Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 17 lutego 2020

Sprawozdanie p. Agaty Gębali z uczestnictwa w kursie "Methodology Revisited, Revitalised and Re-energised"



W ramach projektu Erasmus + „Uczyć - ciekawiej, nowocześniej, efektywniej” dniach 26.01 – 8.02.2020 r. uczestniczyłam w dwutygodniowym kursie metodycznym Methodology Revisited, Revitalised and Re-energised dla nauczycieli języków obcych.
Kurs zorganizowany został przez szkołę językową ETI Executive Training Institute mającą swoją siedzibę w St. Julians na Malcie. Tamtejsze szkoły językowe słyną ze znakomitej organizacji i efektywności, toteż przyjeżdżają tam liczni chętni z całego świata, którzy chcą doskonalić język angielski.

Zajęcia odbywały się od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-14.30 i były prowadzone przez trenerkę Tessie Bezzina. Kurs dedykowany był nie tylko nauczycielom języka angielskiego, lecz także nauczycielom innych języków obcych, którzy chcieli poznać ciekawe i innowacyjne metody oraz techniki nauczania. Kurs obejmował szeroki zakres tematyczny oparty na zastosowaniu nowoczesnych i praktycznych metod nauczania. Na zajęciach zostały poruszone następujące zagadnienia: jak motywować ucznia, jak zachęcić ucznia do mówienia, rodzaje inteligencji, piosenki i ich potencjał w nauczaniu, korzystanie z tablicy interaktywnej na zajęciach, praktyczne nauczanie gramatyki, użycie Cuisenaire Rods w nauczaniu języków obcych, nauczanie metodą projektu, jak wprowadzać nowe słownictwo oraz jak radzić sobie z błędami popełnianymi przez uczniów. Podczas zajęć zostały także zaprezentowane różnorodne strony internetowe z interesującymi ćwiczeniami do wykorzystania w klasie.

Wszyscy uczestnicy aktywnie brali udział w zajęciach, wymieniali się doświadczeniem i spostrzeżeniami posługując się językiem angielskim, gdyż w grupie byli obywatele Niemiec, Szwecji, Włoch, Francji, Hiszpanii i Polski). Pracowaliśmy w parach, grupach i indywidualnie doskonaląc poznane techniki i metody nauczania oraz umiejętności językowe.

Szkoła zadbała również, aby uczestnicy kursu poznali Maltę. Dlatego też w pierwszym tygodniu została zorganizowana wycieczka do stolicy Malty – Valletty oraz do pierwszej stolicy i zarazem najstarszego miasta Malty – Mdiny.
Udział w projekcie Erasmus + „Uczyć ciekawiej, nowocześniej, efektywniej” to dla mnie przede wszystkim ważne doświadczenie zawodowe, które pozytywnie wpłynie na efektywność podejmowanych przeze mnie działań. Oprócz wzbogacenia warsztatu metodycznego bezcenna jest możliwość spędzenia czasu w gronie nauczycieli z różnych stron świata, porównując doświadczenia zdobyte w pracy zawodowej. Niewątpliwym atutem takiego wyjazdu jest bliższe spojrzenie na kulturę odwiedzanego kraju, a w przypadku nauczycieli języka angielskiego rozwój własnych kompetencji językowych.
01.02.2020 r. udaliśmy się na sąsiednią wyspę Gozo. Gozo to druga co do wielkości wyspa archipelagu maltańskiego. Według legendy to właśnie na wyspie Gozo nimfa Kalipso uwięziła na kilka lat Odyseusza. Jednym z punktów wyprawy były okolice Calypso Cave, skąd rozciągał się przepiękny widok na Ramla Bay - jedną z najbardziej popularnych plaż na Gozo. Popularność zawdzięcza temu, iż posiada piękną piaszczystą plażę w kolorze pomarańczowym. Udaliśmy się także w okolice przylądka Dwejra, gdzie do niedawna można było zobaczyć słynne Azure Window. Niewątpliwie ważnym punktem wyjazdu był spacer wąskimi uliczkami Victorii – stolicy Gozo.
Podczas wycieczek towarzyszył nam charyzmatyczny przewodnik – Mario, którego ciekawostki dotyczące historii i sztuki nadal brzmią w uszach.

Opr. Agata Gębala

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz