Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Choczni, mogą oglądać zdjęcia, ulotki, informacje o zabytkach z Londynu. Co warto zwiedzić, jak się poruszać po Londynie, jak wygląda miasto. Wrażenia z pobytu z sierpnia 2017 roku -mobilność Joanny Kozłowskiej oraz Agnieszki Pasternak-Fraś.
Koordynator placówki: Kinga Cholewka
"Uczyć - ciekawiej, nowocześniej, efektywniej" - Blog Projektu Erasmus+ realizowanego w Szkole Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Wadowicach, kontynuacja bloga projektu "Podnoszenie jakości i efektywności pracy szkół i przedszkoli z terenu Gminy Wadowice poprzez rozwijanie kompetencji kadry edukacji szkolnej"
Łączna liczba wyświetleń
niedziela, 29 października 2017
czwartek, 26 października 2017
Informacja o Projekcie na stronie Urzędu Miasta Wadowice
W dniu 26.10.2017 na stronie Urzędu Miasta ukazał się artykuł podsumowujący pierwszy etap Projektu, opracowany przez koordynatora gminnego - Iwonę Majkowską - Kochan.
Link do artykułu: https://wadowice.pl/najnowsze/pozostale-wiadomosci/z-mobilnoscia-nam-do-twarzy..-podsumowanie-i-etapu-projektu-edukacyjnego
Link do artykułu: https://wadowice.pl/najnowsze/pozostale-wiadomosci/z-mobilnoscia-nam-do-twarzy..-podsumowanie-i-etapu-projektu-edukacyjnego
Scenariusz z otwartej lekcji historii z elementami języka angielskiego w klasie III gimnazjum temat „Pierwsze konstytucje”
Nauczyciel: Magdalena Wiercimak
Klasa: III gimnazjum
Data: 13.10.2017
Czas: 45 min.
Cele ogólne:
- ukazanie, na czym polega szczególne znaczenie konstytucji
dla organizacji państw i społeczeństw,
- przedstawienie roli zasad wprowadzonych przez konstytucje
dla poszanowania podstawowych praw i wolności człowieka,
- kształtowanie postaw tolerancyjnych.
Cele operacyjne:
- uczeń zna daty uchwalenia i twórców pierwszych
konstytucji: Konstytucji USA, Konstytucji 3 Maja i Konstytucji Francji,
- potrafi określić, jakie znaczenie dla ustroju
demokratycznego posiada zasada trójpodziału władzy,
- zna najważniejsze zasady sformułowane w pierwszych
konstytucjach,
- potrafi analizować źródło normatywne i na jego podstawie
przedstawić podział władzy w poszczególnych krajach,
- wyjaśnia pojęcia poznane na lekcji,
- potrafi wyjaśnić, dlaczego konstytucję nazywa się ustawą
zasadniczą.
Metody pracy:
- praca z tekstem źródłowym,
- rozmowa nauczająca,
- dyskusja.
Środki dydaktyczne:
- ekran, teksty
poszczególnych konstytucji, mapa ścienna
Przebieg zajęć:
1.
Przywitanie, sprawdzenie listy obecności,
zapisanie tematu w dzienniku i zeszytach.
2.
Nauczyciel wraz z uczniami powtarza wiadomości z
ostatniej lekcji.
3.
Uczniowie oglądają krótki filmik – Konstytucja –
dlaczego jest taka ważna?
4.
Uczniowie prezentują własne rozumienie pojęcia
KONSTYTUCJA i wraz z nauczycielem,
formułują definicję, którą zapisują do zeszytów.
5.
Nauczyciel przedstawia okoliczności uchwalenia
pierwszych konstytucji.
6.
Nauczyciel
odwołuje się do oświeceniowej, znanej uczniom, monteskiuszowskiej zasady
trójpodziału władzy.
7.
Uczniowie otrzymują zadanie wyszukania w
tekstach źródłowych tych fragmentów, które dotyczą:
- władzy ustawodawczej;
- władzy wykonawczej;
- władzy sądowniczej.
8.
Nauczyciel monitoruje pracę uczniów.
9.
Poszczególni uczniowie odczytują wybrane
fragmenty, nauczyciel czuwa nad prawidłowością klasyfikacji.
10.
Po krótkiej wymianie zdań uczniowie wspólnie z
nauczycielem przygotowują tabelaryczne
zestawienie, które zostaje zapisane w zeszytach.
11.
Nauczyciel wprowadza poznane pojęcia w języku
angielskim takie jak: konstytucja, władza ustawodawcza, wykonawcza, sądownicza,
poprawki, kongres, senat itp.
12.
Nauczyciel inicjuje dyskusję pytając uczniów o
podobieństwa i różnice miedzy poszczególnymi konstytucjami.
13.
Nauczyciel wspólnie z uczniami formułuje wnioski.
14.
Podsumowanie i zakończenie zajęć.
Wystawa pn. „Nasze wakacyjne podróże po Europie” w Przedszkolu Publicznym Nr 1 w Wadowicach
W ostatnich dniach września br. w Przedszkolu
Publicznym Nr 1 w Wadowicach, w ramach realizacji „Planu wdrażania efektów” w
związku z udziałem przedszkola w projekcie PO WER, wykonaliśmy wystawę pamiątek
i rekwizytów przywiezionych przez rodziców i dzieci z wakacyjnych podróży po
Polsce i krajach europejskich.
Wystawa pt. „Nasze wakacyjne podróże po Europie”
cieszyła się dużym powodzeniem wśród rodziców i dzieci. Przedszkolaki chętnie
rozpoznawały i nazywały charakterystyczne europejskie zabytki, budynki, symbole,
flagi, znane miejsca i osoby, itp. przedstawione na widokówkach, folderach,
zdjęciach, magnesach, itp., dzieliły się swoją wiedzą i spostrzeżeniami na ich
temat, wspominały udział w wakacyjnych rodzinnych podróżach po Polsce i
Europie.
Koordynator: Urszula Roman
wtorek, 24 października 2017
Podróżujemy po krajach Unii Europejskiej.
Na dwóch kolejnych
lekcjach przyrody w Szkole Podstawowej nr 1 w Choczni, uczniowie klasy 5 b pod
kierunkiem p. Anny Paterek poznawali wybrane kraje Unii Europejskiej.
Nadrzędnym celem lekcji było przedstawienie wielokulturowości i różnorodności
krajów unii oraz lepsze poznanie atrakcyjnych przyrodniczo i bogatych w zabytki
regionów Europy.
Uczniowie pracowali metodą projektu. Przygotowali samodzielnie
lub w grupach ciekawe i bogato ilustrowane prezentacje. Były informacje o
kulturze, zabytkach, atrakcjach przyrodniczych i kulinarnych oraz walucie i
języku takich krajów jak: Włochy, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Słowacja,
Czechy i Malta. Każdy kraj prezentował artystycznie wykonany plakat lub
makieta.
Tak przygotowani uczniowie na pewno będą ciekawymi świata i otwartymi
na nowe doświadczenia podróżnikami. Wzbogaceni o nową wiedzę stwierdzamy -
,,Podróże kształcą".
Nauczyciel prowadzący:
Anna Paterek
Koordynator placówki: Kinga Cholewka
,,Językowe pożyczki” na kółku polonistycznym w SP nr 1 w Choczni
Wyjazd na kurs językowy na Maltę i udział w projekcie ,,Mobilność kadry edukacji szkolnej” sprawiły, że świeższym okiem spojrzałam na metody i formy pracy na języku polskim. Podczas przygotowań do mobilności, jak i w czasie samego kursu języka angielskiego, zrodziło się kilka pomysłów na zajęcia, które postanowiłam wykorzystać w praktyce. Oto konspekt z pierwszych zajęć przeprowadzonych w ramach kółka polonistycznego, które zatytułowałam ,,Językowe pożyczki”.
Konspekt
zajęć kółka polonistycznego dla uczniów klas V – VI szkoły podstawowej
Temat: Językowe pożyczki – anglicyzmy.
Czas zajęć: 45 min.
Cel ogólny zajęć: uczeń
dostrzega i rozumie istotę wpływów języka
angielskiego na rozwój polszczyzny ze szczególnym uwzględnieniem XIX, XX i XXI
wieku.
Cele szczegółowe zajęć:
uczeń zna i rozumie terminy: neologizm, zapożyczenie; potrafi wymienić nazwy
języków, z których występują zapożyczenia we współczesnej polszczyźnie, umie
wskazać kategorie i rożne dziedziny, w których obecnych jest najwięcej zapożyczeń z języka angielskiego, wskazuje okresy
historyczne, podczas których trafiło do
polszczyzny najwięcej zapożyczeń z języka angielskiego, zajmuje krytyczne
stanowisko wobec tych zapożyczeń, potrafi uzasadnić trafne lub błędne użycie wyrazów pochodzenia angielskiego,
zabiera głos w dyskusji, czy można uniknąć we współczesnej polszczyźnie
anglicyzmów, dostrzega i rozumie związki kulturowe pomiędzy Polską a krajami
anglojęzycznymi, wykazuje postawę tolerancji i szacunku dla odmiennej kultury i
języka, potrafi świadomie i celowo
wzbogacać swą wypowiedź stosując zapożyczenia.
Metody pracy: pogadanka,
problemowa, elementy dyskusji, praca ze słownikami
Formy pracy: praca w
grupach, zbiorowa
Środki i materiały
dydaktyczne: tablica multimedialna, Słownik
języka polskiego, Słownik wyrazów
obcych, fiszki z wyrazami pochodzenia angielskiego z różnych dziedzin
ludzkiej działalności, duże plansze z wypisanymi nazwami kategorii zapożyczeń:
technika, sport, moda, kultura i rozrywka, muzyka, praca, kuchnia, życie
codzienne; kilka dużych kartek na wspólne notatki.
Przebieg zajęć:
I.
Część wstępna
·
Pogadanka na temat tego, skąd biorą się
nowe wyrazy w języku polskim.
·
Wyjaśnienie terminu neologizm, odczytanie definicji ze słownika i zapisanie jej na dużej
planszy, która będzie widoczna poprzez resztę zajęć.
·
Wyjaśnienie terminu zapożyczenie, również odczytanie definicji ze słownika i zapisanie jej na
kolejnej dużej planszy.
·
Przytaczanie przez uczniów wyrazów,
które według nich pochodzą z
języków obcych.
·
Podawanie przykładów nazw języków, z
których mogą występować zapożyczenia w polszczyźnie.
·
Ustalenie wspólnego wniosku na temat
pochodzenia z języka angielskiego dużej części zapożyczeń we współczesnym
języku polskim.
II. Realizacja tematu
·
Podział uczniów na grupy po 3 - 4 osoby.
Losowy podział fiszek z różnymi wyrazami pochodzenia angielskiego.
·
Praca uczniów w grupach polegająca na przyporządkowaniu zapisanych na fiszkach
wyrazów do określonej kategorii
tematycznej, np.:
Ø technika:
flesz, kompakt, komputer, kontener, walkman
Ø
sport:
aut, doping, dżokej, hokej, lider, mecz, ring, rugby, set, tenis, walkower,
team
Ø moda:
dżersej, dżinsy, trendy, tweed, klipsy, lycra, bikini,
Ø
kultura
i rozrywka: bestseller, show, disco, disc jockey (DJ), drink, fan, singiel,
happening, dubbing, hobby, musical, party, pub, puzzle, quiz, serial, thriller muzyka:
blues, hip – hop, fan – club, breakdance, country, heavy – metal, playback,
rock, wideoklip
Ø
praca:
biznes, biznesmen, bizneswoman, boss, boom, holding, leasing, menedżer,
sponsor, monitoring
Ø
kuchnia:
cheeseburger, chipsy, dressing, fast- food, grill, hamburger, hot dog, lunch,
popcorn, sandwich, tost, keczup, whisky, snack
Ø
życie
codzienne: logo, ranking, marker, market, Teflon, happy end, snack bar,
scrabble, weekend, notebook
·
Wspólne sprawdzenie efektów pracy w grupach.
Omówienie każdej kategorii nazw pod katem zrozumienia znaczenia każdego z
użytych przykładów.
·
Wyjaśnienie przy pomocy Słownika języka polskiego, Słownika wyrazów
obcych oraz ich wersji elektronicznych niezrozumiałych dla uczniów wyrazów
lub takich, których przyporządkowanie do określonej grupy sprawiało uczniom
trudność.
·
Zwracanie uwagi na poprawny zapis
ortograficzny i dostosowywanie się wyrazów obcych do polskich wzorców odmiany.
· Wyjaśnienie pojęcia anglicyzmy. Wspólne sformułowanie definicji i zapisanie jej na
dużej kartce.
· Wskazanie kategorii, w których występuje
najwięcej zapożyczeń z języka angielskiego – muzyka, moda, kuchnia.
III.
Podsumowanie
·
Próba dyskusji nad koniecznością
używania zapożyczeń.
·
Podawanie przykładów błędnego i
niepotrzebnego używania anglicyzmów.
· Wykonanie gazetki w klasie z
wypracowanych podczas zajęć materiałów (plansze z definicjami, naklejone fiszki na plansze z odpowiednimi
kategoriami nazw, w których występują zapożyczenia).
Autorka scenariusza zajęć:
Barbara Tutaj,
nauczycielka języka polskiego
w Szkole Podstawowej nr 1 w Choczni
Koordynator placówki: Kinga
Cholewka
Węgry + Londyn + the Beatles = działania projektowe w SP nr 2 w Wadowicach
W Szkole Podstawowej nr 2 październik obfitował w wydarzenia związane z Projektem "Mobilność kadry edukacji szkolnej".
W dniu 17.10.17r. odbyło się spotkanie nauczycieli mające na celu podjęcie współpracy ze szkołą partnerską w węgierskim Kecskemet, na którym ustalono plan działania i założenia listu intencyjnego. W czasie dyskusji zastanawiano się także, w jaki sposób wykorzystać umiejętności i wiedzę nauczycieli nabytą w trakcie kursów językowych za granicą.
W tym samym dniu grupa nauczycieli przygotowujących się do odbycia kursu językowego w Londynie w 2018 roku została zapoznana przez koordynatora placówki z procedurą wyboru i rezerwowania kursów oraz opcji zakwaterowania w czasie wyjazdu.
21 X 2017r. w czasie
szkoleniowej rady pedagogicznej SP nr 2 im. Marii Konopnickiej w Wadowicach
uczestnicy projektu „Mobilność kadry edukacji szkolnej” podzielili się
doświadczeniem i wrażeniami z lipcowego wyjazdu na kurs językowy do Londynu.
Członkowie RP z dużym zaciekawieniem wysłuchali prezentacji „London adventure”.
Zawierała ona cenne wskazówki, które z pewnością przydadzą się nauczycielom
przygotowującym się do kursu językowego w lutym 2018 roku.
Wszystkim trudno było
uwierzyć, że w ciągu dwutygodniowego pobytu w Londynie (po wyczerpującej nauce
w szkole językowej) uczestnicy mieli tyle siły, aby zwiedzić 5 muzeów, stanąć jednocześnie na obu
półkulach w Greenwich, odwiedzić polską szkołę w Wimbledonie, podziwiać
panoramę brytyjskiej stolicy z London Eye, posłuchać bicia Big Bena oraz sfotografować
się z ulubionymi aktorami. W czasie prezentacji uczestnicy mobilności (M. Skrzypczak-Płaszczyca, J.Gajczak, I. Urbaś, P.Supron, K. Mużydło) promowali ideę uczenia się przez całe życie oraz wskazywali na bardzo rozwijający charakter mobilności zagranicznej.
W drugiej części spotkania nauczyciele mieli niepowtarzalną okazję ćwiczyć swoje umiejętności językowe i wokalne. Odbyło się to w oparciu o przygotowane w wersji karaoke piosenki legendarnego brytyjskiego zespołu THE BAETLES, których opracowaniem zajęli się Paweł Supron i Agnieszka Bogunia. Zebrani zapiewali wspólnie takie hity, jak "LOVE ME DO", TWIST AND SHOUT", "ALL YOU NEED IS LOVE", czy nieśmiertelne "YESTERDAY". Wszyscy wspinali się na wyżyny swoich możliwości zarówno w dziedzinie śpiewu, jak i języka angielskiego. Całość zabawy prowadził nauczyciel jęz. angielskiego i francuskiego - Paweł Supron - promujący w ten sposób ideę dążenia do wielojęzyczności. Efektem karaoke oprócz wartości poznawczych (odkryte nowe talenty, angielskie wyrazy i ponadczasowe melodie), były także niezapomniane wrażenia.
Koordynator placówki: Iwona Majkowska - Kochan
poniedziałek, 23 października 2017
Wyjazd uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Choczni na obóz językowy Euroweek
W dniach 13 - 17 października grupa 27 uczniów wraz z opiekunami p. Dorotą Studnicką i p. Eweliną Bratek przebywała na obozie językowym Euroweek w Długopolu Zdroju. Był to pierwszy taki wyjazd zorganizowany przez naszą szkołę, ale już teraz wiemy, że na pewno nie ostatni!
Celem wyjazdu było doskonalenie umiejętności językowych uczniów. Każdy dzień obfitował w wiele różnorodnych zajęć prowadzonych przez wolontariuszy min. z Wietnamu, Tajlandii czy Ugandy. Każdego dnia młodzież wykonywała prace projektowe uczące ich działania w grupie np. tworzenie scenariusza i nagranie krótkiego filmu czy reklamy. Nie obyło się też bez autoprezentacji, podczas której uczniowie z różnych szkół mogli poznać się lepiej.
Młodzież brała również udział w debacie oxfordzkiej ucząc się tym samym przedstawiania i argumentowania swoich racji. Wszystkie zadania wykonywane były przez uczniów wyłącznie w języku angielskim, gdyż wolontariusze znali zaledwie kilka słów po polsku, wymagało to więc od młodzieży dodatkowego wysiłku. Wieczorem, po zajęciach, przychodził czas na chwilę rozrywki w postaci Talents Show, Multicultural Party czy prezentacji krajów, z których pochodzili wolontariusze. Jednym z punktów wyjazdu była też wycieczka krajoznawcza, gdyż okolice Długopola Zdroju są bardzo urokliwe.
Wyjazd dał uczniom szansę na poznanie innych kultur, nauczył ich współpracy, a co najważniejsze uczniowie rozwinęli swoje umiejętności językowe i uwierzyli w siebie! Hasło ostatnich zajęć brzmiało MISSION IMPOSIBLE IS POSSIBLE i myślimy, że każdy uczestnik kursu w to uwierzył.
Organizatorzy: Ewelina Bratek, Dorota Studnicka
Koordynator placówki: Kinga Cholewka
niedziela, 22 października 2017
Nasz Projekt w Konkursie Selfie+
W ramach upowszechniania i promowania Projektu "Podniesienie jakości i efektywności pracy szkół i przedszkoli z terenu Gminy Wadowice poprzez rozwijanie kompetencji kadry edukacji szkolnej" zgłosiliśmy nasze zdjęcia do Konkursu "Selfie+" w każdej z trzech kategorii. Dodatkowym warunkiem opublikowania zdjęcia na platformie konkursowej było zatytułowanie zdjęcia, sporządzenie krótkiego opisu odnoszącego się do jego treści i celów Projektu.
1) Kategoria: REZULTATY PROJEKTÓW
Tytuł : "Jesteśmy otwarci na Europę"
Autor: SP nr 5
Opis: W szkołach i przedszkolach Gminy Wadowice zagościła tematyka europejska. Uczestnicy Projektu podjęli wiele inicjatyw, aby promować jego rezultaty w środowisku lokalnym, wśród uczniów i pracowników placówek. Jedną z nich były Kąciki Europejskie organizowane podczas festynów rodzinnych na terenie Gminy. W ich trakcie można było rozwiązać quiz o Europie, pośpiewać w językach obcych, zatańczyć w rytm melodii z różnych krajów, a nawet – sprawdzić, co nowego w brytyjskiej prasie!
POKAŻ NAM PLUSY SWOJEGO ERASMUSA
Tytuł :"Podróż to nauka w drodze"
Autor: Iwona Majkowska - Kochan
Opis: Największym plusem naszego Projektu jest fakt, że nauczyciele z Gminy Wadowice wezmą udział w 108 kursach językowych i metodycznych w 8 krajach europejskich. To forma doskonalenia zawodowego, z której dotychczas nie korzystali. Oprócz wzbogacenia warsztatu pracy, kształcenia umiejętności językowych i komunikacyjnych poznają walory turystyczne i kulturę krajów docelowych. W ramach przygotowań korzystają z przewodników turystycznych zakupionych dla każdej placówki Konsorcjum.
3) Kategoria:
NASZ PROJEKT W JEDNYM UJĘCIU
Tytuł : "Europejska Parada Przedszkolaków"
Autor: Kinga Cholewka
Opis: Barwny korowód przedszkolaków przeszedł ulicami Wadowic 2.06.17 r. wzbudzając wielkie zainteresowanie mieszkańców miasta, turystów, a także licznie zgromadzonych rodziców. Przedszkolacy z 13 placówek (szkół i przedszkoli) wchodzących w skład Konsorcjum realizujących projekt PO WER wraz ze swoimi nauczycielami zaprezentowali publiczności wybrane kraje europejskie, podkreślając ich wyjątkowość poprzez charakterystyczne barwy, kostiumy, rekwizyty. Na koniec wszyscy odśpiewali „If you happy”.
Opracowanie opisów: Iwona Majkowska - Kochan
Spotkania promujące działania projektowe w PP nr 2
Na pierwszym
spotkaniu w dniu 22.09.2017 r. koleżanki Marta i Asia przedstawiły raport z
mobilności do Cork w Irlandii.Podzieliły
się wrażeniami z pobytu na Zielonej Wyspie.Stwierdziły,że mobilność dała
możliwość zwiedzenia nowego kraju, poznania jego kultury i języka.
Ponadto zdobyte nowe doświadczenia będą wykorzystywać w swojej pracy. Koleżanki
przedstawiły swój paszport językowy i stwierdziły,że po odbyciu mobilności ich
poziom zdolności posługiwania się językiem angielskim wzrósł.
W nowym roku
szkolnym odbyło się drugie spotkanie na którym koordynator Bernadetta
przedstawiła wiadomości z zebrania koordynatorów, które odbyło się dnia
2.10.2017 r w SP nr 5.Wszyscy uczestnicy spotkania wspólnie zastanowili się jak
jeszcze więcej wykorzystywać w pracy zdobyte umiejętności po
odbyciu mobilności. Na koniec przedstawiono pytania i uwagi.
„Czytanie na dywanie w języku angielskim – READING IS OK!” w Przedszkolu Publicznym nr 3
W dniach 02-06.10. 2017 r. nauczyciele z naszego przedszkola czytali swoim podopiecznym książki w języku angielski. Była to świetna okazja dla osób biorących udział w projekcie POWER, aby zademonstrować swoje umiejętności nabyte podczas wyjazdów językowych. Dzieci natomiast świetne bawiły się słuchając swoich nauczycieli mówiących i czytających w języku obcym. Akcja tak bardzo przypadła do gustu przedszkolakom i ich wychowawcom, że trwa do dziś. Nasze działania miały na celu zwiększenie poziomu wiedzy i umiejętności dzieci z języka angielskiego, promowanie uczenia języków obcych oraz upowszechnianie dobrych praktyk edukacyjnych.
Koordynator placówki: Anna Wołczyk
czwartek, 19 października 2017
Belgia - królestwo czekolady (scenariusz zajęć).
W Przedszkolu Publicznym nr 2 w ramach działań
projektowych w miesiącu pażdzierniku dzieci z wszystkich grup poznają kraj
Belgia. Królestwo Belgii ze stolicą w Brukseli to państwo, o którym dzieci się mogą dużo
dowiedzieć. Każdy maluch na pewno zapamięta, że w Belgii dużo produkuje się i spożywa
czekolady w różnych postaciach. W kraju tym też powstały ulubione przez
dzieci Smerfy. Oczywiście przy poznawaniu Belgii jest doskonała okazja do
zapoznania przedszkolaków z trudniejszym tematem jakim jest Unia Europejska.
Dzień
otwarty dla rodziców w grupie ,,Biedronki" – 4 października
2017 roku
Scenariusz
zajęć:
Temat: - Belgia –królestwo czekolady. „Czekoladowy
dzień”- zabawy z belgijską, najlepszą czekoladą na świecie.
Wykonywanie i dekorowanie pralinek. Poznanie sposobu powstawania
nutelli z wykorzystaniem ciemnej czekolady- smakowanie.
Udział rodziców we wspólnym tworzeniu
słodkich przekąsek i zabawie w grupie przedszkolnej.
Przebieg;
1. Przybliżenie wiadomości o Belgii.
-Belgia ma najlepsza czekoladę na
świecie, mającą ponad 300 letnią tradycje.
-W tym kraju produkuje się ponad
170 tysięcy ton czekolady rocznie, która sprzedawana jest w ponad dwóch
tysiącach sklepów, przeciętnie Belg zjada rocznie ponad 9 kilogramów czekolady.
Nie dziwi więc, że są oni wręcz uzależnieni od niej.
-Jeśli chodzi o czekoladki, to
najsłynniejsze są belgijskie pralinki, a ich początki sięgają 1857 roku.
"Pan Neuhaus, który prowadził aptekę w Brukseli musiał wysłuchiwać skarg
ludzi na gorzkie i niedobre lekarstwa. By lepiej smakowały, postanowił oblekać
tabletki czekoladą. Od tego czasu zaczęto wymyślać, czym można byłoby wypełnić
taką czekoladę - jakim nadzieniem i tak powstały pralinki"
2. Oglądanie ilustracji oraz czekolady w trzech smakach:
ciemna-gorzka, mleczna, biała- smakowanie jej.
3. Wspólne z dziećmi wykonywanie nutelli
orzechowo-czekoladowej – dz. poznaje proces jej powstawania.
4. Dzieci w smerfnych czapkach i białych fartuszkach przy
stolikach wspólnie z rodzicami wykonują pralinki i obtaczają je w różnych
posypkach; umieszczają je w papilotkach.
5. Smarowanie wafli wcześniej przygotowana masą
orzechowo-czekoladową – smakowanie, próbowanie, zjadanie – rodzice też próbują.
6. Wspólna zabawa do muzyki Soul Control - Chocolate (Choco Choco).
poniedziałek, 16 października 2017
Scenariusz zajęć z języka angielskiego: „Ubrania i dodatki – lekcja powtórzeniowa” – wykorzystanie platformy kahoot
Nauczyciel: Iwona Blarowska
Klasa: 6 SP
Data: 12.09.2017
Czas: 45 min.
Metoda pracy: aktywizująca
Przebieg zajęć:
1. Powitanie, sprawdzenie obecności,
przedstawienie tematu lekcji.
2.Nauczyciel dzieli uczniów na
trzyosobowe grupy, jedna osoba w grupie posiada smartfon z dostępem do
internetu.
3. Nauczyciel loguje się na
platformie kahoot.com .
4. Uczniowie logują się na platformie
kahoot.it .
5. Nauczyciel wybiera uprzednio
przygotowany składający się z 25 ilustrowanych pytań quiz 'Clothes'.
6. Uczniowie wpisują ukazujący się na
ekranie PIN gry, nazwę grupy i jej uczestników.
7.Uczniowie udzielają odpowiedzi na
wyświetlające się na ekranie pytania wybierając na swoich smartfonach
odpowiedni kolor – każdej z czterech możliwych odpowiedzi przyporządkowany jest
inny kolor.
8. Grupa która zaznaczy najszybciej
bezbłędną odpowiedź zdobywa najwięcej punktów.
9. Po każdym pytaniu na ekranie
ukazują się: prawidłowa odpowiedź, odpowiedzi zaznaczone przez poszczególne
grupy liczba punktów zdobytych przez każdą z grup punktów.
10. Po rozwiązaniu przez uczniów
całego quizu na ekranie ukazują się końcowe wyniki, suma punktów uzyskanych
przez poszczególne grupy.
11. Nauczyciel nagradza uczniów
zwycięskiej grupy bardzo dobrymi ocenami
II ok 15 min.
1. Nauczyciel przypomina czasownik wear
- nosić opisując ubiór dwóch uczniów z klasy: He's wearing … , She's
wearing……,, uczniowie zgadują kto spośród nich jest opisywany.
2. Nauczyciel rozdaje uczniom wycinki
z kolorowej prasy przedstawiające różnorodnie ubrane osoby ok. sześć zdjęć na
grupę.
3. Pracując w trzyosobowych grupach i
wykorzystując strukturę: He's/She's wearing……. uczniowie kolejno, pojedynczo
opisują ubiór wybranej osoby na zdjęciu, reszta grupy ma za zadanie odgadnąć jakie
zdjęcie jest opisywane.
4. Nauczyciel monitoruje pracę
uczniów.
5. Podsumowanie i zakończenie zajęć.
środa, 11 października 2017
Wpadła gruszka do fartuszka - scenariusz zajęć
Najmłodsze przedszkolaki z Przedszkola Publicznego
nr 2 w Wadowicach już zaczynają poznawać
język angielski. Pani Marta podczas opracowania tematu ,,Owoce” podejmuje próby liczenia do trzech oraz
nazywania kolorów w języku angielskim.
Scenariusz
zajęć
Prowadząca
: Marta
Turek
Data
: 6.10.2017
r.
Grupa
: Misie
– dzieci 3 letnie
Temat
zajęć : „Wpadła
gruszka do fartuszka”- na podstawie wiersza utrwalenie
wiadomości o
owocach, przeliczanie do trzech, utrwalenie
kolorów :
czerwonego i zielonego.
Cele
ogólne : liczenie do trzech, utrwalenie kolorów podstawowych
: czerwonego i
zielonego ,
rozróżnianie i nazywanie owoców krajowych, próby liczenia
w języku angielskim.
Cele
operacyjne : dziecko posługuje się liczebnikami
głównymi : jeden, dwa, trzy,
dziecko
zna kolory : czerwony i zielony, naśladuje i podejmuje
próby
powtarzania słów w języku angielskim, dziecko rozróżnia
i nazywa
wybrane owoce, zna części jadalne.
Metody
:
czynna : zadania stawiane dziecku do
realizacji, aktywność ruchowa,
słowna : polecenia, pytania,
odpowiedzi na pytania, recytacja wiersza,
liczenie
owoców,
oglądowa : obserwacja
czynności wykonywanych przez nauczyciela
i
przez dzieci, oglądanie owoców.
Formy
pracy : z całą grupą i indywidualna.
Przebieg
zajęć
1. Powitanie
„ Kółeczko zwijamy- dzieci zapraszamy”.
2. Recytacja
wiersza „Wpadła gruszka” przez nauczycielkę.
3. Omówienie
treści wiersza, recytacja wiersza przez dzieci.
4. Liczenie
owoców do trzech, utrwalenie znajomości kolorów: czerwonego i zielonego.
5. Zabawa
ruchowa z elementem biegu „W sadzie”.
6. Zapoznanie
dzieci z liczebnikami w języku angielskim (one, two, three).
7. Wspólne
spożywanie owoców krajowych: jabłek, gruszek i śliwek.
Opracowała: Marta Turek
Koordynator placówki: Bernadetta Kowalska
Subskrybuj:
Posty (Atom)