Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 31 maja 2018

Scenariusz zajęć integracyjnych „Jestem gałązką drzewa genealogicznego i obywatelem Europy”, uzupełniony o elementy nauki języka angielskiego.


Zajęcia przeprowadzone dnia 30.05.2018r.
Grupa wiekowa: 1 klasa integracyjna Szkoły Podstawowej nr 5 w Wadowicach
Prowadzący: Maciej Najbor – pedagog szkolny
Obserwujący przebieg lekcji: S.Spisak wychowawca klasy integracyjnej 1SP,
Nauczyciel wspomagający: J.Mruczek 1SP

Temat: „ Jestem gałązką drzewa genealogicznego i obywatelem Europy”

Cele główne:
-Wskazanie na rolę rodziny w społeczeństwie
-Przedstawienie uczniom różnych typów struktur rodziny w krajach europejskich.
-Budowanie i rozwijanie zainteresowań innymi krajami europejskimi i ich kulturą

Cele operacyjne:
Dzieci:
-używają terminu rodzina i rozumieją jego znaczenie
-potrafią skonstruować drzewo genealogiczne i nazwać jego gałązki w języku polskim i angielskim
-poznają różne struktury rodzin w krajach europejskich
Formy pracy: indywidualna i zespołowa
Metody pracy: wykład, pogadanka, burza mózgów, materiały informacyjno – edukacyjne

Środki dydaktyczne: arkusz papieru dla każdego ucznia, markery, kredki, klej, czasopisma ze zdjęciami rodzin, kilka zdjęć rodzinnych od każdego dziecka(dzieci miały zapowiedziane, by przynieść je na lekcję), plansze przygotowane przez prowadzącego „ My family tree” – „Drzewo genealogiczne”, nagranie piosenki „Rodzina” z Kabaretu Starszych Panów.
Przebieg zajęć:
1.      Powitanie dzieci w języku polskim i angielskim
2.      Rozmowa kierowana mająca wskazać rolę i miejsce rodziny w społeczeństwie
3.      Wysłuchanie piosenki „Rodzina”
4.      Prezentacja plansz związanych z rodziną i rola dziecka w rodzinie
- Ja- Myself
-Moja rodzina – My family
-Drzewo genealogiczne – My family tree
-Etapy życia – The sta ges of life
- Moje urodziny – My birthday
            5. W oparciu o plansze zapoznanie uczniów z pojęciami związanymi z genealogią rodziny:
a)Moi dziadkowie ze strony taty – My grandparents on my father’s side
b)Moi dziadkowie ze strony mamy – My grandparents on my mother’s side,
-grandfather – dziadek
-grandmother – babcia
-mama i tata – mather and father
-ciocia i wujek – aunt and uncle
-siostra i brat – sister and brother
-kuzyn – cousin
6. Wykonanie przez dzieci drzewa genealogicznego według schematu



 7. Przy akompaniamencie piosenki „Rodzina” dzieci wykonują drzewo genealogiczne wykorzystując przyniesione materiały.
8. Demonstrowanie zajęć rodzin w różnych krajach europejskich z uwzględnieniem specyfiki ich funkcjonowania.
9. Podsumowanie – rozmowa z dziećmi na temat tego, czego dowiedziały się z przeprowadzonej lekcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz