Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 2 października 2017

Promujemy wartości uniwersalne przez.... teatrzyk kukiełkowy.

Teatrzyk kukiełkowy ”Baju-baj” działa przy  świetlicy Szkoły Podstawowej nr 2 w Wadowicach od roku szkolnego 2016/17. W grupie prowadzonej przez p. Bożenę Litwę (przygotowującej się do udziału w mobilności) ćwiczy 17 dzieci z klas II-III szkoły podstawowej i 5 uczniów z klas gimnazjalnych. Celem młodych artystów jest twórcze spędzanie czasu wolnego, uwrażliwienie odbiorów na sztukę oraz promowanie wartości uniwersalnych, takich jak miłość, wolność, przyjaźń, odpowiedzialność. 

Przedstawienie pt. "Mały Książę" 
 Pierwszym tekstem literackim zaadaptowanym na potrzeby teatru była klasyka europejskiej literatury - powieść francuskiego pisarza Antoine de Saint-Exupery. Spektakl był wystawiany 9 razy, nie tylko dla uczniów, ale także społeczności lokalnej - rodziców, dziadków oraz zaprzyjaźnionych przedszkolaków z PP nr 3. Dzięki poruszeniu ponadczasowych problemów sztuka trafiła do każdego grona odbiorców - od najmłodszych po najstarszych. 
 
Historia chłopca wędrującego po innych planetach uświadomiła widzom, że pragnienie miłości, przyjaźni jest zakodowane głęboko w sercu każdego człowieka w każdej kulturze. Największym problemem jest akceptacja „inności” drugiego człowieka: jego wyborów, sposobu bycia, wartościowania itd. Idealizujemy osobę kochaną. Gdy ją poznajemy w „realu” w pierwszym odruchu „uciekamy” od niej lub chcemy ją zmieniać. Mały Książę wędrując po świecie po różnych planetach szuka swojego szczęścia, idealnej miłości.

Przedstawienie pt. „O Krasnoludkach i sierotce Marysi.”
   Święto Patrona Szkoły czyli Marii Konopnickiej było impulsem do przygotowania przedstawienia opartego na jej twórczości.  Teatrzyk kukiełkowy „Baju-baj” wystawił bajkę w maju  sześć razy dla uczniów SP nr 2 w Wadowicach i raz 4 czerwca 2017 na festynie ”Święta Rodziny”. Przedstawienie rozpoczyna epizod z życia Marii Konopnickiej, w którym poznajemy sześcioro dzieci pisarki dla których pisze tytułową bajkę. Z dialogów dowiadujemy się, że bajka o krasnoludkach została przełożona na pięć języków i wciąż rośnie zapotrzebowanie dzieci z całego świata.
Maria Konopnicka proponuje swoim dzieciom,  by wcieliły się w postacie bajkowe i opowiedziały historię Marysi Sierotki i Krasnoludków. Nowatorskim zabiegiem w przedstawieniu jest połączenie gry aktorów z kukiełkami.  Narracja Marii Konopnickiej i Niani nawiązuje do zwyczaju czytania bajek dzieciom przez dorosłych. Historia Marysi Sierotki pozwala widzom zmierzyć się z problemem biedy, sieroctwa oraz rozwiązywania ich przez pracę, wzajemną pomoc, przyjaźń. Uświadamia także, że są to problemy i wartości wciąż aktualne, bez względu na upływ czasu czy kraj zamieszkania. 
Sztuka pozwoliła pokazać małym aktorom rozwój języka polskiego przez ostatnie stulecie. Wiele radości sprawiało nam odkrywanie znaczeń słów, których się już nie używa. Jak każda bajka i ta, posiada myśli wychowawcze dające dziecku przekonanie, że dobro zwycięża. 

Opiekun: Bożena Litwa

Koordynator placówki: Iwona Majkowska - Kochan

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz