Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 13 lutego 2018

Konspekt lekcji o rzeczownikach policzalnych i niepoliczalnych.




Nauczyciel prowadzący:  Kinga Cholewka

Klasa: 4c Szkoła Podstawowa nr 1 w Choczni

Data: 06.02.2018r.

TEMAT LEKCJI : Rzeczowniki policzalne i niepoliczalne (a, an, some) – prezentacja multimedialna.

Cele:
a) ogólne:
– uczeń zna słownictwo związane z jedzeniem, potrafi rozróżnić rzeczowniki policzalne od niepoliczalnych, zna zasady użycia a / an / some

b) szczegółowe:
- uczeń rozumie terminy: rzeczownik policzalny i niepoliczalny
- zna słownictwo z zakresu jedzenia i picia
- potrafi pogrupować rzeczowniki według w/w kryteriów
- poprawnie wymawia wyrazy / wyrażenia / zdania
- rozumie tekst nagrania i poprawnie uzupełnia luki w zdaniach
- potrafi znaleźć w tekście słownictwo związane z jedzeniem
- we właściwy sposób stosuje wyrażenia a / an / some
- potrafi poprawnie powiedzieć co musi kupić w sklepie, opisując obrazek

Metody:
- lingwistyczna – komunikacyjna
- aktywizująca
- podająca (zastosowanie wyrażeń a / an / some , rzeczowniki policzalne / niepoliczalne)
- pokaz

Formy pracy:
- praca samodzielna,
- praca w małej grupie - opis obrazka

Środki dydaktyczne:
- tablica interaktywna
- prezentacja multimedialna z Internetu
- podręcznik, zeszyt ćwiczeń oraz płyta CD (Junior Explorer 1),
- karty obrazkowe (food – jedzenie)



PRZEBIEG LEKCJI

1. Faza wstępna:
- czynności administracyjne (przywitanie, sprawdzenie listy obecności)
- sprawdzenie zadania domowego
– przypomnienie słownictwa z ostatniej lekcji
- zapowiedź tematu lekcji, ustalanie  z uczniami czego dowiedzą się na lekcji

2. Faza główna:
- uczniowie słuchają, a następnie czytają historyjkę z podręcznika. Wskazują właściwe wyrazy w zdaniach zgodne z treścią historyjki (sprawdzenie ogólnego zrozumienia tekstu)
- samodzielnie znajdują w tekście nazwy artykułów spożywczych
- uczniowie oglądają na tablicy interaktywnej prezentację multimedialną: Countable & uncountable nouns – a / an / some, korzystając z zasobów Internetu. Nauczyciel tłumaczy, przed którymi rzeczownikami używamy wyrażeń: a / an / some.
- ćwiczenie sprawdzające znajomość podziału rzeczowników na policzalne i niepoliczalne – dwoje wskazanych uczniów podchodzi do tablicy z magnesami, przytwierdza do niej karty obrazkowe przedstawiające produkty żywnościowe, według kryterium: rzeczownik policzalny i rzeczownik niepoliczalny
- głośne i chóralne odczytanie wyrazów zamieszczonych na kartach
- ćwiczenie „ruchowe”– nauczyciel wymienia rzeczowniki typu: lemonade, sandwich, rice, egg, water, orange juice, tomato, cheese, banana, meat, zaś uczniowie wstają bądź siadają na swoich miejscach, wg zasady: rzeczownik policzalny sit down (usiądź), niepoliczalny stand up (wstań)
- ćwiczenie gramatyczne w podręczniku – uczniowie uzupełniają zdania wyrażeniami: a / an / some
- praca w grupach – uczniowie ustalają składniki, jakie potrzebują do zrobienia wymyślonych przez siebie potraw, następnie prezentują te produkty, mówiąc: To make a sandwich we need: some cheese, a tomato, some butter, some bread, some ham.



3. Faza końcowa:
- podsumowanie lekcji
- nagrodzenie uczniów za pracę i aktywność plusami i / bądź ocenami
- podanie i objaśnienie zadania domowego
- pożegnanie

Nauczyciel i koordynator placówki: Kinga Cholewka


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz