Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 28 stycznia 2018

Baśniowa lekcja - propozycja p. Małgorzaty Zadory

KONSPEKT DO LEKCJI JĘZYKA NIEMIECKIEGO
 przeprowadzonej  w kl.7   dnia 18.01.2018r. w SP Nr2 w Choczni
oraz w czasie zastępstwa  w kl.II gimnazjum  dnia 29.11.2017r.w SP Nr 1 w Choczni
Nauczyciel prowadzący : Małgorzata Zadora

DZIAŁ:" HOBBY UND FREIZEIT "

Temat : Poznajemy pisarzy niemieckich- czytanie bajek braci Grimm.

CELE :
-zapoznanie uczniów z życiorysem i twórczością braci Grimm
-bajka jako utwór literacki
-wyjaśnienie terminu morał
-doskonalenie techniki czytania i rozumienia tekstu
-wzbogacanie słownictwa
- poznawanie dorobku literackiego innych narodów
-zachęcanie do czytania literatury w wersji oryginalnej
-podnoszenie motywacji uczniów do poznawania języków obcych

Faza wstępna:
 Powitanie, ustalenie obecności, wprowadzenie do tematu zajęć.
W czasie  lekcji  omawiane będą różne formy spędzania wolnego czasu. Uczniowie poznają odmianę czasowników ze zmianą w temacie (np. lesen- czytać).
Przy tej okazji przeprowadzona jest pogadanka na temat czytelnictwa.
Uczniowie rozmawiają na temat znanych im bajek i dowiadują się że autorami wielu z nich są bracia Grimm.
Korzystając z tablicy interaktywnej i zasobów Internetu  uczniowie poznają pisarzy (w jakim kraju oraz w jakim okresie tworzyli, poznają tytuły bajek ).
Następuje przypomnienie co oznacza morał oraz czym charakteryzuje się bajka jako utwór literacki.
 Faza główna :
 Zachęcenie przez nauczyciela do czytania bajek w języku niemieckim.
Uczniowie przeglądają zbiory bajek w języku niemieckim pochodzące z moich prywatnych zbiorów.

Wprowadzenie informacji na temat czasu przeszłego (objaśnienie terminu czas przeszły prosty oraz kiedy się go używa).

Rozdanie kartek z tekstem bajki   " WILK I LIS " (wersja uproszczona).
Wprowadzenie słownictwa.
Czytanie bajki przez nauczyciela oraz przez uczniów.
Tłumaczenie tekstu.

Podsumowanie:
Pogadanka na temat dlaczego warto czytać bajki

Wykonanie pamiątkowego zdjęcia. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz