Łączna liczba wyświetleń

238815

poniedziałek, 5 marca 2018

Grzech, czyli nieposłuszeństwo Bogu - konspekt lekcji religii




1. Cele katechetyczne:

   pogłębienie wiadomości o grzechu;
   zapoznanie z okolicznościami popełniania grzechów;
   poznawanie słów w j. angielskim

2. Słowa klucze:

grzech; łaska uświęcająca; wolność; świadomość.

3. Uwagi metodyczne:

a.  pomoce dydaktyczne:
rysunki w celu utworzenia plakatu pobrane z: http://lapbooklessons.com/FreeBibleLapbooks
w języku angielskim

b.  metody:

piosenka; praca z tekstem – komiks; pogadanka;

c.   literatura i środki audiowizualne:

·   Pismo Święte Rdz 2,8-10.15-17; 3,1-14.23;
·   CD – piosenka Ogrody.

4. Przebieg katechezy:

a.  Wstęp
Katechezę rozpoczynamy Modlitwą Pańską oraz piosenką Ogrody.
W nawiązaniu do piosenki i motywu ogrodu przypominamy wiadomości o stworzeniu człowieka do życia w przyjaźni z Bogiem i zerwaniu tej przyjaźni przez grzech pierworodny. Opowiadanie biblijne na podstawie Rdz 2,8-10.15-17 (pierwotny stan szczęścia) oraz 3,1-14.23 (upadek pierwszych ludzi).

b.  Rozwinięcie

W drugiej części katechezy, za pomocą pogadanki, wprowadzamy dzieci w zrozumienie rzeczywistości grzechu na podstawie przytoczonego opowiadania biblijnego. Proponowane pytania:
Czego symbolem jest ogród?
Jakie zadania i polecenie dał Pan Bóg pierwszym ludziom w Ogrodzie Eden?
Na czym polegał grzech Adama i Ewy?
Kogo symbolizuje wąż?
Dlaczego Ewa i Adam posłuchali węża?
Co utracili?
Jak zachowali się Adam i Ewa, gdy usłyszeli kroki zbliżającego się Pana Boga?
Dlaczego się schowali?
Dlaczego Pan Bóg szukał człowieka?
Dlaczego człowiek musiał opuścić raj?
Prosimy uczniów o wykonanie ćwiczenia 2 w zeszycie ćwiczeń.
Wyjaśniamy uczniom, że od tego momentu wszyscy ludzie popadli w niewolę Szatana. Pan Bóg, aby ratować – wybawić ludzi z nieszczęścia grzechu, posłał na świat Pana Jezusa, który poprzez swoją mękę, śmierć na krzyżu i zmartwychwstanie wybawił nas z niewoli grzechu, z niewoli diabła. My możemy z tego skorzystać, przyjmując sakrament chrztu świętego.
Przystępujemy do tworzenia plakatu – komiksu. Każde dziecko otrzymuje rysunek do pokolorowania i wycięcia. Dwóch uczniów jest odpowiedzialnych za układanie rysunków na plakacie. W ten sposób powstaje historia, którą wcześniej usłyszeli. Uczniowie tytułują plakat w j. angielskim. Próbują wspólnie z nauczycielem zrozumieć i przetłumaczyć podpisy pod rysunkami. Po naklejeniu dorysowują brakujące ozdobne elementy i strzałkami zaznaczają kolejność historii. Zakończeniem pracy jest przedstawienie plakatu – komiksu i ułożenie opowiadania na jego podstawie.

c.   Zakończenie

Na zakończenie, dzieci wymieniają sposoby popełnienia grzechu, np.:
myślą – zazdrość, gniew, myśli nieskromne,
mową – kłamstwo, przezywanie, przekleństwa,
uczynkiem – złe czyny, pobicie, kradzież,
zaniedbaniem – brak modlitwy, bałagan w swoich rzeczach, nieustąpienie miejsca.
Na koniec uczniowie wykonują ćwiczenie 4, wyjaśniając, jak inaczej nazywa się grzechy lekkie i grzechy ciężkie. Rozwiązanie: powszednie i śmiertelne. W kilku słowach wyjaśniamy, skąd wzięły się te nazwy. Będzie to wprowadzenie do następnej katechezy.
Katechezę kończymy odmówieniem aktu pokuty.


5. Materiały pomocnicze:

A.  Fragment biblijny Rdz 2,8-10.15-17; 3,1-14.23
„A zasadziwszy ogród w Eden na wschodzie, Pan Bóg umieścił tam człowieka, którego ulepił. Na rozkaz Pana Boga wyrosły z gleby wszelkie drzewa miłe z wyglądu i smaczny owoc rodzące oraz drzewo życia w środku tego ogrodu i drzewo poznania dobra i zła.
Z Edenu zaś wypływała rzeka, aby nawadniać ów ogród, i stamtąd się rozdzielała, dając początek czterem rzekom. Pan Bóg wziął zatem człowieka i umieścił go w ogrodzie Eden, aby uprawiał go i doglądał. A przy tym Pan Bóg dał człowiekowi taki rozkaz: «Z wszelkiego drzewa tego ogrodu możesz spożywać według upodobania; ale z drzewa poznania dobra i zła nie wolno ci jeść, bo gdy z niego spożyjesz, niechybnie umrzesz»”.
„A wąż był bardziej przebiegły niż wszystkie zwierzęta lądowe, które Pan Bóg stworzył. On to rzekł do niewiasty: «Czy rzeczywiście Bóg powiedział: Nie jedzcie owoców ze wszystkich drzew tego ogrodu?» Niewiasta odpowiedziała wężowi: «Owoce z drzew tego ogrodu jeść możemy, tylko o owocach z drzewa, które jest w środku ogrodu, Bóg powiedział: Nie wolno wam jeść z niego, a nawet go dotykać, abyście nie pomarli». Wtedy rzekł wąż do niewiasty: «Na pewno nie umrzecie! Ale wie Bóg, że gdy spożyjecie owoc z tego drzewa, otworzą się wam oczy i tak jak Bóg będziecie znali dobro i zło».
Wtedy niewiasta spostrzegła, że drzewo to ma owoce dobre do jedzenia, że jest ono rozkoszą dla oczu i że owoce tego drzewa nadają się do zdobycia wiedzy. Zerwała zatem z niego owoc, skosztowała i dała swemu mężowi, który był z nią: a on zjadł. A wtedy otworzyły się im obojgu oczy i poznali, że są nadzy; spletli więc gałązki figowe i zrobili sobie przepaski.
Gdy zaś mężczyzna i jego żona usłyszeli kroki Pana Boga przechadzającego się po ogrodzie, w porze kiedy był powiew wiatru, skryli się przed Panem Bogiem wśród drzew ogrodu. Pan Bóg zawołał na mężczyznę i zapytał go: «Gdzie jesteś?» On odpowiedział: «Usłyszałem Twój głos w ogrodzie, przestraszyłem się, bo jestem nagi, i ukryłem się». Rzekł Bóg: «Któż ci powiedział, że jesteś nagi? Czy może zjadłeś z drzewa, z którego ci zakazałem jeść?» Mężczyzna odpowiedział: «Niewiasta, którą postawiłeś przy mnie, dała mi owoc z tego drzewa i zjadłem». Wtedy Pan Bóg rzekł do niewiasty: «Dlaczego to uczyniłaś?» Niewiasta odpowiedziała: «Wąż mnie zwiódł i zjadłam». Wtedy Pan Bóg rzekł do węża:
«Ponieważ to uczyniłeś,
bądź przeklęty wśród wszystkich zwierząt domowych i polnych;
na brzuchu będziesz się czołgał i proch będziesz jadł po wszystkie dni twego istnienia.
Dlatego Pan Bóg wydalił go z ogrodu Eden, aby uprawiał tę ziemię, z której został wzięty”.

B.  Akt pokuty

Spowiadam się Bogu wszechmogącemu i wam bracia i siostry, że bardzo zgrzeszyłem myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem. Moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina. Przeto błagam Najświętszą Maryję zawsze Dziewicę, wszystkich aniołów i świętych i was bracia i siostry o modlitwę za mnie do Pana Boga naszego.

C.  Piosenka Ogrody

Już teraz we mnie kwitną Twe ogrody, już teraz we mnie Twe królestwo jest.
Już teraz we mnie kwitną Twe ogrody, już teraz we mnie Twe królestwo jest.


Opracował: Ks. Robert Młynarczyk

Koordynator placówki: Magdalena Gryga

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz