Nauczyciel
Przedszkola Nr 2 Bernadetta
Kowalska przeprowadziła z dziećmi
5-letnimi zajęcia mające na celu
utrwalenie nazw niektórych nazw kwiatów i owadów charakteryzujących wiosnę.Tworzenie
zbiorów, określanie ich liczebności od najmniejszej do największej. Utrwalanie
już poznanych i poznawanie nowych słów w
j.angielskim.
SCENARIUSZ
ZAJĘĆ Z DZIEDZINY KSZTAŁTOWANIA POJĘĆ MATEMATYCZNYCH I PRZYRODNICZYCH
DATA: 20.04.2018r.
PROWADZĄCA:Bernadetta Kowalska
TEMAT: ,, Wiosna na łące”-rozwiązywanie zagadek
o tematyce wiosennej.Poznawanie nazw kwiatów w j. angielskim.Układanie sylwet
od mniejszej do większej liczebności zbiorów, przeliczanie liczebnikami w j
angielskim.,,Kolorowa Wiosna” zabawa rytmiczno-ruchowa.,,Moja wiosenna
bajka”-tworzenie scenek dialogowych.
METODY:
-czynna – zadania stawiane
dziecku do wykonania:układanie zbiorów, uczestniczenie w zabawach, układanie
sylwet, tworzenie scenek;
- oglądowa – rozpoznawanie sylwet,ekspresja ruchowa dzieci
do muzyki, oglądanie scenek teatralnych;
-słowna – zagadki słowne, podawanie
nazw zwierząt, kwiatów,liczebników w j.angielskim;
FORMY: grupowa, w małych
zespołach,indywidualna;
CEL OGÓLNY:
utrwalenie znajomości kwiatów wiosny oraz zwierząt charakteryzujących wiosnę. Utrwalenie
liczebników w j.polskim i angielskim, wskazywanie większej i mniejszej
liczebności zbiorów.
CELE OPERACYJNE: dziecko:
- słucha zagadek, potrafi rozwiązać zagadki;
- słucha zagadek, potrafi rozwiązać zagadki;
- zna nazwy i wygląd
wiosennych kwiatów i zwierząt charakteryzujących wiosnę;
-utrwala/poznaje nazwy w j.angielskim;
-układa sylwety wg liczebności od mniejszej do większej;
-przelicza elementy zbiorów liczebnikami w j.angielskim;
- dostrzega zmiany zachodzących wiosną w przyrodzie;
- interpretuje ruchem muzykę,
- potrafi współpracować z innymi dziećmi;
- aktywnie uczestniczy w zabawach.
- dostrzega zmiany zachodzących wiosną w przyrodzie;
- interpretuje ruchem muzykę,
- potrafi współpracować z innymi dziećmi;
- aktywnie uczestniczy w zabawach.
-utrwala liczebniki i kolory w j.angielskim.
POMOCE DYDAKTYCZNE: płyta CD, obrazki-sylwety, opaski na głowę dla dzieci, kolorowe pompony.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1.Przywitanie, zaproszenie
dzieci do wysłuchania zagadek o tematyce
wiosennej. Dzieci siedzą w kole rozwiazują zagadki słowne, kolejno wypowidają
nazwy w j.polskim i angielskim, szukają odpowiednich sylwet. Wypowiadają się na
temat charakterystycznych cech wiosny.
Zagadki:
Nadchodzi po zimie
znasz dobrze jej imię.
Kroczy w kwiatów pąkach
i promieniach słońca. (wiosna, spring)
znasz dobrze jej imię.
Kroczy w kwiatów pąkach
i promieniach słońca. (wiosna, spring)
Kolorowe i pachnące,
czy
w ogrodzie, czy na łące, zawsze
chętnie je zbieramy na bukiecik
dla swej mamy. (kwiaty, flowers)
w ogrodzie, czy na łące, zawsze
chętnie je zbieramy na bukiecik
dla swej mamy. (kwiaty, flowers)
Tak jak muchomorek
w kropki mam spódnicę,
nie walczę z muchami,
chętniej zjadam mszyce.( biedronka. ladybug)
w kropki mam spódnicę,
nie walczę z muchami,
chętniej zjadam mszyce.( biedronka. ladybug)
Ptaszek co ludziom wiosnę zwiastuje.
Gniazda pod dachem sobie buduje.
Przed deszczem nisko zatacza kółka.
Wiadomo wszystkim, że to … (jaskółka,swallow)
Po błocie człapię
i pływam po rzece.
Choć mam ładne skrzydła,
daleko nie lecę.( kaczka,duck)
i pływam po rzece.
Choć mam ładne skrzydła,
daleko nie lecę.( kaczka,duck)
Drzemały
podczas zimowych chłodów
W niedużym domu na plastrach miodu
Wkrótce wylecą całą gromadą
Ku pierwszym, wiosennym kwiatom (pszczoły, bees)
W niedużym domu na plastrach miodu
Wkrótce wylecą całą gromadą
Ku pierwszym, wiosennym kwiatom (pszczoły, bees)
2. .,,Owady na łące”-zabawa ruchowo-naśladowcza.
Dzieci siedzą na sali w rozsypce, mają na głowach obrazki owadów. Na podaną
nazwę owada w j.angielskim, dzieci
naśladują dany owad ruchem i głosem.
3.Dzieci
odszukują wszystkie sylwety i tworzą zbiory o różnej liczebności. Przeliczają
ilość sylwet w j.angielskim.Układają sylwety w kolejności liczebności zbiorów
od najmniejszej do największej.
4.Zabawa rytmiczno-ruchowa,,Kolorowa Wiosna”. Dzieci siedzą w grupkach wg koloru
swojego pompona. Na sygnał podanego
koloru w j.angielskim,dzieci tańczą w
rytm muzyki, kolejno tańczą wszystkie podane kolory.
5.,,Moja
wiosenna bajka” przedstawianie własnych scenek
dialogowych z wybranymi sylwetami kwiatów lub owadów.Rozwijanie wyobraźni
dzieci i ośmielanie do wystąpień przed grupą.
6.Podziękowanie
dzieciom.
:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz