Gabinet  Ministrów, monarchia parlamentarna, rewolucja
-przyporządkowuje wydarzenia do dat: 1640r., 1649r., 1660r., 1689r.
-zna postacie i przedstawia ich działalność: Karol I Stuart, Oliwer Cromwell
-opisuje przebieg rewolucji w Anglii w XVII w.
-opisuje wydarzenie nazwane „ sławetną” lub :chwalebną” rewolucją
-na przykładzie Francji i Anglii charakteryzuje i porównuje główne cechy monarchii parlamentarnej i absolutnej

Środki dydaktyczne:
-podręcznik dla kl.II, wyd. PWN
-zeszyt ćwiczeń dla kl.II  wyd. PWN
-karta pracy
-prezentacja zdjęć wykonanych przed i w parlamencie brytyjskim w Londynie; portrety władców i uczestników rewolucji; obrazy przedstawiające jej przebieg (materiały w większości przywiezione z Londynu, gdzie prowadząca zajęcia była na kursie językowym)

Metody i formy pracy:
-praca z podręcznikiem, zeszytem ćwiczeń, z materiałem ikonograficznym, tekstem źródłowym
 -wykład
- elementy dyskusji

Przebieg lekcji:
I.                    Czynności organizacyjno-porządkowe.
II.                 Rekapitulacja wtórna:
W trakcie rozmowy nauczającej przypomnienie jak przebiegała reformacja w Anglii i jakie były jej skutki.  Portrety-sylwetki władców angielskich; odniesienie do czasów współczesnych ( symbole władzy w Anglii-zdjęcia) Omówienie również zmian ustrojowych w XVII-wiecznej Francji.
III.               Opracowanie tematu.
W formie wykładu nauczyciel posiłkując się materiałem ikonograficznym przedstawia wiadomości dotyczące konfliktu króla Karola I z parlamentem angielskim.
Następnie omawia przebieg rewolucji i jej skutki (wypełnienie karty pracy przez uczniów- chronologia wydarzeń i praca z tekstem źródłowym-Ustanowienie protektoratu w Anglii; uczniowie wymieniają kompetencje Lorda Protektora i oceniają zapisy dokumentu w świetle zamiarów rewolucjonistów, a pozycji Izby Gmin).
Po omówieniu tematu uczniowie pd kierunkiem nauczyciela dyskutują na temat monarchii parlamentarnej w porewolucyjnej Anglii. Wymieniają jej cechy, starają się uzasadnić stwierdzenie
 „ Król panuje, ale nie rządzi”; odniesienia również do czasów współczesnych.
IV.              Rekapitulacja pierwotna.
Uzupełnienie ćwiczeń z zeszytu ćwiczeń.
Zadanie domowe
Uzupełnienie karty pracy domowej- zadania do Deklaracji Praw Narodu Angielskiego z 13 lutego 1689 r.


Nauczyciel: Joanna Kozłowska

Koordynator placówki: Kinga Cholewka

środa, 28 marca 2018

Let’s build a town – Cuisenaire Rods w Sp nr 1 w Choczni



       23 marca 2018r. w klasie 7 b Szkoły Podstawowej nr 1 w Choczni odbyła się lekcja otwarta języka angielskiego obserwowana przez panią Joannę Ciechacką. Tematem lekcji były miejsca w mieście i udzielanie wskazówek dotyczących drogi. Prowadząca zajęcia, pani Kinga Cholewka, posłużyła się nowoczesnymi narzędziami informacyjnymi oraz metodami nauczania, aby przybliżyć uczniom dane zagadnienia. Przy użyciu projektora multimedialnego zaprezentowała uczniom słownictwo oraz przykładowe scenki pytania i udzielania wskazówek o drogę. 


Następnie wykorzystując metodę Cuisenaire Rods poznaną na kursie metodyczno-językowym Methodology Revisited, Revitalised & Re-energised dzieci utrwaliły i poćwiczyły nabyte na lekcji umiejętności. Pracując w grupach zbudowały z klocków Cuisenaire Rods swoje miasto i opisały jak dojść z punktu A do punktu B. Klocki Cuisenaire’a, zwane również kolorowymi liczbami lub liczbami w kolorach to zbiór kolorowych prostopadłościennych słupków o przekroju 1 cm² i długościach od 1 cm do 10 cm. Klocki zostały stworzone przez belgijskiego pedagoga Georges’a Cuisenaire’a jako materiał dydaktyczny do nauczania arytmetyki i języków obcych. To doskonałe narzędzie, które może być stosowane w różnorodnych interakcjach językowych.


        Metoda Cuisenaire Rods jest zawsze przyjmowana z wielkim entuzjazmem i tak też było w klasie 7 b. Uczniowie ochoczo budowali swoje miasto i o nim opowiadali, ćwicząc podstawowe funkcje poznawcze – mówienie i słuchanie oraz zagadnienia leksykalne.

Prowadząca i koordynator placówki: Kinga Cholewka

St. Patrick's Celebration - projekt eTwinning w SP nr 1 w Choczni



       Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Choczni wzięli udział w projekcie na platformie eTwinning „St. Patrick’s Celebration”. Pracę uczniów koordynowały panie anglistki: Kinga Cholewka i Ewelina Bratek. Głównym celem projektu było poszerzenie wiedzy uczniów na temat obchodów Dnia Świętego Patryka. Pierwszym zadaniem dzieci było nakręcenie krótkiego filmiku, w którym miały się przedstawić, podać swoje zainteresowania. Następnie należało wykonać plakat techniką dowolną na temat Świętego Patryka lub Irlandii. 

Panie nauczycielki przeprowadziły lekcje kulturowe na temat tego święta, których podsumowaniem był quiz o Irlandii.  


           Udział w projekcie na platformie eTwinning był pierwszym takim przedsięwzięciem w szkole, ale na pewno nie ostatnim. Uczniowie mieli okazję współpracować z rówieśnikami z Rumunii, Hiszpanii, Litwy, Serbii i Polski, doskonaląc swoje umiejętności językowe w ciekawy i nietypowy dla nich sposób. Jak sami stwierdzili, bardzo dobrze bawili się w trakcie projektu i już nie mogą doczekać się następnego.



Opiekunki: Kinga Cholewka, Ewelina Bratek

Koordynator placówki: Kinga Cholewka

Happy Easter Everyone!



Nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Choczni przesyłają życzenia wielkanocne wszystkim „mobilnym”. Tym razem po angielsku! Kartkę wykonali własnoręcznie uczniowie kółka plastycznego pod czujnym okiem pani Agnieszki Pasternak-Fraś.

Happy Easter Everyone!
May Easter be a wonderful time spent with your family and friends and may the Easter Bunny bring you lots of joy, happiness and of course peace.


Nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Choczni

Koordynator placówki: Kinga Cholewka

Happy Easter z SP nr 2 w Choczni

W dniu dzisiejszym odbył się uroczysty apel z okazji Świąt Wielkanocnych, który przygotowała klasa 6 wraz z wychowawcą Jolantą Kasperek. Uczniowie nawiązując do programu "Power- Mobilność kadry edukacji szkolnej", przybliżyli wszystkim zebranym  zwyczaje świąteczne w Polsce i innych państwach europejskich między innymi Wielkiej Brytanii, Czech, Włoch, Austrii i Niemiec. Zapoznali z symbolami świątecznymi: Anglikom święta kojarzą się z czekoladowymi jajkami i zawodami w turlaniu jajek: Egg Rollin, Czechom z kolorami oraz ciastkami w kształcie baranka, Włochom z barankiem a Niemcom i Austriakom z zającem. Przedstawiono również prezentację z ciekawostkami związanymi z
jajkami nie tylko świątecznymi ale również w świecie przyrody.Prezentację przygotowała pani Grażyna Curzydło. Apel zakończono deklamacją wierszy księdza Twardowskiego oraz życzeniami świątecznymi.

Wszystkim uczniom i rodzicom życzymy spokojnych i radosnych świąt WIELKIEJ NOCY- HAPPY EASTER
Przygotowała:Jolanta Kasperek 
Koordynator placówki :Magdalena Gryga 

Poetry is out there …


Uczniowie klasy V ze Szkoły Podstawowej w Wysokiej pod kierunkiem nauczyciela języka angielskiego Małgorzaty Targosz, wzięli udział w eTwinningowym projekcie pt. Poetry is out there, którego twórcą jest nauczyciel z Turcji Gulcan Bedir.  Głównym założeniem projektu było stworzenie przez uczestników wierszy, które mogły być napisane albo w języku ojczystym, albo po angielsku. Dwóch uczniów z klasy piątej napisało wiersze: Natalia Hyla - romantyczny o gwiazdach i marzeniach, natomiast Fabian Kondela stworzył zupełnie szalony wiersz, który można nazwać nowoczesnym. Koledzy z klasy na jednej z lekcji języka angielskiego zabawili się w tłumaczy fragmentów wierszy napisanych przez klasowych poetów – postanowiliśmy bowiem, że mimo tego, że wiersze napisane są po polsku, to przetłumaczymy je na język angielski. To był najtrudniejszy moment naszej pracy, bo tłumaczenie okazało się dużym wyzwaniem. Końcowym etapem było nadanie wierszom graficznego wyrazu - uczniowie ozdobili je  rysunkami zainspirowanymi treścią wierszy. 
Mieliśmy przy tej okazji sporo zabawy i dużo satysfakcji z efektu końcowego. Okazuje się , że poezja podobnie jak inne dziedziny sztuki może łączyć ludzi posługujących się na co dzień  różnymi językami. Czekamy jeszcze na wystawę, na której przedstawione zostaną prace wszystkich uczestników poetyckiego projektu.
Opracowała: Małgorzata Targosz

wtorek, 27 marca 2018

Spotkanie ze stewardesą w SP nr 1 w Choczni



W dniu 23 marca 2018 r. uczniowie klas  II i III gimnazjum realizujący program „Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce II” w ramach cyklu zajęć „Zawód nie zna granic”  uczestniczyli  w spotkaniu z Panią Natalią Figurą pracującą w zawodzie stewardesy. Uczniowie mogli dowiedzieć jak wygląda rekrutacja, jakie wymogi trzeba spełnić, aby pracować w tym zawodzie, jakie są plusy i minusy tej pracy. Obejrzeli również ciekawą prezentację multimedialną na tablicy interaktywnej.  Pani Natalia szczególny nacisk położyła na konieczność nauki języków obcych co jest bezwzględnym warunkiem do wykonywania tego zawodu.


Organizator:  Marta Szczur

Koordynator placówki: Kinga Cholewka


Planowanie podróży w SP Wysoka



W klasie 7 SP w Wysokiej wychowawca przeprowadził cykl godzin wychowawczych z wykorzystaniem materiałów zgromadzonych podczas kursu metodyczno-językowego w Bawarii. Początkowo uczniów zapoznano z pięknym regionem południowych Niemiec. Omówiono system szkolnictwa,  codzienność młodzieży niemieckiej, lokalne środki transportu. Na następnych zajęciach uczniowie wykorzystywali Internet w swoich telefonach do zaplanowania podróży dla swojej rodziny do Monachium, Berlina i Kopenhagi. Korzystano z wyszukiwarek internetowych połączeń na loty (https://www.esky.pl/tanie-loty, www.latamy.pl, www.lufthansa.com) pociągi i autokary (www.bahn.com – niemiecka wyszukiwarka połączeń). Poszukiwano hoteli, pensjonatów. Porównywano ceny, obliczano koszty wyprawy dla rodziny z dwójką dzieci. Efekt końcowy w formie plakatów prezentowano na forum klasy. Dyskutowano również na temat walut w krajach Europy.
            


                                                                                                                                                               
Nauczyciel: Renata Wacławik

Koordynator placówki: Małgorzata Targosz

WIOSNA, ACH, TO TY!



21 marca 2018r. w Szkole Podstawowej w Wysokiej uroczyście powitano długo wyczekiwaną przez wszystkich wiosnę. Tego dnia Samorząd Szkolny przygotował apel, podczas którego zaprezentowali się m.in. członkowie miejscowych drużyn zuchowych i harcerskich. Zabawne scenki wzbudzały salwy śmiechu wśród uczniów i nauczycieli. Czego tam nie było! Duchy, okrzyki karate, a nawet ślub, który zawarł topiący się bałwanek. Zaprezentowane zostały również liczne ciekawostki związane z wiosennymi tradycjami w różnych krajach europejskich. Dowiedzieliśmy się między innymi, że w Szwajcarii pali się kukłę bałwana, a w Holandii odbywają się kwiatowe parady. W apelu uczestniczyli nasi najmłodsi uczniowie, dzięki czemu było to doskonała okazja do integracji ze starszymi uczniami szkoły. Następnie odbył się konkurs na najlepszy wiosenny wianek i krawat. Wśród dziewcząt triumfowała Amanda z klasy siódmej, a najlepszym spośród chłopców okazał się Nikodem z klasy czwartej. A teraz czekamy na lato :).




Krzysztof Jaskier

Powitanie wiosny w Szkole Podstawowej nr 1 w Choczni





20 marca uczniowie klas 1-3 i przedszkolaki śpiewająco przywołali wiosnę. 
W tym dniu w Szkole Podstawowej nr 1 w Choczni odbył się XII Festiwal piosenki dziecięcej. Dzieci z klas 1-3 oraz przedszkola wystąpiły w bardzo wiosennym repertuarze. Nasi najmłodsi przebrani m.in. w stroje żabek, bocianów, Pani Wiosny, przepięknie śpiewali. 



Następnie klasy drugie przedstawiły program artystyczny. Wspólnie przywitaliśmy wiosnę. Mamy nadzieję, że teraz w całej Europie słońce zaświeci na długo! 21 marca na świetlicy szkolnej dzieci rozmawiały na temat wiosny
w Europie. Wraz z nauczycielem omawiali oznaki wiosny również w języku angielskim oraz ciekawostki z innych krajów. Dowiedzieli się, jak ich rówieśnicy żegnają zimę i witają wiosnę w wybranych krajach europejskich. W klasie 3 uczniowie wraz z nauczycielem również omawiali oznaki wiosny, wymieniali jej symbole w języku polskim i w języku angielskim. Na koniec wszyscy stworzyli piękne wiosenne prace plastyczne.


Organizatorzy: Marta Szczur, Agnieszka Socha-Biel, Sylwia Gałosz, Iwona Skawińska

Koordynator: Kinga Cholewka

Zawód nie zna granic - motywowanie uczniów do nauki języków obcych


          

   
       W dniu 19 marca 2018 r. uczniowie klas III gimnazjum ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Choczni wybrali się na Dzień Otwarty do CKUiZ nr 2 w Wadowicach w ramach cyklu zajęć „Zawód nie zna granic”. Uczniowie obejrzeli prezentację poświęconą szkole oraz zawodom, w zakresie których kształci placówka. Uczniowie dowiedzieli się że mogą zdobywać kompetencje zawodowe z użyciem nowoczesnych technologii informacyjnych w zawodach poszukiwanych nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie i poszerzać swoje umiejętności językowe i zawodowe  w czasie praktyk zagranicznych.




Organizator: Marta Szczur

Koordynator placówki: Kinga Cholewka

poniedziałek, 26 marca 2018

„OUR SCHOOL” - film


W ramach Projektu „Podniesienie jakości i efektywności pracy szkół i przedszkoli z terenu Gminy Wadowice poprzez rozwijanie kompetencji kadry edukacji szkolnej” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) – „Mobilność kadry edukacji szkolnej”, nauczyciele z naszej szkoły, tj. Pani Magdalena Gryga oraz ks. Robert Młynarczyk nawiązali kontakt  z jedną z szkół na Malcie. W ramach współpracy z szkołą partnerską powstało krótkie nagranie, przedstawiające naszą szkołę. W pracy nad filmem wzięli udział wszyscy nauczyciele biorący udział w Projekcie.
Szkoła Podstawowa Nr 2 w Choczni
Koordynator placówki: Magdalena Gryga

PROMOWANIE PROJEKTU w SP nr 2 w Choczni


                 


W środę 21 marca 2018 roku uczestniczki projektu „Mobilność kadry edukacji szkolnej” przedstawiły na Radzie Pedagogicznej sprawozdanie z pobytu na kursie językowym w Londynie oraz Wiedniu. Panie Bogumiła Kowalczyk, Grażyna Curzydło, Jolanta Kasperek i Danuta Czapla podzieliły się swoimi wrażeniami, osiągnięciami i doświadczeniami , które zdobyły podczas dwutygodniowego szkolenia w Londynie. Pani dyrektor i nauczyciele mieli okazję oglądnąć prezentację podczas, której uczestniczki mobilności przekazywały informacje o przygotowaniach do wyjazdu, obawach, zajęciach w międzynarodowej szkole londyńskiej, nowych kontaktach z uczestnikami z różnych krajów. Z zachwytem opowiadały o zabytkowych miejscach, obyczajowości, wielokulturowości  i ogromie tego przepięknego miasta. Następnie pani Małgorzata Zadora opowiedziała o swoim pobycie w Wiedniu. Krótko przedstawiła informacje dotyczące podróży, zakwaterowania w fotelu i nauki języka niemieckiego w szkole językowej ActiLingua. Prezentując zdjęcia z wyjazdu zapoznała członków Rady Pedagogicznej z atrakcjami turystycznymi Wiednia oraz tradycyjną kuchnią austriacką. Na zakończenie spotkania uczestniczki Mobilności przygotowały słodki poczęstunek- sernik wiedeński, czekoladki After Eight , kruche ciasteczka i muffinki oraz herbatkę angielską Twinings Earl Grey. Podsumowując nauczycielki zadeklarowały, że zdobytą wiedzę i doświadczenie zastosują w pracy z dziećmi.


Szkoła Podstawowa Nr 2 w Choczni
Małgorzata Zadora, Grażyna Curzydło, Danuta Czapla, Bogumiła Kowalczyk, Jolanta Kasperek
koordynator placówki: Magdalena Gryga

"Our schools – szkoły w Unii Europejskiej" - konspekt lekcji wychowawczej.


W dniu 14 marca 2018 r. odbyła się w Szkole Podstawowej nr 2  lekcja wychowawcza otwarta w klasie 6, z  udziałem dyrektora szkoły pani Małgorzaty Bryndzy temat:"Our schools – szkoły w Unii Europejskiej". Uczniowie przed lekcją zgromadzili materiały o funkcjonowaniu szkół w różnych krajach europejskich. A następnie sporządzili plakaty, przedstawiające funkcjonowanie szkoły w różnych krajach europejskich z uwzględnieniem ich charakterystycznych cech i języka. 

Temat lekcji: Szkoła taka sama a jakże inna – szkoły w Unii Europejskiej..

Lekcja bieżąca- 1 godzina    
  1. Cel ogólny:
Zapoznanie się z funkcjonowaniem szkoły w różnych krajach europejskich
  1. Metody i formy pracy :
- metoda wiodąca:  praktyczna – sporządzenie plakatów
- metoda wspomagająca: pogadanka, dyskusja
 Środki dydaktyczne: Napis „ Our schools”, materiały przygotowane przez uczniów do
                                   sporządzenia plakatów
  1. Przebieg lekcji:
 a) Część nawiązująca:
·   Przypomnienie zasad panujących na lekcji wychowawczej.
·    Zapytanie o trudności w przygotowaniu materiałów na lekcję
·    Przypomnienie podziału na grupy
 b) Część właściwa:
·       Sporządzenie plakatów, przedstawiających funkcjonowanie szkoły, ucznia
                                        w różnych krajach europejskich z uwzględnieniem ich charakterystycznych cech
                                        i języka.
·     Prezentacja prac
c) Podsumowanie:
                  pytanie: Który kraj, przedstawiony na dzisiejszej lekcji, wydał się Wam najciekawszy?
                              W którym kraju chcielibyście chodzić do szkoły?

                 Dokończ zdanie: Dzisiaj dowiedziałam się, że...

Jolanta Kasperek
Szkoła Podstawowa Nr 2 w Choczni
koordynator placówki: Magdalena Gryga

Spotkanie metodyczne nauczycieli biorących udział w Projekcie "Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej"

"Dzielimy się doświadczeniem" - takie hasło przyświecało nauczycielom, którzy 22 marca 2018 roku w Zespole Szkół w Jaroszowicach zaprezentowali wiedzę i umiejętności zdobyte w trakcie kursów metodyczno - językowych przed zainteresowanymi nauczycieli szkół i przedszkoli z terenu Gminy Wadowice. 
Spotkanie było formą upowszechniania efektów Projektu „Podniesienie jakości i efektywności pracy szkół i przedszkoli z terenu Gminy Wadowice poprzez rozwijanie kompetencji kadry edukacji szkolnej” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) – „Mobilność kadry edukacji szkolnej”. Zostało zorganizowane przez anglistki: Iwonę Majkowską - Kochan (gminnego koordynatora Projektu) oraz Agnieszkę Jewułę (koordynatora ZS w Jaroszowicach).

 Zgromadzeni nauczyciele mieli okazję obejrzeć film z mobilności wakacyjnych przygotowany na podstawie zdjęć uczestników kursów, zmontowany przez Jerzego Rajdę (koordynatora SP nr 4 w Wadowicach) oraz wysłuchać relacji z kursów w Wielkiej Brytanii, Czech, Irlandii, Niemiec i Malty. Dowiedzieli się m.in. ciekawostek o systemach edukacyjnych w krajach, z których pochodzili inni kursanci.
W części warsztatowej, sprawdzone przez siebie metody, pomoce dydaktyczne  i nowinki techniczne ułatwiające nauczanie przedstawili:
Jan Kraska (nuaczyciel chemii w SP nr 4 w Wadowicach) - wykorzystanie narzędzi Google classroom, Googlesite i formularzy na dysku Google w procesie dydaktycznym, 
Iwona Blarowska (nauczyciel języka angielskiego w SP nr 4 w Wadowicach) - zasoby strony internetowej tuneintoenglish.com do nauczania języka obcego,
Paulina Sarapata (nauczyciel języka angielskiego w SP nr 4 w Wadowicach) - metody pracy z dziećmi z niepełnosprawnością, ADHD, dysleksją,

Seweryn Wojas (nauczyciel języka angielskiego w SP nr 5 w Wadowicach) - CLIL nauczanie przedmiotów szkolnych w języku angielskim, system nauczania języków obcych we Francji,
- Renata Wacławik (nauczycielka języka niemieckiego w SP  w Wysokiej) - trendy w nauczaniu języka niemieckiego, system szkolnictwa bezpodręcznikowego na przykadzie Danii,

- Agnieszka Jewuła (nauczycielka języka angielskiego w ZS w Jaroszowicach) - wykorzystanie aplikacji do tworzenia quizów typu Quizlet, zasosowanie narzędzi multimedialnych do nauczania dzieci przedszkolnych i starszych,

- Agnieszka Bogunia (nauczycielka języka angielskiego w SP nr 2 w Wadowicach) - doskonalenie świadomości językowej uczniów i poszerzanie zasobu słownictwa czynnego przy użyciu gier "Bananagrams" i "Boggle",  
- Małgorzata Nogala (nauczycielka języka angielskiego i niemieckiego w SP nr 2 w Wadowicach) - uatrakcyjnienie lekcji i sposób sprawdzenia wiedzy z użyciem aplikacji Kahoot dostępnej na telefonach komórkowych,
Ewelina Bratek (nauczycielka języka angielskiego w SP nr 1 w Choczni) - metoda running dictaton,
 - Kinga Cholewka (nauczycielka języka angielskiego w SP nr 1 w Choczni) - pomoc dydaktyczna Cuisenaire rods jako sposób na rozwijanie umiejętności mówienia, integrowania i motywowania uczniów do włączania się w pracę grupową,
 - Iwona Majkowska - Kochan (nauczycielka języka angielskiego i polskiego w SP nr 2 w Wadowicach) - kształcenie umiejętności słuchania ze zrozumieniem oraz treningu ortograficznego przy pomocy narzędzia multimedialnego lyricstraing, wykorzystywanie materiałów autentycznych (teksty piosenek) w procesie dydaktycznym, 

-  Małgorzata Targosz (nauczycielka języka angielskiego w SP  w Wysokiej) - wykorzystanie dramy i zajęć teatralnych do rozwijania umiejętności językowych, korzystanie ze strony Kidsinco.com jako bazy scenariuszy w języku angielskim, dostosowanych do poziomu  uczniów,
- Magdalena Gryga (nauczyciel języka angielskiego w SP nr 2 w Choczni) - prezentacja stron internetowych oferujących gry online, motywujących uczniów do pracy nad językiem.

 Link do prezentacji:

W opinii uczestników spotkanie dało doskonałą możliwość zaprezentowania zdobytej wiedzy w gronie nauczycieli przedszkolnych, promowania dobrych rozwiązań w edukacji oraz dzielenia się doświadczeniem w nauczaniu.

Opracowanie: Iwona Majkowska - Kochan

Zdjęcia: Kinga Cholewka, Agnieszka Bogunia,  Małgorzata Nogala

„Winter Olympic Games” na VI Turnieju Mini Siatkówki



Podczas szóstego Ligowego Turnieju Mini Siatkówki dziewcząt i chłopców w odbywającym się tym razem w Wadowicach  ,Szkoła Podstawowa w Wysokiej , jako uczestnik rozgrywek , przygotowała dla wszystkich zawodników  niespodziankę. W ramach dzielenia się zdobytą wiedzą i rozpowszechniania projektu Mobilność  młodzież z Wadowic, Wysokiej, Świnnej Poręby oraz  Zatora, a także  trenerzy  oraz rodzice  rozwiązywali test w języku angielskim na temat  Winter Olympic Games”  w Peyongchang.  Test obejmował 11 pytań.  Zwycięzców , zawodników i rodziców nagrodzono dyplomem CHAMPION OF  KNOWLEDGE ABOUT THE WINTER OLYMPIC GAMES.  To jeden ze sposobów , aby aktywna sportowo młodzież uczyła się języków obcych i władała nimi tak śmiało jak nasi Olimpijczycy . Zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 2 w Wadowicach, drugie miejsce dla SP w Wysokiej. Wśród dorosłych czempionat wiedzy zdobyli rodzice zawodników.

 Winter Olympic Games  
1.Where are The Winter Olympic Games held  in 2018?
a) in Beijing
b) in Pyeongchang
c) in Sochi
d) in Turin
2. Which sport isn't the Olympic activity (Olympic one) ?
a) ski jumping            b) short track                        c) luge
d) ice skating                e) judo /Judo                                f) biathlon
3. Who was the Polish leader (ensign) during the opening ceremony of the Olympic Games in Pyeongchang? 
a.Kamil Stoch                        b.Luiza Złotkowska          c. Zbigniew Bródka        d.Justyna Kowalczyk
4. Did Adam Małysz win (get) an Olympic Gold Medal?     
a) Yes 
b) No
5. Where were held the First Winter Olympic Games?     a.in Austria              b.in Greece    c. in France
6. In the classification of all time ( Winter Olympic Games) Poland is at:
a.23rd place        b.15th place          c.7th place            d.32nd place          e.34th place      f.11th  place
7.Who got the biggest number of Olympic Games in Pyeongchang?
a.Canada           b.Norway             c.Poland                d.China                      e.USA
8. Which sport does Marit Bjoergen do? Welchen Sport treibt Marit Bjoergen?
 a. figure skating        b. ice jockey             c. cross- country skiing        d. short track       e. ski jumping                f. snowboarding
9.How is the Olympic Flame burnt?    
           a. using sunlights         b. using fire striker         c.different answer
10. How often are the Olympic Games held? 
a.2         b.3       c.4        d.5 
11. How many medals did the Polish sportsmen get in Pyeongchang?
 a.1     b. 5    c. 2    d. 6

  Thank you !!! J
Autor:Renata Wacławik