Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 5 marca 2018

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w ramach spotkań w „Klubie Małego Europejczyka”






Temat: „Wspólnie z Krecikiem poznajemy Czechy”

Cele ogólne:
- Zdobywanie wiedzy o wybranych państwach Unii Europejskiej – poznawanie Państwa Czeskiego, jego tradycji, kultury, języka, zabytków, ważniejszych postaci i charakterystycznych symboli.
- Poznawanie bohaterów czeskich baśni i bajek.

Cele operacyjne: Dziecko…
- potrafi wskazać Czechy na mapie Europy;
- wie, jak wygląda flaga i godło Czech;
- wie, że stolicą kraju jest Praga;
- potrafi wskazać na ilustracjach najważniejsze zabytki Pragi;
- wie, z czego słyną Czechy;
- nazywa wybrane budowle, zabytki i ciekawe miejsca w Czechach;
- potrafi przyporządkować napisy do ilustracji gazetki;
- potrafi złożyć w całość ilustrację pociętą na kilka części;
- potrafi rozwiązywać zagadki;
- zna popularne czeskie bajki animowane i rozpoznaje ich bohaterów;
- potrafi poruszać się slalomem i prowadzić krążek za pomocą kija;
- potrafi samodzielnie narysować i wyciąć wybrane czeskie postaci bajkowe;
- potrafi smarować wafelki kremem;
 - zna i potrafi powtórzyć zwroty grzecznościowe w języku czeskim.

Metody: słowna, czynna, oglądowa

Forma:  grupowa, zespołowa, indywidualna

Pomoce: pacynka „Krecik”; prezentacja multimedialna „Czechy”, laptop, rzutnik, ekran, mapa Europy; ilustracje na gazetce przedstawiające flagę, godło, stolicę, ciekawe miejsca, samochód Skoda, mecz hokejowy, potrawy, postacie bajkowe; napisy do ilustracji na gazetce; płyta CD
z nagraniem polki i nagraniem piosenki „Jożin z Bażin”; „oblaty” do degustacji; wiersz; pocięte obrazki do składania w całość, kredki, kartki, nożyczki, puzzle, domino, ławeczka gimnastyczna, hokejki, krążek, bramka; pachołki; kontur mapy Czech; zagadki; wafle tortowe; krem „Nutella”, krem mleczny; plastikowe noże, papierowe talerzyki; fartuszki dla dzieci. 


Przebieg zajęć:

1.      Przywitanie dzieci w języku czeskim przez nauczycielkę i pacynkę Krecika („Dobry Den deti, ahoj!”), zaproszenie na „wyprawę” do Czech - kraju naszych południowych sąsiadów.

2.      Oglądanie prezentacji multimedialnej przedstawiającej Czechy, wysłuchanie wiersza opisującego kolejne obrazy prezentacji:

„- Republika Czeska - moje drogie dzieci,
Jak dobrze wiecie – to nasi sąsiedzi.

Ich flaga narodowa na wietrze powiewa.
Trzy kolory: biały, czerwony, niebieski, zawiera.
W dolinie Wełtawy powita was Praga,
Dla wielu turystów atrakcja nie lada.

Piękny tam rynek, za dnia i w nocy,
A widok kolorowych fontann was zauroczy!

W stolicy tego kraju Most Karola się znajduje
Oraz Złota Ulica, po której każdy chętnie pospaceruje.

Pałac Hluboka i Zamek w Krumlovie –
Tu można zobaczyć jak dawniej żyli królowie.

Teraz posłuchajcie – w tajemnicy wam powiem:
- Tylko w Czechach zatańczyć można z … „Tańczącym Domem”.

W podróży po Czechach zobaczyć możecie
Liberec, Orawę i Harahov o świcie.

Spytacie może o ulubiony sport czeski?
- Oni słyną z hokeja i skoków narciarskich,
Więc każdy Czech głośno wiwatuje,
Gdy skoczek Janda na skoczni króluje.

Czechy to piękna kraina – kotliny i góry;
Szczególnie Sudety, ze Śnieżką po chmury.

Skalne Miasto z daleka nas wita.
Tam zgubić się można, więc każdy turysta o drogę zapyta.

Dania kuchni czeskiej wszystkim są dobrze znane,
To pyszne knedliczki i złote oblaty gościom polecane!

I my, Polacy, dobrze kraj ten znamy,
Bo nawet taniec polkę Czechom zawdzięczamy.” 

3.      „Polka” -  zabawa taneczna do muzyki.
Dzieci ustawione w kole tańczą polkę do muzyki odtwarzanej z płyty CD  i wykonują kolejne figury tańca zgodnie z poleceniami nauczyciela.
4.      „Oblaty” – degustacja oryginalnych czeskich wafli. Podejmowanie prób wykonania
z wafla konturu Misia Uszatka dowolną techniką (odłamywanie fragmentów, „obgryzanie” wafla).

5.      Przypomnienie informacji o Czechach na podstawie ilustracji gazetki:
- wskazanie położenia kraju na mapie Europy, wyszukanie stolicy Czech – Pragi;
- przyporządkowanie napisów do ilustracji gazetki: „Flaga”, „Godło”,” Mapa”, „Stolica kraju – Praga”, „Skoda”, „Hokej”, „Potrawy:  oblaty, zupa cebulowa, knedliki”.

6.      Zabawa z elementem równowagi pt. „Przejście przez most Karola” z wykorzystaniem ławeczki gimnastycznej.

7.      „Bohaterowie czeskich bajek”
a)  Dzieci starsze – układanie ilustracji pociętych na części,  rozwiązywanie zagadek
    słuchowych.
Dzieci losują kartoniki z fragmentem obrazka. Zgodnie z numeracją na odwrocie siadają do 4 stolików i w grupach układają wspólnie z części ilustrację przedstawiającą różnych bohaterów popularnych czeskich bajek.
Gdy nauczycielka odczytuje zagadki o bohaterach bajek przedstawionych na ilustracjach ułożonych przez dzieci przedszkolaki rozwiązują je, a następnie całą grupą wstają z krzesełek, gdy rozwiązaniem jest „ich” bohater.

„Bajka opowiada o przygodach dwóch majsterkowiczów,
Którzy próbują rozwiązać problem
Przy pomocy prostych narzędzi.
Staje się to przyczyną jeszcze większych problemów.”
                                                                           „Sasiedzi” – Pat i Mat
„Jest ciekawy świata.
Ma przyjaciółkę myszkę
I czarne futerko.
Kopie tunele w ziemi”.
                           „Krecik”

„Dwa skrzaty mieszkają w lesie.
Jeden wysoki, drugi niski.
Mieszkają w chatce z pnia.”
                        „Bajki z mchu i paproci” – Żwirek i Muchomorek

„Pomagał pokrzywdzonym. Był Rozbójnikiem.
Miał czarną brodę i kapelusz na głowie.
Jego żona miała na imię Hanka,
A synek – Cypisek.”
                    „Przygody Rozbójnika Rumcajsa”
            
     b) Dzieci młodsze - układanie puzzli „Krecik” według wzoru, gra w domino obrazkowe
        „Przygody Krecika”

8.      Zabawa ruchowa bieżna pt. „Hokeiści” z elementami współzawodnictwa.
Dzieci w parach biegną slalomem od startu do mety i prowadzą krążek za pomocą kija hokejowego, a następnie celują krążkiem do bramki.

9.      Rysowanie dowolnych postaci z czeskich bajek animowanych, wycinanie ich i naklejanie na kontury mapy Czech.

10.  Swobodna improwizacja ruchowa przy piosence pt. „Jożin z bażin” odtwarzanej z płyty CD.

11.  Zajęcia kulinarne – wykonanie „Wafli karlowskich”.
Dzieci samodzielnie wykonują czeskie ciasteczka smarując wafle kremem czekoladowym lub mlecznym.
Degustacja. Poczęstunek dzieci młodszych.

12.  Pożegnanie się z Krecikiem czeskim słowem „Ahoj”, podziękowanie po czesku za wspólną zabawę („Dekuji”).
  



 Koordynator: Urszula Roman

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz