Łączna liczba wyświetleń

środa, 31 maja 2017

Promowanie projektu PO WER - prezentacje multimedialne


W celu propagowania uczenia się języków obcych oraz promowania uczenia się przez całe życie przedszkolny koordynator projektu  Urszula Roman, po powrocie z mobilności zagranicznej w Cork w Irlandii, dzieliła się swoimi wrażeniami i doświadczeniami z pobytu na Zielonej wyspie w wykonanej  prezentacji multimedialnej.

Prezentacja została przedstawiona innym uczestnikom projektu PO WER na spotkaniu koordynatorów w ZS nr 1 w Choczni, a także nauczycielom i rodzicom w Przedszkolu Publicznym Nr1 w Wadowicach podczas spotkania Rady Pedagogicznej oraz na zebraniu ogólnym dla rodziców. 



Również przedszkolaki w czasie dodatkowych, popołudniowych zajęć edukacyjnych miały okazję zobaczyć piękne miejsca w Irlandii przedstawione w prezentacji. Największą atrakcją dla dzieci były jednak prezenty przywiezione dla nich z Irlandii przez koordynatora. 

Koordynator placówki: Urszula Roman

List od królowej Elżbiety II

Do Zespołu Szkół nr 1 w Choczni szkoły dotarł wyjątkowy list. List od królowej Elżbiety II, na który uczniowie i nauczycielka p. Dorota Studnicka czekali dwa miesiące. W tym roku królowa Brytyjska, królowa Elżbieta II, obchodzi "szafirowy" jubileusz. Jest pierwszą królową w historii Wielkiej Brytanii, która zasiada na tronie 65 lat. 

Do listu zawierającego gratulacje, uczniowie opisali krótko swoje zainteresowania oraz dołączyli kilka drobnych upominków takich jak własnoręcznie wykonane portrety królowej, rysunki jej ulubionych koni, a nawet magnez na lodówkę z Wadowic. 

25 maja dotarła odpowiedź z Pałacu Buckingham z Wielkiej Brytanii - list z podziękowaniem od Królowej pisany w jej imieniu przez osobistą asystentkę dworu. Królowa przesyła serdeczne podziękowania za listy, piękne rysunki i miłe wiadomości z okazji jej "szafirowego" jubileuszu. Jej wysokość jest głęboko poruszona wsparciem i sympatią jaką okazują jej ludzie na całym świecie, a w szczególności tak młode pokolenie. 

Wierzymy, że wiadomość z Wielkiej Brytanii stanie się zachętą dla uczniów do przygotowania kolejnych korespondencji i będzie motywacją do nauki języka angielskiego, dzięki któremu uczniowie z Choczni mogli skontaktować się z królową brytyjską!

Opiekun: Dorota Studnicka

Koordynator placówki: Kinga Cholewka

"In the forest" - wiosenne spotkanie z rodzicami w Przedszkolu Publicznym nr 3

             18.05.2017 r. odbyło się wiosenne spotkanie z rodzicami w grupie "Biedronki". Pod czujnym okiem p. Izabelli Maciążki i p. Renaty Jamróz (które wyjeżdżają do Wielkiej Brytanii) dzieci zaprezentowały krótki montaż słowno-muzyczny i przedstawienie o mieszkańcach lasu. Cały spektakl zakończyła piosenka, oczywiście w języku angielskim. Przedszkolaki pochwaliły się również wyśmienitą znajomością angielskich nazw zwierząt leśnych.


          Podjęte działania miały na celu promowanie uczenia się języków obcych wśród dzieci i ich rodziców, a także upowszechnienie dobrych praktyk w edukacji i podniesienie prestiżu placówki poprzez zastosowanie innowacyjnych rozwiązań.


Koordynator placówki: Anna Wołczyk

Wyjazd uczniów ZSP nr 3 w Wadowicach do Włoch - turnus drugi

Ciao Italia! - to przewodnie hasło uczestników wycieczki do Włoch, która odbyła się  w dniach 12.05. - 21.05. 2017 roku. Wzięło w niej udział 44 uczniów, z klas pierwszych gimnazjum i klas szóstych szkoły podstawowej oraz 4 opiekunów.

Wyruszyliśmy w piątkowy wieczór. Podróż przez Czechy, Austrię i Włochy trwała ponad 16 godzin, ale upłynęła szybko, nie tylko ze względu na doborowe towarzystwo, rozmowy, ale także możliwość podziwiania przepięknych widoków zza  szyb autokaru.
Przepiękna trasa przez Alpy to był przedsmak wrażeń jakich mieliśmy doznać we Włoszech. Zamieszkaliśmy w hotelu Venezia w San Mauro Mare, bardzo blisko plaży. Na szczęście sprawdziła się prognoza pogody i mogliśmy  cieszyć się piękną pogodą, cudowną scenerią, gorącym piaskiem i ciepłą  morską wodą .
Już w dniu przyjazdu, zaraz po zakwaterowaniu i pysznej kolacji, wyruszyliśmy na spacer na plażę, a także zwiedzić najbliższą okolicę. 
Drugi dzień naszego pobytu rozpoczęliśmy od plażowania i gier na świeżym powietrzu. Miłośnicy 
siatkówki wykorzystywali każdą wolną chwilę, aby poodbijać piłkę w wodzie. Ponadto opalaliśmy się, zbieraliśmy piękne muszle- skarby Adriatyku, ale także tropiliśmy … kraby.


Po obiedzie wyruszyliśmy razem z panem Markiem, naszym przewodnikiem, na wycieczkę do San Marino. Już sama podróż dostarczyła nam wrażeń. Piękne winnice i charakterystyczne dla tego regionu budownictwo są jedyne w swoim rodzaju. Ze wzgórza podziwialiśmy piękny krajobraz, a przechadzając się wąskimi uliczkami podziwialiśmy witryny sklepów z pamiątkami, perfumami, winami czy też makaronami. Zakupowy szał ogarnął wszystkich. Do hotelu wróciliśmy z reklamówkami pełnymi past i makaronów, a przede wszystkim perfumami. Intensywna woń perfum (w każdym pokoju) towarzyszyła nam już do końca pobytu w hotelu.
Kolejny dzień rozpoczęliśmy o piątej rano, kiedy to grupa „ tzw. nie leniwców” wyruszyła podziwiać piękny wschód słońca. Dwugodzinny spacer po plaży dostarczył nam niemałych emocji, gdyż nieświadomie przekroczyliśmy Rubikon. Udaliśmy się tam jeszcze raz w inny dzień, aby pokazać to miejsce osobom, które nie były tam wcześniej.
W czasach starożytnych Rubikon wyznaczał północną granicę terytoriów bezpośrednio zarządzanych przez administrację starożytnego Rzymu. Kiedy Cezar przekroczył rzekę w 49 roku przed Chrystusem, wypowiadając słynną frazę "Alea iacta est" (kości zostały rzucone), wypowiedział faktycznie wojnę Rzymowi. Na szczęście jedną z pań opiekunek była pani od historii i dzięki niej mogliśmy dowiedzieć się dlaczego na moście jest popiersie Cezara i dlaczego to miejsce jest tak ważne.

Po południu korzystając z pięknej, słonecznej pogody wyszliśmy na plażę, gdzie wzięliśmy udział w konkursie na rzeźbę z piasku. Trzeba przyznać, że pomysłowością zaskoczyliśmy nie tylko pana z plastyki, ale także osoby odpoczywające na plaży.  Najbardziej kreatywni otrzymali słowa uznania (w różnych językach),  dyplomy i małe upominki.  
16 maja był bardzo ważny  dla nas wszystkich, gdyż na ten dzień zaplanowano wycieczkę do Wenecji. Podekscytowani jechaliśmy autokarem wzdłuż wybrzeża Adriatyku, podziwiając piękne krajobrazy z parkami naturalnymi, jeziorami, a także deltami największych rzek włoskich Padu i Adygi.

 W miejscowości Chioggia zostaliśmy zaokrętowani na statek skąd popłynęliśmy wzdłuż części Laguny Weneckiej i wysp, m.in. znanej wyspy Lido w kierunku miasta, które powinien  każdy, choć raz w życiu,  zobaczyć. Przepiękne widoki, luksusowe jachty cumujące w niewielkich zatoczkach, motorówki z turystami przyprawiały o zawrót głowy. Zwiedzanie zaczęliśmy od podziwiania cumujących gondoli i Pałacu Dożów. Podziwialiśmy Most Westchnień,  słuchając  naszego przewodnika, który opowiedział nam  legendę powstania jego nazwy. Most swoją sławę zawdzięcza XIX-wiecznym romantycznym pisarzom. Wedle ich wyobrażeń przechodzący tędy skazańcy mieli tęsknie wzdychać do swych ukochanych, pozostających na wolności i do "wolnego świata", który widzieli ostatni raz przed odbyciem kary; niektórzy ostatni raz w życiu. Następnie podziwiając wąskie uliczki, kanały, gondolierów i witryny luksusowych sklepów przeszliśmy na Plac św. Marka. Niesamowitych wrażeń dostarczył nam widok Wenecji z góry, czyli z Dzwonnicy św. Marka. Wieża jest dostępna dla zwiedzających,  a wjazd umożliwia zainstalowana winda.  Z platformy widokowej doskonale jest widoczny plac św. Marka, kopuły bazyliki św. Marka, pałac Dożów i wiele innych budowli. Widoczne są dachy domów, ale nie widać żadnego z kanałów. Widoczna jest natomiast zatoka i pływające po niej statki.
Przepiękne widoki uwiecznialiśmy na zdjęciach.

Zapraszamy na Europejską Paradę Przedszkolaków!

Konsorcjum placówek realizujących Projekt "Podniesienie jakości i efektywności pracy szkół i przedszkoli z terenu Gminy Wadowice poprzez rozwijanie kompetencji kadry edukacji szkolnej" zaprasza mieszkańców miasta i gminy do udziału w organizowanej po raz pierwszy Europejskiej Paradzie Przedszkolaków, która będzie miała miejsce 2.06.2017 roku (piątek) 
o godzinie 10.30 na Rynku w Wadowicach

Dzieci przedszkolne z 8 szkół i 5 przedszkoli  przejdą ulicami miasta i  swoim ubiorem oraz poprzez rekwizyty zaprezentują barwy narodowe i charakterystyczne cechy wybranego przez nie państwa Europy. Uczestnicy Parady spotkają się o 10.30 na Rynku, gdzie wspólnie zaśpiewają piosenkę w języku angielskim.
   W ten sposób nauczyciele grup przedszkolnych i zerówek chcą pokazać,że już od najmłodszych lat dzieci zapoznają się symbolami narodowymi, kulturą, zwyczajami nie tylko Polski, ale także innych państw Europy, przez co zdobywają świadomość bycia Europejczykiem, rozwijają motywację do zdobywania nowych  wiadomości oraz uczenia się języków obcych.
Podczas prezentacji na Rynku dzieci spotkają się z zaproszonymi gośćmi: Burmistrzem Wadowic Panem Mateuszem Klinowskim oraz Zastępcą Burmistrza Panią Ewą Całus.
W Paradzie wezmą udział następujące placówki, które zaprezentują poszczególne państwa:
-Przedszkole Publiczne Nr 1-Irlandia
-Przedszkole Publiczne Nr 2-Włochy
-Przedszkole Publiczne Nr 3-Hiszpania
-Przedszkole Publiczne Nr 5-Anglia
-Przedszkole Publiczne w Choczni- Finlandia
-Zespół Szkół Publicznych Nr 1 w Choczni-Polska
-Zespół Szkół Publicznych Nr 2 w Choczni-Malta
-Zespół Szkół Publicznych w Wysokiej-Grecja
-Zespół Szkół Publicznych w Jaroszowicach-Francja
-Zespół Szkół Publicznych Nr 1 –Niemcy
-Zespół Szkół Publicznych Nr 2-Austria
-Zespół Szkół Publicznych Nr 3-Holandia
- Szkoła Podstawowa w Babicy - Chorwacja
Zapraszamy do wspólnej zabawy! 


wtorek, 30 maja 2017

SCOOBY- DOO i detektywi uratowali obcokrajowców

    W sobotę 13 maja 2017 r. harcerze z Wysokiej byli organizatorami gry terenowej HarcGraTer.      Młodzież szkolna pod okiem drużynowych (Jolanta Misterska i Katarzyna Lasek) przygotowała grę, opartą na serialu Scooby Doo. Ponad 60 harcerzy - detektywów z Hufca Ziemi Wadowickiej miało za zadanie wyśledzić potwora i uratować tym samym komendanta. W czasie gry należało wykazać się nie tylko spostrzegawczością, ale również wiedzą i umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy. Harcerze pomagali m.in. potrąconemu rowerzyście, osobie z zawałem serca, poparzeniem chemicznym czy porażeniem prądem. Były panikujące dzieci, laboratorium chemiczne, tor przeszkód z przenoszeniem rannych na noszach.


     Dużym zaskoczeniem dla uczestników było udzielanie pomocy osobom mówiącym po angielsku i niemiecku. Zadanie to, zainicjowane przez panią Renatę Wacławik, pozwalało sprawdzić stopień znajomości języka w praktyce. Ocenie podlegało nie tylko samo udzielenie pomocy przedmedycznej (mocno krwawiąca rana uda oraz atak paniki i astmy), ale przede wszystkim wsparcie i rozmowa z „obcokrajowcami”. Zadanie to wywołało duże zainteresowanie wśród mieszkańców Wadowic. W pewnym momencie do scenki włączyła się również młodzież z Portugalii. Przebywali właśnie na Wadowickim rynku, rozmawiali z uczestnikami i pełni zaskoczenia śledzili „akcję ratunkową”.      


    Harcerze – detektywi w miarę dobrze poradzili sobie z zadaniem i sami przyznali, jak ważna jest znajomość języka obcego, szczególnie w praktyce.

Opiekunowie: Jolanta Misterska, Katarzyna Lasek

Koordynator placówki: Małgorzata Targosz

Around the world with postcards - listy z Maroka i nie tylko!





Niestety w dzisiejszych czasach sztuka ręcznego pisania listów zanika. Większość ludzi, a w szczególności młodzież komunikuje się za pomocą telefonów komórkowych czy też e-maili. Nowe technologie są nieodłączną częścią naszego życia. Ale czy to oznacza, że pisanie listów odejdzie do lamusa? Papierowa poczta miała już umrzeć wiele razy, jednak żadna wiadomość elektroniczna nie zastąpi nam tego bezpośredniego kontaktu z nadawcą. Listy nie są, służą tylko do podstawowej wymiany zdań, ale przede wszystkim dla piszącego to świetna szkoła planowania wypowiedzi, zbierania myśli i dobierania słów. Ponadto to bezcenna dzisiaj okazja do szlifowania estetyki własnego pisma odręcznego. Również w nauce języków obcych listy są jedną z form pisemnych, którą każdy uczeń powinien opanować. 


Aby zwiększyć poziom wiedzy i umiejętności w zakresie skutecznej komunikacji w piśmie na zajęciach języka angielskiego, prowadzonych przez nauczycielkę Dorotę Studnicką, która przygotowuje się do kursu metodyczno-językowego na Malcie, uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Choczni poznają kulturę różnych krajów. Dlatego też wzięli udział w małym projekcie ‘Around the world with postcards’ i wymieniają się listami z uczniami zza granicy. Pierwsze listy dotarły do nas z Maroka. Niesamowicie wszystkich ucieszyły. Marokańskie dzieci opisały gdzie mieszkają, skąd pochodzą, jakie jest ich ulubione danie oraz jaka jest ich szkoła. Prócz tego, dołączyły również własnoręcznie wykonane rysunki. Tak więc nasi uczniowie ochoczo odpisali na wszystkie wiadomości oraz przygotowali listy do swoich nowych kolegów w Tunezji i na Ukrainie.



Nauczyciel prowadzący: Dorota Studnicka

Koordynator placówki: Kinga Cholewka

Europejski Rajd Rowerowy

W dniu 17 maja 2017r. odbył się „Europejski Rajd Rowerowy” zorganizowany przez samorząd uczniowski Gimnazjum nr 3 w Wadowicach. Tegorocznym hasłem przyświecającym wycieczce rowerowej młodzieży było podniesienie świadomości bycia Europejczykiem. 




Samodzielnie wykonane flagi państw europejskich zostały zabrane przez uczniów na trasę rajdu. Jeden z uczniów, Eryk Skawina postarał się o koszulki dla wszystkich uczestników rajdu dzięki pomocy finansowej siłowni EMI z Barwałdu Górnego.


Kolejnym ważnym celem przyświecającym rajdowi było zachowanie bezpieczeństwa na drogach. Nasi rowerzyści obowiązkowo wyposażeni byli w kaski.
Trasa rajdu wiodła przez Zawadkę, Chocznię, Inwałd i Tomice. Na zakończenie rajdu uczniowie zrobili pamiątkowe zdjęcia oraz zjedli pyszne lody w lokalnej cukierni.


Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania rajdu i pomagali podczas jego trwania  -WIELKIE DZIĘKI. Największe słowa podziękowania należą się uczestnikom rajdu, którzy pomimo upalnej pogody wytrwali do końca. 


Organizator: Eryk Skawina przedstawiciel SU

Opiekunowie: Maciej Najbor i Kamil Bałys

Koordynator placówki: Kamil Bałys

Zajęcia rewalidacyjne w Zespole Szkół w Jaroszowicach



Termin rewalidacja pochodzi od łacińskich słów re– znów, validus – mocny. Oznacza przywracanie człowiekowi pełnej sprawności. Jest procesem wychowawczym, z zaplanowanymi celami, uwzględniającym wiedzę teoretyczną i działanie skierowane na osobę niepełnosprawną; usprawnianie zaburzonych funkcji rozwojowych i intelektualnych.
Celem zajęć rewalidacyjnych nie jest wyrównywanie braków – jego celem jest stawianie na mocne strony dziecka oraz szukanie tego, co w nim najlepsze. Zajęcia rewalidacyjne mają wyrównać braki w nauce, a także poprzez odpowiednie ćwiczenia usuwać wady i zaburzenia mowy, rozwijać procesy poznawcze, usprawniać koordynację ruchową oraz usuwać trudności w czytaniu, pisaniu i rachowaniu. 



W Zespole Szkół w Jaroszowicach takie zajęcia prowadzi nauczycielka przygotowująca się do mobilności p. Renata Gurdek. W trakcie zajęć dzieci mają możliwość utrwalenia wiadomości zdobytych na lekcjach w formie zabawy. Wykorzystujemy gry dydaktyczne, puzzle, rebusy, fiszki, itp. W celu uatrakcyjnienia zajęć korzystamy również z tablicy multimedialnej i zasobów Internetu (strony edukacyjne w języku polskim lub angielskim).


Poprzez wykorzystanie wszystkich zmysłów (wzroku, słuchu i dotyku) dzieci są bardziej zaangażowane w proces uczenia się i przyswajanie wiedzy jest bardziej efektywne.

Nauczyciel: Renata Gurdek 

Koordynator placówki: Agnieszka Jewuła

Ostatnie zajęcia na kursie przygotowawczym w Choczni

   


  W Zespole Szkół nr 1 w Choczni zakończył się kurs przygotowawczy z j.angielskiego dla nauczycieli przygotowujących się do wyjazdów zagranicznych. Grupa liczyła 18 osób, a zajęcia prowadziła Ewelina Bratek wyjeżdżająca na kurs metodyczno-językowy na Maltę.  

   W trakcie zajęć uczestnicy oswajali się z językiem oraz przełamywali swoje opory przed mówieniem w obcym języku.  Materiały dobierane były do poziomu uczestników tak, aby mogli przyswoić jak najwięcej. 

Uczestnicy poznali podstawowe słownictwo i zwroty związane z  przedstawieniem  siebie, podróżowaniem, pobytem w hotelu, pytaniem o drogę i wiele innych potrzebnych w podróży oraz podczas kursu. 

Prowadząca: Ewelina Bratek

Koordynator placówki: Kinga Cholewka

Prezentacja o Francji


Francja w prezentacji przygotowanej przez panią Alicję Kanię:
https://drive.google.com/open?id=0B0hVvC1Hfl3QTFZrUmY5WEt0a1U

Informacja o projekcie na stronie internetowej Urzędu Miasta w Wadowicach

Urząd Miasta w Wadowicach zamieścił na swojej stronie internetowej informację o naszym projekcie: 
http://wadowice.pl/najnowsze/wydzial-ogolno-organizacyjny/ruszyly-zagraniczne-szkolenia-jezykowe-dla-nauczycieli.

Zapraszamy do lektury!

poniedziałek, 29 maja 2017

Spotkanie przygotowawcze - kulturoznawcze w Choczni

W dniu 17 maja 2017 roku w Zespole Szkół nr 1 w Choczni odbyło się spotkanie realioznawcze uczestników projektu „Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej” wyjeżdżających na kursy językowe i metodyczno-językowe do Austrii, Francji i na Maltę. 

Koordynator projektu, pani Iwona Majkowska-Kochan omówiła ważne kwestie dotyczące wyjazdów, mianowicie Kartę Podróży, sprawozdanie w systemie Mobility Tool+, formy promowania działań w mediach i środowisku lokalnym. W imieniu pani Elżbiety Boryckiej poinformowała zebranych o finansowych aspektach rozliczania projektu. 
Następnie pani Urszula Roman (dyrektor Przedszkola Publicznego nr 1) zrelacjonowała swój pobyt na kursie językowym w Irlandii, przedstawiając piękne zdjęcia z wizyty na „Zielonej Wyspie”. 


Kolejnym punktem spotkania były prezentacje multimedialne przygotowane przez uczestniczki mobilności o poszczególnych krajach europejskich. Pani Małgorzata Zadora zaprezentowała Austrię, pani Alicja Kania Francję, a pani Kinga Cholewka Maltę. Omówiono atrakcje turystyczne oraz kulturę i tradycje krajów docelowych.



Organizacja spotkania: Kinga Cholewka
Zdjęcia: Jerzy Rajda

niedziela, 28 maja 2017

Spotkanie organizacyjne w ZSP nr 1 w Wadowicach



26.05.2017r. odbyło się kolejne spotkanie uczestników projektu „Mobilność kadry edukacji szkolnej” w Zespole Szkół Publicznych nr 1 w Wadowicach. Na spotkaniu Pani Paulina Sarapata przedstawiła sprawozdanie ze swojej mobilności w Czechach, w trakcie której uczestniczyła w kursie metodyczno-jezykowym. 
Podzieliła się swoimi wrażeniami z przebytego kursu i krótko opowiedziała o atmosferze w trakcie kursu oraz kontaktach, które zdobyła, poza wiadomą wiedzą i umiejętnościami zdobytymi w trakcie kursu. Przekazała również cenne uwagi dotyczące spraw formalnych, które musiała zrealizować przed, w trakcie i po swoim kursie. Poza tym omówione zostały kwestie kolejnej mobilności w czerwcu Pana Marcina Ceremugi i związanych z nią formalności. Nauczyciele również doprecyzowali inicjatywy które będą realizowane jeszcze do końca roku szkolnego w ramach projektu w naszej szkole. Przypomniano nauczycielom o spotkaniu dla wszystkich wyjeżdżających do Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, które odbędzie się 12 czerwca w Publicznym Przedszkolu nr 3 w Wadowicach.

Koordynator placówki: Jerzy Rajda

czwartek, 25 maja 2017

Dzień Europy w Choczni

Dnia 9 maja uczniowie klas 0-3 Zespołu Szkół nr 1 w Choczni świętowali Dzień Europy!

  Wszyscy założyli barwy flag europejskich, a klasa 2a i 3a opowiedziały o kulturze, zabytkach różnych krajów. Obejrzeli prezentację multimedialną, przy której przedstawiono ciekawostki z krajów Unii Europejskiej. Wszyscy zaśpiewali hymn Unii oraz kanon "Panie Janie" po francusku.


  Celem spotkania było promowanie kultury europejskiej, przypomnienie symbolów oraz poznanie tradycji i zabytków wybranych państw Unii Europejskiej.
Przygotowały: Sylwia Gałosz, Iwona Skawińska, Agnieszka Socha-Biel


Koordynator: Kinga Cholewka

wtorek, 23 maja 2017

Finał IV edycji Gminnego Konkursu Literacko – Plastycznego ,,Jan Paweł II – Święty z naszych stron”

         17 maja w Zespole Szkół nr 1 w Choczni odbyło się uroczyste podsumowanie IV edycji konkursu poświęconego postaci Świętego Jana Pawła II. Swoim zasięgiem konkurs objął szkoły podstawowe i gimnazja gminy Wadowice. Regulamin i zadania konkursowe zostały ogłoszone już w styczniu br., aby uczestnicy mogli spokojnie przygotować prace literackie lub plastyczne.


      Celem konkursu było prezentowanie związków Karola Wojtyły z Wadowicami oraz z Małopolską, przy jednoczesnym podkreśleniu znaczenia postaci Jana Pawła II dla Polski, Europy i świata. W tej edycji konkursu organizatorzy chcieli zwrócić szczególną uwagę uczestników konkursu na potrzebę otwartości i tolerancji wobec odmienności kulturowej czy religijnej w kontekście ubiegłorocznych Światowych Dni Młodzieży i wizyty papieża Franciszka oraz licznych gości z całego niemal świata w naszym kraju i w Wadowicach. Stąd też na konkursie pojawiły się niezwykle ciekawe pamiętniki, opisujące wrażenia młodych wadowiczan ze spotkań z naszymi gośćmi, przybywającymi często z egzotycznych dla nas krajów. Konkurs był okazją dla młodych ludzi z gminy Wadowice do zaprezentowania swoich talentów literackich i plastycznych, postać Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II, może nauczyć współczesnego człowieka , co to znaczy być wadowiczaninem, Polakiem i Europejczykiem. 


          Warto podkreślić, że honorowy patronat nad naszą inicjatywą sprawowali: Burmistrz Miasta Wadowice, pan Mateusz Klinowski, oraz Proboszcz Parafii pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Choczni, ks. kanonik Zbigniew Bizoń. Na uroczystość podsumowania konkursu przybyli Laureaci konkursu wraz z artystycznymi Opiekunami oraz goście honorowi: pani Ewa Całus – wiceburmistrz miasta Wadowice, ks. kanonik Zbigniew Bizoń – proboszcz Parafii pw. Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela w Choczni. Przed odczytaniem protokołu jury z konkursu zebrani mogli obejrzeć pokonkursową wystawę prac plastycznych ( obecnie prezentowana w holu Zespołu Szkół nr 1 w Choczni) oraz kilka scenek dramatycznych opartych na tekstach uczestników konkursu.
     W konkursie wzięło udział 163 uczestników. Jury przyznało 51 nagród i wyróżnień. Reprezentowali oni 18 szkół z naszej gminy, między innymi te, z których nauczyciele przygotowują się do wyjazdów na kursy językowe w ramach Mobilności Kadry Edukacji Szkolnej ( ZSP nr 1 w Wadowicach, ZSP nr 2 w Wadowicach, ZSP nr 3 w Wadowicach, ZSP w Wysokiej, ZS nr 2 w Choczni, ZS w Jaroszowicach, SP w Babicy).


            Organizatorem konkursu był dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Choczni, mgr inż. Daniel Mastek, przygotowujący się do wyjazdu na kurs językowy na Maltę. Nad przebiegiem konkursu, pracami jury i nad przygotowaniem uroczystego podsumowania wyników czuwała polonistka, pani Barbara Tutaj, również uczestniczka mobilności w ramach projektu POWER ( kurs języka angielskiego na Malcie). O oprawę plastyczną imprezy zadbała pani Agnieszka Pasternak – Fraś, nauczycielka plastyki (wyjeżdżająca na kurs językowy do Wielkiej Brytanii), która była też członkiem jury i przygotowała wystawę pokonkursową prac plastycznych. Ponadto w pracach jury brała udział pani Sylwia Gałosz, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej przedszkolnej, która przygotowuje się do wyjazdu na kurs językowy do Irlandii. 

Przygotowała: Barbara Tutaj

Koordynator placówki: Kinga Cholewka

Ostatnie zajęcia na kursie przygotowawczym w ZSP nr 1 w Wadowicach

W dniu 5 maja 2017r. odbyły się już ostatnie zajęcia szkoleniowe z języka angielskiego w ramach Mobilności Kadry Edukacji Szkolnej w Zespole Szkół Publicznych nr 1 w Wadowicach. Kurs był realizowany jako 20-godzinny cykl. W tej grupie kursowej było 19 osób, a zajęcia prowadziła p. Paulina Sarapata, która odbyła kurs metodyczno-językowy w Czechach.


 Celem szkolenia językowego był rozwój kompetencji językowych:
 - rozwój umiejętności językowych w warunkach pozwalających na szybsze przyswajanie wiedzy
 - przełamywanie bariery językowej
 - konieczność używania języka w różnych sytuacjach (w sali, w terenie, restauracji czy podczas wieczornego, luźnego spotkania)
 Zakres materiału był tak dobrany, aby pomóc osobom biorącym udział w mobilnościach w trakcie pobytu i jako wstęp do realizowanych przez nich kursów. 
 Uczestnicy podsumowali dotychczasowe doświadczenia i materiał z języka angielskiego. Na każdym spotkaniu omawiane były różnorodne kwestie związane nie tylko ze słownictwem czy strukturami gramatycznymi, ale również z kulturą krajów anglojęzycznych. Atmosfera sprzyjała komunikacji i współpracy. Wszyscy mamy nadzieję, że zdobyte umiejętności okażą się przydatne w trakcie trwania mobilności.

Prowadząca: Paulina Sarapata

Koordynator placówki: Jerzy Rajda

poniedziałek, 22 maja 2017

Sprawozdanie z Konkursu Matematyczno-Przyrodniczego - "Z Europą za pan brat"



Sprawozdanie z Konkursu Matematyczno-Przyrodniczego
 "Z EUROPĄ ZA PAN BRAT" w kategorii klas czwartych szkoły podstawowej.

        Dnia 18 maja 2017 roku w Zespole Szkół nr 1 w Choczni odbył się  Konkurs Matematyczno-Przyrodniczy "Z EUROPĄ ZA PAN BRAT", który zorganizowały panie nauczycielki: Jolanta Stańczyk i Anna Paterek biorące udział w projekcie "Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej".

Konkurs miał na celu wyłonić osobę, która najlepiej rozwiązuje zadania konkursowe oraz utrwalić informacje dotyczące Europy między innymi : znajomość nazw państw europejskich, ich stolic oraz krzewienie u młodzieży poczucia bycia europejczykiem.
Wzięło w nim udział 7 osób ze szkoły podstawowej.

Najlepsza w konkursie okazała się Anna Graca z klasy 4b.
Drugie miejsce zajęły: Julia Ruła i Paulina Drabek z klasy 4a, a trzecie Maria Byrska z klasy 4b.

Organizator: Jolanta Stańczyk i Anna Paterek

 Koordynator placówki: Kinga Cholewka
                                                                                                                   
                              



Lapbook - sposób na urozmaicenie lekcji w Zespole Szkół w Jaroszowicach

Lapbook czyli “książka na kolana” to wykonana własnoręcznie teczka z informacjami na określony temat – klasa I gimnazjum, pod kierunkiem  nauczycielki przygotowującej się do mobilności Barbary Sajdak przygotowała lapbooki muzyczne poświęcone wielkim kompozytorom epoki romantyzmu.


Wykonując kieszonki, koperty i inne „templatki” korzystaliśmy z gotowych szablonów pobranych ze strony http://www.homeschoolshare.com - uczniowie bez trudu poradzili sobie z przetłumaczeniem instrukcji wykonania.
Uczniowie przygotowali też wersję biografii wybranego kompozytora w języku angielskim.
Lapbook to super narzędzie, także w pracy z gimnazjalistami. Polecamy!


Nauczyciel: Barbara Sajdak
Koordynator placówki: Agnieszka Jewuła


Przedszkolaki z Przedszkola Publicznego nr 3 wyruszają do zoo!




Dzieci z grupy „Zające” pod opieką p. Anny Wołczyk, która przygotowuje się do kursu językowego w Wielkiej Brytanii, brały udział w projekcie z języka angielskiego „Little Ant at the Zoo”. W ramach konkursu poznawały mieszkańców zoo, uciekały przed krokodylem, a także rozpoznawały tropy różnych zwierząt. Najwięcej radości sprawiło im szukanie zaginionej papugi, która ukryła się w …. (żeby zgłębić tę tajemnicę koniecznie zobaczcie naszą relację na stronie Bliżej Przedszkola ;))
Wiele frajdy sprawiło dzieciom również zamienienie się w najbardziej skoczne i radosne zwierzęta zamieszkujące ogród zoologiczny czyli figlarne małpki. Przedszkolaki wróciły z uśmiechem na twarzy i już czekają na kolejną wyprawę.



Celem przeprowadzonych zajęć było zwiększenie skuteczności i atrakcyjności działań oraz motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego i ośmielenie ich do podejmowania wyzwań językowych. Dzięki wykorzystaniu cyfrowych narzędzi edukacyjnych oraz umieszczeniu naszej relacji w Internecie promujemy uczenie się języków obcych wśród rodziców i całej społeczności lokalnej.
Szczegóły z naszej wyprawy do zoo umieściliśmy w krótkim filmie. Bardzo prosimy o głosy ;) Link poniżej:


Opiekun:  Anna Wołczyk

Koordynator placówki: Anna Wołczyk

piątek, 19 maja 2017

Wycieczka Gimnazjalistów do Pragi

   8-9 maja 2017r. Gimnazjaliści Zespołu Szkół w Jaroszowicach wyruszyli na pierwszą w szkole wycieczkę zagraniczną do Pragi, zorganizowaną przez nauczycieli przygotowujących się do mobilności. Celem naszej dwudniowej wycieczki było pokazanie największych atrakcji i perełek Pragi oraz zapoznanie się z tą wyjątkową stolicą Europy, przez poznanie kultury i tradycji naszych sąsiadów, historii ich państwa jak i niezniszczonej wojną architektury i zabytków. Uczniowie mieli również możliwość poznania w sytuacjach praktycznych języka czeskiego, ale i nie tylko. Gimnazjaliści mogli posługiwać się językiem angielskim w sytuacjach dnia codziennego: w trakcie robienia zakupów, zamawiania posiłków w restauracji, czy też meldunku w hotelu. Wycieczka była żywą promocją uczenia się języków obcych i poznania wiedzy o Zjednoczonej Europie.

   Wśród większości uczniów panuje przekonanie, że wycieczki szkolne to zwykła nuda. Jedni jeżdżą na nie tylko po to, żeby ze sobą porozmawiać, a inni by uniknąć pójścia do szkoły. Na szczęście w naszej szkole tak nie jest, czego najlepszym przykładem jest nasza ostatnia wycieczka do Miasta stu wież, czyli PRAGI !!! 

   Wszystko zaczęło się 8 maja, o godz. 3.00 w nocy. We wszystkich oknach w Jaroszowicach zapaliły się nagle lampy, a światła dobiegły na ulice zwiastując, że uczniowie gimnazjum w Jaroszowicach się obudzili. Gdy na zegarach wybiła godz. 3.45 uczniowie obładowani ciężkimi bagażami, koczowali na parkingu szkolnym oczekując przyjazdu autobusu. Gdy ten wreszcie dojechał, uczniowie odetchnęli z ulgą, pakując do niego swoje walizki i torby. O godz. 4.00 radośni ,,wycieczkowicze” opuścili Jaroszowice, do których mieli wrócić dopiero następnego dnia.

   Ośmiogodzinna podróż minęła gimnazjalistom na wciągających rozmowach, nerwowych grach karcianych, śmiesznych żartach oraz na nauce języka czeskiego. Zdarzyli się też tacy, którym większość drogi minęła na spaniu. 

   Gdy wreszcie uczniowie dojechali na miejsce, zaczęła się właściwa część całej wycieczki – czyli zwiedzanie stolicy Czech. Po opuszczeniu autobusu, wycieczka na czele z panią przewodnik udała się radośnie na Małą Stranę. 




Grupa zaczęła zwiedzanie Pragi od zobaczenia pałacu Cernina, po czym zaczęło mocno padać. Uczniowie przeczekali całą ulewę, siedząc pod dachem i słuchając opowieści Pani przewodnik i "naszej maskotki". 

Konkurs "Art In Nature"

Dzieci z Przedszkola Publicznego nr 5 w Wadowicach wzięły udział w konkursie „Wild Cat Challenge 2017” – „Art In Nature” organizowanym przez anglojęzyczne przedszkole „Ala ma Kota”. Celem konkursu było zachęcenie dzieci w wieku przedszkolnym do nauki języka angielskiego poprzez działalność artystyczną. 
Zadaniem dzieci z grupy „Zuchów” było wybranie i nauczenie się angielskiej piosenki. Przedszkolaki wybrały piosenkę „Rainbowcolorssong”. Z pomocą pani Urszuli Maziarz i pani Marty Śliwy Zuchy nagrały krótki teledysk na placu zabaw. W sposób artystyczny pokazały, że kolory tęczy są wokół nas. 
Teraz czekamy na wyniki konkursu. 



 Organizacja: Urszula Maziarz, Marta Śliwa

 Koordynator placówki: Marta Śliwa

czwartek, 18 maja 2017

Praktyczne lekcje języka angielskiego

W dzisiejszych czasach bardzo często mamy do czynienia z interakcjami z obszarami kulturowymi innych krajów. Jak wiemy globalizacja jest wszechobecna i jest także nieodłącznym czynnikiem funkcjonowania w wielokulturowym środowisku. Sama znajomość języka obcego nie wystarczy, aby młodzi ludzie w pełni przygotowali się do życia w tak różnorodnym świecie. Dlatego też na lekcjach języka angielskiego uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 w Choczni w ramach różnych projektów poznają lepiej inne obszary kulturowe. 


Dzięki udziałowi w zajęciach i poprzez poznawanie kultury i tradycji innych krajów kształtuje się u nich tolerancja dla inności i świadomość, że właśnie wielość kultur i tradycji jest największym bogactwem naszego świata. Jednym z elementów poznania nowych kultur było przygotowanie przez klasy 6 pokazu mody. Uczniowie mieli za zadanie zaznajomić się z modą panującą w danym kraju, która jest zdecydowanie elementem wpływającym na życie społeczne.


środa, 17 maja 2017

"Zielona wyspa" oczami przedszkolaków z PP nr 2 w Wadowicach

Nasze przedszkole w ramach projektu  co miesiąc organizuje tydzień kultury danego kraju.

Irlandia już za nami. Dzieci z wszystkich grup w miarę swoich możliwości zapoznawały się z najważniejszymi wiadomościami dotyczącymi  Irlandii. Poznały flagę i godło kraju. a także  znany symbol ,,Zielonej wyspy” czyli zieloną koniczynkę.












Dzieci z grupy ,,Motyle” malują wspólnie flagę Irlandii.


Najstarsze przedszkolaki poradziły sobie z odnalezieniem Irlandii  oraz oblewających ją wód morza i oceanu na mapie.
Dzieci z grupy,,Tygryski” podczas poznawania położenia Irlandii na mapie.