Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 8 czerwca 2017

Konspekt: "Books Day" - zajęcia w grupie przedszkolnej 3,4-latki

Opracowanie: mgr Agnieszka Matyszkiewicz
Data: 22.05.2017
Temat lekcji: „Books Day” – dzień z angielską książką dla dzieci.
Czas: 45 minut

Cel główny:
- rozwijanie zainteresowań książką anglojęzyczną poprzez bohaterów rysunkowych znanych dzieciom.

Cele operacyjne:
- zna słowa  angielskie i potrafi je wymówić:
book – książka, bajka - story, autor – author, bohater – Hero;
- rozpoznaje głównych bohaterów angielskich książek, stara się wymówić ich imiona w języku angielskim;
- stara się poprawnie przyporządkować charakterystyczne elementy z danej bajki do odpowiedniej książeczki.

Cele wychowawcze:
- wyrabianie nawyku czytania i szanowania książek,
- rozwijanie wyobraźni dziecięcej – może ktoś z was zostanie pisarzem/ką, ilustratorem?

Metody:
- oglądowa,
- słowna,
- czynna.

Formy pracy:
- grupowa,
- indywidualna,

Środki dydaktyczne:
- układanka „rozsypanka” z 4 elementów przedstawiająca ilustrację okładki książki dla dzieci
[załącznik nr1]
- plansze demonstracyjne – ilustracje okładek 12 anglojęzycznych  książek dla dzieci
[załącznik nr2]
- charakterystyczne elementy z bajek: np.                                                                        [załącznik nr3]
        1. zając w ubraniu z zegarkiem (Alicja w krainie czarów),
        2. statek piratów (Piotruś Pan)
        3. baryłka miodu i postać chłopca: Krzysia (Kubuś Puchatek)
        4. domek ze słomy, drewna, cegieł (3 małe świnki)
        5. połamane krzesełko, 3 łóżeczka (Złotowłosa)
        6. listy i paczki (Listonosz Pat)
        7. wóz strażacki, helikopter (Strażak Sam)
        8. postać Guliwera wśród małych ludzi, mapa (Guliwer)
        9.  złota kura, harfa, 3 fasolki (Jaś i magiczne fasole)
   10. walizka, parasol, niebieskie palto (miś Paddinkton)
   11. auto, zielony dinozaur (Swinka Pepa)
   12. narzędzia potrzebne na budowie (Bob budowniczy).

Przebieg zajęć:

1.     Powitanie: Hello!
2.    Wprowadzenie do tematu zajęć: N-l wyjmuje rozsypankę z kilku elementów i prosi ochotnika o ułożenie układanki, która jest zagadką - o czym dziś będziemy rozmawiać na zajęciach?
 (Obrazek przedstawiający ilustrację okładki książeczki dla dzieci).       [załącznik nr1]

3.     Nauczyciel wyjaśnia, że wszystkie dzieci na całym świecie lubią oglądać i czytać książeczki, a dziś poznamy bohaterów, którzy znani są dzieciom mieszkającym w Wielkiej Brytanii. Książeczki najpierw zostały napisane przez autorów angielskich w języku angielskim. Książeczki tak bardzo się spodobały, że zostały przetłumaczone na wiele języków, może się tak okazać, że i Wam Drogie dzieci będą również znani i przez Was lubiani. Może Ktoś z Was rozpozna wśród tych, które dziś przyniosłam swoją ulubioną książeczkę czy ulubionego bohatera?
4.     Spróbujcie powtórzyć za mną angielskie słowa:
KSIĄŻKA – book, BAJKA – story, AUTOR – author, BOHATER – hero.


5.  N-l kolejno prezentuje ilustracje okładek książek, czyta tytuły po angielsku prosząc dzieci o powtórzenie wspólnie z n-lem, a następnie wymawia polski tytuł książki. N-l charakteryzuje w kilku zdaniach książkę przedstawiając głównych bohaterów. Ilustracje układa na dywanie.                                                            [załącznik nr2] 
                                                         
6.     Działania dla dzieci – próba dopasowania bohaterów lub charakterystycznych przedmiotów do każdej z podanej bajki.                                            [załącznik nr3]

7.     Podsumowanie zajęć wyjaśniając, że książki należy szanować, odkładać na półkę, nie czytać podczas posiłków; książki są źródłem wiedzy, dzięki nim można się zrelaksować oraz miło spędzić wspólnie czas czytając wspólnie z mamą, tatą, babcią...  A może Ktoś z Was w przyszłości zostanie pisarzem/ką? A może ilustratorem książek? Spróbujmy wspólnie jeszcze raz powtórzyć dziś poznane słowa:
KSIĄŻKA – book, BAJKA – story, AUTOR – author, BOHATER – hero.

8.     Przewidziane działania kolejnych zajęć: Wykonanie ilustracji do ulubionej książki – wystawa prac.




ZAŁĄCZNIKI


[załącznik nr1 z 3]
Należy przeciąć na 4 trójkąty – ilustracja posłuży jako układanka
(starszym dzieciom można pociąć ilustracje w formie pasków)






[załącznik nr2 z 3]


















[załącznik nr3 z 3]
Wycinamy elementy konturowo, blisko brzegów postaci pozostawiając 4 mm białej ramki. 



















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz