Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 4 stycznia 2018

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w ramach popołudniowych spotkań w „Klubie Małego Europejczyka”

Data: 18. 12. 2017r.
 Grupa: „Sowy” (grupa IV) i „Liski”( grupa III)
 Temat zajęć:  Poznajemy kraj naszych sąsiadów – Niemcy.
 Cele ogólne:
- wzbogacanie wiedzy na temat Niemiec – poznawanie niemieckich miast, słynnych zabytków,
  znanych postaci, charakterystycznych osiągnięć, zwyczajów i potraw;
- kształtowanie poczucia przynależności do Unii Europejskiej;
- odkrywanie własnych możliwości twórczych w kontakcie z muzyką poważną.

Cele operacyjne: dziecko…
- potrafi powtórzyć proste wyrażenia i zwroty w języku niemieckim;
- podejmuje próby odczytania napisu z nazwą kraju;
- wskazuje położenie Niemiec na mapie Europy;
- zna wygląd niemieckiej flagi i godła oraz nazwę stolicy;
- potrafi przyporządkować napisy do ilustracji flagi i godła;
- wskazuje na ilustracjach i nazywa charakterystyczne zabytki Berlina;
- potrafi poruszać się swobodnie w rytm słuchanej muzyki;
- poznaje wybitnych niemieckich twórców i wynalazców oraz ich osiągnięcia;
- potrafi odgadnąć tytuły znanych baśni braci Grimm na podstawie załączonych rekwizytów;
- reaguje na przerwę w muzyce;
- rozpoznaje logo znanych niemieckich marek samochodów;
- nazywa różne gatunki chleba, rozpoznaje je za pomocą zmysłu dotyku i smaku;
- rozpoznaje i nazywa charakterystyczne niemieckie potrawy i słodycze;
- potrafi malować obrazy zainspirowane słuchaną muzyką poważną.

 Metody pracy:
Słowne - rozmowa, pogadanka, zagadki
Czynne - samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do wykonania
Oglądowe - ilustracje, pokaz

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, grupowa

Pomoce dydaktyczne  i środki wspomagające działania
pacynka; napisy do czytania i przyporządkowania („Niemcy”, „Republika Federalna Niemiec”, „godło”, „flaga”); napis z najdłuższym niemieckim wyrazem; mapa Europy, obrazy przedstawiające godło Niemiec i niemiecką flagę; ilustracje przedstawiające zabytki i znane miejsca w Berlinie (Brama Brandenburska, wieża telewizyjna, Reichstag, Katedra Berlińska, Wyspa Muzeów); gałązki choinkowe; ozdoby choinkowe (drewniane dzwoneczki w kolorze czarnym, czerwonym i  żółtym); płyty CD z nagraniami (kolęda pt. „O Tannenbaum”, piosenka pt. Oh, du lieber Augustin”, piosenka pt. „Eins Zwei Polizei”, muzyka L. van Beethovena: VI symfonia Pastoralna, cz. IV „Burza”); szarfy z zielonej marszczonej bibuły; ilustracje przedstawiające wybitnych niemieckich twórców i wynalazców (Jan Gutenberg, Johann Wolfgang von Goethe, Jan Sebastian Bach, Ludwig van Beethoven, Michael Schumacher, braci Wilhelm i Jacob Grimm); pudło z rekwizytami (pierniczki, pantofelek, obrus, jabłko, flet,  wędka, szczotka do włosów, wysoki but, zwierciadło); krążki, obrazy z logo firm motoryzacyjnych (Audi, Mercedes, Opel, Porsche, Volkswagen, BMW); koszyczek z kolorowymi kartonikami zawierającymi informacje o Niemczech; koszyczek
z różnymi rodzajami pieczywa (weka, rogalik maślany, chleb okrągły żytni, bułka grahamka, bułka kajzerka, precel, graham, pumpernikiel, chałka, bagietka, rogal prosty); chusta do zasłonięcia oczu; ilustracje przedstawiające charakterystyczne niemieckie potrawy (biała kiełbaska, golonka, frankfuterki, wątrobianka, strudel z jabłkami, precle, niemiecka sałatka ziemniaczana, zupa piwna, niemieckie słodycze - żelki Haribo, czekolada Milka, Kinder- niespodzianka); żelki Haribo
do poczęstowania; farby plakatowe; pędzle; ściereczki do rąk; karton w kolorze żółtym
i czerwonym.

Przebieg zajęć:

1.      Przywitanie dzieci w języku niemieckim. („Guten Tag, liebe Kinder”), zaproszenie
do wspólnej „wędrówki po Niemczech”.

2.      Pogadanka z wykorzystaniem pacynki – „Unijnej Laleczki”:
- nawiązanie do świątecznych zwyczajów bożonarodzeniowych obchodzonych
              w  Polsce, a wywodzących się z Niemiec (strojenie choinki);
- poznanie głównych informacji o Niemczech, dotyczących:
  a) nazwy kraju - próby odczytania napisu „Niemcy”; „Republika Federalna Niemiec”
      przez chętne dzieci;
  b) położenia w Europie - wyszukanie kraju na mapie Europy, zwrócenie uwagi na
       położenie w sąsiedztwie Polski;
  c) wyglądu niemieckiej flagi i godła  - przyporządkowanie napisów „flaga”, „godło” do
      ilustracji gazetki;
  c) stolicy -wskazanie Berlina na mapie; pokaz zabytków i charakterystycznych
      miejsc stolicy na ilustracjach gazetki: Brama Brandenburska, wieża telewizyjna,
      Reichstag, Katedra Berlińska, Wyspa Muzeów;
  d) największych miast -wskazanie na mapie niemieckich miast przez N.; powtórzenie
      ich nazw przez dzieci, np.: Drezno, Hamburg, Monachium, Poczdam, Kolonia, Lipsk;
  e) podziału na landy -porównanie: 16 krajów związkowych w Niemczech - 16 województw
      w Polsce; próby policzenia.

 3.   Zawieszenie na choince ozdób choinkowych - drewnianych dzwoneczków - w kolorach barw
       flagi niemieckiej z zachowaniem właściwej kolejności (czarny, czerwony, żółty).

4.      Słuchanie nagrania kolędy pt. „O Tannenbaum” - improwizacja taneczna z zielonymi szarfami.

5.      Poznanie sylwetek wybitnych niemieckich twórców i wynalazców z wykorzystaniem zestawu ilustracji:
- Jan Gutenberg – wynalazca druku;
- Johann Wolfgang von Goethe - wybitny niemiecki poeta i uczony;
- Jan Sebastian Bach – kompozytor, mistrz muzyki organowej;
- Ludwig van Beethoven – kompozytor, twórca muzyki do hymnu Unii Europejskiej;
            - Michael Schumacher – sportowiec, kierowca Formuły 1;
- bracia Grimm: Wilhelm i Jacob – twórcy bajek dla dzieci.

      6.   Odgadywanie tytułów znanych baśni braci Grimm w powiązaniu z przedstawionymi
            rekwizytami:
            -  pierniczki – „Jaś i Małgosia”;
            -  pantofelek – „Kopciuszek”;
            -  obrus – „Stoliczku, nakryj się!”;
-  jabłko – „Śpiąca królewna”;
-  flet – „Muzykanci z Bremy”;
-  wędka - „O rybaku i złotej rybce”;
-  szczotka do włosów – „Roszpunka”;
-  wysoki but – „Kot w butach”;
-  zwierciadło – „Królewna śnieżka”.

7.      Zabawa bieżna pt. „Kierowcy” z wykorzystaniem krążków.

       Przystępując do zabawy dz. są ustawione w rozsypce i trzymają krążki jak kierownicę. Kiedy rozlega się muzyka (nagranie piosenki pn. „Oh, du lieber Augustin”) samochody jadą po jezdni” – dzieci poruszają się we wszystkich kierunkach, bez potrącania. Na przerwę w muzyce zatrzymują się i nazywają markę samochodu, którego logo prezentuje nauczyciel (Audi, Mercedes, Opel, Porsche, Volkswagen, BMW).

8.      Wysłuchanie ciekawostek i niezwykłych informacji opisujących Niemcy, zapisanych na kolorowych kartonikach.

      Chętne dzieci losują z koszyczka karteczki z zapisanymi informacjami, które  odczytuje nauczyciel:
- W Niemczech na prawie 3/4  autostrad nie ma ograniczenia prędkości.
- Większość taksówek w Niemczech jest marki Mercedes.
- W Niemczech jest najwięcej na świecie fanklubów piłki nożnej.
- Odbierając telefon nie mówi się „słucham”, tylko podaje się swoje nazwisko.
- Niemcy jako pierwsi wprowadzili około 100 lat temu zmianę czasu z zimowego na letni.
- W Niemczech znanych jest ponad 1000 rodzajów kiełbasy.
- W kraju tym jest najwięcej na świecie ogrodów zoologicznych (jest ich ponad 400).
- Müller to najbardziej popularne nazwisko w Niemczech.
- W niemieckich szkołach ocena 6 jest najniższą oceną, a 1 najwyższą! Zupełnie odwrotnie
   niż w Polsce.
- Karnawał (der Karneval/Fasching) oraz Święto Piwa (Oktoberfest) są niezwykle
    ważnymi świętami w Niemczech.
- W Niemczech produkuje się 6 000 różnych gatunków piwa.
- Niemcy, tak jak Hiszpanie i Włosi, częściej piją kawę niż herbatę.
-  Najdłuższy niemiecki wyraz składa się z 79 liter. Dotyczy statków pływających po Dunaju
   i brzmi:
   Donaudampfschifffahrtselektrizitätenhauptbetriebswerkbauunterbeamtengesellschaft, 
   (pokaz napisu na tablicy – próby wyszukania znanych liter, przeliczania ich i grupowania)
-  Niemcy kochają  kiełbaski pod każda postacią – jest tam ponad tysiąc różnych odmian
   i rodzajów.
- Znany zwyczaj trzymania kciuków by się komuś powiodło upowszechnił się najpierw
  w Niemczech.
- Niemieccy fani futbolu przeżywają swoje złote lata. W zeszłym roku wygrali
   Mistrzostwa Świata, a ich zespół został nazwany „najlepszą drużyną piłki nożnej,
   jaka kiedykolwiek istniała”. Bundesliga, niemiecka liga narodowa, może pochwalić się
   najwyższą w Europie ilością widzów na meczach.
- W niektórych rejonach Niemiec piwo oficjalnie uważane jest za jedzenie.
- W Niemczech bardzo popularne są krasnale ogrodowe – figurki przeznaczone do
   dekoracji ogrodu przydomowego. Wzorem do postaci krasnala byli niemieccy górnicy
   z okresu średniowiecza. Według szacunkowych ocen w niemieckich ogrodach znajduje
   się około 25 milionów krasnali.
-  Zwyczaj wykonywania kalendarza adwentowego pochodzi z Niemiec. Pierwsze
   drukowane egzemplarze wykonano ponad 100 lat temu.
-  Z Niemiec pochodził papież Benedykt XVI, który tak naprawdę nazywał się Joseph
   Ratzinger.
-  W Niemczech charakterystyczny jest bawarski strój męski - składają się na niego
   skórzane krótkie spodnie z szelkami, naciągnięte podkolanówki oraz kapelusz z piórkiem.
- W Niemczech istnieje aż 300 odmian chleba.
 
9.      Rozpoznawanie różnych gatunków chleba za pomocą zmysłu dotyku i smaku.

       N. pokazuje dzieciom różne gatunki chleba, a dzieci wspólnie je nazywają: weka, rogalik maślany, chleb okrągły żytni, bułka grahamka, bułka kajzerka, precel, graham, pumpernikiel, chałka, bagietka, rogal prosty. Następnie chętne dz. z zasłoniętymi oczami odgaduje nazwę pieczywa dotykając go lub smakując.

10.  Zabawa rytmiczna przy muzyce z wykorzystaniem nagrania piosenki pt. „Eins Zwei Polizei”.
       Dz. słuchając prostej piosenki próbują włączyć się do jej śpiewu i równocześnie wykonują ruchy: przysiad, dwa podskoki, skłon-wyprost, obrót dookoła swojej osi.

11.  Poznanie charakterystycznych niemieckich potraw i słodyczy, przedstawionych na ilustracjach gazetki: biała kiełbaska, golonka, frankfuterki, wątrobianka, strudel z jabłkami, precle, niemiecka sałatka ziemniaczana, zupa piwna, niemieckie słodycze (np.: żelki Haribo, czekolada Milka, Kinder- niespodzianka).
Poczęstunek dzieci żelkami Haribo.
      12.  Wykonanie pracy plastycznej – malowanie farbą plakatową nt. dowolny, inspirowany  słuchaną muzyką  L. van Beethovena.

       13. Urządzenie wystawki prac plastycznych, swobodne wypowiedzi dzieci nt. ich treści.
             Pożegnanie w języku niemieckim („Aufwiedersehen, liebe Kinder”).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz