Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 30 kwietnia 2018

Konspekt otwartej lekcji bibliotecznej w klasie V





Are Picture dictionaries useful?

Prowadziła: Bogumiła Kowalczyk- nauczyciel bibliotekarz

Obserwatorzy:
1.      Pan Mariusz Ruła- zastępca dyrektora szkoły
2.      Pani Danuta Czapla- nauczyciel wychowania fizycznego

Temat: Korzystamy ze słowników obrazkowych języka angielskiego

Cel ogólny:
Poznanie budowy słownika obrazkowego języka angielskiego i nabycie umiejętności korzystania z niego.
Cele operacyjne:
Na poziomie wiadomości uczeń powinien po lekcji:
zapamiętać:
- układ haseł w słowniku obrazkowym języka angielskiego,
- budowę słownika obrazkowego,
Rozumieć:
- znaczenie pojęć słownik obrazkowy, spis treści, indeks,
- znaczenie umiejętności posługiwania się słownikiem obrazkowym w procesie samodzielnego uczenia się,
Na poziomie umiejętności uczeń powinien umieć:
W sytuacjach typowych:
- posługiwać się słownikiem obrazkowym języka angielskiego,
- odnaleźć w słowniku poszukiwane słowo,’
W sytuacjach problemowych:
- uzasadnić przydatność słownika obrazkowego w procesie wzbogacania słownictwa,
Utworzyć samodzielnie słownik obrazkowy języka angielskiego wykorzystując zdobytą wiedzę
Metody: pogadanka, pokaz, metoda działań praktycznych (ćwiczenia w grupach)
Pomoce dydaktyczne: krzyżówki obrazkowe, karty z poleceniami dla grup, egzemplarze różnych słowników obrazkowych języka angielskiego.
Tok lekcji:
·         Przywitanie uczniów i zaproszenie do wspólnej pracy,
·         Przywitanie nauczycieli obserwujących i podanie tematu lekcji,
·         Wyjaśnienie celu zajęć,
·         Pokazanie uczniom różnych słowników obrazkowych języka angielskiego i zwrócenie uwagi na specyfikę tych słowników:
- najważniejsze miejsce w ww. słownikach zajmują ilustracje, słowo określone jest za pomocą obrazu i stanowi jego definicję, od razu można zobaczyć, co oznacza każde słowo, obraz pobudza ciekawość i na długo pozostaje w pamięci,
- zawierają głównie rzeczowniki,
- nie są słownikami językowymi ponieważ nie znajdziemy w nich żadnej definicji w postaci opisu,
-słowniki obrazkowe przeznaczone są nie tylko dla dzieci,
- rejestrują słownictwo dotyczące wszystkich sfer życia według tematów,
- możemy korzystać z nich na kilka sposobów,
- inną propozycją są słowniki obrazkowe języka angielskiego na CD


Ćwiczenia praktyczne w grupach:
·         Dobieranie poprawnych nazw do ilustracji,
·         Rozwiązywanie krzyżówki obrazkowej,
·         Każda grupa rozwiązuje swoją krzyżówkę obrazkową korzystając ze słowników obrazkowych zgromadzonych w bibliotece,
·         Odczytanie hasła i dzielenie się swoją pracą z innymi.


Podsumowanie wiadomości:
·         Co to jest słownik obrazkowy języka angielskiego?
·         Jak są ułożone słowa w takim słowniku?
·         Co pomaga w szybkim odszukaniu potrzebnego słowa?
·         W jakich sytuacjach korzystamy z takich słowników?
Podziękowanie uczniom za udział w lekcji i wspólna pracę. Zaproszenie do korzystania ze zbiorów biblioteki, w której znajdują się również nie tylko słowniki ale też inne ciekawe pozycje w języku polskim i angielskim

Autor tekstu: Bogumiła Kowalczyk

Koordynator placówki: Magdalena Gryga






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz