Scenariusz popołudniowych zajęć w ramach spotkań w „Klubie Małego Europejczyka” (zajęcia koleżeńskie dla nauczycieli)
Grupa wiekowa: 5 - 6 latki
Cele główne:
- poznawanie charakterystycznych cech wybranych państw członkowskich Unii Europejskiej;
- budowanie i rozwijanie zainteresowań innymi krajami europejskimi;
- kształtowanie poczucia przynależności do Europy.
Cele operacyjne: dzieci…
- używają terminu Europa i Unia Europejska rozumiejąc ich znaczenie;
- potrafią wskazać Grecję na mapie Europy;
- rozpoznają flagę Grecji;
- rozpoznają hymn UE i znają jego tytuł;
- wiedzą, w jakich okolicznościach grany jest hymn europejski i zajmują odpowiednią postawę.
- poznają charakterystyczne greckie przysmaki.
Metody pracy:
słowne: słuchanie wstępnych informacji o historii Grecji,
oglądowa: prezentacja multimedialna
aktywizująca: muzyka, zabawa kierowana,
elementy pedagogiki zabawy.
Formy pracy: zbiorowa,
grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne:
nagranie CD piosenki pt. „Do kółeczka zapraszamy” (sł. i muz. Monika Majewska); mapa Europy; flaga Unii Europejskiej, kartka z napisem: GRECJA; flaga Grecji; muszle o różnych kształtach, płyta z hymnem UE, rozsypanka sylabowa i literowa składająca się na napis: GRECJA, architekturę i sztukę z Grecji; liczmany oraz cyfry; przedmioty lekarskie; pędzle i farby; obraz; rzeźba,produkty do wykonania sałatki greckiej
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci w języku greckim („Kalimera”
– „dzień dobry”; „gia su”– „cześć”) połączone z zabawą pn. „Do kółeczka
zapraszamy”.
Do kółeczka zapraszamy, już zabawę
zaczynamy.
W górę skaczmy – hopsasa! I na boki – tra, la, la.
I kolegom ręce damy, teraz mocno się trzymamy.
W górę ręce – tra, la, la! Tańczmy w kole, ty i ja.
2. „Hymn Unii Europejskiej“ - zagadka słuchowa.
Odgadywanie
nazwy i tytułu utworu muzycznego po wysłuchaniu jego fragmentu (Hymn Unii
Europejskiej - „Oda do Radości”). Wysłuchanie całego hymnu z zachowaniem
właściwej postawy.
3.
Układanie napisu „Grecja” z liter
rozsypanki – praca w grupach.
Dz. młodsze – układanie wyrazu wg wzoru (napis prezentuje
nauczyciel), dz. starsze – samodzielne układanie z elementem współzawodnictwa
(„Która grupa jako pierwsza ułoży z liter wyraz „Grecja”?). Umieszczenie napisu
„Grecja” na tablicy.
4.
Prezentacja multimedialna pn. „Podróż do słonecznej Grecji” (część I) – poznawanie
kraju:
-
Pokaz konturu mapy Grecji i położenia kraju w Europie, zwrócenie uwagi na dostęp
do dwóch mórz (Morza Egejskiego oraz Morza Jońskiego) oraz dużą liczbę wysp (ponad
2 tysiące wysp - najbardziej znane: Kreta, Korfu, Rodos). Odszukanie Grecji na mapie Europy (na tablicy
w sali).
- Wskazanie
Grecji jako kraju wymarzonego wypoczynku ze względu na klimat - długie, gorące
i suche lato oraz łagodną i wilgotną zima („Grecja to niezwykłe, piękne widoki
i miejsca pełne słońca. Grecja to piękne plaże z różnymi kolorami morza: od niebieskiego do turkusowego”).
i miejsca pełne słońca. Grecja to piękne plaże z różnymi kolorami morza: od niebieskiego do turkusowego”).
- Prezentacja flagi Grecji (prostokąt podzielony na dziewięć ułożonych na przemian poziomych pasów: pięć niebieskich i cztery białe. W lewym górnym rogu umieszczony jest biały krzyż na niebieskim tle).
-
Wskazanie popularnego greckiego środka transportu towarów i ludzi – podróż na osiołku
– ze względu na stromo położone tereny i wąskie ścieżki na małych wyspach (80%
kraju to tereny górzyste).
-
Pokaz Aten – stolicy kraju, jednego z najważniejszych miast w historii
ludzkości, kolebki naszej cywilizacji i miejsca narodzin demokracji.
- Pokaz
wglądu najwyższego szczytu – Olimpu. Dawniej
wierzono, że Olimp jest domem
bogów i bogiń olimpijskich.
Alpiniści mogą wspiąć się na górę, jednak jest to wyzwanie dla
dobrze przygotowanych osób.
-
Zaprezentowanie wyglądu tekstu pisanego
po grecku - Grecki jest uważana za najstarszy język pisany i nadal istnieje. Jest
ciągle użytkowany od prawie pięciu
tysięcy lat.
5.
Zabawa ruchowa pt. „Spacer brzegiem morza”.
Dzieci
słuchając muzyki spacerują po sali pomiędzy rozłożonymi muszelkami. Na każdą przerwę
w muzyce zbierają po jednej muszli. Na koniec każde dziecko liczy zebrane przez
siebie muszle, ogląda je i porównuje ich kształt.
6.
„Co zawdzięczamy starożytnym Grekom? – zabawa dydaktyczna.
Nauczyciel pokazuje dzieciom kolejno różne przedmioty związane z wybraną dziedziną nauki, kultury lub sztuki, a dzieci odgadują ich nazwy i podają propozycje, z czym się mogą im kojarzyć. Nauczyciel objaśnia, że rozwój wszystkich tych dziedzin zawdzięczamy starożytnym Grekom:
Nauczyciel pokazuje dzieciom kolejno różne przedmioty związane z wybraną dziedziną nauki, kultury lub sztuki, a dzieci odgadują ich nazwy i podają propozycje, z czym się mogą im kojarzyć. Nauczyciel objaśnia, że rozwój wszystkich tych dziedzin zawdzięczamy starożytnym Grekom:
a)
„Medycyna” – przedmioty wykorzystywane
do leczenia ludzi (lekarstwa, stetoskop, strzykawka).
b) „Matematyka” - przedmioty wykorzystywane do liczenia (liczmany, cyfry, liczydło).
Zabawa słuchowo-matematyczna pt. „Policz, ile…” – doskonalenie umiejętności liczenia
- poruszanie się swobodne w rytmie charakterystycznej greckiej muzyki, na przerwę
w muzyce zatrzymują się, liczą uderzenia w bębenek i stają wokół obręczy z cyfrą
oznaczającą liczbę uderzeń.
- poruszanie się swobodne w rytmie charakterystycznej greckiej muzyki, na przerwę
w muzyce zatrzymują się, liczą uderzenia w bębenek i stają wokół obręczy z cyfrą
oznaczającą liczbę uderzeń.
c)
„Teatr” - przedmioty związane z teatrem (maska wesoła i smutna, strój
księżniczki).
Zabawa pantomimiczna pt. „Pokaż emocje” - dzieci
„pokazują” postawą i wyrazem twarzy
smutek, a następnie radość.
d) „Sztuka” – przedmioty związane z malarstwem i rzeźbą (obraz, rzeźba, pędzle i farby)
smutek, a następnie radość.
d) „Sztuka” – przedmioty związane z malarstwem i rzeźbą (obraz, rzeźba, pędzle i farby)
Zabawa naśladowcza
pn. „Malujemy” – naśladowanie „malowania” obrazu (rysowanie
palcem w powietrzu konturu słonka, gór, domu, itp.).
e) „Architektura” - zdjęcia przedstawiające starożytne budowle (Partenon, Świątynia Ateny
Nike, Pałac w Knossos, ateńska Agora ze świątynią Hefajstosa). Poinformowanie, że Grecja
ma największą ilość muzeów archeologicznych na świecie.
palcem w powietrzu konturu słonka, gór, domu, itp.).
e) „Architektura” - zdjęcia przedstawiające starożytne budowle (Partenon, Świątynia Ateny
Nike, Pałac w Knossos, ateńska Agora ze świątynią Hefajstosa). Poinformowanie, że Grecja
ma największą ilość muzeów archeologicznych na świecie.
Zabawa z chustą animacyjną pt. „Rzeźba”. Dzieci stojące wokół chusty odwracają się.
W tym czasie jedno z dzieci ustawia się w wymyślonej przez siebie pozycji, tworząc w ten
sposób „pomnik”. Nauczyciel nakrywa go chustą. Gdy „pomnik’ jest już zakryty, pozostałe
dzieci odwracają się i ustawiają w takiej samej pozycji, jak osoba zasłonięta. Po odsłonięciu
„pomnika” nauczyciel ocenia kto najlepiej „odwzorował” pomnik.
7. Próby zatańczenia charakterystycznego greckiego
tańca – „Zorby” (Grecy należą do narodów niezwykle roztańczonych – w kraju
istnieje ponad cztery tysiące różnych tradycyjnych stylów tańca).
8.
Prezentacja multimedialna pn. : „Podróż do starożytnej Grecji” (część II)
– poznanie historii igrzysk
olimpijskich.
-
poznanie symbolu, dyscyplin, zwyczajów związanych z igrzyskami olimpijskimi ,
itp.
(Igrzyska odbywały
się w Olimpii co cztery lata na cześć Zeusa. Pierwsze igrzyska olimpijskie
odbyły się prawdopodobnie w 776 r p.n.e. W igrzyskach mogli brać udział tylko mężczyźni.
Otwarcie igrzysk symbolizowało zapalenie ognia olimpijskiego. Nagrodą za
pierwsze miejsca były wieńce z gałązek oliwnych i wieczna chwała. Zwycięzców
uważano za bohaterów, pisano dla nich wiersze i stawiano pomniki. W
późniejszych latach zwycięzcę obdarowywano również pieniędzmi.
Zgodnie z
tradycją podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich Grecja zawsze
maszeruje jako pierwsza -wiąże się to z faktem, iż to właśnie z tego kraju
wywodzą się tradycje olimpijskie. Z kolei sportowcy kraju organizującego
igrzyska maszeruje jako ostatni. W 2004 roku greccy sportowcy musieli wystąpić
w obu rolach - otwierających i zamykających marsz.
Starożytne
dyscypliny sportowe to dyscypliny pięcioboju:
- biegi: wykonywane na trasie 192 m,
- skok w dal: wykonywane przez każdego uczestnika po trzy razy,
- rzut dyskiem: dysk ważył około 6 kg, były to kamienne lub metalowe krążki,
- rzut oszczepem: oszczepy były wykonane z lekkiego drewna,
- zapasy: zwycięzcą był ten, który trzykrotnie powalił swego przeciwnika na ziemię,
- biegi: wykonywane na trasie 192 m,
- skok w dal: wykonywane przez każdego uczestnika po trzy razy,
- rzut dyskiem: dysk ważył około 6 kg, były to kamienne lub metalowe krążki,
- rzut oszczepem: oszczepy były wykonane z lekkiego drewna,
- zapasy: zwycięzcą był ten, który trzykrotnie powalił swego przeciwnika na ziemię,
9. Poznanie charakterystycznych greckich przysmaków kulinarnych z wykorzystaniem prawdziwych produktów oraz ilustracji gazetki (ser feta, owoce morza, grecki jogurt, oliwa z oliwek). Degustacja oliwek przez chętne dzieci.
10.
Dzieci 6 letnie: Wykonanie sałatki greckiej przez dzieci – samodzielne krojenie
produktów plastikowymi nożami. Degustacja. (dz. st.)
Kolorowanie flagi greckiej (dz. mł.)
11.
Powtarzanie Czarodziejskich słówek po grecku :
Parakalo – proszę
Efharisto – dziękuje
Signomi – przepraszam
Parakalo – proszę
Efharisto – dziękuje
Signomi – przepraszam
12.
Podsumowanie zajęć - rozmowa z dziećmi nt. tego, im się co najbardziej
podobało.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz