Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 29 sierpnia 2017

Takiego miejsca nie zobaczymy nigdzie indziej!

Imię i nazwisko: Izabela Denko
Placówka : Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Babicy
Rodzaj mobilności :  English Language Training & Irish Culture- 60 godzin
Kraj : Irlandia, Cork
Czas trwania mobilności: 10.07.2017 – 21.07.2017    
W dniach 10.07.2017 – 21.07.2017 uczestniczyłam w kursie metodycznym English Language Training & Iris Culture  w Cork English World w Iralndii. Przygotowania do wyjazdu poprzedzone były licznymi spotkaniami organizacyjnymi na których omawiane były kwestie formalne, związane z wymaganą dokumentacją.
Aby dobrze zrozumieć kulturę dzisiejszej Irlandii, niezbędna jest znajomość niezwykle bogatej historii tego kraju oraz języka. Język irlandzki - Gaelic, zgodnie z konstytucją Republiki Irlandii, jest jej pierwszym oficjalnym językiem, dlatego też wszystkie drogowskazy są dwujęzyczne (Gaelic i Angielski), a na terenach irlandzkojęzycznych tylko w języku irlandzkim.
Pierwszego dnia mojej „mobilnej edukacji” przeszłam rozmowę kwalifikacyjną, na której pytano mnie o moje oczekiwania względem kursu, jak również o system edukacji w Polsce. Grupa, do której trafiłam po interview, pochodziła z różnych zakątków Europy : Węgry, Słowenia, Francja, Hiszpania. Nasz grafik był „wypełniony po brzegi” zajęciami prowadzonymi przez dwóch wykładowców: Angelę i Damien’a. Zajęcia rozpoczynały się codziennie o godzinie 9.00 do 16.30 (z przerwą na lunch między godz. 13.00-14.00).
Poranne sesje prowadzone były przez Angelę, a popołudniowe przez Damien`a.
Już pierwszy dzień obfitował w wiele wrażeń.
Po zapoznaniu się ze wszystkimi uczestnikami mojego zespołu, napisaliśmy wspólnie quiz o Irlandii. Następnie Angela podzieliła nas na grupy - wręczając kartki z zadaniami do wykonania. Naszym celem było poznanie topografii miasta Cork oraz zebranie jak najwięcej informacji (od rdzennych mieszkańców) związanych z jego historią. Owoce naszej pracy, były później przedstawione na forum, w obecności naszego drugiego nauczyciela Damien`a, a  nagrodą było wspólne wyjście integracyjne do pubu.
          Każde kolejne dni moich zajęć upływały bardzo intensywnie: na porannych sesjach omawialiśmy zagadnienia związane z literaturą, układaliśmy swoje limeryki, pisaliśmy recenzje książek, analizowaliśmy teksty piosenek, a wszystko to było przeplatane całą gamą zróżnicowanych ćwiczeń, które kładły nacisk na naszą wymowę oraz użycie czasów gramatycznych. Zaplecze dydaktyczne z którego korzystaliśmy było szalenie urozmaicone min. zawierało mnóstwo gier oraz ćwiczeń wymagających współpracy w grupie - na pewno skorzystam z tych doświadczeń podczas pracy z moimi uczniami!
Na każdym etapie naszej mobilnej edukacji wymienialiśmy między sobą cenne uwagi. Nasze lekcje nie były tylko czystą teorią, każdy omawiany przez nas temat miał swoje przełożenie
w rzeczywistości np. omawiając zagadnienia związane z jedzeniem, szkoła zaprosiła nas na tradycyjny lunch z żywnością irlandzką, podczas którego dowiedzieliśmy się, że Irlandia jest jednym z czołowych producentów wyrobów mleczarskich o bardzo wysokiej jakości. Albo lekcje związane z początkiem sądownictwa w Irlandii…zaprowadziły nas do dawnego więzienia. Zajęcia o historii kinomatografii irlandzkiej ukoronowane były popołudniową wyprawą do kina. Damien, zabrał nas również do muzeum oraz galerii w Cork.
          Szkoła dbała o nas cały czas - organizowała dla nas wycieczki, które były integralną częścią planu zajęć: zwiedziliśmy Cobh, które jest położone na południowym skraju Great Island i należy do jednego z najładniejszych, naturalnych portów na świecie (niegdyś port dla potężnych transatlantyków). Na uwagę zasługuje informacja, że port w Cobh, był ostatnim portem, do którego - przed swoim tragicznym, dziewiczym rejsem - zawinął Titanic. Dzieje tego miasta jak i samego rejsu legendarnego statku, można poznać odwiedzając Centrum Dziedzictwa Kulturowego Cobh.
Niewątpliwie pikanterii tej niesamowitej wycieczki dodał piękny transatlantyk, który w dzień naszej wizyty, przypłyną do portu - witany przez mieszkańców ubranych w stroje z epoki Titanic’a.
W niedzielę, 16.07.2017 pojechaliśmy na wycieczkę do Kenmare i Killarney. Damien zabrał nas do małej uroczej miejscowości Gougane Barra, w której bierze swój początek rzeka Lee, przepływająca przez Cork. Z miasteczka tego pochodzi również święty Finbarr, patron miasta Cork oraz fundator katedry St.Finbarrs.  W Killarney – następny punkt naszej wycieczki -  zaprowadził nas nad piękne jeziora i otaczające je lasy. Te piękne krajobrazy, należące do  jednego z najsłynniejszych Parków Narodowych Irlandii, są otoczone górami Macgillycuddy Reeks, z najwyższym szczytem Irlandii - Carrantuohill.
Było nam dane również zwiedzić przepiękne ogrody Bantry House. Hrabstwo Donegal, uważane za jedno z najpiękniejszych miejsc w Iralandii urzekło i mnie - turyści nie zdążyli jeszcze zadeptać tu wszystkich ścieżek i widoki zapierają dech w piersiach!
To nie jedyne takie niesamowite miejsce w Irlandii… Wyprawa do Blarney Castle to kolejne miejsce na mojej liście. Zamek robi wrażenie lecz otoczenie w którym się znajduje, hipnotyzuje przepięknymi lasami i ogrodami, po których można błądzić godzinami.
Trudno nie wspomnieć o wystawie sztuki wkomponowanej w dziką naturę. Takiego miejsca nie zobaczymy nigdzie indziej!
Udział w kursie metodycznym English Language Training & Iris Culture w Cork English World w Iralandii był dla mnie bardzo cennym doświadczeniem. Poznałam nie tylko kulturę i historię tego kraju, ale również wielu wspaniałych i ciekawych ludzi, z którymi planujemy wymieniać się naszymi doświadczeniami. Jestem przekonana, że kurs ten dał mi nowe, świeże spojrzenie na moją pracę, przez co mogę jeszcze więcej zaoferować swoim uczniom. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz