„Niezapomniana wycieczka do Włoch” w
Przedszkolu Publicznym Nr 1
– spotkanie dzieci w „Klubie Małego Europejczyka”
– spotkanie dzieci w „Klubie Małego Europejczyka”
W dniu 22 września 2017r. najstarsze
przedszkolaki uczestniczyły w spotkaniu w „Klubie Małego Europejczyka”. Tym
razem, z przewodnikiem -panią Anią „wybrały się” na całodniową wycieczkę do
słonecznej Italii. W „podróży” towarzyszył im również zaproszony gość – mama
Marty i Karola, która przez kilka lat mieszkała we Włoszech.
Piękno tego nadmorskiego kraju, jego
historię i kulturę, sławne postaci, znane miasta i charakterystyczne zabytki dzieci miały okazję poznać w prezentacji
multimedialnej oraz poprzez pokaz ilustracji, albumów, zgromadzonych pamiątek,
a także poprzez opowieści zaproszonego gościa. Dzieci chętnie uczestniczyły we wszystkich
zaproponowanych zabawach, a najwięcej radości sprawiło im grupowe wykonanie
włoskiego tańca „Tarantelli”. Z dużą frajdą powtarzały też słowa w języku
włoskim. W drugiej części dnia dzieci uczestniczyły w zajęciach kulinarnych.
Pod okiem naszej pani kucharki wykonały pizzę, która wszystkim bardzo
smakowała.
Szczegółowy przebieg „Włoskiego dnia
w przedszkolu” znajduje się w załączonym poniżej scenariuszu.
Koordynator: Urszula Roman
Scenariusz zajęć organizowanych w
ramach „Klubu Małego Europejczyka” w związku
z
udziałem przedszkola w projekcie PO WER
PROWADZĄCA: Anna Pawlik
DATA: 22.09.2017r.
TEMAT: „Niezapomniana wycieczka do
Włoch”
CELE OGÓLNE:
- poznawanie państwa Unii Europejskiej – Włoch: poznawanie języka, znanych miast i postaci, słynnych zabytków, charakterystycznych osiągnięć, zwyczajów i smaków kulinarnych.
CELE OGÓLNE:
- poznawanie państwa Unii Europejskiej – Włoch: poznawanie języka, znanych miast i postaci, słynnych zabytków, charakterystycznych osiągnięć, zwyczajów i smaków kulinarnych.
CELE
SZCZEGÓŁOWE: Dziecko:
- wie, gdzie na mapie Europy leżą Włochy i Rzym;
- wie, jak wygląda flaga państwa;
- potrafi powiedzieć po włosku „dzień dobry”, „dziękuję”, „do widzenia” : „buon giorno”, „gracie”, "arrivederci";
- potrafi opowiedzieć przygodę Pinokia;
- zna wybitne postaci: Leonardo da Vinci, Michał Anioł, Antonio Vivaldi;
- zna podstawowe zasady gry w piłkę nożną;
- potrafi przygotować samodzielnie pizzę.
- wie, gdzie na mapie Europy leżą Włochy i Rzym;
- wie, jak wygląda flaga państwa;
- potrafi powiedzieć po włosku „dzień dobry”, „dziękuję”, „do widzenia” : „buon giorno”, „gracie”, "arrivederci";
- potrafi opowiedzieć przygodę Pinokia;
- zna wybitne postaci: Leonardo da Vinci, Michał Anioł, Antonio Vivaldi;
- zna podstawowe zasady gry w piłkę nożną;
- potrafi przygotować samodzielnie pizzę.
METODY PRACY:
Eksponujące: pokaz , obserwacja
Podające: rozmowa, objaśnienia, opis
Problemowe: zadań stawianych do realizacji
Praktyczne: samodzielnych doświadczeń
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
I
CZĘŚĆ DNIA:
1. „Jaki kraj dzisiaj zwiedzimy?” – rozwiązanie zagadki słownej.
Dzieci siedzą na dywanie, nauczycielka stojąc przy dużej mapie Włoch zadaje dzieciom
Dzieci siedzą na dywanie, nauczycielka stojąc przy dużej mapie Włoch zadaje dzieciom
zagadkę:
Są tam słynne, pyszne lody,
które zjecie dla ochłody,
smaczne pizze: duże , małe
lub spaghetti doskonałe.
Tam gondolą popłyniecie,
po kanałach w pięknym mieście,
i najwięcej w całym świecie
słynnych zabytków oglądniecie.
Są tam słynne, pyszne lody,
które zjecie dla ochłody,
smaczne pizze: duże , małe
lub spaghetti doskonałe.
Tam gondolą popłyniecie,
po kanałach w pięknym mieście,
i najwięcej w całym świecie
słynnych zabytków oglądniecie.
Po odgadnięciu
zagadki przez dzieci i wspólnym odszukaniu Włoch na mapie Europy nauczycielka
nawiązuje do charakterystycznego kształtu półwyspu apenińskiego (kształt
damskiego buta), zwraca uwagę na trzy morza otaczające Włochy, oraz na góry –
od północy znane już dzieciom z „wycieczki” do Austrii – Alpy, oraz biegnące
przez cały kraj Apeniny.
Wskazuje też na dwie włoskie wyspy Sardynię i Sycylię.
Wskazuje też na dwie włoskie wyspy Sardynię i Sycylię.
2.
Oglądanie prezentacji multimedialnej
przygotowanej przez nauczycielkę.
Ø Poznanie flagi i
godła Włoch:
- Wyjaśnienie znaczenia kolorów na fladze : czerwień - krew, cierpienie, sen
o wolnych Włoszech; biel - wiara katolicka, Alpy; zieleń - nadzieja na wolne Włochy,
krajobraz śródziemnomorski
o wolnych Włoszech; biel - wiara katolicka, Alpy; zieleń - nadzieja na wolne Włochy,
krajobraz śródziemnomorski
- Pokazanie godła - biała gwiazda w
czerwonym obramowaniu nie nawiązuje do historycznych symboli narodowych.
Umieszczono ją na tle zębatki, która jest symbolem pracy i postępu; w
konstytucji włoskiej zapisano zdanie, że Włochy opierają się na wspólnej pracy.
Gwiazdę i zębatkę podtrzymuje gałązka oliwna
i gałązka dębu. Pierwsza symbolizuje pokój oraz południowe Włochy, druga – siłę
i północną część Włoch. Na czerwonej wstędze znajduje się biały napis z oficjalną nazwą państwa: Repubblica Italiana
i gałązka dębu. Pierwsza symbolizuje pokój oraz południowe Włochy, druga – siłę
i północną część Włoch. Na czerwonej wstędze znajduje się biały napis z oficjalną nazwą państwa: Repubblica Italiana
Ø Poznanie stolicy
Włoch – Rzymu:
- Zapoznanie z nazwą stolicy -
Nauczycielka najpierw wskazuje polską nazwę stolicy Włoch , a potem na
kartoniku jej włoski odpowiednik - ROMA. Prosi, by starsze dzieci odczytały tę
nazwę wspak: AMOR- co w języku włoskim znaczy „miłość”. Włosi uważają, że Rzym to miasto miłości i że kto raz zobaczy Rzym ,
zakocha się w jego pięknie i zawsze będzie do niego wracał.
- Wysłuchanie legendy o powstaniu Rzymu.
„Dwaj bracia bliźniacy- Remulus i Remus – jako niemowlęta zostali przez swoją matkę umieszczeni w koszu i spuszczeni na wody włoskiej rzeki Tybr, by uniknąć śmierci z rąk złego wuja, który obawiał się o swój tron. Dzieci zginęły by niechybną śmiercią ,gdyby nie wilczyca , która znalazła płaczące dzieci w trzcinach na brzegu rzeki. Własnym mlekiem wykarmiła chłopców i chroniła ich do czasu, gdy braćmi zaopiekował się pasterz wypasający owce w okolicy. Kiedy chłopcy urośli , jeden z braci założył miasto
w miejscu , gdzie odnalazła ich wilczyca i nadał mu nazwę ROMA”.
Na pamiątkę tego wydarzenia symbolem Rzymu jest posąg karmiącej wilczycy (zdjęcie).
- Wysłuchanie legendy o powstaniu Rzymu.
„Dwaj bracia bliźniacy- Remulus i Remus – jako niemowlęta zostali przez swoją matkę umieszczeni w koszu i spuszczeni na wody włoskiej rzeki Tybr, by uniknąć śmierci z rąk złego wuja, który obawiał się o swój tron. Dzieci zginęły by niechybną śmiercią ,gdyby nie wilczyca , która znalazła płaczące dzieci w trzcinach na brzegu rzeki. Własnym mlekiem wykarmiła chłopców i chroniła ich do czasu, gdy braćmi zaopiekował się pasterz wypasający owce w okolicy. Kiedy chłopcy urośli , jeden z braci założył miasto
w miejscu , gdzie odnalazła ich wilczyca i nadał mu nazwę ROMA”.
Na pamiątkę tego wydarzenia symbolem Rzymu jest posąg karmiącej wilczycy (zdjęcie).
Ø Poznanie miejsc,
które warto zobaczyć – krótkie opowiadanie o każdym z nich:
Koloseum w Rzymie;
Bazylika św. Piotra w Watykanie;
Krzywa Wieża w Pizie;
Wenecja (pokaz weneckiej maski i
wachlarza).
Ø Zabawa ruchowa pt. " Gondola".
Dzieci dobierają się w pary,
siadają naprzeciwko siebie trzymając się
za ręce. Naśladują wiosłowanie w gondoli.
Ø Poznanie
sławnych ludzi – krótkie wyjaśnienie kim byli, poznanie ich słynnych dzieł
(wysłuchanie fragmentów utworów, prezentacja dzieł artystycznych):
Leonardo da Vinci;
Antonio
Vivaldi;
Michał
Anioł;
Luciano
Pavarotti.
Ø Zwrócenie uwagi na słynne pokazy mody – prezentacja modelek na wybiegu podczas
pokazu.
3. Przypomnienie znanej włoskiej bajki – wysłuchanie
fragmentu bajki pt. "Pinokio"
autorstwa włoskiego pisarza Carla Collodiego. Rozmowa na temat jego treści - swobodne
wypowiedzi dzieci. Prezentacja drewnianej zabawki – Pinokia.
autorstwa włoskiego pisarza Carla Collodiego. Rozmowa na temat jego treści - swobodne
wypowiedzi dzieci. Prezentacja drewnianej zabawki – Pinokia.
4. Poznawanie potraw włoskich znanych na całym
świecie (m.in.: pizza, spaghetti, lasagna ,
tiramisu) na podstawie ilustracji na tablicach.
tiramisu) na podstawie ilustracji na tablicach.
5. Pokaz ilustracji samochodów produkowanych we
Włoszech- fiat, alfa romeo, ferrari
– z wykorzystaniem slajdów prezentacji multimedialnej oraz ilustracji na gazetce.
– z wykorzystaniem slajdów prezentacji multimedialnej oraz ilustracji na gazetce.
6. Wspomnienie o słynnych włoskich drużynach
piłkarskich.
7. Zabawa ruchowa – „Zwiedzamy Włochy”.
Nauczyciel kładzie w różnych miejscach
sali zdjęcia przedstawiające charakterystyczne miejsca i zabytki Włoch ( z
wcześniejszych prezentacji). Dzieci poruszają się po sali
w rytm muzyki Vivaldiego. Gdy muzyka cichnie, zadaniem dzieci jest znalezienie zdjęcia przedstawiającego to, o czym opowiada nauczyciel.
w rytm muzyki Vivaldiego. Gdy muzyka cichnie, zadaniem dzieci jest znalezienie zdjęcia przedstawiającego to, o czym opowiada nauczyciel.
8. Poznawanie włoskich owoców.
Prezentacja owoców przyniesionych przez
dzieci i nauczyciela – oglądanie, nazywanie
i degustacja wybranych z nich (granat, figi, oliwki, pomarańcze, winogrona, cytryny).
i degustacja wybranych z nich (granat, figi, oliwki, pomarańcze, winogrona, cytryny).
9.
Zabawa taneczna - wspólny włoski taniec „Tarantella”.
Nauczyciel prezentuje dzieciom ustawionym w
kole podstawowe kroki tańca „Tarantella”.
Dzieci naśladują ruchy nauczyciela przy
muzyce odtwarzanej z płyty CD.
10. Spotkanie z zaproszonym gościem -
panią Dorotą Jędrzejowską (mamą Marty i Karola),
która mieszkała kilka lat we Włoszech:
która mieszkała kilka lat we Włoszech:
- słuchanie opowieści o życiu we
Włoszech;
- słuchanie wypowiedzi w języku włoskim;
- powtarzanie prostych zwrotów w języku
włoskim (np.: „buon giorno”, „gracie”, „arrivederci");
-
poczęstunek oryginalnymi ciasteczkami włoskimi przyniesionymi przez gościa.
II
CZĘŚĆ DNIA:
1.
Zajęcia kulinarne - wspólne przygotowanie pizzy w kuchni przedszkolnej (z
pomocą pani
kucharki). Degustacja upieczonej pizzy – poczęstowanie innych dzieci w przedszkolu.
kucharki). Degustacja upieczonej pizzy – poczęstowanie innych dzieci w przedszkolu.
2.
Kolorowanie kredkami ołówkowymi obrazków związanych tematycznie z poznanym
krajem europejskim.
3.
Pożegnanie się na zakończenie dnia włoskim zwrotem „arrivederci".
To brzmi jak wspaniała przygoda! Wycieczki w przedszkolu są świetnym sposobem na rozwijanie zainteresowań dzieci i poznawanie innych kultur. Fajnie, że zaprosiliście gościa, który mógł podzielić się swoimi doświadczeniami z Włoch – na pewno dodało to jeszcze więcej kolorytu tej „podróży”. Jakie atrakcje zaplanowaliście na ten dzień?
OdpowiedzUsuń____________
https://kja.edu.pl/