Łączna liczba wyświetleń

piątek, 14 stycznia 2022

Me and my body. How to overcome complexes? - lekcja dwujęzyczna z cyklu "Knowledge without limits"

 

Lekcja dwujęzyczna:

 „Ja i moje ciało. Jak się nie dać kompleksom? /

 Me and my body. How to overcome complexes?” 

- przeprowadzona w dniu14.12.2021 roku w ramach cyklu "Knowledge without limits"

 

W ramach wdrażania i upowszechniania efektów szkoleń zrealizowanych w ramach projektu Erasmus+ pn. "Uczyć - ciekawiej, nowocześniej, efektywniej" dnia 14 grudnia 2021 r. odbyła się pierwsza część lekcji dwujęzycznej pt. „Ja i moje ciało. Jak się nie dać kompleksom? / Me and my body. How to overcome complexes?” Lekcja została przeprowadzona przez nauczyciela języka angielskiego Pawła Suprona i nauczyciela wychowania fizycznego Mariusza Gądora w klasie 8B.

W pierwszej części tych zajęć – prowadzonych w języku angielskim – uczniowie podzieleni na grupy 2-3 osobowe  mieli za zadanie wylosować zdjęcia przedstawiające ludzi w różnym wieku, różnych ras i płci. Otrzymali też karty pracy ze słownictwem podzielonym na dwie kategorie: wygląd zewnętrzny (appearance, age hair, build) oraz cechy charakteru (personality, feelings). Na ich podstawie w pierwszej kolejności opisywali wygląd wylosowanych osób. Następnie,  w oparciu o wygląd, wyraz twarzy i mowę ciała, uczniowie spekulowali na temat uczuć i cech osobowości osób z wylosowanych zdjęć. Kilkunastoosobowa grupa uczniów z dużym zaangażowaniem wykonywała powierzone im zadania, używając języka angielskiego i wypowiadając się na coraz bardziej abstrakcyjne tematy. Ta część lekcji trwała około 25 minut.

Następnie Mariusz Gądor również rozdał karty pracy i poprosił uczniów o napisanie na nich 8 hipotetycznych myśli wybranej osoby ze zdjęcia – 4 pozytywnych na swój temat i 4 krytycznych. Uczniowie starali się wyrażać swoje opinie, wnioski i krytyczne komentarze. Pod koniec zajęć nauczyciel  podsumował dotychczasowe opinie, poglądy i spostrzeżenia uczniów, mówiąc, że każdy ma swój wewnętrzny obraz siebie. Jest to taki zbiór różnych myśli, przekonań na temat naszego ciała, jego atrakcyjności, ale również myśli o tym, co potrafimy, czego nie umiemy, w czym jesteśmy dobrzy, czego się obawiamy ze strony innych.

Niestety, czas ograniczony do 45 minut nie pozwolił wyczerpać tematu. Zajęcia były dobrym wprowadzeniem do kolejnego spotkania z tą grupą uczniów, które zaplanowane jest na luty 2022 roku. Uczniowie wyrazili spore zainteresowanie zajęciami, łączącymi elementy języka angielskiego oraz problemy natury psychologicznej, tak bliskie dorastającym młodym ludziom. Celem zajęć było opanowanie przez uczniów umiejętności mówienia o trudnych, ważnych sprawach nurtujących młodzież. Nie należy także zapominać o dodatkowej możliwości ćwiczenia komunikacji w języku angielskim w oparciu o ciekawy, angażujący temat.

Paweł Supron, Mariusz Gądor - uczestnicy mobilności typu job shadowing. 

środa, 12 stycznia 2022

Scenariusz zajęć dwujęzycznych pt. "A secret message"

 


Scenariusz zajęć matematycznych z elementami języka angielskiego,

realizowanych w ramach cyklu "Knowledge without limits"

 Zajęcia są formą wdrażania i upowszechniania efektów szkoleń nauczycieli w ramach projektu Erasmus+  pn. „Uczyć – ciekawiej, nowocześniej, efektywniej” prowadzonego w Szkole Podstawowej nr 2 w Wadowicach.

 

Temat: A secret message.

Pełen scenariusz wraz z załącznikami znajduje się na padlecie:

Cele lekcji:

1.      Kształcenie kompetencji kluczowych: porozumiewanie się w języku obcym, kompetencje matematyczne.

2.      Doskonalenie umiejętności analitycznego i logicznego myślenia.

3.      Praca nad  wykorzystaniem schematu do rozwiązania  zadań; łączenie teorii z praktyką.

4.      Dostrzeganie oraz wykorzystywanie zależności w przyporządkowaniach.

5.      Wzbudzanie motywacji uczniów do uczenia się matematyki i języka angielskiego poprzez świadomą umiejętność łączenia tych przedmiotów.

 Środki dydaktyczne: prezentacja multimedialna, karta pracy, tabele z szyframi (alfanumeryczny, Morse’a, Polibiusza), quiz, platforma padlet.

Metody i formy nauczania: CLIL,  audiowizualna,  praca indywidualna, praca grupowa, 


 Plan zajęć:

1. 1. Powitanie. Przedstawienie założenia zajęć dwujęzycznych.

2. Wprowadzenie w tematykę zajęć:

- wspólne przetłumaczenie tematu,

- wprowadzenie wyrazów: code, encode/encrypt, decode

- przedstawienie krótkiej historii szyfrowania.

 

3. Omówienie prostego kodu alfanumerycznego:

a) Przypomnienie alfabetu angielskiego (wymowy liter) na podstawie fragmentów piosenki

Alphabet Song | ABC Song | Phonics Song - YouTube

b) prezentacja przykładowego kodu alfanumerycznego (krótkie powtórzenie wymowy cyrf),

c) wspólne zakodowanie słowa COLD w kodzie alfanumerycznym.

 4. Omówienie alfabetu Morse’a w języku polskim i angielskim (przy pomocy prezentacji multimedialnej). Zwrócenie uwagi uczniów na: twórcę kodu, sposób kodowania liter, zastosowanie). Prezentacja kilku liter na podstawie fragmentu filmu: https://www.youtube.com/watch?v=GFUHBV8Yn8E

a. Uczniowie wspólnie zaszyfrują słowo WINTER.

b. Rozwiązanie przez uczniów testu 

 Alfabet Morse'a - Crack the word - Quiz (wordwall.net)

c. Samodzielne rozszyfrowanie wiadomości. (karty pracy 1) uczniowie dostają do rozszyfrowania jedno słowo, a następnie wspólnie tworzą hasło: HAPPY NEW YEAR.

 5. Przedstawienie schematu szyfrowania alfanumerycznego w postaci Szachownicy Polibiusza: w języku polskim i angielskim (przy pomocy prezentacji multimedialnej).

a. Uczniowie wspólnie zaszyfrują słowo SNOW.

b. Samodzielne rozszyfrowanie wiadomości. (karta pracy 2) Uczniowie dostają do rozszyfrowania słowo CARNIVAL, potem prezentują swoje rozwiązania.

 6. Podsumowanie zajęć:

- zachęcenie uczniów do tworzenia własnych szyfrów,

- ewaluacja: indywidualna ocena atrakcyjności lekcji przez uczniów na osi liczbowej,

- rozdanie naklejek motywacyjnych.

 

 

Opracowanie: Monika Dudek, Iwona Majkowska - Kochan - nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Wadowicach, uczestniczki mobilności w projekcie Erasmus+ pn. "Uczyć - ciekawiej, nowocześniej, efektywniej". 

wtorek, 11 stycznia 2022

Zajęcia matematyczne z elementami języka angielskiego w klasie 4.


"A secret message" - to tytuł zajęć dwujęzycznych, w których w dniu 11.01.2022 roku wzięli udział uczniowie klasy 4a i 4b. Zajęcia, przygotowane w ramach cyklu "Knowledge without limits", związane są z realizacją projektu Erasmus+ pn. "Uczyć - ciekawiej, nowocześniej, efektywniej".
 

Nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 2 - p. Monika Dudek (matematyczka) i p. Iwona Majkowska - Kochan (anglistka) połączyły siły, aby przeprowadzić lekcję na temat różnych sposobów szyfrowania informacji.
Uczniowie poznali prosty kod alfanumeryczny, kod Morse'a oraz szachownicę Polibiusza i mieli możliwość kodowania i rozkodowywania wiadomości przygotowanych na kartach pracy w języku angielskim.

   

Wszystkie zadania doskonaliły umiejętność analitycznego i logicznego myślenia oraz znajomość liter i liczebników w języku obcym. Na zakończenie czwartoklasiści ocenili atrakcyjność zajęć przy pomocy osi liczbowej. Wielość piątek i szóstek wskazuje, że zajęcia dwujęzyczne zyskały uznanie uczniów.