KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ
- Justyna Klink- Mroczek,
Szkoła
Podstawowa nr 5,
os. Kopernika
11, 34-100 Wadowice
90 minut, klasa
6
Temat lekcji: Savoir-vivre podróżnika.
Cele lekcji:
- Ogólny: zapoznanie
uczniów z podstawowymi zasadami dobrego wychowania podczas podróży
zagranicznej;
- Operacyjne: uczeń
rozumie pojęcie savoir-vivre, wie, co składa się na dobre wychowanie w
czasie podróży, potrafi określić zasady dobrego zachowania się w
samolocie, na lotnisku, w hotelu, restauracji, szkole językowej, zna przyjęte
normy postępowania;
Metody kształcenia: dyskusja, burza mózgów, drama;
Forma organizacyjna: praca w grupach, praca indywidualna;
Środki i materiały dydaktyczne: zadania dla grup ( załącznik);
- TOK LEKCJI
I CZĘŚĆ WSTĘPNA
- powitanie,
-sprawdzenie obecności,
- zaprowadzenie ładu i porządku,
-podanie tematu lekcji;
II CZĘŚĆ WŁAŚCIWA
-wyjaśnienie nazwy zapożyczonej z
języka francuskiego savoir – „wiedzieć”, vivre – istnieć”,
- podział uczniów na grupy, które będą się zastanawiały nad tym jak wygląda przestrzeganie zasad kultury w trakcie zagranicznej podróży.
- przedstawienie przez grupy przykładów zachowań się ludzi w różnych sytuacjach,
- podział uczniów na grupy, które będą się zastanawiały nad tym jak wygląda przestrzeganie zasad kultury w trakcie zagranicznej podróży.
- przedstawienie przez grupy przykładów zachowań się ludzi w różnych sytuacjach,
-ocena przedstawionych zachowań,
- przedstawienie uwag,
- motywowanie do udziału w
dyskusji,
- udzielenie odpowiedzi na pytania:
a) Gdzie i kiedy należy stosować zasady dobrego wychowania?
b) W jaki sposób znajomość zasad savoir-vivre może przydać nam się w życiu? W jakich sytuacjach?
c) Co wpływa na dobrą atmosferę podczas podróży?
- dyskusja na temat: O jakich zasadach kultury należy przede wszystkim pamiętać w trakcie podróży?
- udzielenie odpowiedzi na pytania:
a) Gdzie i kiedy należy stosować zasady dobrego wychowania?
b) W jaki sposób znajomość zasad savoir-vivre może przydać nam się w życiu? W jakich sytuacjach?
c) Co wpływa na dobrą atmosferę podczas podróży?
- dyskusja na temat: O jakich zasadach kultury należy przede wszystkim pamiętać w trakcie podróży?
- stworzenie przez uczniów listy 10
najważniejszych zasad dobrego wychowania, których należy przestrzegać w czasie
podróży i w szkole językowej – praca w parach;
- przedstawienie przez każdą parę
stworzonej listy;
III CZĘŚĆ KOŃCOWA
- podsumowanie – przedstawienie
refleksji przez uczniów,
- podziękowanie za udział w
zajęciach;
Załącznik
Grupa 1: Na lotnisku. O jakich zasadach dobrego wychowania
powinno się pamiętać podczas załatwiania formalności na lotnisku? Przygotujcie
scenkę, w której zaprezentujecie zasady savoir-vivre w tej sytuacji.
Grupa 2: W restauracji. O jakich zasadach dobrego wychowania powinno się pamiętać podczas zamawiania i spożywania posiłku. Przygotujcie scenkę, w której zaprezentujecie zasady savoir-vivre w tej sytuacji.
Grupa 2: W restauracji. O jakich zasadach dobrego wychowania powinno się pamiętać podczas zamawiania i spożywania posiłku. Przygotujcie scenkę, w której zaprezentujecie zasady savoir-vivre w tej sytuacji.
Grupa 3: W szkole językowej. Chłopiec wchodzi do szkoły językowej. Podchodzi do recepcji. Ułóżcie rozmowę, którą mógłby przeprowadzić z recepcjonistką w języku angielskim. Pamiętajcie o zachowaniu zasad dobrego wychowania.
Nauczyciel: Justyna Klink- Mroczek
Koordynator placówki: Kamil Bałys
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz