Łączna liczba wyświetleń

piątek, 16 lutego 2018

Tradycje, obrzędy i zwyczaje – lekcja z wykorzystaniem tablicy interaktywnej.


Justyna Klink-Mroczek
Szkoła Podstawowa nr 5 w Wadowicach

                                              
KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO (45 minut)

KLASA I GIMNAZJUM

Temat: Tradycje, obrzędy i zwyczaje – lekcja z wykorzystaniem tablicy interaktywnej.

CEL GŁÓWNY

Odbiór tekstu i refleksja nad rozumieniem polskich i europejskich tradycji, zwyczajów oraz obrzędów.

                                                           CELE SZCZEGÓŁOWE

Uczeń:
Ø   podaje przykłady polskich i europejskich zwyczajów, tradycji i obrzędów,
Ø  poznaje związki frazeologiczne dotyczące polskiej i irlandzkiej gościnności,
Ø  określa typ narracji,
Ø  dokumentuje wypowiedzi cytatami,
Ø  redaguje opowiadanie,
Ø  zabiera głos w dyskusji.

Metody kształcenia:
Ø  metoda problemowa,
Ø  dyskusja.

Formy organizacyjne:
Ø  praca indywidualna,
Ø  praca zbiorowa.

Środki dydaktyczne:
Ø  podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego Słowa na czasie 1,
Ø  Słownik mitów i tradycji kultury W. Kopalińskiego,
Ø  przewodniki po krajach europejskich,
Ø  tablica interaktywna – wyszukiwanie informacji o tradycjach irlandzkich.


Ogniwa lekcji

Przebieg lekcji
Uwagi o realizacji
1. Wprowadzenie (przygotowanie merytoryczne, motywacyjne, sprawnościowe).

















2. Omówienie fragmentu opowiadania Piąty talerz Doroty Terakowskiej.



















3. Wyjaśnienie i omówienie pojęć: tradycja, obrzęd, zwyczaj.















4. Podsumowanie.







1. Czynności porządkowo-organizacyjne.

2. Wymienienie znanych polskich i irlandzkich zwyczajów, tradycji i obrzędów:


a)pytanie pomocnicze:
- jakie znacie polskie i irlandzkie zwyczaje, tradycje i obrzędy związane z otwartością i życzliwością?

b) uzupełnienie związków frazeologicznych związanych z otwartością, życzliwością





3. Charakterystyka bohaterów opowiadania Piąty talerz Doroty Terakowskiej:

-odczytanie fragmentu opowiadania;

- wskazanie typu narracji oraz charakterystyka narratora;
- przypomnienie wiadomości dotyczących typów narracji oraz cech każdej z nich;

- odnalezienie w tekście fragmentów komentarza narratora, które dotyczyły emocji towarzyszących wypowiedziom poszczególnych bohaterów oraz nazwanie tych uczuć;

- ocena postępowanie bohaterki:
Jaką ocenę wystawilibyście bohaterce opowiadania z testu na człowieczeństwo i dlaczego?

4. Wytłumaczenie pojęć tradycja, obrzęd, zwyczaj:
- odczytanie definicji wymienionych pojęć;

- wskazanie różnicy między nimi;

- podanie przykładów polskich i europejskich tradycji, obrzędów oraz zwyczajów przez uczniów;









5. Zredagowanie opowiadania pt. Moja podróż po Europie – przygoda z poznawaniem nowych tradycji.  



- zapisanie tematu lekcji;






- uczniowie korzystają z tablicy interaktywnej

- uczniowie biorą udział w dyskusji;

- uczniowie rozwiązują indywidualnie ćwiczenie,

- uczniowie wspólnie z nauczycielem ustalają prawidłowe odpowiedzi;

- najbardziej aktywni uczniowie otrzymują „plusy” z aktywności;




- odczytanie tekstu przez uczniów;



- uczniowie zapisują propozycje w zeszycie, a następnie odczytują je na forum klasy;



- uczniowie potwierdzają swe wypowiedzi poprzez przytoczenie odpowiednich cytatów;



- każdy z uczniów przedstawia swoją opinię;


- uczniowie odszukują terminów w Słowniku mitów i tradycji kultury W. Kopalińskiego oraz przewodnikach po krajach europejskich, a następnie odczytują odnalezione definicje;




- ocena aktywności uczniów;



- nauczyciel poprawia wypracowania i nagradza autorów najlepszych prac.



 Opracowała: Justyna Klink-Mroczek

Koordynator placówki: Kamil Bałys



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz