Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 30 kwietnia 2018

Projekt eTwinning w SP nr 1 w Choczni - World Book Day



Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Choczni wzięli po raz kolejny udział w projekcie międzynarodowym eTwinning pt. „World Book Day” czyli „Światowy Dzień Książki”. 1 marca w Wielkiej Brytanii i Irlandii oraz 23 kwietnia w innych krajach dzieci w każdym wieku łączą się czytając książki i świętując ten dzień na różne sposoby. W SP nr 1 w Choczni zorganizowano w tych dniach wiele wydarzeń mających na celu uczczenie tego święta.

W oddziałach przedszkolnych na zajęciach języka angielskiego nauczycielka pani Kinga Cholewka czytała dzieciom literaturę obcojęzyczną  - bajki po angielsku. Dzieci poznały również angielskie tytuły znanych im bajek, np. „Little Red Riding Hood”, „Winnie the Pooh”, „Thumbelina” , „Paddington Bear”  itp.


Na zajęciach języka angielskiego w klasach 1-3 SP dzieci wykonały własnoręcznie zakładki do książek pod opieką pań: Eweliny Bratek i Kingi Cholewki.


Pani bibliotekarka Dorota Ruła również włączyła się do udziału w projekcie organizując w związku z tym uroczystość  pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej, szkolny konkurs recytatorski poezji angielskiej pod hasłem „Recytujemy utwory Alana Alexandra Milne’a i Williama Shakespeare’a” oraz pod jej kierunkiem wszystkie klasy 4 – 7 i gimnazjum w swoich salach lekcyjnych oraz samorząd uczniowski na korytarzu przygotowały gazetki ścienne. 



Udział w projekcie międzynarodowym uświadomił wszystkim uczniom szkoły jak ważne, pożyteczne i przyjemne jest czytanie książek. Dowiedzieli się również jak w innych krajach ich rówieśnicy obchodzą to święto.


Nauczyciele: Kinga Cholewka, Ewelina Bratek, Dorota Ruła

Koordynator placówki: Kinga Cholewka

MINI PLAYBACK SHOW



27 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 1 w Choczni obył się konkurs muzyczny Mini Playback Show dla uczniów klas 1-3. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań muzycznych dzieci, uwrażliwienie na sztukę poprzez poznawanie kultury innych krajów. Zabawa polegała na naśladowaniu wybranych gwiazd zagranicznych, wcieleniu się w role imitując śpiew i taniec jak z teledysku. Jury oceniało ogólne wrażenie artystyczne, stroje, rekwizyty. Uczniowie z niezwykłym zaangażowaniem wzięli udział w konkursie. To była świetna zabawa zarówno dla uczestników, jak i obserwujących rodziców i jury. 
Wszystkim gratulujemy występów!



Organizatorzy: Agnieszka Socha-Biel, Sylwia Gałosz, Iwona Skawińska,
                         Marta Szczur

Koordynator: Kinga Cholewka

Konspekt otwartej lekcji bibliotecznej w klasie V





Are Picture dictionaries useful?

Prowadziła: Bogumiła Kowalczyk- nauczyciel bibliotekarz

Obserwatorzy:
1.      Pan Mariusz Ruła- zastępca dyrektora szkoły
2.      Pani Danuta Czapla- nauczyciel wychowania fizycznego

Temat: Korzystamy ze słowników obrazkowych języka angielskiego

Cel ogólny:
Poznanie budowy słownika obrazkowego języka angielskiego i nabycie umiejętności korzystania z niego.
Cele operacyjne:
Na poziomie wiadomości uczeń powinien po lekcji:
zapamiętać:
- układ haseł w słowniku obrazkowym języka angielskiego,
- budowę słownika obrazkowego,
Rozumieć:
- znaczenie pojęć słownik obrazkowy, spis treści, indeks,
- znaczenie umiejętności posługiwania się słownikiem obrazkowym w procesie samodzielnego uczenia się,
Na poziomie umiejętności uczeń powinien umieć:
W sytuacjach typowych:
- posługiwać się słownikiem obrazkowym języka angielskiego,
- odnaleźć w słowniku poszukiwane słowo,’
W sytuacjach problemowych:
- uzasadnić przydatność słownika obrazkowego w procesie wzbogacania słownictwa,
Utworzyć samodzielnie słownik obrazkowy języka angielskiego wykorzystując zdobytą wiedzę
Metody: pogadanka, pokaz, metoda działań praktycznych (ćwiczenia w grupach)
Pomoce dydaktyczne: krzyżówki obrazkowe, karty z poleceniami dla grup, egzemplarze różnych słowników obrazkowych języka angielskiego.
Tok lekcji:
·         Przywitanie uczniów i zaproszenie do wspólnej pracy,
·         Przywitanie nauczycieli obserwujących i podanie tematu lekcji,
·         Wyjaśnienie celu zajęć,
·         Pokazanie uczniom różnych słowników obrazkowych języka angielskiego i zwrócenie uwagi na specyfikę tych słowników:
- najważniejsze miejsce w ww. słownikach zajmują ilustracje, słowo określone jest za pomocą obrazu i stanowi jego definicję, od razu można zobaczyć, co oznacza każde słowo, obraz pobudza ciekawość i na długo pozostaje w pamięci,
- zawierają głównie rzeczowniki,
- nie są słownikami językowymi ponieważ nie znajdziemy w nich żadnej definicji w postaci opisu,
-słowniki obrazkowe przeznaczone są nie tylko dla dzieci,
- rejestrują słownictwo dotyczące wszystkich sfer życia według tematów,
- możemy korzystać z nich na kilka sposobów,
- inną propozycją są słowniki obrazkowe języka angielskiego na CD


Ćwiczenia praktyczne w grupach:
·         Dobieranie poprawnych nazw do ilustracji,
·         Rozwiązywanie krzyżówki obrazkowej,
·         Każda grupa rozwiązuje swoją krzyżówkę obrazkową korzystając ze słowników obrazkowych zgromadzonych w bibliotece,
·         Odczytanie hasła i dzielenie się swoją pracą z innymi.


Podsumowanie wiadomości:
·         Co to jest słownik obrazkowy języka angielskiego?
·         Jak są ułożone słowa w takim słowniku?
·         Co pomaga w szybkim odszukaniu potrzebnego słowa?
·         W jakich sytuacjach korzystamy z takich słowników?
Podziękowanie uczniom za udział w lekcji i wspólna pracę. Zaproszenie do korzystania ze zbiorów biblioteki, w której znajdują się również nie tylko słowniki ale też inne ciekawe pozycje w języku polskim i angielskim

Autor tekstu: Bogumiła Kowalczyk

Koordynator placówki: Magdalena Gryga






Światowy Dzień Książki w Szkole Podstawowej nr 1 w Choczni






23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Data ta jest datą symboliczną. 23 kwietnia urodzili się lub zmarli znani pisarze, poeci, mi in.  Shakespeare, Cervantes, Nabokov.

Z tej okazji w Szkole Podstawowej nr 1 w Choczni wszystkie klasy 4 – 7 i gimnazjum w swoich salach lekcyjnych oraz samorząd uczniowski na korytarzu przygotowały gazetki ścienne. 

Odbyła się druga część konkursu recytatorskiego poezji angielskiej „Recytujemy utwory Alana Alexandra Milne’a i Williama Skakespeare’a”. Uczniowie klas 4 -7 oryginalnie interpretowali utwory poetyckie tychże poetów.


Organizator konkursu recytatorskiego: Dorota Ruła

Inicjatywa gazetek : opiekunki Samorządu Uczniowskiego: Dorota Ruła, Agnieszka Socha Biel

Autor tekstu: Dorota Ruła

Koordynator placówki: Kinga Cholewka



niedziela, 29 kwietnia 2018

Zajęcia Koła Chemicznego - język angielski niezbędny do korzystania z obcojęzycznych stron edukacyjnych.


W pracy Koła Chemicznego przygotowujemy pokaz ciekawych doświadczeń chemicznych.

Poniższe strony www zawierają filmy oraz opisy właśnie takich doświadczeń. Wykorzystanie i przetłumaczenie opisów niektórych z nich, pozwoliło nam przygotować podobne doświadczenia na nasz pokaz.


Wykorzystanie anglojęzycznych stron www na Kółku Chemicznym:

Jan Kraska – SP 4 Wadowice

Język angielski - zachęta do śpiewania!!!



Język angielski w muzyce - zachęcanie uczniów do śpiewania bardzo często jest trudną sztuką. Dla tego wykorzystuje do tego utwory z czołówek list muzycznych. Bardzo często są to utwory anglojęzyczne. Przynosi to wymierne efekty w postaci chętnych osób do zaprezentowania swoich umiejętności na różnego rodzaju występach np:
EUROWADOWIZJA – I MIEJSCE DANIELA NAJBORA Z „CZWÓRKI”.
            9 kwietnia 2018 r. uczeń Szkoły Podstawowej nr 4 w Wadowicach, Daniel Najbor reprezentował swoją placówkę podczas drugiej edycji Gminnego Konkursu Piosenki Obcojęzycznej, który odbywał się w Szkole Podstawowej nr 2 w Wadowicach. Prezentując piosenkę zespołu Goo Goo Dolls pt. „Iris”, zdobył pierwsze miejsce w III kategorii wiekowej. Jurorów urzekł nie tylko swoim wokalem, ale również umiejętnością gry na gitarze.
Nad przygotowaniami do konkursu czuwał nauczyciel muzyki z SP 4, który również towarzyszył Danielowi na scenie akompaniując na instrumencie klawiszowym.  

PRZYGOTOWANIA DO PIKNIKU RODZINNEGO W SP 4 W WADOWICACH.
            27 maja w Szkole Podstawowej nr 4 w Wadowicach odbędzie się kolejny Piknik Rodzinny. Co prawda do imprezy jeszcze prawie miesiąc, ale przygotowania uczniów do występów już trwają. Jedną z atrakcji będą prezentacje piosenek w języku angielskim (Use somebody, Man of the mirror, Iris, Hallelujah) przez naszych podopiecznych. Nad przygotowaniami czuwa nauczyciel muzyki z SP 4, uczestnik kursu językowego w Irlandii.

Oraz wielu innych na terenie szkoły lub poza nią. Dlatego znajomość tego języka jest dla muzyka bardzo ważnym elementem pracy z dziećmi.
Nauczyciel muzyki z SP 4, Radosław Zieliński

Po mobilnościach...- ostatnie sprawozdanie z udziału w mobilności zagranicznej w ramach projektu„Podniesienie jakości i efektywności pracy szkół i przedszkoli z terenu Gminy Wadowice poprzez rozwijanie kompetencji kadry edukacji szkolnej”

Nauczyciel:  Iwona Majkowska – Kochan
Placówka: Szkoła Podstawowa nr 2 w Wadowicach
Kraj mobilności: Wielka Brytania, Londyn
Typ kursu: kurs językowy "General English"
Czas trwania: 12 lutego – 23 lutego 2018 roku

Etap przygotowawczy:
W czasie przygotowań do mobilności skupiłam się zaplanowaniu podróży i pobytu oraz wypełnianiu warunków, do których zobowiązywała mnie umowa zawarta z dyrektorem szkoły. Po wyborze szkoły i zarezerwowaniu kursu wykupiłam bilet lotniczy oraz zorganizowałam zakwaterowanie dla siebie i sześcioosobowej grupy nauczycieli pracujących wraz ze mną w SP nr 2. Lokalizacja hotelu nie była przypadkowa – wynikała z rozmów prowadzonych z uczestnikami kursów w stolicy Wielkiej Brytanii w okresie wakacyjnym. Wskazywali oni na koniczność długich przejazdów metrem w przypadku zakwaterowania w strefach oddalonych od centrum miasta. Również proponowane przez nich miejsca do zwiedzenia („must see”) były położone w ścisłym sercu Londynu, co przemawiało za poszukiwaniem dogodnego zamieszkania w okolicach siedziby Uniwersytetu Londyńskiego.
Zgodnie z wymaganiami wyrobiłam kartę EKUZ i wykupiłam polisę ubezpieczenia turystycznego. Na otrzymany z Projektu pendrivie wgrałam wzory certyfikatu i potwierdzenia płatności, zabrałam również plakat z logo i pakiet otrzymany z Informacji Turystycznej. W przygotowaniach korzystałam z przewodnika po Wielkiej Brytanii zakupionego w ramach Projektu.
Uczestniczyłam w dwóch spotkaniach kulturowo-realioznawczych. Na pierwszym, zorganizowanym w czerwcu w PP nr 3 dowiedziałam się wielu informacji na temat Wielkiej Brytanii przygotowanych przez p. A. Wołczyk. Natomiast w grudniu, na spotkaniu w SP nr 5 wysłuchałam relacji trzech uczestniczek mobilności – p. R.Kowalczyk, J.Bargiel i p. A.Dyrcz – Kowalskiej, które podzieliły się doświadczeniami z kursu i pobytu w Londynie.
Kurs: 
Uczestniczyłam w dwutygodniowym kursie języka angielskiego w szkole Saint Giles International w Centralnym Londynie. Po teście wstępnym, składającym się z części: Use of English,  Writing and Listening oraz rozmowy z lektorem zostałam zakwalifikowana do grupy zaawansowanej, która składała się ze studentów pochodzących z różnych części świata – od Kolumbii po Tajwan. Tak duże zróżnicowanie uczestników powodowało zwiększenie ilości zadań mających na celu doskonalenie poprawnej angielskiej wymowy, ze szczególnym naciskiem na artykułowanie dyftongów, rozkład akcentu wyrazowego i zdaniowego oraz właściwą intonację. Miałam okazję obserwować jakimi metodami pracują lektorzy i w jaki sposób dążą do uzyskania modelowej wymowy. Swoje spostrzeżenia na pewno wykorzystam w pracy z uczniami. Z zaciekawieniem oglądałam także wykorzystanie tablicy multimedialnej i narzędzi online w prowadzeniu zajęć. Zwróciłam uwagę, że działają one bardzo motywująco na kursantów i dynamizują przebieg zajęć.
Dużą zaletą kursu była jego intensywność. Grupa codziennie otrzymywała prace domowe, motywujące do samodzielnej pracy nad językiem. Zadania wykorzystywały różne sprawności językowe i odnosiły się w większości do materiałów samodzielnie przygotowanych przez uczestników np. ustnych prezentacji, prasówek, esejów na zadany temat. Rezultaty prac domowych były prezentowane na kolejnych zajęciach na forum grupy i na bieżąco komentowane przez nauczyciela i innych użytkowników zajęć. Otwarta formuła sprzyjała wywiązywaniu się dyskusji, a tym samym swobodnemu formułowaniu myśli w języku angielskim.
Zaawansowany poziom językowy grupy pozwalał na zastosowanie np. metody debaty oksfordzkiej, w której dwie antagonistyczne grupy prezentowały swoje stanowisko w określonym czasie, a następnie odnosiły się do argumentacji przeciwnika. Wszystko w typowo angielskim, wysublimowanym stylu.
Szkoła St. Giles International zapraszała studentów do udziału w integrujących zajęciach pozalekcyjnych. Jednym z nich była impreza Palentine’s Day zorganizowana z okazji Walentynek. Nazwa wydarzenia - od słowa „pal” (kumpel) – tłumaczyła, że będzie to święto kursantów, na którym będzie możliwość porozmawiania z innym studentami ze szkoły. Każda (losowo dobrana) para miała na rozmowę trzy minuty. Po tym czasie na dźwięk dzwonka następowała zamiana rozmówców z inną parą. Dla ułatwienia komunikacji przygotowany był zestaw pytań, które można byłoby wykorzystać, ale zabawa była tak doskonała, że wystarczyła spontaniczność i otwarcie się na konwersację.

Międzynarodowa współpraca Szkoły Podstawowej nr 2

Przygotowując apel wielkanocny uczniowie SP nr 2 w Wadowicach zwrócili się  z prośbą do rówieśników w zaprzyjaźnionych szkołach zagranicznych o nagranie pozdrowień w języku angielskim, które można by wykorzystać w trakcie prezentacji świątecznych. Uczennice kl. IIa gimnazjum również nagrały krótki filmik opowiadający o polskim zwyczaju dekorowania jajek. Został on wysłany do szkoły w Rosji (do dalekiego Jakucka na Syberii) oraz do gorącego Tomelloso w Hiszpanii.
 W odpowiedzi otrzymali film prezentujący rosyjski zwyczaj celebrowania prawosławnych świąt wielkanocnych:
oraz animowany film przygotowany przez Hiszpanów:


Wszystkie trzy propozycje warte są zobaczenia ze względu na duże zaangażowanie uczniów w ich nagranie. Polskim uczennicom szczególnie spodobała się możliwość wykorzystania w praktyce technologii i języka angielskiego. Tym samym doskonaliły umiejętność mówienia i rozumienia tekstu. 
Opiekun: Iwona Majkowska - Kochan (koordynator placówki)


Projekt Edukacyjny ”Bezpieczeństwo w ruchu drogowym” z elementami wiedzy na temat ruchu lewostronnego.


Od października 2017 do 30 kwietnia 2018 w Szkole Podstawowej nr 2 w Wadowicach w klasach gimnazjalnych był realizowany  Projekt Edukacyjny ”Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”.
Głównym celem projektu było przygotowanie młodzieży gimnazjalnej do turnieju BRD- Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym. Uczniowie do stycznia 2018 roku sumiennie przygotowywali się na kilku płaszczyznach :
-znajomości przepisów w ruchu drogowego,
- umiejętności rozwiązywania skrzyżowań,
-pokonywania toru przeszkód.
24 stycznia Szkolny Turniej BRD wyłonił reprezentację szkoły: Piotra Moskałę, Marcina Laska, Jakuba Pępka. Ta grupa pogłębiła wiedzę i umiejętność udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku. 15 marca nasza drużyna zdobyła II miejsce w Gminnym Turnieju BRD.
Drugim celem projektu dla osób, które się nie zakwalifikowały było zgłębienie informacji dotyczących różnic w zachowaniu bezpieczeństwa w ruchu drogowym prawostronnym w Polsce, a ruchem  lewostronnym na przykładzie Wielkiej Brytanii.
Cele tej części projektu
 Bezpieczeństwo w ruchu drogowym w Wielkiej Brytanii”:
- Kształtowanie postawy odpowiedzialności za własne życie i zdrowie będąc uczestnikiem ruchu drogowego jako pieszy, rowerzysta, pasażer metra.
-Rozszerzenie wiedzy na temat sposobu organizacji lewostronnego ruchu drogowego  w Wielkiej Brytanii.
-Rozwijanie wyobraźni i myślenia przyczynowo-skutkowego.
-Wpajanie umiejętności i nawyków właściwego zachowania na drodze.
Metody i formy pracy:
-prezentacje multimedialne przygotowane przez uczestników projektu,
-dyskusja wśród młodzieży oglądającej prezentacje.
Źródła informacji:
-Kodeks Ruchu Drogowego,
-Zdjęcia z Londynu pani Bożeny Litwy, wykonane podczas pobytu na kursie językowym,
- Strony internetowe w języku angielskim.
Przebieg spotkania:
1/ Paweł Korus przybliżył historię zaistnienia ruchu lewostronnego w Wielkiej Brytanii.
2/Zuzanna Stanek omówiła na przykładzie slajdów różnice w organizacji ruchu pieszych w prawo i lewostronnym ruchu drogowym.
3/Mateusz Mrowiec przybliżył nam różnice w funkcjonowaniu ruchu drogowego rowerzystów.
4/ Rafał Korzeniowski udowadniał, że metro jest najbezpieczniejszą i najszybszą formą przemieszczania się po Londynie.
5/W wyniku dyskusji ustalono, że główną różnicą zwiększającą bezpieczeństwo na drogach w Anglii są słowa /wyrażenia namalowane na drodze.np
-na przejściach dla pieszych LOOK RIGHT,
-na ścieżkach rowerowych SLOW,
-w metrze MIND THE GAP.
Młodzież zauważyła, że to rozwiązanie jest dużą pomocą dla osób przyjeżdżających do W. Brytanii z krajów o ruchu prawostronnym, o innych nawykach.
Opiekun projektu: Bożena Litwa
Koordynator placówki: Iwona Majkowska - Kochan

"Z literaturą przez Europę" - konkurs recytatorski.

Mimo iż formuła konkursu recytatorskiego nie jest niczym nowym, tym razem stała się okazją do poznania literatury europejskiej i upowszechnienia rezultatów Projektu "Podniesienie jakości i efektywności pracy szkół i przedszkoli z terenu Gminy Wadowice poprzez rozwijanie kompetencji kadry edukacji szkolnej". Celem tegorocznej edycji konkursu było poznanie różnych narodów poprzez poezję i prozę twórców z Europy. Każdy z uczestników mógł wybrać repertuar z założeniem, iż jeden z utworów był napisany przez autora polskiego, drugi - innego autora europejskiego. 
Na scenie zaprezentowało się 15 recytatorów, którzy przedstawili fragmenty lektur szwedzkich, angielskich, francuskich i niemieckich oraz wiele przykładów wierszy polskich. Uczniowie przygotowujący się do występ pracowali pod kierunkiem m.in. nauczycieli biorących udział w Projekcie "Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej". Pedagodzy pomogli w doborze repertuaru, a szczególnie w ćwiczeniu poprawnej wymowy imion, nazwisk, miejsc i nazw własnych w języku angielskim. 
 Jury w składzie: J. Nogala, H. Rzepka, I. Urbaś przyznało nagrody uczniom: 
I miejsce: Adrianna Frączek kl. 7b
                Zofia Udała kl. 5a
                Julita Pawlik kl. 4a
Wyróżnienie: Hubert Targosz kl. 5a
                     Łucja Udała kl. 4c
                     Marcel Kołodziej kl. 4a


Wszystkim recytatorom gratulujemy występów! 

Organizator konkursu: Iwona Majkowska - Kochan (koordynator placówki)

Wpływ brytyjskich przyrodników na rozwój nauki – konspekt lekcji fizyki


Konspekt  lekcji otwartej z fizyki przeprowadzonej w Szkole Podstawowej nr 2 w Wadowicach
 Nauczyciel: Renata Bernecka
Temat: Wpływ brytyjskich przyrodników na rozwój nauki.
Czas realizacji: 27 kwietnia 2017 r. – klasa 7b
Obserwator: Alicja Grabska

Cele lekcji:
- poznanie fragmentu historii rozwoju nauki,
- przybliżenie życia i dokonań Isaaca Newtona, Roberta Hooke’a i Williama Thomsona lorda Kelvina,
- utrwalenie wiadomości na temat I i III zasady dynamiki, siły sprężystości oraz skali Kelvina,
- rozbudzanie ciekawości poznawczej,
- rozwijanie umiejętności pracy w grupie,
- rozwijanie umiejętności wyszukiwania informacji w różnych źródłach i ich analizy,
- rozwijanie ciekawości otaczającego świata.

Metody i formy pracy:
- pogadanka,
- dyskusja,
- praca w grupach,
- prezentacja.

Środki dydaktyczne:
- tablica multimedialna,
- prezentacja multimedialna,
- książki,
- przewodniki,
- encyklopedie,
- zasoby internetowe.

Przebieg lekcji:
1.    Przywitanie uczniów i przedstawienie tematu zajęć.
2.    Przedstawienie uczniom wybranych informacji o uczonych oraz przypomnienie i utrwalenie wiadomości dotyczących ich niektórych osiągnięć. Pogadanka przeplatana informacjami o pobycie w Londynie, jego historii i niektórych zabytkach:
- Isaac Newton – I i III zasada dynamiki – Westminster Abbey,
- Robert Hooke – prawo Hooke’a – Wielki pożar Londynu w 1666 r. oraz Królewskie Obserwatorium Astronomiczne w Greenwich i katedra św. Pawła,
- William Thomson lord Kelvin – Westminster Abbey.
3. Podział na grupy.
4. Przygotowanie plakatu o wybranym uczonym i jego dokonaniach.
5. Prezentacja wyników pracy.
6. Podsumowanie lekcji

Irlandia – poznajemy Zieloną Wyspę. - konspekt lekcji wychowawczej.

Temat: Irlandia – poznajemy Zieloną Wyspę.

Opracowanie: Radosław Zieliński (Szkoła Podstawowa nr 4  w Wadowicach)

 1. Cele lekcji

Ogólny cel lekcji: poznawanie kultury irlandzkiej.
Szczegółowe cele lekcji: wykorzystywanie informacji ze stron anglojęzycznych poleconych/wskazanych przez nauczyciela
Strony internetowe:
Archiwa narodowe Irlandii: www.nationalarchives.ie
Dokumenty dotyczące polityki zagranicznej Irlandii: www.difp.ie
Historia Irlandii: www.historyireland.com
Wydział ds. Kultury Irlandii: www.cultureireland.gov.ie
Rada Sztuki: www.artscouncil.ie
Irlandzka Rada Rękodzieła: www.ccoi.ie
Irlandzka Wymiana Literacka: www.irelandliterature.com
Galeria Narodowa Irlandii: www.nationalgallery.ie
Biblioteka Narodowa Irlandii: www.nli.ie
Muzeum Narodowe Irlandii: www.museum.ie
Obchody Dnia Świętego Patryka: www.stpatricksday.ie
Rząd Irlandii: www.irlgov.ie Prezydent Irlandii: www.president.ie

a) Wiadomości         

Uczeń:
§  zna nazwiska sławnych Irlandczyków i ich osiągnięcia
§  zna słowa i wyrażenia dotyczące kultury irlandzkiej (kino, taniec, muzyka, literatura)
§  wie, na czym polega metoda projektu
§  poszerza słownictwo związane z tematem

b) Umiejętności

Uczeń:
§  potrafi mówić o kulturze irlandzkiej
§  pracuje metodą projektu 
§  wykorzystuje posiadany zasób wiedzy do wypowiedzi w nowej sytuacji
§  potrafi zaprezentować swój projekt

c) Postawy

Uczeń:
§  potrafi poprawnie zachować się podczas prezentacji, pracy indywidualnej i w parze
§  harmonijnie współpracuje z kolegami i nauczycielem
§  szanuje pracę kolegów

2. Metoda i forma pracy

§  Metoda: podejście komunikacyjne, metoda projektu, pytania – odpowiedzi, pogadanka, prezentacja
§  Forma: praca w grupach i indywidualna

3. Środki dydaktyczne

Tablica multimedialna, plakaty, zdjęcia, płyty.

4. Przebieg lekcji

a)  Faza przygotowawcza

1.      Nauczyciel podaje temat i ogólny cel lekcji: „Poznacie kulturę Irlandii. Sprawdza, czy uczniowie odrobili pracę domową – przygotowali projekty o Irlandii.
2.      Rozgrzewka językowa. Nauczyciel pyta, co się kojarzy uczniom z Irlandią. Burza mózgów.  Można skorzystać ze słownictwa tematycznego zamieszczonego w załączniku.

b) Faza realizacyjna

W tej fazie lekcji uczniowie będą prezentować, wcześniej przygotowane w grupach, projekty. Cała klasa śledzi prezentacje poszczególnych grup i obowiązkowo notuje najważniejsze informacje. Notatka w zeszycie powinna uwzględniać: sławnych piosenkarzy, aktorów, filmy, pisarzy, tytuły książek, tradycyjne instrumenty.

c) Faza podsumowująca

Nauczyciel podsumowuje pracę uczniów i chwali ich za przygotowane i zaprezentowane projekty. Ocenia je pełnymi stopniami. Przypomina o konieczności przyswojenia dziś poznanych wiadomości. Zadaje też pracę domową.

5. Czas trwania lekcji

45 minut

6. Uwagi do scenariusza


Żeby lekcja była ciekawa, musi zawierać elementy współczesnej kultury, nie tylko znane osoby i fakty z podręcznika. Trzeba zachęcić uczniów do poszukania informacji na ten temat w Internecie. Uczniowie powinni wykazać się znajomością najnowszej muzyki, filmu, literatury, czy sportu irlandzkiego. Muszą też pokazać swoje prace nauczycielowi przed ich prezentacją na lekcji. Nauczyciel poprawia je i proponuje zmiany. Ocena jest uzgadniana wspólnie z grupą.