Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 31 maja 2018

RYTM, MUZYKA, TANIEC - Konspekt lekcji wychowania fizycznego z elementami języka angielskiego


Konspekt lekcji wychowania fizycznego dla klasy 4 SP RYTM, MUZYKA, TANIEC
Lekcja otwarta, nauczyciel obserwujący pani Bogumiła Pająk
Temat: Nauka podstawowych kroków aerobiku.
 Prowadzący: Anna Koźbiał
 Cele lekcji:
Poznanie podstawowych kroków aerobiku i ich angielskich nazw.
Doskonalenie poczucia rytmu i koordynacji ruchowej.
Motywacja do nauki języka angielskiego.
Wykorzystanie aerobiku jako formy zabawy w organizacji czasu wolnego.
Czas: 45 minut
Miejsce: sala gimnastyczna.

Ilość uczniów: 14
Metody prowadzenia  zajęć: Zadaniowa ścisła, Ruchowej ekspresji twórczej  R. Labana.
Pomoce: magnetofon, płyta CD
Tok lekcji
Treść i przebieg lekcji
Czas
Uwagi
1Część wstępna
Czynności organizacyjno-porządkowe Podanie zadań lekcji
Rozgrzewka: ćwiczenia poszczególnych części ciała o umiarkowanej intensywności , krążenia, skłony, wymachy, ćwiczenia mięśni brzucha, podskoki.
3’

10’


Zbiórka w szeregu
Ustawienie w rozsypce
2 Część główna
Podstawowe kroki stosowane w aerobiku: omawianie i pokaz przez nauczyciela, wykonywanie przez uczniów.
1.       Step Touch - krok dostawny
PW: podstawa z RR w dół, tułów nieznacznie pochylony w przód mięśnie brzucha napięte, NN nieznacznie ugięte w stawach kolanowych Ruch: krok PN w bok, dostawienie LN do P
           krok LN w bok dostawienie PN do L
2.       Double step Touch - podwójny krok dostawny PW.-  jw.
Ruch: krok PN w bok, dostawienie LN do P
krok PN w bok, dostawienie LN do P
krok LN w bok, dostawienie PN do L
krok LN w bok, dostawienie PN do L
3.       L step Touch - L krok dostawny
PW. – jw.
Ruch: krok PN w bok, dostawienie LN do P zwrot w lewą stronę (kąt 45 st.)
krok LN w bok, dostawienie PN do L
krok PN w bok, dostawienie LN do P zwrot w prawą stronę (kąt 45 st.)
krok LN w bok, dostawienie PN do L
4.       V - step - krok V
PW.- jw.
Ruch: krok PN w przód wskos, krok w przód wskos do ustawienia w pozycji rozkrocznej, krok w tył PN, dołączenie LN do pozycji wyjściowej
5.       A – step - krok A
PW. – jw.
Ruch: krok PN w tył w wskos, krok w tył wskos LN do ustawienia w pozycji rozkrocznej, krok w przód PN, dołączenie LN do pozycji wyjściowej
6.       Pivot - krok z obrotem
PW. – jw.
Ruch: krok w przód PN, półobrót w lewą stronę, ciężar ciała na LN, krok w przód PN obrót w lewą stronę, ciężar ciała na LN
7.       Grapevine - krok skrzyżny
PW.- jw.
Ruch: krok PN w bok, przeniesienie LN w tył za PN, krok PN w bok dostawienie LN,
powrót w taki sam sposób, rozpoczynając od LN
8.       krok skrzyżny z przeskokiem
PW. – jw.
Ruch: krok PN w bok, przeniesienie LN w tył za PN Przeskok na PN z równoczesnym przeniesieniem LN w bok, ugięcie LN w stawie kolanowym powrót w taki sam sposób rozpoczynając od LN.
9.       L grapevine - krok skrzyżny L
PW. – jw.
Ruch: krok PN w bok, przeniesienie LN w tył za PN, krok PN w bok dostawienie LN. Zwrot w lewą stronę (kąt 45 st.) krok LN w bok, przeniesienie PN w tył za LN, krok LN w bok dostawienie PN. Powrót w taki sam sposób
10.   Obrót
PW. – jw.
Ruch: wykonujemy obrót z równoczesnym przemieszczeniem się w bok w prawą stronę powrót w ten sam sposób w lewą stronę
11.   Mambo
PW. – jw.
Ruch przeniesienie ciężaru ciała na LN, przestawienie PN w przód, powrót do pozycji wyjściowej
12.   Kroki - łączniki
Pajac - wyskok w górę NN w rozkroku, zeskok na podłoże w rozkroku, wyskok w górę ze złączonymi NN, zeskok na podłoże ze złączonymi NN.

25’
Ustawienie frontalne
Łączenie kroków z różnymi ruchami ramion
Podawanie nazw angielskich i wspólne ich powtarzanie.
Część końcowa
Ćwiczenia stretchingowe i oddechowe.
Zbiórka w szeregu, omówienie lekcji.
Motywowanie uczniów do powtarzania angielskich słówek będących nazwami ćwiczeń w czasie ich wykonywania.

Rola ćwiczeń oddechowych w aerobiku.

Scenariusz zajęć integracyjnych „Jestem gałązką drzewa genealogicznego i obywatelem Europy”, uzupełniony o elementy nauki języka angielskiego.


Zajęcia przeprowadzone dnia 30.05.2018r.
Grupa wiekowa: 1 klasa integracyjna Szkoły Podstawowej nr 5 w Wadowicach
Prowadzący: Maciej Najbor – pedagog szkolny
Obserwujący przebieg lekcji: S.Spisak wychowawca klasy integracyjnej 1SP,
Nauczyciel wspomagający: J.Mruczek 1SP

Temat: „ Jestem gałązką drzewa genealogicznego i obywatelem Europy”

Cele główne:
-Wskazanie na rolę rodziny w społeczeństwie
-Przedstawienie uczniom różnych typów struktur rodziny w krajach europejskich.
-Budowanie i rozwijanie zainteresowań innymi krajami europejskimi i ich kulturą

Cele operacyjne:
Dzieci:
-używają terminu rodzina i rozumieją jego znaczenie
-potrafią skonstruować drzewo genealogiczne i nazwać jego gałązki w języku polskim i angielskim
-poznają różne struktury rodzin w krajach europejskich
Formy pracy: indywidualna i zespołowa
Metody pracy: wykład, pogadanka, burza mózgów, materiały informacyjno – edukacyjne

Środki dydaktyczne: arkusz papieru dla każdego ucznia, markery, kredki, klej, czasopisma ze zdjęciami rodzin, kilka zdjęć rodzinnych od każdego dziecka(dzieci miały zapowiedziane, by przynieść je na lekcję), plansze przygotowane przez prowadzącego „ My family tree” – „Drzewo genealogiczne”, nagranie piosenki „Rodzina” z Kabaretu Starszych Panów.
Przebieg zajęć:
1.      Powitanie dzieci w języku polskim i angielskim
2.      Rozmowa kierowana mająca wskazać rolę i miejsce rodziny w społeczeństwie
3.      Wysłuchanie piosenki „Rodzina”
4.      Prezentacja plansz związanych z rodziną i rola dziecka w rodzinie
- Ja- Myself
-Moja rodzina – My family
-Drzewo genealogiczne – My family tree
-Etapy życia – The sta ges of life
- Moje urodziny – My birthday
            5. W oparciu o plansze zapoznanie uczniów z pojęciami związanymi z genealogią rodziny:
a)Moi dziadkowie ze strony taty – My grandparents on my father’s side
b)Moi dziadkowie ze strony mamy – My grandparents on my mother’s side,
-grandfather – dziadek
-grandmother – babcia
-mama i tata – mather and father
-ciocia i wujek – aunt and uncle
-siostra i brat – sister and brother
-kuzyn – cousin
6. Wykonanie przez dzieci drzewa genealogicznego według schematu



 7. Przy akompaniamencie piosenki „Rodzina” dzieci wykonują drzewo genealogiczne wykorzystując przyniesione materiały.
8. Demonstrowanie zajęć rodzin w różnych krajach europejskich z uwzględnieniem specyfiki ich funkcjonowania.
9. Podsumowanie – rozmowa z dziećmi na temat tego, czego dowiedziały się z przeprowadzonej lekcji.

NOCĄ W SZKOLE O EUROPIE



Poznawać Europę można w szkole – to wiadomo. Ale w nocy? Okazuje się, że tak. Uczniowie klasy II Gimnazjum w Wysokiej wraz z wychowawcą uczestniczyli w nocy filmowej, podczas której obejrzeli kilka filmów oraz wzięli udział w konkurencjach sprawdzających ich wiedzę o Europie. Wykorzystano m.in. interaktywną internetową aplikację Seterra, która pozwala sprawdzić wiedzę o krajach europejskich czy ich stolicach. Podzieleni na drużyny gimnazjaliści starali się w jak najkrótszych czasie bezbłędnie zaznaczyć na mapie Rzym, Zagrzeb czy Lizbonę. Potem rywalizowano w quizie wiedzy o Europie. Jakie miasto jest najchętniej odwiedzane przez turystów? Który kraj ma największą liczbę wysp? Jakie kolory występują na fladze Bułgarii? To tylko niektóre pytania, na które starali się odpowiedzieć gimnazjaliści. Po rywalizacji zamówiona została pizza, by zaspokoić nie tylko głód wiedzy, którym wykazali się uczniowie.
Krzysztof Jaskier

“Speaker’s box”. Kształtowanie umiejętności wypowiadania się z użyciem gry edukacyjnej.


KONSPEKT DO LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO
przeprowadzonej dn. 25.05.2018r. w kl.7 SP Nr2 w Choczni

NAUCZYCIEL PROWADZĄCY: Magdalena Gryga
KLASA: 7 SP
DATA: 25.05.2018r.
CZAS TRWANIA:  45 minut
TEMAT: “Speaker’s box”. Kształtowanie umiejętności wypowiadania się z użyciem gry edukacyjnej.
CELE LEKCJI:
- ćwiczenie umiejętności mówienia
- kształcenie umiejętności aktywnej pracy w grupach;
- rozwijanie postawy aktywizującej i zainteresowań;
- wykorzystanie cyfrowych narzędzi elektronicznych .
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: gra edukacyjna „Speaker’s box”,  tablica interaktywna
PRZEBIEG LEKCJI:
- czynności organizacyjne;
- nauczyciel wprowadza temat lekcji i podaje cele lekcji;
- nauczyciel pisze na tablicy zwroty takie jak: „In the picture I can see …”,”In the picture there is/there are …” „The picture shows …” oraz wyjaśnia uczniom użycie tych zwrotów ;
- nauczyciel wyświetla na tablicy interaktywnej obrazek i opisuje go rozpoczynając od jednego z przedstawionych uprzednio zwrotów;
- następnie nauczyciel pyta uczniów jakiej konstrukcji użył do opisania obrazka;
- uczniowie wraz z nauczycielem krótko omawiają konstrukcję czasu Present Continuous celem przypomnienia zasad jakie obowiązują podczas używania tego czasu;
- nauczyciel przedstawia uczniom grę pt. „„Speaker’s box”,  wyjaśnia uczniom zasady obowiązujące w grze oraz demonstruje jak należy korzystać z gry;
- nauczyciel dzieli uczniów na czteroosobowe grupy; podchodzi do każdej grupy i uczniowie losują kolejno kartoniki z obrazkami znajdujące się w pudełku „Speaker’s box”;
- następnie uczniowie pracując w grupach krótkimi zdaniami opisują co widzą na wylosowanym obrazku bądź odpowiadają na zawarte na kartonikach pytania typu „Would you rather (train a lion or an elephant)?” and „Why?”, What is happening?” or „What could happen next?”. Nauczyciel monitoruje pracę uczniów.
- do następnego zadania nauczyciel wyjmuje z pudełka „Speaker’s box” większość kartoników, a pozostawia tylko te, na których znajdują się zdjęcia; uczniowie dzielą się na dwie drużyny; każda z drużyn wyznacza lidera i losuje jeden kartonik. Zadaniem lidera jednej z drużyn jest jak najdokładniejsze opisanie wylosowanego obrazka, natomiast lider przeciwnej drużyny ma za zadanie jak najlepiej potrafi narysować na tablicy opisywany obrazek. Na zadanie uczniowie mają dwie minuty. Następnie porównane zostaję obrazki. Zadanie zostaje powtórzone kilka razy, w zależności od czasu jaki pozostał do zakończenia lekcji.
- nauczyciel ocenia aktywność uczniów podczas wykonywanych zadań, pomaga uczniom słabszym w formułowaniu wypowiedzi.

Math Kangaroo czyli Kangur Matematyczny


67 uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w marcu 2018 r wzięło udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym Kangur. Konkurs obejmuje 65 krajów, a w tym roku w zmaganiach konkursowych łącznie wzięło udział  6 102 509 uczniów. W tym roku szkolnym wprowadziliśmy innowację  w sposobie przygotowania się do konkursu, którego kolejna edycja będzie w 2019 roku Uczniowie korzystają z zestawów zadań, które pozyskaliśmy z anglojęzycznych stron portalu Kangura. Doświadczenie jakie zdobyłam w trakcie pobytu w szkole językowej w Londynie pozwala mi na taką formę pracy. Udoskonalenie umiejętności czytania i pisania w języku angielskim umożliwiło mi korzystanie z obcojęzycznych źródeł zawartych w Internecie i narzędzi online. Uczniowie w trakcie tych zajęć nie tylko doskonalą swoje umiejętności matematyczne, ale również wymieniają się doświadczeniami językowymi.
Monika Dudek, Szkoła Podstawowa nr 2 w Wadowicach
Koordynator placówki: Iwona Majkowska - Kochan

środa, 30 maja 2018

Promowanie projektu na Radzie Pedagogicznej w Choczni




29 maja odbyło się posiedzenie Rady Pedagogicznej w Szkole Podstawowej nr 1 w Choczni, na którym  zostały zaprezentowane refleksje z kursów językowych z okresu ferii zimowych 2018r. Pani Barbara Tutaj oraz pani Sylwia Lehrfeld zaprezentowały wszystkim zebranym walory kursu językowego w Irlandii, pani Dorota Ruła opisała swój pobyt w Londynie oraz pani Aleksandra Kowina przedstawiła swoje spostrzeżenia  na temat kursu językowego na Malcie. Wszystkie panie jednogłośnie stwierdziły, że warto jest uczyć się przez całe życie.


Autorki prezentacji: Barbara Tutaj, Sylwia Lehrfeld, Dorota Ruła, Aleksandra Kowina

Koordynator placówki: Kinga Cholewka

Nauka języka przez zabawę - gry edukacyjne




Szkoła Podstawowa nr 1 w Choczni otrzymała 2 gry edukacyjne do nauki języka angielskiego: Speaker’s Box i BINGO, które zostały zakupione w ramach projektu PO WER „Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej”. Gry cieszą się dużym powodzeniem wśród uczniów, którzy chętnie z nich korzystają na świetlicy szkolnej lub w trakcie zastępstw. Dzięki nim utrwalają i poznają nowe słownictwo, ćwiczą jego wymowę oraz uczą się przez zabawę.


Koordynator placówki: Kinga Cholewka

W przedszkolu Publicznym Nr 2 odbyły się kolejne spotkania uczestników Projektu



Dnia 27.03.2018r. odbyło się spotkanie,  na którym  przedszkola przekazały informację z warsztatów uczestników projektu, którzy odbyli mobilność na kursy metodyczne.
Kolejno koordynator przekazała wiadomość o możliwości wyboru przez przedszkole gry edukacyjnej przydatnej do nauki języka, która będzie zakupiona przez koordynatora gminnego ze środków funduszu projektu.
W dalszej części spotkania omówiono przygotowanie się  do podsumowania konkursu plastycznego ,,Słynne zabytki i budowle w krajach UE”.

Dnia 23.04.2018r. odbyło się spotkanie,  na którym omówiono etapy  przygotowywania się dzieci z grupy,,Tygryski” do udziału w ,,Europejskiej Paradzie Przedszkolaków”. Przedstawiono relacje z  przygotowywania się  dzieci, etapu  nauki piosenki w j.angielskim oraz opanowania układu ruchów. 
Kolejno podsumowano udział przedszkola  w projekcie na portalu e.Twinning ,,Spring around Europeoraz omówiono  prace, które są jeszcze do wykonania w  kolejnych dwóch  projektach.
W dalszej części spotkania podsumowano wycieczkę sześciu grup dzieci do ,,Klockolandii” w Krakowie w ramach poznawania przez dzieci kultury Danii. Stwierdzono, że wszystkie dzieci były bardzo zadowolone z wycieczki i takiej formy nauki.  Wycieczka bardzo przyczyniła się do lepszego zapamiętania wiadomości przez dzieci związanych z Danią.

Dnia 16.05.2018r. odbyło się spotkanie,  na którym omówiono   przygotowywanie się dzieci z różnych oddziałów do obchodów Dnia Rodziny. Przedstawiono piosenki w j.angielskim, które przygotowują dzieci z grup dla swoich rodziców z okazji  ,,Dnia Mamy i Taty”.W ten sposób rodzice będą mieli okazję do zaobserwowania  swoich pociech w rozwijaniu umiejętności językowych. Kolejno przekazano relację  z  opanowywania przez dzieci z różnych grup wiekowych słów i zwrotów w j.angielskim. Wszystkie nauczycielki zgodnie stwierdziły, że zdolności językowe nauczycieli odbywających mobilność znacznie wzrosły, co spowodowało większe zainteresowanie dzieci językiem angielskim. Dzieci wykazują dużą radość z poznawania słów w języku obcym we wszystkich grupach wiekowych, są zainteresowanie i zmotywowane do dalszej nauki.
Koordynator przedstawiła różne sposoby zabaw dzieci z wykorzystaniem  gry ,,Alphabet” dla różnych grup  wiekowych. Zdała  relację z wykorzystania gry przez dzieci 5-letnie.

Koordynator placówki: Bernadetta Kowalska

Wrocław – miasto wielu kultur



        Uczniowie klasy 6 a ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Choczni w dniach 21 i 22 maja przebywali na wycieczce turystyczno – krajoznawczej we Wrocławiu. Mieli okazję poznać bogatą historię miasta – stolicy województwa dolnośląskiego, jego zabytki i atrakcje turystyczne. Wyjazd odbywał się pod hasłem: Wrocław – miasto wielu kultur, dlatego uczniowie dowiedzieli się, że dzisiejsze miasto to efekt pracy wielu pokoleń przedstawicieli różnych narodowości: Czechów, Niemców i Polaków, często przesiedleńców z tzw. Kresów. Uczniowie dowiedzieli się, że Wrocław jest jednym z największych ośrodków kulturalnych i intelektualnych w Polsce o wielowiekowej tradycji. Miasto było gospodarzem Światowego Kongresu Intelektualistów w Obronie Pokoju, zostało wybrane na Europejską Stolicę Kultury 2016 r. i Światową Stolicę Książki 2016 r. Podczas wycieczki jej uczestnicy mogli zobaczyć, jak ważne jest pokojowe współistnienie rożnych kultur i ich przenikanie się, co doskonale odzwierciedla architektura i dzieła sztuki, które można zobaczyć w mieście. Wycieczkę zaplanowała i zorganizowała pani Barbara Tutaj, uczestniczka mobilności w ramach programu PO WER.

Autorka tekstu: Barbara Tutaj, Szkoła Podstawowa nr 1 w Choczni

Koordynator placówki: Kinga Cholewka

Rajd Rowerowy formą promowania rezultatów Projektu


W dniu 23 maja 2018 r. odbył się kolejny „Europejski Rajd Rowerowy” zorganizowany przez samorząd uczniowski SP nr 5 w Wadowicach.
Rajd stał się już tradycją naszej szkoły, a w tym roku także okazją dla opiekunów, aby zastosować pomysły na aktywne połączenie nauki z zabawą, poznane w trakcie kursu metodycznego na Malcie.
 Ksiądz Piotr pobłogosławił uczestników i opiekunów rajdu.
Europejski Rajd Rowerowy to impreza, w której udział może wziąć każdy uczeń naszej szkoły, – to doskonała zabawa dla rowerzystów szukających wrażeń oraz sposób na promowanie Projektu PO WER "Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej" i tematyki europejskiej wśród społeczności szkolnej i lokalnej. 
Udział w Europejskim Rajdzie Rowerowym jest bezpłatny. 

Trasa rajdu wiodła przez Zawadkę, Chocznię, Inwałd i Tomice.  Na zakończenie rajdu uczniowie zrobili pamiątkowe zdjęcia.
 Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania rajdu i pomagali podczas jego trwania należą się ogromne podziękowania jak również uczestnikom rajdu, którzy pomimo upalnej pogody wytrwali do końca. 
Organizator: Eryk Skawina przedstawiciel samorządu uczniowskiego. 
Opiekunowie: Maciej Najbor i Kamil Bałys (uczestnicy kursu na Malcie)

Promowanie projektu w Zespole Szkół w Jaroszowicach




Nauczyciele z Zespołu Szkół w Jaroszowicach promowali projekt realizowany w szkole Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej w Gminie Wadowice podczas uroczystości na cześć strażaków. Co roku strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaroszowicach są zapraszani na uroczysty Dzień Strażaka. W tym roku nauczyciele biorący udział w projekcie włączyli się do organizacji tego święta. Celem było zaprezentowanie projektu w środowisku lokalnym, przedstawienie działań podejmowanych przez nauczycieli oraz upowszechnienie projektu. Nauczycielka przedszkola Agnieszka Matyszkiewicz przygotowała dzieci przedszkolne, które zaprezentowały taniec hiszpański oraz tango. Przedszkolaki poznawały te tańce w trakcie zajęć, ich historię oraz uczyły się ich tańczyć. Barbara Sajdak przygotowała uczennice, finalistki Gminnego Konkursu Piosenki Obcojęzycznej Eurowadowizja,  które zaśpiewały nagrodzone piosenki. Została również przygotowana wystawa prac dzieci, które wykonywały podczas zajęć w ramach projektu. Były to lapbooki muzyczne, lapbooki wykonane podczas projektu realizowanego ze szkołą na Malcie „Where is the love”, prace plastyczne inspirowane obrazami Williama Turnera oraz plakaty zagadki matematyczne z wykorzystaniem kodów QR. Występy dzieci oraz ich prace spotkały się z dużym zainteresowaniem. Zaproszeni goście zadawali wiele pytań dotyczących projektu. Cieszymy się, że mogliśmy się podzielić naszymi działaniami.



Nauczyciele: Agnieszka Matyszkiewicz, Barbara Sajdak, Renata Gurdek, Agnieszka Jewuła

Koordynator placówki: Agnieszka Jewuła

poniedziałek, 28 maja 2018

Piękne zdjęcia z Europejskiej Parady Przedszkolaków na portalu Wadowice24

Informacje na temat wydarzenia wraz z pięknymi zdjęciami można znaleźć pod adresem:
https://www.wadowice24.pl/nowe/wydarzenia/9120-przedszkolaki-narobily-zamieszania-na-rynku-w-wadowicach-co-to-za-parada.html

Europejska Parada Przedszkolaków udała się po raz drugi!

28 maja 2018 roku na wadowickim Rynku  zaprezentowało się jedenaście  krajów europejskich - od chłodnej Norwegii po gorące Włochy. Wszystko za sprawą przedszkolaków i zerówkowiczów z 7 gminnych szkół i 4 przedszkoli, którzy nadchodząc z różnych stron miasta utworzyli Europejską Paradę Przedszkolaków. 


 Każda grupa przygotowała odpowiednie dla danego państwa barwy i rekwizyty oraz nawiązujące do tradycji stroje. Wśród paradujących znaleźli się więc ubrani w togi Grecy (Przedszkole Publiczne nr 1), hiszpańskie tancerki i tancerze (Przedszkole Publiczne nr 2), przedstawiciele Portugalii (Przedszkole Publiczne nr 3), ubrani w krakowskie stroje Polacy (Przedszkole Publiczne nr 5), Wikingowie z Norwegii (Szkoła Podstawowa nr 1 w Choczni), przedstawiciele Malty (Szkoła Podstawowa nr 2 w Choczni), przedstawiciele Węgier (Szkoła Podstawowa w Wysokiej), belgijskie smerfy (Zespół Szkół w Jaroszowicach), eleganccy Francuzi (Szkoła Podstawowa nr 4), prowadzeni przez zielonego skrzata Irlandczycy (Szkoła Podstawowa nr 2) oraz miłośnicy pizzy ze słonecznej Italii (Szkoła Podstawowa w Babicy). 

Wydarzenie było formą promowania i upowszechniania efektów Projektu „Podniesienie jakości i efektywności pracy szkół i przedszkoli z terenu Gminy Wadowice poprzez rozwijanie kompetencji kadry edukacji szkolnej” realizowanego  od listopada 2016 roku do czerwca 2018 roku.  Projekt ten był  finansowany przez Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (w skrócie PO WER) i zakładał kształcenie nauczycieli na 108 kursach językowych i metodyczno – językowych za granicą w 8 krajach europejskich, a następnie wdrożenie efektów tych szkoleń w pracę z uczniami i wychowankami. Główne cele Projektu to zastosowanie nowych rozwiązań w edukacji, promowanie idei uczenia się przez całe życie oraz kształtowanie otwartości na inne kultury i narody. 

 Zgromadzonych uczestników - przedszkolaków, nauczycieli, rodziców i mieszkańców Wadowic przywitała koordynatorka Projektu - p. Iwona Majkowska - Kochan, która wymieniła rezultaty kilkumiesięcznych działań - ponad 130 pomysłów na ciekawe lekcje opracowanych w formie konspektów i przeprowadzonych z uczniami, narzędzia edukacyjne, poszerzenie oferty edukacyjnej szkół i przedszkoli, korzystanie z cyfrowych narzędzi w nauczaniu oraz kontakty międzynarodowe z placówkami edukacyjnymi z terenu Europy, owocujące wspólnym projektami realizowanymi w językach obcych.
Koordynatorka zachęciła do zapoznawania się i korzystania z materiałów zgromadzonych na blogu Projektu:https://mobilnoscwadowice.blogspot.com oraz www.facebook.com/mobilnoscwadowice, 
które są formą dzielenia się efektami odbytych szkoleń z innymi pedagogami oraz stale aktualizowanym źródłem o działaniach w placówkach wchodzących w skład Konsorcjum realizującego Projekt. .
 Następnie nauczycielka Przedszkola Publicznego nr 5 - p. Marta Śliwa, organizatorka tegorocznej Parady, poprosiła poszczególne grupy o przybliżenie prezentowanych państw.  Dzieci z radością odpowiadały na pytania o nazwy stolic, symbole, barwy narodowe i skojarzenia z danym krajem.

 Po prezentacji przedszkolacy pokazali swoje talenty wokalne i językowe wykonując wspólnie piosenkę "Over the mountains" z wykorzystaniem przygotowanej wcześniej choreografii. W ten sposób promowali naukę języków obcych, pokazując zgromadzonej publiczności, że warto się uczyć od najmłodszych do najstarszych lat. 
 Paradę zakończyło uroczyste przejście wszystkich grup po płycie Rynku, pozowanie do wspólnych zdjęć oraz wręczenie słodkich pamiątek ze spotkania.
Opracowanie: Iwona Majkowska - Kochan (gminny koordynator Projektu)
Zdjęcia: UM Wadowice

piątek, 25 maja 2018

Postcrossing – sposób na poznanie świata i naukę języka angielskiego.- konspekt lekcji

Iwona Majkowska - Kochan (SP nr 2 w Wadowicach)
Konspekt lekcji języka angielskiego 
Lekcja otwarta w dniu 23.05.2018 (obserwujący - dyr. szkoły M. Bryndza) i 24.05.2018 (obserwujący A. Kukuła - praktykantka) 

Temat: Postcrossing – sposób na poznanie świata i naukę języka angielskiego.
Lekcja z wykorzystaniem materiałów autentycznych i narzędzi online.
Cele lekcji:
- kształcenie umiejętności uzyskiwania informacji na podstawie tekstu czytanego,
- poszerzanie zasobu słownictwa uczniów poprzez obcowanie z materiałem autentycznym i wykorzystanie słownika multimedialnego z opcją tłumaczenia i wymowy,
- kształtowanie postawy dążenia do samorozwoju i rozbudzania motywacji do nauki języka angielskiego jako narzędzia komunikacji.

Metody pracy:
- podająca, - problemowa.

Formy pracy:
- zbiorowa, - w parach.

Pomoce:
- słownik multimedialny www.diki.pl (uczniowie korzystają z połączenia internetowego w telefonie),
- kartki pocztowe otrzymane w ramach projektu Postcrossing,
- konto użytkownika na portalu Postcrossing wyświetlone na tablicy multimedialnej.

Przebieg zajęć:
1.      Czynności organizacyjne.
2.      Nawiązanie do poprzedniego tematu lekcji.

3.      Przedstawienie platformy Postcrossing
a)      Wytłumaczenie nazwy: post+cross – uczniowie korzystają ze słowników multimedialnych
b)      Przybliżenie idei postrossingu, prezentacja danych na portalu:  inf. o nadawcy, oczekiwaniach itp., języku komunikacji,
c)      zapisanie tematu lekcji: Postcrossing – sposób na poznanie świata i naukę języka angielskiego.
d)     dane  wymianie kartek: sent, recived, map, wall, ID number
4.      Praca nad poszerzaniem słownictwa uczniów i przygotowaniem do samodzielnego zdobywania informacji na podstawie tekstów pisanych. Wypisanie na tablicy trudniejszych wyrazów zawartych w pozdrowieniach na kartkach pocztowych np. barrel, chirp, craft, Sprawdzenie znaczeń w słowniku. Model wymowy.
5.      Przygotowanie do pracy w parach: rozdanie pytań do kartek, wspólne czytanie i tłumaczenie poleceń:
1.       Where is the postcard from?
2.       Who is the sender?
3.       What information did you  find out about the sender  or the country?
4.       Are there any words  you should remember?
5.       What can you see in the picture? Is it connected with the text?

6.      Praca w parach nad tłumaczeniem tekstów pozdrowień wg ustalonych punktów. Zapis w zeszycieNauczyciel monitoruje pracę w klasie. Po wykonaniu zadań wymiana kartek.

7.      Podsumowanie pracy.

Pr. domowa: Pamięciowe opanowanie poznanego na lekcji słownictwa.