Uczestniczka mobilności - p. E. Luzar-Matejko - przeprowadziła zajęcia otwarte dla Rodziców i Dyrekcji. Dzięki nim, zebrani mieli okazję zobaczyć fragment pracy nauczycielki w grupie zerówkowej i zwrócić uwagę na zaangażowanie dzieci (6-latków) w zajęcia. Oprócz treści z zakresu edukacji przyrodniczej, językowej i plastycznej, nie zabrakło też akcentu w języku angielskim. Wychowankowie p. Eli poznali nowe słówko: a stork - bocian, wzbogacając w ten sposób zasób słownictwa. Prowadząca starała się zachęcić do pracy również Rodziców. Wspólna praca przyczyniła się do zacieśnienia więzi oraz integracji grupy.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA
RODZICÓW ORAZ DYREKCJI w oddziale 0 „a” w Zespole Szkół nr 1 w Choczni
rok szkolny 2016/2017
Krąg tematyczny: Oznaki wiosny
Temat dnia: Bociany
Data: kwiecień 2017 r.
Nauczyciel prowadzący: mgr Elżbieta Luzar - Matejko
Cele:
Cele ogólne:
- poszerzenie
wiedzy przyrodniczej
- wzbogacanie
zasobu słownictwa z języka angielskiego
- przygotowanie
do nauki czytania i pisania w klasie pierwszej
- stymulowanie
zdolności artystycznych
Cele szczegółowe:
Dziecko potrafi:
- w skupieniu słuchać
prezentacji dokonywanej przez nauczyciela na temat bocianów
- odpowiadać na
pytania dotyczące charakterystycznych cech ptaków, ich lotów oraz zachowań
- podać jedną
ciekawostkę z życia bocianów
- powiedzieć, jak w
języku angielskim brzmi wyraz: bocian (a
stork)
- dokonać
poprawnie analizy/syntezy głoskowej wskazanych wyrazów związanych tematycznie z
zajęciami
- wykonać pracę
plastyczną zgodnie z instrukcją prowadzącej, przy użyciu odpowiednich
materiałów
Metody: słowne
oglądowe
czynne
czynne
Formy pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: plansze edukacyjne,
książki przyrodnicze, zdjęcia, notatki własne, karta prezentująca bociana,
zawierająca podpis w: języku polskim i języku angielskim, kartoniki z wyrazami
do analizy/syntezy głoskowej, kolorowe kartki z bloku technicznego (A4), płatki
kosmetyczne, klej „Magik”, kredki, czarny pisak, magnesy.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie
Rodziców, Dyrekcji, dzieci
2. Krótki
wstęp zarysowujący, o czym będą zajęcia
3. Prezentacja
materiałów przyrodniczych ukazujących bociany. Rozmowa na temat
charakterystycznych cech ptaków, ich lotów, zachowań. Ciekawostki
4. Wprowadzenie
słówka w języku angielskim: bocian – a stork
5. Doskonalenie
analizy oraz syntezy głoskowej wskazanych wyrazów związanych tematycznie z
zajęciami
6. Wykonanie
pracy plastycznej pt: „Bocian” – użycie: płatków kosmetycznych, kleju, kredek,
pisaków i kolorowych kartek z bloku technicznego
7. Podsumowanie
zajęć, powtórzenie i utrwalenie zdobytych wiadomości
8. Pożegnanie
PODSTAWA
PROGRAMOWA WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO
kształtowanie umiejętności społecznych dzieci:
porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w
sytuacjach zadaniowych (PP 1)
kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i
kulturalnych, wdrażanie dzieci do utrzymywania ładu i porządku (PP 2)
wspomaganie rozwoju mowy oraz innych umiejętności komunikacyjnych
dzieci (PP 3)
wychowanie przez sztukę – różne formy plastyczne (PP 9)
wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt (PP 12)
tworzenie warunków do doświadczeń językowych i komunikacyjnych w
zakresie reprezentatywnej i komunikatywnej funkcji języka – ze szczególnym
uwzględnieniem nabywania umiejętności czytania (PP 14)
przygotowanie dzieci do
posługiwania się językiem obcym nowożytnym (PP16)
Świetnie napisany artykuł.
OdpowiedzUsuń