W Przedszkolu Publicznym Nr 1 w Wadowicach
kontynuowane są popołudniowe spotkania dzieci w „Klubie Małego Europejczyka”,
które mają na celu poznawanie różnych krajów europejskich, propagowanie
wielokulturowości i zainteresowania współczesną Europą. Tym razem przedszkolaki
poznawały słoneczną Hiszpanię. Szczegółowy przebieg ich „podróży” jest opisany w ponższym scenariuszu i przedstawiony w dokumentacji fotograficznej.
w ramach popołudniowych spotkań w
„Klubie Małego Europejczyka”
Grupa: Dzieci 5-6-letnie
Temat:
„Podróż do Hiszpanii” – poznanie europejskiego kraju na podstawie ilustracji, prezentacji multimedialnej i fragmentów nagrań filmowych. Zabawy ruchowe, taneczne i plastyczne związane z hiszpańską kulturą i sztuką. Zajęcia kulinarne – wykonanie sałatki owocowej.
„Podróż do Hiszpanii” – poznanie europejskiego kraju na podstawie ilustracji, prezentacji multimedialnej i fragmentów nagrań filmowych. Zabawy ruchowe, taneczne i plastyczne związane z hiszpańską kulturą i sztuką. Zajęcia kulinarne – wykonanie sałatki owocowej.
Cele ogólne:
- rozbudzanie
zainteresowania życiem, kulturą i językiem mieszkańców Hiszpanii;
- zapoznanie z
położeniem Hiszpanii w Europie;
- poznanie kilku
słów w języku hiszpańskim;
- poznanie
znanych postaci i przysmaków kulinarnych Hiszpanii
Cele operacyjne: dziecko…
- rozpoznaje
flagę Hiszpanii wśród innych flag;
- zapamiętuje
nazwę stolicy Hiszpanii;
- nazywa taniec
hiszpański – flamenco - i poznaje jego podstawowe kroki;
- kojarzy
„torreadora” i „corridę” z Hiszpanią;
- bierze
udział w zabawach i przestrzega ich reguł;
- wykonuje
flagę Hiszpanii;
- potrafi dokończyć
malowanie obrazu;
- wykonuje
sałatkę owocową.
Metody pracy:
- słowne;
- oglądowe;
- aktywizujące
- aktywizujące
Formy pracy:
- zbiorowa
jednolita;
-
indywidualna jednolita i zróżnicowana
Środki dydaktyczne:
Balony
w kolorze żółtym i czerwonym; strój Zorra; mapa Europy; flaga Hiszpanii; monety
euro; komputer; prezentacja multimedialna (katedra w Barcelonie, pałac
królewski
w Madrycie, wybrzeża, palmy, bitwa na pomidory, wachlarze, walka z bykami); kulki
z czerwonej bibuły; kulki z pomarańczowej bibuły; opaska z rogami; piłka; płyta CD
z nagraniem flamenco; ilustracje ze znanymi postaciami Hiszpanii; farby plakatowe, gąbki.
w Madrycie, wybrzeża, palmy, bitwa na pomidory, wachlarze, walka z bykami); kulki
z czerwonej bibuły; kulki z pomarańczowej bibuły; opaska z rogami; piłka; płyta CD
z nagraniem flamenco; ilustracje ze znanymi postaciami Hiszpanii; farby plakatowe, gąbki.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa
naśladowcza pn. „Lecimy samolotem do Hiszpanii”.
Dzieci
naśladują zapinanie pasów w samolocie i start samolotu.
2. Powitanie
w języku hiszpańskim.
N.
wita dzieci zwrotem „Buenos dias” i „Hola” („dzień dobry”, „cześć”) i zaprasza
je na krótką wycieczkę do Hiszpanii. Dzieci odpowiadają po hiszpańsku powtarzając
za N. - „Buenos dias”, „Hola”.
3. „Zwiedzamy
Hiszpanię” – naśladowanie lotu balonem z wykorzystaniem baloników, oglądanie
prezentacji multimedialnej.
Dz.
otrzymują baloniki w kolorze żółtym i czerwonym (kolory barw narodowych)
i naśladują lot nad Hiszpanią, a następnie siadają i oglądają prezentację multimedialną o Hiszpanii.
i naśladują lot nad Hiszpanią, a następnie siadają i oglądają prezentację multimedialną o Hiszpanii.
4. „Bycza
skóra” – prezentacja Hiszpanii na mapie Europy.
N.
cytuje dz. słowa Hiszpanów objaśniające wygląd ich kraju na mapie („Ściągnij
skórę z byka, wygładź ją i rozłóż na ziemi, a zobaczysz, jaki kształt ma nasza
ojczyzna”). Chętne dziecko wyszukuje Hiszpanię na mapie Europy.
5. Układanie
hiszpańskiej flagi z żółtych i czerwonych baloników.
N.
prezentuje dz. wygląd flagi hiszpańskiej i objaśnia jej znaczenie (Jest to
prostokąt podzielony na trzy poziome pasy – czerwony, żółty, czerwony. Z lewej
strony na środkowym pasie znajduje się godło królewskie w otoczeniu słupów
Herkulesa. Uważa się że kolor czerwony flagi symbolizuje kolor torreadora, a
żółty – kolor piasku areny). Dz., przy dźwiękach hiszpańskiej muzyki, układają
flagę Hiszpanii z żółtych i czerwonych
baloników.
6. „Euro”
- poznanie waluty Hiszpanii, oglądanie monet.
N.
informuje dz., że obecnie walutą Hiszpanii jest euro – waluta Unii
Europejskiej,
a dawniej walutą tą była peseta. Następnie dz. oglądają monety „euro”, porównują ich wygląd i wielkość.
a dawniej walutą tą była peseta. Następnie dz. oglądają monety „euro”, porównują ich wygląd i wielkość.
7. „Hiszpańskie cuda” – oglądanie prezentacji
multimedialnej.
N.
przedstawia dz. podczas prezentacji multimedialnej najważniejsze hiszpańskie
zabytki architektury, słynne budowle i charakterystyczne miejsca (m.in. katedra
w Mediolanie – jeden z „cudów świata” wyglądający jak zamek z piasku, jego budowa trwa nadal; Pałac królewski w stolicy kraju – Madrycie; gorące wybrzeża; palmy, itp.)
w Mediolanie – jeden z „cudów świata” wyglądający jak zamek z piasku, jego budowa trwa nadal; Pałac królewski w stolicy kraju – Madrycie; gorące wybrzeża; palmy, itp.)
8. „Zorro”
z wizytą w przedszkolu – wysłuchanie rymowanki.
Na
salę zajęć wchodzi jedna z N. przebrana w strój Zorro. Dz. wspólnie z N.
opisują strój Zorro, przypominają w czego postać ta jest znana. „Zorro”
recytuje rymowankę:
„Jam jest słynny Zorro!
Zamieszania jest sporo,
Jak się zjawiam
niespodzianie, gdy Garsija je śniadanie.
Gdy piękne dziewczyny
mnie zobaczą, od razu głowę i serce dla mnie tracą.
Choć twarz moja dobrze
za maską schowana,
to i tak nie jedna
dziewczyna we mnie zamiłowana.
To uwielbienie dla mnie
to nie z mojej urody,
Lecz z zamiłowania do
prawdy, wolności i międzyludzkiej zgody.”
9. Zabawa
ruchowa przy piosence pt. „Zorro”.
Dz.
wykonują umówione ruchy przy piosence pt. „Zorro”, w coraz szybciej
zmieniającym się tempie.
Zorro, Zorro, Zorro, - rysowanie palcem w powietrzu litery Z
Emocji będzie sporo, sporo, sporo, - pokazanie zdziwienia
Bo czarna maska Zorro, Zorro, Zorro, - wskazanie oburącz na twarz
Po nocach mi się śni. - ułożenie rąk nad głową
Emocji będzie sporo, sporo, sporo, - pokazanie zdziwienia
Bo czarna maska Zorro, Zorro, Zorro, - wskazanie oburącz na twarz
Po nocach mi się śni. - ułożenie rąk nad głową
Na konia wsiada, wsiada, wsiada, - naśladowanie
dosiadania konia
A w ręku błyszczy szpada, szpada, szpada, - naśladowanie wymachiwania szpadą
I za murami znika, znika, znika, - przykucnięcie
A w ręku błyszczy szpada, szpada, szpada, - naśladowanie wymachiwania szpadą
I za murami znika, znika, znika, - przykucnięcie
Bo taki jego los.
10. „La Tomatina, czyli bitwa na pomidory” –
zabawa ruchowa z elementem rzutu.
N.
odsłania na tablicy ilustrację przedstawiającą hiszpański zwyczaj „bitwy na
pomidory” i objaśnia dz., że w Hiszpanii, raz do roku, obchodzone jest święto
„La Tomatina”, w czasie którego uczestnicy obrzucają się wzajemnie dojrzałymi
pomidorami.
Następnie
dz. dzielą się na 2 zespoły i ustawiają naprzeciw siebie. Każdy z nich
otrzymuje taką samą ilość „pomidorów” (kulek z czerwonego papieru). Na sygnał,
dzieci równocześnie przerzucają swoje kulki na stronę drużyny przeciwnej,
uważając, aby nie rzucać kulkami w siebie. Wygrywa ten zespół, który na swoim
polu ma mniej kulek – „pomidorów”.
11. Zabawa
ruchowa pt. „Corrida” – naśladowanie walki matadora z bykiem.
N.
prezentuje zdjęcie przedstawiające „corridę”- walkę z bykiem na arenie.
Opowiada dz., że „corrida”, popularne w Hiszpanii widowisko, odbywa się w
centrum miast w każde niedzielne popołudnie, od marca do października. Z bykami
na arenie walczą dzielni „matadorzy”.
W
zabawie ruchowej dzieci tworzą koło. Chętne dz. zakłada opaskę z rogami,
zostaje „bykiem” i zajmuje miejsce wewnątrz koła. Kolejne chętne dz. trzyma w
rękach czerwony materiał i naśladuje walkę z bykiem.
12. „Hiszpańskie
owoce” – rozmowa nt. owoców uprawianych w Hiszpanii, wskazywanie ich na
ilustracjach, rozpoznawanie po smaku.
N.
wiesza na tablicy ilustracje przedstawiające rośliny i owoce uprawiane w
Hiszpanii oraz prezentuje wybrane z nich (pomarańcze, mandarynki, orzechy
laskowe, pistacje, migdały, figi, daktyle). Dz. nazywają owoce, a chętni - z
zasłoniętymi oczami - rozpoznają je po smaku.
13. Zabawa
ruchowa połączona z ćwiczeniami oddechowymi pt. „Zbiór pomarańczy”.
Każde
dz. otrzymuję kulkę wykonaną z pomarańczowej bibuły. W odległości 3m
od dziecka znajduje się leżąca na podłodze obręcz. Na sygnał N. dz. klęka i dmuchając
w kulę stara się ją jak najszybciej umieścić w obręczy.
od dziecka znajduje się leżąca na podłodze obręcz. Na sygnał N. dz. klęka i dmuchając
w kulę stara się ją jak najszybciej umieścić w obręczy.
14. Zabawa
ruchowa pt. „Piłkarze z Real Madryt” – toczenie piłki slalomem pomiędzy
przeszkodami, rozegranie meczu piłki nożnej.
N.
przypomina dz., że ulubioną dyscypliną sportową w Hiszpanii jest piłka nożna,
a jedną z najbardziej znanych drużyn piłkarskich świata jest „Real Madryt”. Prezentuje zdjęcie przedstawiające sylwetkę słynnego piłkarza, a dzieci starają się go rozpoznać (Cristiano Ronaldo). Następnie dz. kolejno w 2 drużynach toczą piłkę slalomem do wyznaczonej mety, omijając przeszkody. Na zakończenie 2 zespoły po 5 dzieci
(w strojach hiszpańskich i polskich)„rozgrywa” krótki mecz piłki nożnej. Pozostałe dzieci kibicują obu drużynom.
a jedną z najbardziej znanych drużyn piłkarskich świata jest „Real Madryt”. Prezentuje zdjęcie przedstawiające sylwetkę słynnego piłkarza, a dzieci starają się go rozpoznać (Cristiano Ronaldo). Następnie dz. kolejno w 2 drużynach toczą piłkę slalomem do wyznaczonej mety, omijając przeszkody. Na zakończenie 2 zespoły po 5 dzieci
(w strojach hiszpańskich i polskich)„rozgrywa” krótki mecz piłki nożnej. Pozostałe dzieci kibicują obu drużynom.
15. „Flamenco”
– oglądanie filmu przedstawiającego występ hiszpańskiej tancerki. Przebranie dziewczynek w stroje hiszpańskich
tancerek. Swobodna improwizacja ruchowa do muzyki z wykorzystaniem instrumentów
muzycznych i rekwizytów (wachlarze).
16. „Macarena”
– wspólne wykonanie popularnego tańca hiszpańskiego.
17. Wykonanie
pracy plastycznej:
-
dz. młodsze – wykonywanie flagi hiszpańskiej metodą odbijania dłoni maczanych
w farbie żółtej i czerwonej (praca w grupach);
w farbie żółtej i czerwonej (praca w grupach);
-
dz. starsze – malowanie niedokończonego obrazu Pablo Picasso pt. „Dziewczyna
z gołębiem” (praca w grupach).
z gołębiem” (praca w grupach).
18. Zajęcia kulinarne – wykonywanie i degustacja
sałatki owocowej. Posmakowanie hiszpańskiego soku pomidorowego oraz
oryginalnych hiszpańskich wyrobów cukierniczych.
19. Powrót
z „wycieczki” do Hiszpanii – podsumowanie i ewaluacja zajęć.
Dz.
udzielają swobodnych odpowiedzi na pytania N.:
-
Czy wycieczka do Hiszpanii była udana?
-
Co się im najbardziej podobało?
-
Czy lubią Hiszpanię?
Na
zakończenie spotkania dz. wykrzykują: „Viva Polonia!”, „Viva Espania Ole!”
i żegnają się w języku hiszpańskim: „Adios Amigos!”.
i żegnają się w języku hiszpańskim: „Adios Amigos!”.
Koordynator: Urszula Roman
witam czy mozna link do prezentacji
OdpowiedzUsuńŚwietnie jest ten artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.
OdpowiedzUsuń