Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 12 czerwca 2018

"Legendy, nie bajki" - teatralnie o Europie

Opiekunka Tetatrzyku Kukiełkowego "Baju Baj" w Szkole Podstawowej nr 2 w Wadowicach, Bożena Litwa, włączyła się w realizację Europejskiego Planu Rozwoju Szkoły poprzez przybliżenie szerokiej publiczności tradycji i historii Europy w spektaklu, przygotowanym w roku szkolnym 2017/2018.
Przedstawienie pt. ”Legendy nie bajki” dotyka korzeni Unii Europejskiej i jest oparte na trzech legendach, które łączy jedna myśl: każdy z nas jest inny, ale ma „COŚ” do zaoferowania społeczności, zarówno jako jednostka, jak i państwo. Pierwsza „Legenda o Lechu, Czechu i Rusie” opowiada o początkach zaistnienia państw słowiańskich. Bracia wędrują, by znaleźć więcej miejsca na rozwój swych plemion. Rozstając się obiecują utrzymywać więzi, by móc wymieniać się wytworami swojej pracy.

Kształtowanie się poszczególnych państw trwało przez wieki. Osady często były narażone na ataki sąsiadujących plemion, wojów, którzy zabijali i niszczyli dla zysku.
Kolejna polska legenda „O Wandzie, która nie chciała Niemca” pokazuje dylematy tytułowej bohaterki, która chce zachować swoją tożsamość i dziedzictwo swojego ludu. Wanda potrafi zrezygnować z największego daru, jakim jest życie, by chronić wartości, które wypracowali przez wieki jej potomkowie.
Chrześcijaństwo i tęsknota za spokojnym życiem  bez wojen  stworzyła ideał rycerza, który chroni słabych i ustalonych porządków.
Trzecia „Legenda o św. Jerzym” pokazuje przemiany w ówczesnej Europie, chęć budowania relacji partnerskich między sąsiadującymi narodami. Walka Jerzego ze smokiem to symbol wewnętrznej walki każdego człowieka, walki ze złem i egoizmem. Bohater uczy widzieć potrzebujących, zapominać o własnych interesach i korzyściach. Jest to trudne i wymaga formacji człowieka.
Św. Jerzy stał się patronem jedenastu krajów Europy.
Europa po dwóch wojnach światowych podjęła starania stworzenia wspólnoty państw, które będą się wzajemnie o siebie troszczyć. Tak powstała Unia Europejska w 1953 roku. Flaga Unii - na błękitnym tle dwanaście gwiazd ułożonych w kręgu symbolizuje „Jedność w różnorodności”. Została ona zatwierdzona 8 grudnia 1955 roku w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny ponieważ założyciele Unii Europejskiej chcieli to dzieło oddać pod opiekę Matce Bożej.
Papież Jan Paweł II będąc w Brukseli mocno podkreślał rolę chrześcijaństwa w kształtowaniu człowieka, który swoje talenty i umiejętności będzie traktował jako dar, którym ma służyć.
30 kwietnia 2018 w święto Konstytucji 3 Maja  i 10 czerwca 2018 w Święto Rodziny (festyn szkolny) mali aktorzy teatrzyku pobudzili do refleksji swoich widzów: na ile budują relacje, które dają możliwość rozwoju siebie i innych.
Opiekun teatru i  autor sztuki: Bożena Litwa (uczestniczka kursu językowego w Wielkiej Brytanii)
Koordynator placówki: Iwona Majkowska - Kochan

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz