Łączna liczba wyświetleń

piątek, 31 marca 2017

Plan działań w ZS nr 1 w Choczni

Konkretne działania ZS nr 1 w Choczni:
1. Organizacja wyjazdu na wycieczkę zagraniczną do Chorwacji , Drvenik, Riwiera Makarska dla uczniów gimnazjum i klasy 6 SP, ( 7-17 czerwca 2017)
- doskonalenie języka angielskiego w praktyce,
- wymiana walut, wizyty w europejskich kantorach walut,
- transfer przez kraje europejskie : Słowacja i Węgry, komunikowanie się w języku angielskim podczas podróży i pobytu.
2. Szkolny Konkurs Matematyczno-Przyrodniczy "Z Europą za pan brat"
3. Pomoc w organizacji Szkolnego Festynu Rodzinnego pod hasłem
"Czas na zdrowie"- propagowanie kuchni regionalnych w krajach Europy.
4. Europejski Konkurs Kangur Matematyczny.
5. Projekty edukacyjne dla klas piątych pt.
,,Krajobrazy strefy śródziemnomorskiej",
,, Gospodarka i turystyka strefy Morza Śródziemnego""
6. Praca plastyczna - wylepianie plasteliną, zgodnie z podanym wzorem, flag krajów (Malta, Francja, Wielka Brytania) podczas zajęć w kl. 0
7. „Herbatka u królowej Elżbiety” – zajęcia w kl. 0 polegające na przedstawieniu historii herbaty, wprowadzenia angielskiego słówka: tea, omówienie zwyczaju: five o’clock, degustacja.
8. Zrealizowanie i wystawienie spektaklu teatralnego, poświęconego tolerancji wobec innych.
9. Obchody Dnia Matki u nas i w innych krajach Europy (występy, prezentacje, wykorzystanie języków obcych).
10.  Historia zapożyczeń językowych jako historia kontaktów między narodami Europy (lekcja).
11.  Związki między językami – plansze.
12. Polscy i europejscy laureaci Nagrody Nobla – prezentacje.
13. Organizacja Gminnego Konkursu Literacko – Plastycznego ,,Jan Paweł II – Święty z naszych stron”
- ukazywanie wielokulturowego aspektu Światowych Dni Młodzieży,
- wskazywanie  roli europejskiego dziedzictwa kulturowego w działalności Karola Wojtyły jako papieża, ukazywanie uniwersalnych wartości europejskich w naukach, pismach, przemówieniach i twórczości Jana Pawła II.

PLAN WDRAŻANIA EFEKTÓW W PLACÓWCE



PLAN WDRAŻANIA EFEKTÓW W PLACÓWCE (do realizacji w roku szk. 2017/2018)
Przedszkole Publiczne w Choczni

- propagowanie wielokulturowości i zainteresowanie współczesną Europą podczas zajęć dydaktycznych i wychowawczych z przedszkolakami (przybliżanie dzieciom kultury i zwyczajów innych społeczeństw);
-wykorzystanie w codziennej pracy opiekuńczo – wychowawczo – dydaktycznej zdobytych umiejętności – popularyzacja języka angielskiego wśród najmłodszych;
-wykorzystanie nowo poznanych metod nauczania podczas zajęć;
-podniesienie poziomu znajomości języka obcego i stosowanie go przy przygotowywaniu i prowadzeniu zajęć (czytanie materiałów w językach obcych, korzystanie z obcojęzycznych zasobów dostępnych w Internecie);
-propagowanie uczenia się języków obcych wśród wychowanków i rodziców poprzez np. przygotowywanie gazetek tematycznych, zajęć otwartych dla rodziców;
-dzielenie się zdobytą wiedzą i doświadczeniem z pracownikami, którzy nie przystąpili do projektu mobilności;
-przedszkolny quiz wiedzy o krajach europejskich;
-organizacja konkursu plastycznego „Podróże po krajach Unii Europejskiej”;
- wdrożenie do zajęć edukacyjnych ciekawych zabaw i rozwijających gier w języku angielskim, które nie są znane w Polsce;
-publikacje na stronie internetowej działań wdrażanych w naszej placówce;
-publikacja dotyczące mobilności w gazetce przedszkolnej dla rodziców  „Z życia Przedszkola w Choczni”.
Koordynator: Klaudia Lehrfeld

Projekty edukacyjne o tematyce europejskiej.





             Uczniowie klas szóstych ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Choczni przygotowali i zaprezentowali swoim kolegom ciekawe projekty, dotyczące przyrody i gospodarki krajów położonych nad Morzem Śródziemnym. Tematyka projektów związana była z realizacją zagadnień z przedmiotu - przyroda.
Tematy projektów to ,, Roślinność i zwierzęta strefy śródziemnomorskiej'', ,,Gospodarka i turystyka krajów strefy śródziemnomorskiej". W przygotowaniach bardzo interesujących i różnorodnych prezentacji udział wzięło w sumie 27 uczniów.

 
 Były prezentacje multimedialne (przy użyciu tablicy interaktywnej), plakaty, a także degustacje potraw z kuchni śródziemnomorskiej (w tym poznawanie smaku owoców morza) oraz poznawanie owoców egzotycznych uprawianych na południu Europy.



Takie działania mają na celu wprowadzić innowacyjne rozwiązania dotyczące kształcenia, zwiększające skuteczność i atrakcyjność nauczanego przedmiot, a tym samym wpływające motywująco na uczniów. 


 Opiekę nad uczniami sprawowała mgr Anna Paterek.
 Koordynator placówki: Kinga Cholewka

Spotkanie robocze z PP nr 3

     W poniedziałek 27 marca 2017 roku w Przedszkolu Publicznym nr 3 w Wadowicach odbyło się kolejne spotkanie osób biorących udział w projekcie, „Mobilność kadry edukacji szkolnej”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Na spotkaniu przypomnieliśmy sobie cele projektu "Podnoszenie jakości i efektywności pracy szkół i przedszkoli z terenu Gminy Wadowice poprzez doskonalenie kompetencji kadry edukacji szkolnej", omówiliśmy szczegółowo narzędzie "Europass - Paszport Językowy" oraz uzgodniliśmy harmonogram działań w ramach projektu w naszym przedszkolu. Najwięcej czasu poświęciliśmy kwestii właściwego podpisania umów.

Pełni energii i zapału postanowiliśmy nawiązać kontakty międzynarodowe z innymi placówkami oraz propagować zainteresowanie Europą i uczeniem się języków obcych wśród naszych podopiecznych i ich rodziców.

czwartek, 30 marca 2017

Nauczyciele ZSP nr 3 w Wadowicach przygotowują się do udziału w mobilności zagranicznej


       Projekt "Podniesienie jakości i efektywności pracy szkół i przedszkoli z terenu Gminy Wadowice poprzez rozwijanie kompetencji kadry edukacji szkolnej" realizowany w ramach programu PO WER spotkał się z dużym zainteresowaniem pracowników SPnr 2 i Gimnazjum nr 1, wchodzących w skład ZSP nr 3. 
W roku szkolnym 2016/17 i 2017/18 szesnastu przedstawicieli grona pedagogicznego weźmie udział w kursach metodyczno - językowych i językowych w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Austrii.  
Uczestnicy mobilności:
dyr. Mariola Bryndza - nauczyciel matematyki
wicedyr. Elżbieta Leń - nauczyciel języka polskiego
Iwona Urbaś - nauczyciel języka polskiego
Jan Gajczak - nauczyciel wychowania fizycznego
Katarzyna Mużydło - nauczyciel matematyki
Bożena Litwa - nauczyciel techniki
Paweł Supron - nauczyciel języka angielskiego
Małgorzata Nogala - nauczyciel języka angielskiego
Małgorzata Jenejova - nauczyciel wychowania fizycznego
Monika Dudek - nauczyciel matematyki
Iwona Majkowska - Kochan - nauczyciel języka angielskiego
Renata Bernecka - nauczyciel fizyki
Maria Skrzypczak - Płaszczyca - nauczyciel języka polskiego
Agnieszka Bogunia - nauczyciel języka angielskiego
Iwona Kozioł - Ponikiewska - nauczyciel geografii
Iwona Filek - nauczyciel języka polskiego

W ramach przygotowań do udziału w Projekcie odbyły się cztery spotkania organizacyjno - informacyjne prowadzone przez koordynatora placówki - Iwonę Majkowską - Kochan.
Pierwsze z nich miało miejsce 17 stycznia 2017 roku i dotyczyło omówienia celów ogólnych i szczegółowych Projektu oraz obowiązków nauczycieli pragnących wziąć udział w mobilności. 


Zainteresowani nauczyciele zostali zaznajomieni z procedurą naboru uczestników, wymaganą dokumentacją oraz Regulaminem Rekrutacji. 

W dniu 23 stycznia 2017 roku zostały omówione typy szkoleń, opcje zakwaterowania oraz sposób rezerwowania kursów. Uczestnicy dowiedzieli się również, w jaki sposób mogą dysponować kwotami przeznaczonymi na realizację mobilności oraz jak dokumentować poniesione wydatki. Koordynatorka przypomniała o obowiązku wyboru szkoły, która realizuje kursy językowe na wysokim poziomie oraz poświadcza udział w szkoleniu na certyfikacie PO WER. 


       Kolejne spotkanie robocze w dniu 22 lutego 2017 roku poświęcone było omówieniu dokumentów projektowych - Oświadczenia uczestnika oraz Umowy z organizacją wysyłającą. Koordynatorka przypomniała obowiązki nauczyciela w obszarach "Przygotowanie do mobilności", "Mobilność", "Wdrażanie rezultatów" i "Promowanie Projektu". Nauczyciele podali terminy planowanych mobilności i zdali relację z przygotowań do wyjazdów. Wszyscy zwrócili uwagę na ważny aspekt - elementarną znajomość języka obcego. Do samodzielnej oceny kompetencji językowych prowadząca poleciła narzędzie "Europass - Paszport językowy" oraz zwróciła uwagę na konieczność  pracy nad doskonaleniem umiejętności komunikowania się w języku angielskim np. poprzez bezpłatną aplikację "Duolingo".
Siedmiu nauczycieli, deklarujących wcześniej potrzebę wsparcia językowego, otrzymało informację o terminach i miejscach zajęć.


Jednym z celów Projektu jest stosowanie w dydaktyce narzędzi cyfrowych oraz obcojęzycznych źródeł informacji, dlatego też uczestnicy mobilności z ZSP nr 3 wzięli udział w szkoleniu na temat "Wykorzystanie tablicy interaktywnej w nauczaniu".  


Uczestnicy poznali i ćwiczyli praktyczne zastosowanie oprogramowania tablicy oraz wykorzystania multimediów do usprawnienia i uatrakcyjnienia zajęć, a tym samym motywowania uczniów do intensywnej pracy. 


Spotkanie w dniu 29.03.2017 roku miało na celu ustalenie harmonogramu wdrażania rezultatów Projektu w ZSP nr 3 oraz sposoby włączenia się w działania o charakterze lokalnym. Nauczyciele dzielili się pomysłami na wykorzystanie korzyści z udziału w zagranicznych szkoleniach w codziennej pracy z uczniami oraz sposobami na promowanie idei uczenia się przez całe życie wśród społeczności lokalnej i pracowników szkoły. W ustalonym harmonogramie zalazły się różne formy pracy m.in.propozycje wycieczek, projektów edukacyjnych, zajęć z uczniami potrzebującymi wsparcia, lekcje otwarte, szkolenie w ramach Wewnątrzszkolnego Doskonalenia Nauczycieli.
Uczestnicy przygotowawczych kursów językowych wyrażali zadowolenie z udzielonego wsparcia organizacyjnego, deklarowali dalszą chęć nauki języka angielskiego. 
Koordynatorka poinformowała zebranych o terminach i miejscach kulturowych spotkań przygotowawczych dotyczących realiów krajów docelowych.

Koordynator placówki: Iwona Majkowska - Kochan

Propozycja lekcji języka polskiego "Przez kuchnię do Europy"

Autor: 
 Barbara Tutaj  nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół nr 1 w Choczni (przygotowuje się do udziału w kursie językowym na Malcie) 
              
Udział w projekcie ,,Mobilność kadry edukacji szkolnej” skłonił mnie do refleksji, w jaki sposób jeszcze efektywniej uczyć na języku polskim tolerancji, otwartości na inne kultury i rozbudzać wśród dzieci ciekawość świata. Stwierdziłam, że lekcje na temat zasad tworzenia przepisu kulinarnego w klasie 4 będą świetną okazją, aby połączyć umiejętności redakcyjne ze spotkaniem z kuchnią europejską. I tak powstała lekcja ,,Tworzymy europejską książkę kucharską”, którą przeprowadziłam w dwóch klasach czwartych. Dzieci podczas zajęć były bardzo aktywne, chętnie wypowiadały się na temat ulubionych dań, które miały rodowód włoski, hiszpański, grecki, turecki. Rozmowa o kuchni europejskiej była okazją do poruszenia zagadnień ortograficznych, wpływu języków obcych na polszczyznę, a nawet przypomnienia nazw innych kontynentów ( podczas rozmowy o potrawach padła w jednej z klas nazwa ,,sushi”, więc zaistniała konieczność ,,podglądnięcia” mapy Azji). Do samodzielnej pracy przystąpiły z zapałem i stworzyły bardzo ciekawe prace.
         Zaprezentowany przeze mnie konspekt lekcji jest właściwie jej modelem, do dowolnej modyfikacji, w zależności od potrzeb klasy i tempa pracy uczniów. Na poznanie zasad redagowania przepisu kulinarnego przeznaczyłam dwie jednostki lekcyjne. Na pierwszej czytaliśmy przykłady  przepisów kulinarnych, ustalaliśmy zasady ich tworzenia, omawialiśmy zastosowane skróty oznaczające jednostki objętości i wagi, ćwiczyliśmy tworzenie zdań w trybie rozkazującym i równoważników zdań. Natomiast druga lekcje była poświęcona samodzielnemu stworzeniu przez uczniów przepisów i zebraniu ich w ,,Europejską książkę kucharską”.

Model lekcji w klasie 4 szkoły podstawowej
Temat: Tworzymy europejską książkę kucharską.

A HEALTHY DIET

W zdrowym ciele zdrowy duch.

W dniu 20 marca 2017 r.  w Zespole Szkół Publicznych nr 1 w Wadowicach odbyły się lekcje języka angielskiego poświęcone właściwym nawykom żywieniowym oraz zdrowemu odżywianiu. Wykorzystując poznane wcześniej słownictwo, uczniowie klas 2a i 2d SP dyskutowali na tematy związane ze zdrowym stylem życia. Wspólnie z nauczycielem, mgr Pauliną Sarapatą (przygotowującą się do udziału w kursie metodycznym dla nauczycieli języka angielskiego w Czechach), wykonali plakaty o prozdrowotnej tematyce. Uśmiechnięte „buzie” skrywały produkty zdrowe, natomiast „buzie” smutne reprezentowały produkty niezdrowe.


 Celem lekcji było upowszechnianie właściwych nawyków żywieniowych oraz porównanie ich z tymi panującymi w innych krajach. Dużym zainteresowaniem cieszyło się „wymienianie” przepisów na zdrowe przekąski i desery.

Opracowała: Paulina Sarapata 
Koordynator placówki: Jerzy Rajda

środa, 29 marca 2017

Jedwabnym Szlakiem z Europy do Azji – BIWAK HARCERSKI

Styczniowy  biwak drużynowy odbywający się w Zespole Szkół Publicznych w Wysokiej miał na celu poznanie nowych kultur i tradycji, nowych smaków i umiejętności.
Podczas dwudniowego biwaku harcerze podróżowali z Europy przez Azję Jedwabnym Szlakiem do Chin. Obowiązywały tradycyjne stroje. Każdy zastęp przygotowywał i prezentował azjatycką potrawę. Dzielni wojownicy zdobywali sprawności podczas gry nocnej.
 
Harcerze m.in. uczyli się charakterystycznego walecznego tańca, poznali nowe gry,
  a dziewczęta wykonywały wachlarze i lampiony.


Po ukończeniu zadań każdy wojownik w nagrodę otrzymał plakietkę biwaku i słodki upominek. 

Koordynator placówki: Małgorzata Targosz

Działania Projektowe w ZS nr 2 w Choczni

        "ENGLISH ZONE" 
              W bibliotece szkolnej została utworzona strefa języka angielskiego „English Zone”, w której na regale wyeksponowano zbiory książek w języku angielskim, słowniki, gry edukacyjne, podręczniki i czasopisma. 


Wśród zbiorów anglojęzycznych są książeczki dla młodszych czytelników z serii Penguin Young Readers takie jak: „Little Red Riding Hood” czy „The Pied Piper of Hamelin”, a także książki z serii Britannica Discovery Library- wersja angielsko- polska. Posiadamy też trzy roczniki magazynu dwujęzycznego National Geographic „Odkrywca”. Niektóre numery już wykorzystano do pracy z młodzieżą z klasy I gimnazjum podczas zajęć wolnych w bibliotece szkolnej.

 Uczennice nie miały większych problemów z przetłumaczeniem tekstu wybranych artykułów w języku angielskim, które okazały się bardzo ciekawe i kształcące. Pani bibliotekarka wyraża nadzieję, że lektura tych książek i czasopism będzie dla czytelników przyjemną nauką i poszerzeniem słownictwa w języku angielskim i deklaruje, że minimum raz w tygodniu będzie prowadziła tego typu zajęcia z chętną grupą uczniów zarówno ze szkoły podstawowej, jak i z gimnazjum.
  Opracowała: Bogumiła Kowalczyk

"English ok :-)"
Na terenie szkoły powstały dwa nowe miejsca-kąciki miłośników j. angielskiego: w bibliotece i gabinecie pedagoga szkolnego.

           W gabinecie pedagoga szkolnego powstał kącik "English ok :-)",w kąciku tym zostały  zgromadzone pomoce edukacyjne do pomocy w nauce tego języka. Jak na początek inicjatywy pani pedagog zgromadziła :słowniki obrazkowo –literowe ,książeczki w j. angielskim, fiszki do nauki języka- 200 kart , alfabet ,filmy (baby beatles)i kasety z nauką wierszy i piosenek, są gry planszowe, zagadki i puzzy.(karty-stickker aktivity set.6 books- over 150 stickers).

  Dzieci uczęszczające na zajęcia indywidualne zainteresowawszy się "co to za nowa półka", już spontanicznie wykazały chęć zabawy i ćwiczeń w tym języku.
 Opracowała: Grażyna Curzydło

"LEKCJA MATEMATYKI" 
         W dniu 27 marca 2017 w Zespole Szkół nr 2 w Choczni odbyła się lekcja matematyki w klasie 6, wykorzystująca wiedzę o różnych krajach UE.  Temat lekcji  " Diagramy procentowe". Uczniowie sami przygotowali zestawienie liczby dni roku szkolnego oraz liczby dni wolnych od nauki w kilku krajach europejskich oraz przedstawili te dane na diagramie słupkowym. 
W ramach lekcji rozwiązywali również zadanie  (wykorzystując mapę Europy) dotyczące stopnia zalesienia poszczególnych krajów europejskich.
 Opracowała: Jolanta Kasperek

Koordynator placówki: Magdalena Gryga

Spotkania organizacyjno - informacyjne w ZSP nr 2 w Wadowicach



        We wtorek 21 marca w Zespole Szkół Publicznych nr 2 odbyło się kolejne spotkanie osób biorących udział w projekcie, „Mobilność kadry edukacji szkolnej”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego, z koordynatorem szkolnym.
Na spotkaniach koordynator placówki Kamil Bałys wraz z nauczycielami biorącymi udział w projekcie przypomniał i omówił dokładnie założenia projektu, kursy i typy zakwaterowania. Poruszone zostały również kwestie harmonogramu mobilności i karta EKUZ. Sporo czasu poświęciliśmy na omówienie umów i oświadczeń uczestnika projektu, jak również informacje dotyczące procedury rezerwowania kursów.
Uczestnicy projektu doszli do wniosku, że człowiek musi uczyć się przez całe życie i nigdy nie jest za późno na rozwijanie swoich horyzontów myślowych. Kursy te będą wartościową formą rozwoju osobistego i aktywności intelektualnej, która przyniesie korzyść nie tylko samym kursantom, ale przede wszystkim uczniom na lekcjach. Zawsze warto inwestować we własny rozwój, nawet jeśli na początku nie wydaje nam się to konieczne. Jedno jest pewne, że będziemy mogli wykorzystywać w praktyce nabyte umiejętności. 

Spotkanie w ramach przygotowań do udziału w Projekcie "Podniesienie jakości i efektywności pracy szkół i przedszkoli z terenu Gminy Wadowice poprzez rozwijanie kompetencji kadry edukacji szkolnej.  

Koordynator placówki: Kamil Bałys