Łączna liczba wyświetleń

piątek, 9 lutego 2018

Scenariusz zintegrowanych zajęć edukacyjnych


Osoba prowadząca:  Bogumiła Kowalczyk, Grażyna Curzydło
W ramach projektu „Mobilność kadry edukacji szkolnej””

Temat zajęć: „World is beautiful”-
 Wędrówki po Europie
Klasa: V
Liczba godzin: 3 jednostki lekcyjne- spotkanie popołudniowe

Cel ogólny zajęć:
Dostarczenie dzieciom ogólnych informacji o wybranych państwach . Przygotowanie do samodzielnego poszukiwania informacji
i korzystania z różnych źródeł wiedzy. Rozbudzenie ciekawości poznawczej kulturami i zabytkami i tradycjami państw Europy.

Cele szczegółowe zajęć w postaci zoperacjonalizowanej:
Uczeń:
- wskazuje na mapie kilka krajów europejskich,
- wymienia stolice państw,
- nazywa największe zabytki poznanych państw,
- rozróżnia państwa na podstawie krótkiej charakterystyki,

W czasie lekcji będą kształtowane następujące umiejętności ponadprzedmiotowe:
- umiejętność planowania, organizowania i oceniania własnego uczenia się,
- umiejętność samodzielnego poszukiwania informacji i korzystania z różnych źródeł wiedzy.
-Współpraca, planowanie  i organizacja w grupie
-kształtowanie świadomości miłego, kreatywnego spędzania czasu wolnego (profilaktyka)

Metody i techniki pracy:
pogadanka, objaśnienie, dyskusja , dzielenie się spostrzeżeniami 
Do spotkania  będą potrzebne następujące środki dydaktyczne i inne:
-atlasy geograficzne, książki, albumy, przewodniki, zdjęcia, pocztówki ,bilety , pamiątki dzieci,
-eksponaty wystawy- muszle, szyszki, orzechy kokosowe, koralowiec,
- Praca plastyczna przedstawiająca wybrany kraj przez dzieci,
-stroje np. dziewczynki w kolorach flagi państwa i inne,
-słodycze z napisami angielskimi, herbata, 
-ubrania-okulary i czapka z flagą angielską, bluzy z napisami w j. angielskim( wspólna zabawa – odczytywanie)
Uzupełniające źródła informacji dla ucznia: atlasy geograficzne, książki, albumy, prezentacje i obrazy z Internetu „cuda natury”
Uzupełniające źródła informacji dla nauczyciela:
- przewodnik ilustrowany „Anglia” /Pascal/,
Sposób uzyskiwania informacji zwrotnej od uczniów po zakończonych zajęciach:
- prezentacje ciekawostek z poszczególnych krajów,


PRZEBIEG SPOTKANIA

Zaproszenie do podróży po Europie. Prowadzące witają i objaśniają zasady spotkania.

1. Rozmowa wstępna:
- ustalenie, skąd u uczniów zaciekawienie i zorganizowaniem tego typu spotkania
- przypomnienie o jakich innych symbolach była mowa na zajęciach,
- przypomnienie hymnu, flagi i godła Polski,

Umiejętności w tym etapie:
- Komunikacja nauczyciel – uczniowie.


2. Wędrówka po krajach. 
Na stolikach i gazetce przygotowane są różne zadania oraz materiały pomocnicze. Nauczyciel objaśnia kolejno etapy spotkania. Uczniowie sami mogą zdecydować, zgodnie ze swoimi możliwościami i zainteresowaniami, które punkty chcą rozwiązywać.
Ustawienie krzeseł i ławek, żeby było przytulnie (krąg, kącik smakosza, wystawa „cuda natury”, gazetka –prace dzieci,

Umiejętności w tym etapie:
- komunikacja nauczyciel – uczniowie oraz uczeń – uczeń;
- umiejętność planowania, samodzielnego uczenia się i współpracy. (plakaty przygotowane wcześniej w domu)

3.Prezentacje dzieci


Rozwiązywanie zadań:
Prezentacja indywidualni i grupowa wybranego kraju .Umiejętność zachęcenia do dalszego poszerzenia wiedzy o danym kraju oraz chęci odwiedzenia go J
Umiejętności w tym etapie:
- umiejętność planowania, organizowania i oceniania własnego uczenia się,
- umiejętność samodzielnego poszukiwania informacji i korzystania z różnych źródeł wiedzy,
- twórcze rozwiązywanie problemów,
-umiejętność kreatywnej prezentacji (estetyczny plakat, widokówki, bilety, pamiątki”,
-Promowanie literatury (Przewodnik –„Anglia”, „Niezwykłe obyczaje – wiersze po krajach świata „ , „Wielkie cywilizacje”, Atlas świata z naklejkami i plakat )

Zakończenie

Podsumowanie:
Wybrani uczniowie prezentują wyniki swojej pracy.
Oceniają, które zadania okazały się łatwe, a które sprawiły sporo trudności.
Wyrażają spostrzeżenia ,czy takie spotkania mają być kontynuowne (seria niedokończonych zdań (na spotkaniu tym podobało mi się …Chciałbym ,aby….(plany kolejnego spotkania, propozycję dzieci)


Umiejętności w tym etapie:
- komunikowanie się: uczeń – klasa – nauczyciel;
- analizowanie i ocena wyników pracy.

Refleksja

Ewaluacja zajęć. Pogadanka w kąciku smakosza europejskiego-  prowadząca do refleksji „świat jest piękny „
- Jak pracowałem na zajęciach?
- Czy byłem wystarczająco aktywny?
Wykorzystanie wykonanych prezentacji krajów do gazetki szkolnej, do dekoracji klasy.

Umiejętności w tym etapie:
- umiejętność oceniania własnego uczenia się;
- komunikacja nauczyciel – uczniowie

Szkoła Podstawowa nr 2 w Choczni                
 Data przeprowadzonych zajęć : 23.01.2018.


Opracowały: Bogumiła Kowalczyk i Grażyna Curzydło

Koordynator placówki:Magdalena Gryga

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz