Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 24 sierpnia 2017

Sprawozdanie z mobilności - p. Iwona Blarowska


Imię i nazwisko: Iwona Blarowska
Placówka: Zespół Szkół Publicznych nr 1 w Wadowicach
Rodzaj mobilności: kurs metodyczny Creative Teaching in the Secondary Classroom
Kraj: Wielka Brytania
Czas trwania: 31.07.2017r. - 11.08.2017r.



Szkoła
W ramach projektu „Mobilność kadry edukacji szkolnej” w dniach 31.07.2017r. - 12.08.2017 r. miałam szansę uczestniczenia w kursie metodycznym dla nauczycieli języka angielskiego prowadzonym  w szkole językowej  Lake School of English w Oksfordzie. Zajęcia mojej grupy odbywały się od poniedziałku do piątku w godz. 9.15 – 15.15 na terenie Uniwersytetu Oksfordzkiego w nowoczesnym, imponującym rozmachem gmachu Business College. Prowadziła je charyzmatyczna, pochodząca z Walii  nauczycielka, a obejmowały one kreatywne  nauczanie gramatyki, słownictwa, wymowy, czytania tekstów ze zrozumieniem, pisania,  a wszystko  z wykorzystaniem pomysłowych ćwiczeń, a także zasobów internetowych i  technologii ICT .W grupach bądź  parach testowaliśmy  na sobie różne zadania ucząc się, ale też  wspaniale się przy tym bawiąc. Nasza międzynarodowa  grupa liczyła trzynaście  osób z różnych krajów Europy: Hiszpanii, Włoch, Niemiec, Czech i Polski. Bardzo dobrze nam się razem pracowało, polubiliśmy się, spędzaliśmy wspólnie również czas wolny. Na zakończenie kursu postanowiliśmy, że będziemy ze sobą utrzymywać kontakt, wymieniać się ciekawymi pomysłami na lekcje, przydatnymi linkami internetowymi i  dlatego z inicjatywy  koleżanki z Sardynii na platformie dla nauczycieli  edomodo.com założyliśmy grupę „Oxford Teachers”.
Szkoła nie tylko uczyła, ale także oferowała różne możliwości spędzania  czasu wolnego: w tygodniu było to zwiedzanie Oxfordu z przewodnikiem, nauczycielem Robem i wycieczka do pałacu i ogrodów Blenheim, a w weekend można było pojechać na jednodniowe wycieczki  do Londynu i Stratford-Upon-Avon. Pracownicy szkoły doradzali jakie miejsca w Oksfordzie warto zobaczyć, w jakich wydarzeniach kulturalnych wziąć udział,  byli bardzo pomocni i życzliwi.



Oksford
Oksford, w którym mieszkałam to tętniące życiem pełne turystów 150 000 tysięczne miasto w południowej Anglii nad rzekami Tamizą i Cherwell. Stolica hrabstwa Oxfordshire znana jest przede wszystkim  z najstarszego anglojęzycznego uniwersytetu. Atmosferę miasta tworzą majestatyczne, zabytkowe budynki kolegiów, pochodzący z XI wieku zamek Oxford Castle, liczne muzea, w tym najstarsze w Wielkiej Brytanii Ashmolean Museum, biblioteki z cennymi zbiorami, klimatyczne stare uliczki  z  niezliczoną ilością sklepików z pamiątkami, księgarni i kawiarenek. Urokliwe są również tereny nad rzekami Cherwell i  Tamizą: parki, ogród botaniczny, łąki  „meadows” z polami do gry w golfa i krykieta. W mieście i okolicach jest  naprawdę wiele do zobaczenia, ja zwiedziłam min.:



Christ Church College
W Oksfordzie jest aż 38 kolegiów, a Christ należy do najpiękniejszych. XVI wieczne kolegium składa się z kilku majestatycznych budynków w tym imponującej Katedry Kościoła Anglikańskiego.  Kręcono w nim sceny do filmów o Harry Potterze, sala jadalniana tej szkoły wyobrażała Wielką Salę. To chyba najbardziej fotografowane przez turystów miejsce. W kolegium Christ Church studiowało 13 premierów Wielkiej Brytanii.


Magdalen College
XV wieczny Magdalen położony jest obok rzeki Cherwell, a na jego terenie znajduje się rozległy park jeleni. Duża kwadratowa wieża Magdalen to punkt orientacyjny miasta. Z wieżą tą wiąże się sięgająca czasów Henryka VII tradycja: w pierwszy majowy poranek chór kolegium śpiewa ze
szczytów wieży gromadząc tłumy słuchaczy, którzy blokują przylegające ulice i most.


Trinity College
Urokliwe, znajdujące się w ścisłym centrum kolegium Trójcy Świętej wychowało  trzech brytyjskich premierów i  aż do  1979 do roku było to wyłącznie męskim kolegium.

Ashmolean Museum
Pierwsze na świecie uniwersyteckie muzeum, które zawiera ogromne kolekcje okazów archeologicznych i sztuki pięknej. Muzeum ma w swoich zbiorach  min. kolekcję starożytną Egiptu i Sudanu,  ceramiki greckiej i minojskiej. Miejsce to  słynie z jednej z najlepszych na świecie kolekcji obrazów Pre Raphaelie, majolicy (włoskiej glazury z cyną) i srebra angielskiego.

Bodleian Library
Uniwersytecka biblioteka Bodleian szczyci się kolekcją ponad 11 milionów woluminów, a półki na których się znajdują liczą łącznie 180 km. Wydawcy książek na całym świecie są zobowiązani do przesłania jednego egzemplarza do tej biblioteki. Ja miałam okazję obejrzeć wystawę poświęconą życiu i twórczości pisarki Jane Austen, rękopisy i pierwsze wydania jej powieści, bogactwo  listów rodzinnych i zawodowych.


Blenheim Palace
Monumentalny pałac znajdujący się w miasteczku Woodstock kilkanaście kilometrów od Oksfordu jest jednym z największych w Anglii. XVIII pałac był nagrodą dla Johna Churchilla księcia Marlborough od wdzięcznego narodu za zwycięstwa w wojnie z francuzami o sukcesję hiszpańską. W pałacu urodził się i mieszkał premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill.


Niezwykłe atrakcje
Latem w Oksfordzie odbywa się wiele pokazów sztuk teatralnych Williama Szekspira. Ja miałam przyjemność obejrzenia przedstawienia: „The Twelfth Night”  czyli „Wieczór Trzech Króli '' wystawianą przez teatr Oxford Playhouse. Sztukę wystawiono na dziedzińcu najstarszej uniwersyteckiej biblioteki Bodleian  Library. Możliwość obejrzenia sztuki Szekspira w orginale i w takim otoczeniu było dla mnie fantastycznym przeżyciem.
Inną z niezapomnianych  atrakcji było tzw. punting  czyli przejażdżka wąską łódką poruszaną przy pomocy długiego kija. Oxford słynie również z wioślarstwa, a coroczna rywalizacja pomiędzy drużynami studentów uniwersytetów Oxford i Cambridge to już tradycja.




Podsumowanie
Podsumowując, udział w projekcie „Mobilność kadry edukacji szkolnej” był dla mnie niezwykle inspirującym doświadczeniem. Nie tylko  uczestniczyłam w wartościowych zajęciach,  mieszkałam w Oksfordzie z angielską rodziną, zanurzyłam  się w kulturze brytyjskiej, ale także miałam możliwość  poznania wspaniałych nauczycieli z różnych zakątków Europy, z którymi nadal utrzymuję  kontakt. Zamierzam wykorzystywać pomysły i metody, które poznałam na kursie na swoich lekcjach i dzielić się nimi z innymi nauczycielami języka angielskiego w naszej szkole. Będę zachęcać nauczycieli mojej szkoły  do udziału w tego typu projektach.

Koordynator placówki: Jerzy Rajda


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz