Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 19 marca 2020

"Z wizytą na Malcie" - konspekt zajęć


Innowacja pedagogiczna z języka angielskiego
„Z Dwójką w świat, czyli kultura krajów anglojęzycznych na lekcjach języka angielskiego”

Opracowanie: Agnieszka Bogunia, Agata Gębala (Szkoła Podstawowa nr 2 w Wadowicach)

Temat zajęć: Z wizytą na Malcie.
Czas trwania: 2 jednostki lekcyjne

CELE GŁÓWNE:
- wprowadzenie wiadomości z zakresu geografii
- wprowadzenie słownictwa niezbędnego do opisania Malty
- zapoznanie uczniów z przykładami edukacyjnych stron internetowych, na których znajdują się informacje o Malcie
- kształtowanie umiejętności tworzenia map myśli
- rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem
- kształcenie umiejętności mówienia

CELE OPERACYJNE:
W zakresie wiadomości, uczeń zna:
- symbole narodowe, język urzędowy, stolicę Malty
W zakresie umiejętności, uczeń potrafi:
- korzystać ze stron internetowych dotyczących Malty, w tym z portali obcojęzycznych
- konstruować mapy myśli
- wyszukiwać w tekście konkretnych informacji
- zaprezentować nabytą wiedzę w formie wypowiedzi ustnej

METODY:
-praktycznego działania: praca z kartami pracy, wykorzystanie Internetu
-podająca: wykład, objaśnianie poleceń
-aktywizująca: mapy pojęciowe, burza mózgów, quizy

FORMY PRACY:
-indywidualna, kierowana przez nauczyciela i samodzielna
-w grupach
-w parach
-zbiorowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- książka „Exploring Malta -  An Activity Book”
-komputery z dostępem do Internetu
-strona internetowa:
Malta | Basic Information | Everyone Must K 

Best of MALTA - Valletta, Sliema, Gozo Island, Popeye Village | Мальта обзор https://www.youtube.com/watch?v=AHUK52u5Hpw

- platforma internetowa  GoConqr
- kahoot.com
- mapa Malty – GoogleMaps
PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Uczniowie losują pytania na powyższej stronie i odpowiadają na nie.

2. Wprowadzenie do tematu.
Zadaniem uczniów jest odnalezienie w klasie pięciu liter zapisanych na kartkach. Z liter mają ułożyć nazwę państwa, o którym będziemy rozmawiać na zajęciach.

Następnie uczniowie podają swoje skojarzenia i znane fakty o Malcie.
Nauczyciel wskazuje na mapie Maltę i długość trasy z Polski na Maltę przy użyciu Google Maps.
Kolejnym krokiem jest zapoznanie uczniów z podstawowymi informacjami na temat Malty. Uczniowie oglądają filmy. Podczas prezentacji uczniowie starają się zapamiętać najważniejsze informacje.

Malta | Basic Information | Everyone Must K https://www.youtube.com/watch?v=bNTNEraY7dQnow
Po obejrzeniu filmu uczniowie tworzą flagę Malty z otrzymanych szablonów i patyczków.

Best of MALTA - Valletta, Sliema, Gozo Island, Popeye Village | Мальта обзор

https://www.youtube.com/watch?v=AHUK52u5Hpw



Następnie nauczyciel włącza mapę myśli za pomocą platformy GoConqr i sprawdza wiedzę uczniów. Wyświetla poszczególne zagadnienia i pyta ich, co oznaczają. Uczniowie starają się udzielać odpowiedzi po angielsku.


Kolejne zadanie polega na rozwiązaniu krzyżówki zaczerpniętej z książki „ Exploring Malta -An aktivity Book” lub stworzonej za pośrednictwem crosswordlabs.com (załącznik nr 1)

Następnie uczniowie wykonują model tradycyjnego balkonu maltańskiego (źródło - Exploring Malta – An Activity Book).

Rozwiązanie kryptogramu jest kolejnym zadaniem (załącznik nr 2). Uczniowie mogą odszyfrowywać hasło na czas. Kto pierwszy rozwiąże, otrzymuje plusa z aktywności.

Na zakończenie cyklu zajęć uczniowie rozwiązują quiz używając aplikacji Kahoot. Uczeń, który uzyskał najwięcej punktów z quizu otrzymuje plus z aktywności.

3. Zakończenie zajęć.
Uczniowie podsumowują cykl lekcji kulturowych o Malcie. Opowiadają, co ich szczególnie zainteresowało, co zapamiętali, co im się najbardziej podobało.

Link do konspektu wraz z załącznikami: 

Zajęcia kulturowe "Z wizytą na Malcie" w ramach innowacji pedagogicznej



Po udziale w dwutygodniowym kursie metodycznym Methodology Revisited Revitalised Renergised w Executive Training Institute na Malcie w ramach projektu Erasmus+ „Uczyć ciekawiej, nowocześniej i efektywniej” nadszedł czas na wdrożenie poznanych metod i form pracy.
W lutym i marcu p. Agnieszka Bogunia oraz p. Agata Gębala przeprowadziły cykl zajęć kulturowych w języku angielskim „Z wizytą na Malcie”. W zajęciach brali udział uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych. Podczas spotkań uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi informacjami o Malcie: symbole narodowe, języki urzędowe, zwyczaje i obyczaje maltańskie, historia Malty. Ponadto mieli okazję wzbogacić bazę słownictwa anglojęzycznego, gdyż całe zajęcia prowadzone były w języku angielskim.


 Na lekcjach zostały wykorzystane autentyczne materiały: filmy o Malcie w wersji anglojęzycznej, platforma GoogleMaps, która była alternatywą mapy tradycyjnej i dzięki której w łatwy sposób można było wskazać uczniom odległość Polska – Malta. Kolejnym narzędziem była platforma internetowa GoConqr, gdzie można tworzyć mapy myśli, fiszki oraz quizy. Niezwykle motywującym i skupiającym uwagę był quiz stworzony za pomocą strony internetowej Kahoot.

Uczniowie powtarzali zdobyte wiadomości w formie zabawy, co sprawiło, że każdy angażował się w grę. Aby uatrakcyjnić zajęcia wykorzystano także zasoby stron internetowych Puzzlemaker oraz Crossword Labs. Pierwsza z nich oferuje możliwość wygenerowania zaszyfrowanych zdań, natomiast na drugiej można stworzyć różnorodne krzyżówki. Zajęcia te nie tylko były okazją do zapoznania się z obyczajami, zwyczajami i kulturą Malty, lecz także dały uczniom możliwość obcowania z językiem angielskim. Poza tym zostały zastosowane różnorodne technologie informacyjno-komunikacyjne, które są niezwykle ważne w procesie nauczania i uczenia się.

Opr. Agata Gębala

środa, 18 marca 2020

Cyfrowa książka na Dzień św. Patryka na stronie SP nr 2 w Wadowicach

17.03. 2020
Dzień św. Patryka - patrona Irlandii - przyszło nam w tym roku celebrować w sposób nietypowy dla tego dnia. Nie znaczy to jednak, że zapomnieliśmy o święcie Zielonej Wyspy. Uczniowie klas 5b, 6a i 6c wykonali w domach plakaty prezentujące najciekawsze informacje i elementy graficzne kojarzące się z Irlandią. Skoro pracujemy zdalnie, wszystkie prace zostały przesłane poprzez media społecznościowe i umieszczone w cyfrowej książce znajdującej się u dołu posta. Wierzę jednak, że po powrocie do szkoły ozdobią ściany sal językowych.
Zapraszam do oglądania i podziwiania inwencji uczniów (należy klinąć w poniższy link): 


www.storyjumper.com/book/read/80314835/Irlandia
(materiał otwiera się tak jak książka, po naciśnięciu brzegu stron).

PS. Wszystkim rodzicom dziękuję za zaangazowanie i pomoc w przesyłaniu zdjęć.

Iwona Majkowska - Kochan

czwartek, 5 marca 2020

Wystąpienie uczestniczek mobilności na posiedzeniu Rady Pedagogicznej


19 lutego 2020 roku panie: Agnieszka Bogunia, Agata Gębala i Katarzyna Mużydło zapoznały zebranych członków Rady Pedagogicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Wadowicach ze swoimi wrażeniami po odbytej mobilności na Maltę w ramach projektu Erasmus+ pn. "Uczyć - ciekawiej, nowoczesniej, efektywniej". 

  • Pani Katarzyna Mużydło- nauczycielka matematyki - opowiedziała o szkoleniu „Technology Enhanced Learning”, na którym doskonaliła stosowanie nowoczesnych technologii w nauczaniu. W czasie 42 godzin zajęć rozwijała swoje umiejętności z zakresu przygotowywania ćwiczeń online, tworzenia własnych stron internetowych na potrzeby edukacji, umieszczania na nich wcześniej opracowanych podcastów, wykonywania ćwiczeń wymagających  zewnętrznego oprogramowania itp. Ponadto rozwijała  potencjał nowatorskich metod nauczania. Miała również możliwość zapoznana się z nowoczesnym oprogramowaniem do tablic interaktywnych, które z łatwością można stosować na zajęciach z innych przedmiotów.


  • P. Agnieszka Bogunia i p. Agata Gębala przedstawiły zakres tematyczny kursu metodycznego dla nauczycieli języków obcych pn. "Methodology Revisited, Revitalised, Re-energised".   Zajęcia miały formę praktycznych warsztatów i obejmowały burzę mózgów, analizy, rozwiązywanie problemów i odgrywanie ról w grupie lub w parach. Nauczyciele proszeni byli o refleksję nad osiągnięciami, zapraszani do dyskusji na temat ich własnej wiedzy i umiejętności pedagogicznych, metod nauczania i kontekstów oraz na temat dostosowania działań do ich sytuacji dydaktycznych i edukacyjnych. Nauczanie, jak i uczenie się było dokładnie analizowane i omawiane, co dodatkowo umożliwiło uczestnikom na korzystanie z ich umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim. Uczestnicy byli aktywnie zaangażowani w sesje, aby zmaksymalizować naukę i doświadczyć działań z punktu widzenia uczniów. 

Zebrani mieli także okazję obejrzeć prezentację multimedialną przygotowaną p. Katarzynę Mużydło zawierającą zdjęcia z najatracyjniejszych miejsc Malty. 

Uczestnik Małopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego z SP nr 2 w Wadowicach



3 marca 2020 r. w Nowym Targu odbył się etap wojewódzki Małopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego.
Wśród 48 uczestników z całej Małopolski znalazł się także uczeń naszej szkoły, Adrian Krukowski z klasy VIII a.

Jest to niewątpliwie wielkie osiągnięcie dla Adriana.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w potyczkach językowych

Opr. Agata Gębala

Szkolenie nauczycieli SP nr 2 w zakresie stosowania technologii informacyjnej

4 marca 2020 roku uczestniczki wyjazdów na Maltę Agnieszka Bogunia, Agata Gębala i Katarzyna Mużydło zorganizowały i przeprowadziły krótkie warsztaty metodyczne dla chętnych nauczycieli ze szkoły. Nauczycielki podzieliły się doświadczeniem i wiedzą zdobytą na kursach metodycznych w szkole językowej Executive Training Institute w miejscowości St. Julian’s. Spotkanie było formą upowszechniania efektów Projektu Erasmus+ „Uczyć- ciekawiej, nowocześniej, efektywniej”. Podczas warsztatów przedstawiono narzędzia i multimedialne pomoce dydaktyczne, aplikacje internetowe i nowinki techniczne ułatwiające nauczanie. 

Agnieszka Bogunia i Agata Gębala, uczestniczki kursu „Methodology Revisited, Revitalised, Re- energized” pokazały jak wykorzystać komputer i różne aplikacje w trakcie lekcji oraz do ich przygotowania. Zaproponowały użycie platform internetowych GoConqr i Socrative. Podczas warsztatów uczestnicy mieli możliwość dowiedzieć się jakie są zalety stosowania aplikacji internetowych na lekcjach, jak w prosty i szybki sposób przygotować multimedialną lekcję, test wiadomości czy quiz wiedzy. Uczestniczki zachęciły także do tworzenia map myśli, obracających się fiszek, quizów, czy też interaktywnych notatek. 

Katarzyna Mużydło, uczestniczka kursu Technology Enhanced Learning przedstawiła zalety użycia platformy internetowej Learning Apps umożliwiającej tworzenie oraz użytkowanie, współdzielenie i publikowanie gier edukacyjnych (m.in. quizy wielokrotnego wyboru, osie czasu, puzzle, tabele itp.) oraz zalety programu WordArt generującego ozdobne graficzne napisy na podstawie czcionek TrueType. Zachęciła też do korzystania z aplikacji online z darmowymi konwerterami 123apps.com składającej się z kilku odrębnych mini programów, dzięki której można wykonać prostą edycję wideo, konwertować pliki audio i wideo na inne formaty, edytować pliki PDF, przycinać filmy, ścieżki dźwiękowe. Dzięki spotkaniu nauczycielki miały możliwość wykazać się zdobytą wiedzą, promować dobre rozwiązania w edukacji i przedstawić współczesne narzędzia pracy przyciągające uwagę uczniów, motywujące i angażujące ich; narzędzia za pomocą których można przeprowadzać ciekawe, dynamiczne i spełniające oczekiwania dzieci i młodzieży zajęcia.
Opr. Agnieszka Bogunia