Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 22 kwietnia 2018

Południk Greenwich Londyn-strefy czasowe na świecie, kalendarz i czas. - scenariusz lekcji matematyki w klasie piątej.



Temat: Południk Greenwich Londyn-strefy czasowe na  świecie, kalendarz i czas.
Termin realizacji: 9 kwietnia klasa 5a, 12 kwietnia klasa 5b
Prowadzący: Monika Dudek (Szkoła Podstawowa nr 2 w Wadowicach)
Obserwatorzy: Renata Bernecka
Cele:
1.       Przedstawienie podstawowych informacji o Londynie i Królewskim Obserwatorium Astronomicznym w Greenwich.
2.       Zapoznanie uczniów z pojęciem stref czasowych na świecie. Wprowadzenia pojęcia czasu UTS
3.       Zapoznanie się z pojęciem południka zerowego.
4.       Rozbudzanie ciekawości poznawania nowych miejsc.
5.       Kształcenie umiejętności czytania informacji na podstawie map, gotowych programów do przeliczeń czasowych.
6.       Umiejętność analizowania informacji  i wyciągania wniosków na ich podstawie.


  Środki dydaktyczne:
1.       Zasoby stron internetowych
2.       Tablica multimedialna
3.       Mapy
4.       Prezentacja multimedialna, zdjęcia.

Metody i formy pracy:
1.       Pogadanka połączona z prezentacją multimedialną.
2.       Praca samodzielna.
3.       Praca z programami komputerowymi kalkulatory i przeliczniki.
Przebieg lekcji:
1.       Nauczyciel z użyciem prezentacji multimedialnej opisuje historie stworzenia południka zero przy okazji opowiada o Greenwich i najważniejszych zabytkach Londynu dzieląc się swoimi doświadczeniami z pobytu w stolicy Wielkiej Brytanii.
2.       Dyskusja na temat potrzeby używania na świecie stref czasowych. Omówienie uniwersalnego czasu koordynowanego UTC (od ang. Coordinated Universal Time).
3.       Omówienie stref czasowych z pokazaniem ich na mapie.
4.       Wykorzystanie mapy ze strony https://24timezones.com/zegar_czas.php#/map do przeanalizowania różnych miejsc na świecie i ich aktualnych czasów.
Zadanie1
a.       Odszukaj 5 miejsc o czasie UTC +6, oraz UTC-8
b.      Oblicz różnicę czasu pomiędzy strefami UTC-4 oraz UTC+7, UTC-5 oraz UTC-3

5.       Wykorzystanie zasobów strony http://www.naukowiec.org/kalkulatory/przelicznik-czasu.html aby obliczyć dokładny czas, który upłynął pomiędzy zadanymi datami. Uczniowie na podstawie danych ze strony  odczytają w jakich dniach tygodnia wypadły te daty
Zadanie2
a.       Podaj dokładna datę rozpoczęcia XXI wieku
b.      Jak długo trwa już to stulecie.

6.       Podsumowanie wiadomości z lekcji oraz podanie pracy do wykonania w domu
Zadanie3
a.       Odszukaj dokładną datę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej
b.      Jak długo jesteśmy krajem członkowskim
c.       Ile stref czasowych jest na terenie UE.

Koordynator placówki: Iwona Majkowska - Kochan

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz