Łączna liczba wyświetleń

środa, 28 października 2020

Technologia informacyjno - komunikacyjna w nauczaniu uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi

 

Rola technologii informacyjno-komunikacyjnych jest niezmierna w edukacji XXI wieku, nie tylko w odniesieniu do uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Współczesna zdalna nauka wymusza na nauczycielach konieczność korzystania z narzędzi dostępnych w internecie. W edukacji dziecka ze spektrum autyzmu istotne jest wsparcie wizualne, które pozwala zrozumieć prezentowany materiał.  Zastępuje notatki, obniża tym samym poziom niepokoju ucznia związany z koniecznością równoczesnego wysłuchiwania i notowania informacji. Wsparcie wizualne przyda się także pozostałym uczniom, którzy pracując zdalnie w domu, nie zawsze potrafią dostatecznie skupić się na informacjach przekazywanych przez nauczyciela.

 Dydaktyczne pomoce wizualnie nauczyciel może sporządzić za pomocą programów: PowerPoint, Adobe Spark, Edpuzzle czy Canva. Aplikacje dają możliwość wizualizacji omawianego zagadnienia za pomocą zdjęć czy plików wideo przy jednoczesnym wykorzystaniu dźwięku i tekstu. Medialność materiałów edukacyjnych sprzyja również usprawnianiu zaburzonych zmysłów oraz rozwojowi wrażliwości sensorycznej poprzez oddziaływanie wielozmysłowe (dźwięk i wizja). U dzieci ze spektrum autyzmu wystarczy, że jedna część procesu postrzegania sensorycznego jest zachwiana, a zaczynają pojawiać się problemy z nauką, koordynacją ruchową lub zachowaniem. Wykorzystywane w pracy z dzieckiem ze specjalnymi potrzebami nowoczesne technologie doskonalą jego percepcję wzrokową oraz słuchową.

Jedną z możliwości wizualizacji materiału z lekcji są interaktywne mapy myśli, prezentujące potrzebny materiał w sposób bardzo hasłowy i skrótowy. Ta forma jest w pewien sposób naturalna dla mózgu dziecka ze spektrum autyzmu, a przez to działa i przynosi oczekiwane rezultaty. W opisywanych działaniach można wykorzystać  aplikacje: Bubblus, Mindmaps, czy Mindmup.

Dzięki narzędziom informacyjno-komunikacyjnym uczniowie mogą też ćwiczyć  umiejętności manualne, szczególnie w zakresie motoryki małej. Dzieci ze spektrum autyzmu mają często problemy z koordynacją ruchową, obserwuje się u nich niezręczność czy nieporadność. Z pomocą przychodzą tutaj aplikacje komputerowe i tabletowe. Te ostatnie usprawniają koordynację wzrokowo-ruchową, czyli postrzeganie przestrzenne. Natomiast aplikacje komputerowe i wszelkie edytory tekstu pomogą pokonywać trudności w pisaniu. Ręczne pisanie bywa niekomfortowe i może wyczerpywać dziecko emocjonalnie oraz fizycznie. Tablety graficzne pomagają rozwijać zainteresowania z dziedziny grafiki komputerowej. Poza tym technologie informacyjno-komunikacyjne są doskonałym elementem uatrakcyjniającym zajęcia (np. rewalidacyjne) - chociażby quizy, które w łatwy sposób można wykonać w LearningApps na każdym etapie edukacyjnym – od edukacji wczesnoszkolnej aż po szkołę ponadpodstawową.

Istnieje wiele narzędzi edukacyjnych, które przyczyniają się do kształtowania umiejętności komunikacyjnych i społecznych uczniów, pomagają w nawiązywaniu relacji z rówieśnikami. Uczniowie ze spektrum autyzmu mogą przełamać swoje trudności komunikacyjne i doskonalić funkcjonowanie w grupie rówieśniczej dzięki: Hangouts, Classroom, Microsoft Teams.

Umiejętne stosowanie i wykorzystywanie nowoczesnych technologii w terapii dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, a także w pracy z  dziećmi podczas zdalnego nauczania i w szkole, przynosi duże efekty. Nie oznacza to oczywiście, że technologie informacyjno-komunikacyjne sprawdzą się  w przypadku wszystkich uczniów tak samo dobrze.  Należy jednak odnaleźć złoty środek - czas na pracę bez nowoczesnych urządzeń i pracę z komputerem. Ważne, aby odpowiednio ocenić predyspozycje i potrzeby dziecka.

Nauczyciel powinien  umiejętnie wyselekcjonować właściwe ćwiczenia i aplikacje, które pomogą uczniowi i uatrakcyjnią naukę zdalną.

Poniżej prezentuję wybrane nowoczesne narzędzia informacyjno-komunikacyjne przydatne  w procesie nauczania:

- powtarzanie i utrwalanie wiedzy, quizy, testy - LearningApps, Kahoot, JigsawPlanet,

- tworzenie stron internetowych, blogów – Wix, Blogger,

- tworzenie filmów, pomocy do lekcji - Edpuzzle, Movie Maker, Animaker, Biteable, Adobe Spark, Power Point, Prezentacje Google, Canva, Miro, Mindmaps, Mindmup, Bubllus,

- nagrywanie dźwięku audio - Audacity, Freemusicarchive,

- tworzenie  avatarów, komiksów i kreskówek - Hexatar, Avachara, Voki, Tooy Tool, Make Beliefs Comics,

- rozwijanie zainteresowań - Kody QR, Pinterest, Story Jumper,

- gromadzenie i udostępnianie zasobów – synteza wiedzy - Padlet, Pinterest, Blendspace,

- komunikacja z wykorzystaniem nowych technologii – Hangouts, Classroom, Microsoft Teams,

- platformy edukacyjne, blogi - Scholaris, E-podręczniki, Mistrzowie Kodowania, Godzina Kodowania, Minstructor, KhanAkademy, Superbelfrzy.edu.pl, Edunews.pl,

- materiały udostępnione w internecie: teksty: Wikipedia, Polona, Wolne Lektury; grafika: Pixabay, Pexels, Picjumbo; wideo: YouTube, Openculture, Adapter; audio: Musopen, Open Music Archive, SoundBible.

Opracowanie: Iwona Urbaś 

sobota, 24 października 2020

Polsko - hiszpańska lekcja języka angielskiego!

W piątek 23.10.2020 uczniowie klasy 6b spotkali się z uczniami hiszpańskiej szkoły I.E.S. Francisco Garcia Pavon z Tomelloso, aby wspólnie poćwiczyć zadawanie pytań i odpowiadanie w języku angielskim.



Lekcja online była możliwa dzięki platformie eTwinning, na której prowadzony jest wspólny projekt Erasmus+ pt. "Uczyć - ciekawiej, nowocześniej, efektywniej". Pomocą we wzajemnej komunikacji służyły koordynatorki projektu - p. Iwona Majkowska - Kochan i p. Ana Sevilla Nieto.

czwartek, 22 października 2020

Erasmus Week na Erasmus Days 2020

 W dniach 15-17 października 2020 roku w całej Europie obchodzone było święto „Erasmus Days”. Jako aktywni użytkownicy programu ogłosiliśmy „Erasmus Week” – „Tydzień z Erasmusem w Szkole Podstawowej nr 2”. Codziennie zamieszczaliśmy zdjęcia i ciekawostki związane z naszym uczestnictwem w programie.

11.10.2020 https://www.facebook.com/SPnr2Wadowice/posts/3515657845167026

Na początek – wspomnienia z projektu realizowanego w latach 2016-2018 pt. „Podniesienie jakości i efektywności pracy szkół i przedszkoli z terenu Gminy Wadowice poprzez rozwijanie kompetencji kadry edukacji szkolnej”, w ramach którego nauczyciele odbyli 17 szkoleń językowych i metodycznych w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Malcie i Austrii. Efekty kursów zostały włączone w pracę dydaktyczną i wzbogaciły ofertę edukacyjną szkoły.

12.10.2020 https://www.facebook.com/SPnr2Wadowice/posts/3518317501567727

Uczestnictwo w programach europejskich ma na celu umiędzynarodowienie pracy szkoły i nawiązanie sieci kontaktów z placówkami edukacyjnymi z całej Europy. Od wielu lat uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 współpracują z uczniami z innych krajów za pośrednictwem platformy eTwinning. W ramach projektów przygotowywane są wspólne prace, pozdrowienia w językach obcych, cyfrowe książki, a także spotkania online. Wiele naszych projektów eTwinnng zostało nagrodzonych Krajowymi i Europejskim Odznakami Jakości. W tym roku szkolnym klasy 2a i 2b współpracują z rówieśnikami z Włoch, Rumunii, Francji, Turcji, Chorwacji i Ukrainy w projekcie pt. „Seasons with the rhythm of nature”.

13.10.20202 https://www.facebook.com/SPnr2Wadowice/posts/3521537467912397

Szkoła Podstawowa nr 2 realizuje obecnie projekt Erasmus+ pt. „Uczyć – ciekawiej, nowocześniej, efektywniej” we współpracy z hiszpańską szkołą I.E.S. Francisco Garcia Pavon z Tomelloso. Zadania prowadzone są przez Zespół Projektowy, na czele którego stoi koordynator projektów międzynarodowych – p. Iwona Majkowska – Kochan wspierana przez dyrektora szkoły – p. Mariolę Bryndzę. Pomoc w zarządzaniu finansami zapewnia p. Dorota Wiśniewska, a p. Marta Zawadzka zajmuje się obsługą biurową projektu.

Naszych hiszpańskich partnerów reprezentuje p. Ana Sevilla Nieto (nauczycielka języka angielskiego) oraz dyrektor szkoły w Tomelloso – p. Agustín Rodríguez Pradillos. W listopadzie 2019 roku grupa nauczycieli z naszej szkoły miała okazję poznać i obserwować pracę grona pedagogicznego i uczniów z Hiszpanii w czasie tygodniowej wizyty typu job shadowing.

14.10.20202  https://www.facebook.com/SPnr2Wadowice/posts/3524028860996591

Nasi partnerzy w projekcie „Uczyć – ciekawiej, nowocześniej, efektywniej” – nauczyciele z hiszpańskiej szkoły I.E.S. Francisco Garcia Pavon podzielili się swoim doświadczeniem w nauczaniu przedmiotów matematyczno – przyrodniczych oraz metodami pracy na lekcjach języków obcych. Dzięki temu doświadczeniu nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Wadowicach przygotowali ofertę pozalekcyjnych zajęć dwujęzycznych dla uczniów klas 7 i 8. Pierwsze z nich odbędą się w przyszłym tygodniu.

15.10.2020  https://www.facebook.com/SPnr2Wadowice/posts/3526944867371657

We czwartek 15 października 2020 roku w Szkole Podstawowej nr 2 obchodziliśmy europejskie święto – Erasmus Days 2020. Ze względu na reżim sanitarny program uroczystości został zmodyfikowany tak, aby o projektach Erasmusa dowiedziało się jak najwięcej osób, a jednocześnie, aby wszyscy pozostali zdrowi.

Wejście do szkoły ozdobiła okolicznościowa gazetka z najważniejszymi informacjami na temat programu. Nauczyciele, którzy brali udział w szkoleniach w latach 2016-2020, opowiedzieli o swoich kursach i zaprezentowali zdjęcia z krajów, które odwiedzili w ramach wyjazdów.

Swoimi przygodami z Erasmusem podzielili się: p. dyr. Mariola Bryndza, p. Iwona Kozioł – Ponikiewska, , p. Monika Dudek, p. Paweł Supron, p. Katarzyna Mużydło, p. Agata Gębala, p. Małgorzata Jenejova, p. Agnieszka Bogunia, p. Renata Bernecka, p. Iwona Majkowska – Kochan.

16.10.2020 https://www.facebook.com/SPnr2Wadowice/posts/3529776167088527

Na zakończenie tygodnia z Erasmusem miło nam poinformować, że w bieżącym roku szkolnym rozpoczęliśmy nowy projekt pt. „E.C.H.O. – European Cultural Heritage Out of the classroom” poświęcony poznawaniu kultury europejskiej poza murami szkoły z placówkami z Hiszpanii, Włoch i Estonii. W ramach działań projektowych planujemy wyjazdy grup uczniów do szkół partnerskich i wizytę gości w Wadowicach (ze względu na pandemię przesuwamy je na kolejny rok szkolny) oraz spotkania online z rówieśnikami z zagranicy.

W ramach obchodów Erasmus Days w wirtualnym spotkaniu wzięli udział koordynatorzy ze szkół uczestniczących w projekcie:

Iwona Majkowska – Kochan (Szkoła Podstawowa nr 2, Wadowice, Polska)

Ana Sevilla Nieto (I.E.S Francisco Garcia Pavon, Tomelloso, Hiszpania)

Natalja Varkki (Narva Paju School, Narva, Estonia)

Anna Maria Scrimeri (Instituto Comprensivo „Pascoli Forgione”, San Giovanni Rotondo, Włochy)

Mamy nadzieję, że nasi uczniowie już niedługo spotkają się „face to face”. Trzymajcie kciuki!

Scenariusz lekcji dwujęzycznej z elementami metody CLIL pt. Podatek VAT / Value Added Tax.

Cykl: Knowledge without limits

Temat: Podatek VAT / Value Added Tax

Prowadząca: Agnieszka Bogunia, Katarzyna Mużydło,

Cele lekcji:

Uczniowie:

-     poznają pojęcie podatku, kwoty netto i brutto;

-     poznają znaczenie podatków;

-     poznają rodzaje podatków;

-     obliczają wartość podatek VAT dla konkretnego towaru;

-     obliczają kwotę netto lub brutto;

-     poznają nowe słownictwo z zakresu podatków w języku angielskim.

Metody i formy nauczania: CLIL, audiowizualna, dyskusja, praca indywidualna
Pomoce dydaktyczne: paragony, faktury, tablica multimedialna, smart fony,  karta pracy,                      film dydaktyczny: https://www.youtube.com/watch?v=Un9W8U0VRpY,                        słowniczek, prezentacja multimedialna, tablety,

Quiz kahoot: https://create.kahoot.it/share/vat/945a2124-20c1-4048-82a1-17ce4393305a

 Plan zajęć:

Etap I

1.        Wprowadzenie tematu lekcji za pomocą filmu dydaktycznego w języku angielskim „What is tax?”.

2.        Dyskusja na temat obejrzanego filmu (pytania)

·           What is tax?

·           What is VAT?

·           Who pays taxes?

·           Why taxes are important to everyone?

·           Do taxes finance public services and goods? If yes, which one?

·           Are taxes only paid in money?

·           Do you agree with this statement: More tax funds= better public services.

 Vocabulary- słowniczek:

contribution- wkład, udział

tax- podatek

fund- fundusz, kapitał, zasób

service- usługa

finance- finansować

VAT (value addes tax)- podatek od wartości dodanej

invoice- faktura

receipt- paragon

the gross amount- kwota brutto

the net amount- kwota netto

tax rate- stawka podatku

percent- procent

 Etap II

1.        Wprowadzenie pojęć: rodzaje podatków w Polsce, podatek VAT, stawki podatku VAT  w Polsce, kwoty netto i brutto (prezentacja, paragony, karta pracy).

https://drive.google.com/file/d/1WG9HwUQIWZy1wQ9taTflU9NR6fE4yBvK/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1aL68iybifJtxRItIuYxUXECcHKG8kFPv/view?usp=sharing

2.        Jak liczymy podatek VAT? (karta pracy).

3.        Rozwiązywanie zadań (karta pracy).

 Etap III

1.        Podsumowanie zajęć – quiz (kahoot).

2.        Ewaluacja- linia zaangażowania.

środa, 21 października 2020

Sprawozdanie z lekcji dwujęzycznej pt. „Podatek VAT/ Value Added Tax”

 

Szkoła Podstawowa nr 2 realizuje obecnie projekt  Erasmus+ pt. "Uczyć - ciekawiej, nowocześniej, efektywniej" we współpracy z hiszpańską szkołą I.E.S. Francisco Garcia Pavon z Tomelloso.

W listopadzie 2019 roku 4 nauczycielki uczestniczyły w kursie Job shadowing w Hiszpanii, gdzie w trakcie tygodniowego pobytu korzystały z dobrych praktyk hiszpańskiej szkoły.     Nasi partnerzy w projekcie podzielili się swoim doświadczeniem w nauczaniu przedmiotów matematyczno - przyrodniczych oraz metodami pracy na lekcjach języków obcych.

Wizyta okazała się źródłem bezcennych informacji na temat nauczania dwujęzycznego. Nauczycielki biorące w niej udział miały szansę zobaczyć, w jaki sposób funkcjonują oddziały dwujęzyczne, obserwować sposób prowadzenia lekcji, radzenia sobie     z problemami. Dzięki temu doświadczeniu  i inspiracji nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Wadowicach przygotowali nową ofertę edukacyjną szkoły- cykl pozalekcyjnych zajęć dwujęzycznych dla uczniów klas 7 i 8.

21 października 2020r. odbyła się pierwsza dwujęzyczna lekcja z cyklu „Knowledge without limits”  z elementami metody CLIL pt. „Podatek VAT / Value Added Tax”.

CLIL to metoda, w ramach której język obcy wykorzystywany jest do nauczania innych treści. Oznacza to, że przedmiotów takich,  jak na przykład edukacja przyrodnicza, matematyczna czy np. wiedza o kulturze uczy się w języku obcym, co jednocześnie rozwija wiedzę przedmiotową oraz poprawia znajomość samego języka.  Metoda CLIL rozbudza motywację do nauki języka obcego poprzez ukazanie jego przydatności w sytuacjach innych niż same lekcje języka angielskiego.

Pierwszą lekcję przygotowały nauczycielki: Katarzyna Mużydło- nauczycielka matematyki i Agnieszka Bogunia- nauczycielka języka angielskiego, a uczestniczyli w niej chętni uczniowie z klasy 8a.

W trakcie spotkania uczniowie:

-     poznali znaczenie podatków;

-     poznali rodzaje podatków;

-     obliczali wartość podatku VAT dla konkretnego towaru;

-     obliczali kwotę netto lub brutto;

-     poznali  nowe słownictwo z zakresu podatków w języku angielskim;

-     odczytywali paragony;

-     poznali przykładowe stawki VAT W Unii Europejskiej i w Polsce;

-     uczestniczyli w dyskusji na temat oglądniętego filmu w języku angielskim;

-     wykonali quiz podsumowujący za pomocą aplikacji Kahoot;

-     dokonali ewaluacji za pomocą wypełnienia linii zaangażowa.

 

Nauczycielki wykorzystały na lekcji narzędzia TIK takie jak: tablety, smartfony, tablica multimedialna, 
metody  i formy nauczania: elementy CLIL,  metoda audiowizualna, dyskusja, praca indywidualna oraz przygotowano:

-  scenariusz lekcji, 

- prezentację multimedialną,

- kartę pracy,

- quiz Kahoot : https://create.kahoot.it/share/vat/945a2124-20c1-4048-82a1-17ce4393305a

oraz wykorzystano film: https://www.youtube.com/watch?v=Un9W8U0VRpY

Opracowanie: K. Mużydło, A. Bogunia

piątek, 16 października 2020

Konspekt zajęć rewalidacyjnych dla dziecka z autyzmem w wieku przedszkolnym z wykorzystaniem narzędzi informatycznych


 Konspekt przygotowany przez p. Iwonę Urbaś 
- nauczyciela wspomagającego 
(uczestnika kursu "Technology Enhanced Learning").

CEL GŁÓWNY: doskonalenie umiejętności współdzielenia uwagi oraz wskazywania palcem.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

dziecko uczy się:

  • współdzielić z nauczycielem uwagę skupioną na danym przedmiocie,
  • wskazywać dłonią (dążenie do wyuczenia izolacji palca wskazującego),
  • przeglądać ograniczoną przestrzeń i skupiać się na tym, czego chce,
  • rozróżniać przedmioty znajdujące się w skupisku i umieszczać je tam, gdzie chce,
  • odróżniać informacje z pierwszego planu od informacji z drugiego planu,
  • łączyć w pary pasujące elementy, korzystając z aplikacji komputerowej oraz tablicy multimedialnej (wskazując i przesuwając palcem).                   

FORMY PRACY: indywidualna,

POTRZEBNE ZABAWKI, REKWIZYTY, POMOCE:

·         przezroczysta plastikowa torba lub woreczek z siatki,

  • małe kruche ciastka lub wafelki w opakowaniach (to, co dziecko lubi i co potrafi pogryźć),
  • niewielkie przedmioty (klocek, samochodzik, figurka zwierzaka, piłeczka pingpongowa),
  • gra multimedialna wykonana przy użyciu aplikacji ze strony learningapps.org,
  • tablica multimedialna, głośniki, komputer.

Współdzielenie uwagi (uwspólnianie pola uwagi) to bardzo wczesna umiejętność społeczna, której uczymy się po to, by włączyć do swojego świata ludzi z zewnątrz. Dzieci z autyzmem mają problem z nabyciem tej  umiejętności, ponieważ żyją w swoim świecie, do którego nie dopuszczają innych. Dlatego tak istotne jest ćwiczenie jej najczęściej, jak tylko możliwe.

Kolejne etapy:

1.    Wkładamy ciasteczka i wybrane przedmioty do torby lub worka. Zachęcamy dziecko do tego, by wskazało dowolną rzecz lub smakołyk. Najpierw należy wykorzystać tylko jeden przedmiot, ciastko.

2.    Gdy dziecko wskaże to, co wybrało, dłonią lub palcem, pokazujemy wskazującym palcem wybraną rzecz i mówimy: „Świetnie to pokazałeś! Czyli chcesz ciastko/ piłeczkę”. Powtarzamy czynności.

3.    Jeśli dziecko ma problemy ze wskazywaniem, trzeba mu pokazać, jak należy to robić. W tym celu chwytamy jego palec wskazujący i kładziemy go na przedmiocie w torbie (musimy wyczuć, czego dziecko pragnie). Z tego względu najlepiej rozpocząć zabawę od przedmiotu czy smakołyku, które dziecko prawdopodobnie wybierze.

4.    Wkładamy do torby różne przedmioty, ciastka, wafelki. Przedmiotów powinno być kilka, najlepiej w różnych kolorach i kształtach, aby pobudzić percepcję wzrokową i upewnić się, że dziecko nie wskazuje pierwszego lepszego przedmiotu.

5.    Gdy dziecko pojmie zasady gry, zwiększamy przestrzeń, którą dziecko będzie musiało przeanalizować, oraz liczbę przedmiotów. W tym celu można położyć torbę z większą liczbą przedmiotów na stole, kilkadziesiąt centymetrów od dziecka. Następnie umieszczamy  ją w drugim końcu sali.  

6.    Na tablicy multimedialnej wyświetlamy aplikację „pasujące pary”, np. odgłosy zwierząt i ich zdjęcia. Zachęcamy dziecko, aby podeszło do tablicy. Na pewno zainteresuje je zdjęcie ulubionego zwierzęcia. Pokazujemy, że dotykając palcem zdjęcie zwierzęcia, można je przesuwać. Zachęcamy dziecko do tej samej czynności.

7.    Następnie pokazujemy dziecku, że po dotknięciu palcem w ikonę ze słuchawkami, można usłyszeć odgłos zwierzęcia ze zdjęcia.  Zachęcamy dziecko do tej samej czynności. Jeśli nie umie tego zrobić, chwytamy jego palec wskazujący i naciskamy na obrazek.

8.    Kolejnym etapem będzie pokazanie, że połączenie zdjęcia zwierzęcia ze słuchawkami, pod którymi „kryje się” odgłos zwierzęcia, powoduje zniknięcie pary. Zachęcamy dziecko do połączenia obrazków w pary. Na początku ćwiczymy pokazując jedną parę. Kiedy dziecko nauczy się odsłuchiwać odgłos i łączyć go ze zdjęciem, możemy utrudnić zadanie używając dwóch – trzech par. 

Uwagi:

·         Aplikację „pasujące pary” można stworzyć samodzielnie, korzystając ze strony https://learningapps.org. Można ją dostosować do wieku, zainteresowań i możliwości dziecka.

·         Zaczynamy od krótkich chwil koncentracji uwagi dziecka, a następnie stopniowo je wydłużamy. Niech na każde pięć minut skupienia przypada dwuminutowa przerwa, podczas której dziecko wstanie, pospaceruje, popatrzy na coś innego. Kiedy jego zdolność koncentracji się poprawi, należy wydłużyć czas każdego ćwiczenia.

Źródła:

·         Delaney T., 101 ćwiczeń, gier i zabaw dla dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera i zaburzeniami integracji sensorycznej, Gdańsk 2015.

·         https://learningapps.org/display?v=phtbq57oa20

 Iwona Urbaś

poniedziałek, 5 października 2020

Konkurs "Selfie+"


 "Konkurs Selfie+ jest okazją dla  beneficjentów programów realizowanych przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji do podzielenia się  efektami ich pracy. Zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie konkursu fotograficznego, bo to właśnie za pomocą zdjęć najłatwiej i najskuteczniej można przedstawić rezultaty swoich działań." - piszą organizatorzy konkursu. Zamieszczone zdjęcia to także inspiracja dla innych uczestników projektów europejskich. Warunkiem publikacji jest zamieszczenie zdjęcia wraz z tytułem i krótkim opisem odzwierciedlającym treść fotografii.

Szkoła Podstawowa nr 2 w Wadowicach jako beneficjent projektu Erasmus+ pt. "Uczyć - ciekawiej, nowocześniej, efektywniej" podzieliła się efektami działań w dwóch kategoriach konkursowych:

1) Kategoria: "Twój projekt w jednym ujęciu"  - zdjęcie pt. "Inspirujemy się nawzajem": 

link: https://selfieplus.frse.org.pl/inspirujemy-sie-nawzajem/

2) Kategoria: "Europejskie wartości w moim projekcie" - zdjęcie pt. "Konopnicka z Cervantesem":

link: https://selfieplus.frse.org.pl/konopnicka-z-cervantesem/

Tym samym, zdjęcia wykonane w hiszpańskim Tomelloso w czasie wizyty job shadowing, znalazły się w wielotysięcznej bazie zdjęć promujących efekty projektów europejskich.