Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 29 stycznia 2018

Malta w liczbach - konspekt lekcji matematyki.


Prowadzący: Mariola Bryndza
Klasa: 7b w Szkole Podstawowej nr 2 w Wadowicach
Data: 18.01.2018r.
Temat: Malta w liczbach.
1.      Cele lekcji:
- przedstawienie podstawowych informacji o Malcie,
- rozbudzenie ciekawości poznawczej i celowości podróżowania,
- planowanie kosztów podróży,
- ćwiczenie umiejętności przeliczania jednostek,
- rozwijanie wyobraźni geometrycznej.

2.      Środki dydaktyczne:
- zasoby stron internetowych,
- mapy geograficzne,
- encyklopedie,
- przewodniki.

3.      Metody i formy pracy:
- wykład,
- dyskusja,
- praca w grupach,
- praca samodzielna.

4.      Przebieg lekcji:
- nauczyciel przedstawia podstawowe informacje o kraju, dzieląc się swoimi osobistymi refleksjami z pobytu na Malcie,
- uczniowie korzystając z mapy i encyklopedii mają za zadanie odczytać skalę mapy i rzeczywistą powierzchnię wysp Maltańskich. Po zapisaniu informacji w zeszycie obliczają powierzchnie wysp przedstawionych na mapie,
-  uczniowie przeliczają powierzchnię Malty z kilometrów kwadratowych na metry kwadratowe, hektary i ary,
- uczniowie planują dwutygodniowy pobyt na Malcie z nauką języka angielskiego. Wyszukują informacje w Internecie dotyczące: biletów lotniczych, zakwaterowania w hotelu, wyżywienia, kursu językowego i ubezpieczenia. Koszty przeliczają w walutach: złoty polski i euro według kursu dziennego,
- nauczyciel wyświetla na tablicy interaktywnej krzyż maltański. Uczniowie wyszukują w encyklopedii i przewodnikach informacji historycznych dotyczących krzyża. Nauczyciel rozpoczyna dyskusję na temat cech geometryczności krzyża zadając pytania o ilości osi symetrii i o istnieniu  środka symetrii figury.
-na zakończenie lekcji wędrujemy na Błękitną Lagunę gdzie uczniowie korzystając       z przewodników i z zasobów  stron internetowych dowiadują się dlaczego na tak skalistym wybrzeżu ukształtowała się plaża z białym piaskiem.

5.      Zadanie domowe.

Wyszukaj wysokości temperatur powietrza i wody panujących na Malcie. Oblicz różnicę pomiędzy temperaturą najwyższą i najniższą (amplitudę) wody i powietrza. Oblicz średnie temperatur rocznych wody i powietrza.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz