Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 29 kwietnia 2018

Wpływ brytyjskich przyrodników na rozwój nauki – konspekt lekcji fizyki


Konspekt  lekcji otwartej z fizyki przeprowadzonej w Szkole Podstawowej nr 2 w Wadowicach
 Nauczyciel: Renata Bernecka
Temat: Wpływ brytyjskich przyrodników na rozwój nauki.
Czas realizacji: 27 kwietnia 2017 r. – klasa 7b
Obserwator: Alicja Grabska

Cele lekcji:
- poznanie fragmentu historii rozwoju nauki,
- przybliżenie życia i dokonań Isaaca Newtona, Roberta Hooke’a i Williama Thomsona lorda Kelvina,
- utrwalenie wiadomości na temat I i III zasady dynamiki, siły sprężystości oraz skali Kelvina,
- rozbudzanie ciekawości poznawczej,
- rozwijanie umiejętności pracy w grupie,
- rozwijanie umiejętności wyszukiwania informacji w różnych źródłach i ich analizy,
- rozwijanie ciekawości otaczającego świata.

Metody i formy pracy:
- pogadanka,
- dyskusja,
- praca w grupach,
- prezentacja.

Środki dydaktyczne:
- tablica multimedialna,
- prezentacja multimedialna,
- książki,
- przewodniki,
- encyklopedie,
- zasoby internetowe.

Przebieg lekcji:
1.    Przywitanie uczniów i przedstawienie tematu zajęć.
2.    Przedstawienie uczniom wybranych informacji o uczonych oraz przypomnienie i utrwalenie wiadomości dotyczących ich niektórych osiągnięć. Pogadanka przeplatana informacjami o pobycie w Londynie, jego historii i niektórych zabytkach:
- Isaac Newton – I i III zasada dynamiki – Westminster Abbey,
- Robert Hooke – prawo Hooke’a – Wielki pożar Londynu w 1666 r. oraz Królewskie Obserwatorium Astronomiczne w Greenwich i katedra św. Pawła,
- William Thomson lord Kelvin – Westminster Abbey.
3. Podział na grupy.
4. Przygotowanie plakatu o wybranym uczonym i jego dokonaniach.
5. Prezentacja wyników pracy.
6. Podsumowanie lekcji

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz