Łączna liczba wyświetleń

sobota, 29 lutego 2020

Konkursy promujące naukę języków obcych w SP nr 2



Ogólnopolski Konkurs Leksykalny z Języka Angielskiego MEMORY MASTER
20 uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 z klas VI, VII i VIII wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie Leksykalnym z Języka Angielskiego MEMORY MASTER. Jest to konkurs, który nie tylko sprawdza wiedzę uczniów, ale przede wszystkim w nowoczesny sposób zachęca ich do zdobycia nowej wiedzy i odświeżenie tej już nabytej. Uczniowie rozwiązywali test leksykalny, który składał się z 30 zadań. Wśród nagrodzonych dyplomami znaleźli się także nasi uczniowie:
Laureat II stopnia - M. Matuszyk (kl. VIIIb)
Laureat III stopnia – Alicja Gajdemska – Wagner (kl. Va)
Laureat III stopnia – Julia Pławny (kl. VIIb)
Wyróżnienie – Emilia Slawik (kl. VIIb)
Laureat III stopnia – Joanna Wójcicka (kl. VIIIb)
"EuroWADOwizja"

W dniu 14 lutego 2020 r. odbył się etap szkolny IV Gminnego Konkursu Piosenki Obcojęzycznej "EuroWADOwizja".
Konkurs przeprowadzono w trzech kategoriach wiekowych: klasy 1- 3 SP, klasy 4- 6 SP oraz 7-8 SP.
Jury- nauczyciele językowcy - mieli przyjemność wysłuchać 11 angielskich piosenek przygotowanych przez 15 uczestników.
Wystąpiły 4 duety i 7 solistek i solistów.

Piosenki prezentowane przez uczniów były bardzo różnorodne, od klasyki muzyki rozrywkowej, po najnowsze piosenki.

Po wysłuchaniu wszystkich wykonawców, jury zdecydowało się wyłonić zwycięzców w trzech kategoriach wiekowych, którzy reprezentować będą naszą szkołę w etapie gminnym konkursu.
Zgodnie z regulaminem konkursu w etapie gminnym wezmą udział zwycięzcy I miejsca z każdej kategorii.

I miejsce w kategorii klas 1- 3 SP:
Emilia Bzowska i Natalia Fedorow z klasy 3a
I miejsce w kategorii klas 4- 6 SP:
Fabiana Bryndza z klasy 6b
I miejsce w kategorii klas 7- 8 SP:
Hubert Targosz z klasy 7a

Wyróżnienie konkursu: Carmen Stanek z klasy 6b
Opr. Agata Gębala, Agnieszka Bogunia

poniedziałek, 17 lutego 2020

Sprawozdanie p. Agaty Gębali z uczestnictwa w kursie "Methodology Revisited, Revitalised and Re-energised"



W ramach projektu Erasmus + „Uczyć - ciekawiej, nowocześniej, efektywniej” dniach 26.01 – 8.02.2020 r. uczestniczyłam w dwutygodniowym kursie metodycznym Methodology Revisited, Revitalised and Re-energised dla nauczycieli języków obcych.
Kurs zorganizowany został przez szkołę językową ETI Executive Training Institute mającą swoją siedzibę w St. Julians na Malcie. Tamtejsze szkoły językowe słyną ze znakomitej organizacji i efektywności, toteż przyjeżdżają tam liczni chętni z całego świata, którzy chcą doskonalić język angielski.

Zajęcia odbywały się od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-14.30 i były prowadzone przez trenerkę Tessie Bezzina. Kurs dedykowany był nie tylko nauczycielom języka angielskiego, lecz także nauczycielom innych języków obcych, którzy chcieli poznać ciekawe i innowacyjne metody oraz techniki nauczania. Kurs obejmował szeroki zakres tematyczny oparty na zastosowaniu nowoczesnych i praktycznych metod nauczania. Na zajęciach zostały poruszone następujące zagadnienia: jak motywować ucznia, jak zachęcić ucznia do mówienia, rodzaje inteligencji, piosenki i ich potencjał w nauczaniu, korzystanie z tablicy interaktywnej na zajęciach, praktyczne nauczanie gramatyki, użycie Cuisenaire Rods w nauczaniu języków obcych, nauczanie metodą projektu, jak wprowadzać nowe słownictwo oraz jak radzić sobie z błędami popełnianymi przez uczniów. Podczas zajęć zostały także zaprezentowane różnorodne strony internetowe z interesującymi ćwiczeniami do wykorzystania w klasie.

Wszyscy uczestnicy aktywnie brali udział w zajęciach, wymieniali się doświadczeniem i spostrzeżeniami posługując się językiem angielskim, gdyż w grupie byli obywatele Niemiec, Szwecji, Włoch, Francji, Hiszpanii i Polski). Pracowaliśmy w parach, grupach i indywidualnie doskonaląc poznane techniki i metody nauczania oraz umiejętności językowe.

Szkoła zadbała również, aby uczestnicy kursu poznali Maltę. Dlatego też w pierwszym tygodniu została zorganizowana wycieczka do stolicy Malty – Valletty oraz do pierwszej stolicy i zarazem najstarszego miasta Malty – Mdiny.
Udział w projekcie Erasmus + „Uczyć ciekawiej, nowocześniej, efektywniej” to dla mnie przede wszystkim ważne doświadczenie zawodowe, które pozytywnie wpłynie na efektywność podejmowanych przeze mnie działań. Oprócz wzbogacenia warsztatu metodycznego bezcenna jest możliwość spędzenia czasu w gronie nauczycieli z różnych stron świata, porównując doświadczenia zdobyte w pracy zawodowej. Niewątpliwym atutem takiego wyjazdu jest bliższe spojrzenie na kulturę odwiedzanego kraju, a w przypadku nauczycieli języka angielskiego rozwój własnych kompetencji językowych.
01.02.2020 r. udaliśmy się na sąsiednią wyspę Gozo. Gozo to druga co do wielkości wyspa archipelagu maltańskiego. Według legendy to właśnie na wyspie Gozo nimfa Kalipso uwięziła na kilka lat Odyseusza. Jednym z punktów wyprawy były okolice Calypso Cave, skąd rozciągał się przepiękny widok na Ramla Bay - jedną z najbardziej popularnych plaż na Gozo. Popularność zawdzięcza temu, iż posiada piękną piaszczystą plażę w kolorze pomarańczowym. Udaliśmy się także w okolice przylądka Dwejra, gdzie do niedawna można było zobaczyć słynne Azure Window. Niewątpliwie ważnym punktem wyjazdu był spacer wąskimi uliczkami Victorii – stolicy Gozo.
Podczas wycieczek towarzyszył nam charyzmatyczny przewodnik – Mario, którego ciekawostki dotyczące historii i sztuki nadal brzmią w uszach.

Opr. Agata Gębala

Gminny Konkurs Języka Angielskiego

 W pierwszym Gminnym Konkursie Języka Angielskiego dla uczniów klas VII i VIII, który odbył się 17 lutego 2020 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Choczni naszą szkołę reprezentowało dwoje uczniów: M. Matuszyk z kl. 8b i Julia Pławny z kl. 7b. 
Konkurs przebiegał dwuetapowo. W pierwszym, przeprowadzonym w listopadzie 2019 roku uczestnicy zmierzyli się z testem leksykalno - gramatycznym, który wyłonił najlepszych dwudziestu finalistów. 

Etap drugi polegał na przedstawieniu jury prezentacji multimedialnej na temat: "Jak smakuje świat, czyli co warto spróbować w podróży!". Uczestnicy musieli wykazać się biegłością językową, oryginalną interpretacją tematu, a także opanowaniem, gdyż pokaz przed jurorami dostarczał dodatkowych emocji. 
Występy wszystkich uczestników były niezwykle ciekawe i stały na bardzo wysokim poziomie. Matthew zaprezentował zebranym informacje na temat najdroższych potraw świata, natomiast Julia połączyła wiadomości o jedzeniu, podróżowaniu i językach. Za swój występ zdobyła wyróżnienie. Gratulujemy!

Opr. Iwona Majkowska - Kochan

czwartek, 13 lutego 2020

Sprawozdanie p. Katarzyny Mużydło z kursu w ramach projektu Erasmus+ pt. "Uczyć - ciekawiej, nowocześniej, efektywniej"


Imię i nazwisko: Katarzyna Mużydło 
Placówka: Szkoła Podstawowa nr 2 w Wadowicach
Rodzaj mobilności: kurs Technology Enhanced Leearning
Kraj: Malta – St. Julian’s
Czas trwania mobilności: 27.01.2020r. – 07.02.2020r.

W dniach 27.01.2020 do 7.02.2020 w ramach projektu Erasmus+ brałam udział w szkoleniu "Technology Enhanced Learning" dla nauczycieli z różnych krajów. Na miejsce mojego kursu wybrałam Executive Training Institute w miejscowości St Julian's na Malcie.

26.01.2020r. przybyłam wraz z innymi uczestnikami mobilności na Maltę. Przybycie do St. Julian’s na dzień przed rozpoczęciem zajęć pozwoliło na zapoznanie się z komunikacją Malty i okolicą szkoły. W pierwszym dniu kursu zapoznałam się z zasadami panującymi w szkole, lokalizacją najważniejszych miejsc, ofertą wycieczek fakultatywnych oraz planem pracy na najbliższe dwa tygodnie kursu. W pierwszym tygodniu moja grupa składała się z trzech osób. W drugim tygodniu pobytu dołączyły kolejne trzy osoby.  Grupa była w pełni międzynarodowa. W zajęciach uczestniczyli obywatele: Włoch, Francji oraz Polski. Zajęcia odbywały się codziennie w godzinach 9.00 – 14.30. Prowadząca Valerie stosowała różnorodne metody i formy pracy, kładąc nacisk na ćwiczenie poznanych umiejętności, dopasowanie poznawanych aktywności do swoich potrzeb oraz umiejętność komunikowania się w języku angielskim.

Celem tego kursu było doskonalenie stosowania nowoczesnych technologii w nauczaniu. W czasie 42 godzin zajęć rozwijaliśmy swoje umiejętności z zakresu przygotowywania ćwiczeń online, tworzenia własnych stron internetowych na potrzeby edukacji, umieszczania na nich wcześniej opracowanych podcastów, wykonywania ćwiczeń wymagających  zewnętrznego oprogramowania itp. Ponadto rozwijaliśmy potencjał nowatorskich metod nauczania. Mieliśmy również możliwość zapoznana się z nowoczesnym oprogramowaniem do tablic interaktywnych, które z łatwością można stosować na zajęciach z innych przedmiotów. Większość z narzędzi, jakie służą do prowadzenia lekcji z wykorzystaniem tych nowoczesnych technologii, jest darmowa i dostępna online.

            Po zajęciach wspólnie z koleżankami czas wolny poświęcałyśmy na zwiedzanie Malty. W ciągu dwóch tygodni zobaczyłam takie miasta jak: Valletta, Rabat, Mdina, stolicę Gozo – Victorię. Odwiedziłam wiele pięknych miejsc: Upper Barrakka Garden, Katedra w Vallettcie, Sliema, Mosta, Ta’qali-Dai (wioska rękodzieła), Attard, St. Paul’s Bay, jedną z piękniejszych plaż Malty - Golden Bay, Xlendi Bay, Dwejra Tawer z Fungus Rock i pozostałością po Lazurowym Oknie, a także Calypso Cave, Marsaxlokk – największy targ, Dingli Cliffs, Blue Grotto, Blue Lagune znajdującą się pomiędzy wyspami Gozo i Comino. Podczas rejsu miałam okazję oglądać imponujące fortyfikacje Malty.  Poruszanie się po wyspach, zwiedzanie oraz zakupy pozwoliły na praktyczne korzystanie z nabytych umiejętności komunikacyjnych w zakresie języka angielskiego.

            Dni spędzone na Malcie były bardzo intensywne oraz bogate w nowe doświadczenia. Mój udział w projekcie „Uczyć – ciekawiej, nowocześniej, efektywniej” przyczynił się do:
- podniesienie moich kompetencji w użyciu nowoczesnych technologii,
- poznania wielu różnorodnych możliwości wykorzystania dostępnego oprogramowania dla unowocześnienia i uatrakcyjnienia prowadzonych lekcji takich jak: Google Drive, EDpuzzle, 123Apps, FlashBack Express, Blloger, LearningApss, WIKIs, Wix, Voki, Kahoot, Podomatic, Blendspace, Spark Adobe, Quizlet, Webquest, GoConqr, WordArt, Canva, Twinery, StoryJumper.
- zgromadzenia niewielkiej bazy środków dydaktycznych, które zamierzam wykorzystać i stale tę bazę poszerzać,
- podniesienia moich kompetencji w zakresie posługiwania się językiem angielskim,
- nawiązania nowych, międzynarodowych kontaktów,
- poznania kultury i zwyczajów życia na Malcie.


Oprac. Katarzyna Mużydło

wtorek, 11 lutego 2020

Sprawozdanie p. Agnieszki Boguni z kursu metodycznego na Malcie


Współczesna szkoła wymaga od nauczycieli niezależnie od stażu pracy ciągłego kształcenia się i doskonalenia swoich umiejętności. Udział w Europejskim Programie Erasmus+ umożliwił mi doskonalenie zawodowe poza granicami naszego kraju.
W dniach 27 stycznia – 8 lutego 2020 roku uczestniczyłam w kursie metodycznym Methodology Revisited, Revitalised Re-energised  na Malcie, realizowanym w ramach projektu Erasmus+ „Uczyć- ciekawiej, nowocześniej, efektywniej”.
Dwutygodniowy kurs metodyczny odbywał się w szkole językowej Executive Training  Institute ETI  na Malcie w miejscowości St. Julian’s, która nie tylko jest centrum językowym, ale również potężnym centrum turystycznym i rozrywkowym.
Szkoła ETI jest bogato wyposażona z bardzo dobrym zapleczem metodycznym.Celem szkolenia było rozwinięcie kompetencji językowych, odświeżenie własnego słownictwa, biegłości językowej, zwrócenie uwagi na praktyczną naukę języka, wykorzystanie szeroko pojętej technologii informacyjno- komunikacyjnej oraz poznanie kultury maltańskiej.
Mój kurs był bardzo intensywny, trwał od 9.00 do 14.30 od poniedziałku do piątku. Naszą trenerką była Tessie Bezzina, która starała się przekazać nam jak największą wiedzę. Pracując w grupach miałam okazję wymienić się swoim doświadczeniem zawodowym z nauczycielami z innych krajów. W mojej grupie znaleźli się nauczyciele z Włoch, Francji, Niemiec, Hiszpanii, Polski i Szwecji.
Zajęcia na kursie przedstawiały aktualne podejścia, metody i techniki w nauczaniu języka angielskiego. Zajęcia miały formę praktycznych warsztatów i obejmowały burzę mózgów, analizy, rozwiązywanie problemów i odgrywanie ról w grupie lub w parach. Nauczyciele proszeni byli o refleksję nad osiągnięciami, zapraszani do dyskusji na temat ich własnej wiedzy i umiejętności pedagogicznych, metod nauczania i kontekstów oraz na temat dostosowania działań do ich sytuacji dydaktycznych i edukacyjnych. Nauczanie, jak i uczenie się było dokładnie analizowane i omawiane, co dodatkowo umożliwiło uczestnikom na korzystanie z ich umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim. Uczestnicy byli aktywnie zaangażowani w sesje, aby zmaksymalizować naukę i doświadczyć działań z punktu widzenia uczniów.

W trakcie  kursu zaciekawiły mnie przede wszystkim zajęcia dotyczące wykorzystania komputerów i różnych aplikacji w trakcie lekcji oraz do ich przygotowania np. GoConqr, Socrative, Puzzlemaker, Kahoot. Zainteresowałam się sposobem tworzenia blogów oraz Wikis, które mogę wykorzystać do przeprowadzania projektów edukacyjnych w szkole oraz na platformie e-twinning. Bardzo ciekawą metodą było wykorzystanie Cuisenaire Rods do nauczania gramatyki czy też poszerzania znajomości słownictwa. Nowe metody sprawiły, że zaczęłam planować ich wykorzystanie w trakcie moich lekcji.
Kurs był świetnie prowadzony, przemyślany i dał mi wiele narzędzi do pracy z uczniami. Zdobyłam mnóstwo materiałów, linki do ciekawych i przydatnych stron internetowych oraz cenne doświadczenie.
Niewątpliwą zaletą udziału w projektach jest możliwość zwiedzania i poznawania dziedzictwa kulturowego danego kraju. Dzięki uczestnictwu w programie mogłam zwiedzić to niewielkie państwo. Wyspa ma tylko 33 kilometry długości, ale jej różnorodność sprawia, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie – od starożytnych zabytków, wartych odwiedzenia, przez piaszczyste i kamieniste plaże, aż po miejsca idealne do uprawiania sportów wodnych.
Największą wyspą archipelagu jest sama Malta, a dwie mniejsze, bardzo atrakcyjne turystycznie to Gozo i Comino.
            Na Malcie znajduje się wiele miejsc wartych zwiedzenia, dlatego każdy wolny czas spędzałam na odwiedzaniu zabytkowych miast. Jednym z nich była Valletta, stolica Malty. Jest najmniejszą stolicą europejską i  liczy zaledwie 10 tys. mieszkańców.
Z przyjemnością spacerowałam po wąskich uliczkach wzdłuż morza, przyglądając się kolorowym balkonom. Największe wrażenie zrobiła na mnie katedra św. Jana. Na zewnątrz sprawia wrażenie niepozornej budowli, ale barokowe wnętrze aż kipi od złota i przepychu. W środku znajduje się osiem kaplic poświęconych Rycerzom Maltańskim, bogate płyty nagrobne, a także obrazy Caravaggia, które można podziwiać w osobnej kaplicy.
Podziwiałam piękne widoki Wielkiego Portu i Fortu Św. Elma z ogrodów Barakka Garden. Bardzo ciekawy był też rejs statkiem wycieczkowym na trasie ,,The Three Cities'' wokół fortyfikacji Valetty i zwiedzanie Birgu, jednego z trzech miast.
Miałam także możliwość zwiedzenia pierwszej stolicy Malty- Mdiny oraz Rabatu, miasta na obrzeżach Mdiny.

Udając się na południową trasę Maltasightseeing zwiedziłam wioskę rybacką Masaxlokk z niezliczoną ilością maltańskich tradycyjnych łodzi Luzzu oraz na krótki rejs łódką do Blue Grotto, słynnej groty z lazurową wodą.
Przemieszczając się turystycznymi autobusami Hop on, Hop off zwiedziałam także inne ciekawe miejsca takie jak: Sliema, Crafts village, piaszczystą plażę Golden Bay, klify Dingli.
Niezapomniane wrażenie zrobiła na mnie wycieczka na wyspę Gozo, bliźniaczą wyspę Malty. Jest to niewielka wyspa, na którą można przepłynąć promem. Udałam się do Victorii, stolicy wyspy, gdzie zwiedziłam cytadelę. Widok  z tego miejsca jest niesamowity, pokazuje surowy krajobraz wyspy z jasnymi budynkami. W tym miejscu znajduje się Katedra, Stare Więzienie

oraz muzea.
Będąc na Gozo zwiedziłam nadmorskie miejscowości z najpiękniejszymi plażami.
Miałam okazję zobaczyć jaskinię nimfy Kalipso Calypso Cave, Dwejrę i pozostałości po Azzure Window, Xlendi, Mgarr oraz z oddali Blue Lagoon na wyspie Comino.
Miejsce to przyciąga corocznie tłumy turystów ze względu na surowy krajobraz i błękitną, nieskazitelnie czystą wodę.

 

Pobyt w nowym kraju to także kuchnia. Miałam okazję spróbować maltańskich specjałów takich jak pastizzi, ftira, fenek- tradycyjne danie z królika, podawane z czosnkiem i warzywami.
Nie mogłam nie spróbować  ryb, ciastek z nadzieniem daktylowym i najsłynniejszego napoju na Malcie  kinnie- napoju gazowanego z mieszanką ziół i soku z gorzkiej pomarańczy, który wspaniale gasi pragnienie.

Mój czas na Malcie był bardzo intensywny. Poznałam nowych ludzi, zetknęłam się z nową kulturą, zwyczajami, ale przede wszystkim mogłam poszerzyć swoją wiedzę metodyczną w trakcie kursu. Miałam szansę spojrzeć z innej perspektywy na moją pracę.
Spośród wielu korzyści z uczestnictwa w kursie Methodology Revisited, Revitalised & Re- Energised należy wymienić:
- możliwość lepszego rozumienia nauczania języków oraz poszerzenia i wykorzystania wcześniejszej wiedzy,
- możliwość poznania nowych obszarów metodologii nauczania i technik towarzyszących,
- możliwość  refleksji nad własnymi metodami nauczania  oraz rozwijania umiejętności nauczania,
- wprowadzenie  technologii i technologii informacyjno-komunikacyjnych w klasie,
- wymianę informacji pedagogicznych i wiedzy w kontekście wielokulturowym,
- rozwijanie  własnych umiejętności językowych,
- poznanie dziedzictwa kulturowego Malty.
 
Kurs zakończył się sesją ewaluacyjną, podczas której nauczyciele poproszeni zostali o refleksję nad wartością wiedzy zdobytej na kursie. Zachęcono również wszystkich uczestników do przyłączenia się do społeczności projektów POOLS i innych projektów UE związanych z ETI, takich jak Communicative Language Teaching Methods, TOOLS i CLIL4U.
Niespodzianką było otrzymanie od ETI 3-miesięcznego podyplomowego e-Learning, aby dalej rozwijać swoją znajomość języka i umiejętności.
Otrzymany certyfikat zachęcił mnie jeszcze bardziej do dalszego poszerzania swoich kompetencji, w tym także językowych, gdyż kształcić się powinno przez całe życie. Zdobyte doświadczenia i umiejętności wykorzystam w swojej pracy zawodowej.
Opracowanie: Agnieszka Bogunia

sobota, 1 lutego 2020

Relacja z kursów na Malcie

Pierwszy tydzień naszego pobytu w szkole ETI na Malcie minął bardzo szybko ze względu na napięty harmonogram zajęć. Uczestniczymy w zajęciach podzielonych na trzy bloki tematyczne, każdy to 2 godziny lekcyjne. Tematyka zajęć dotyczy: metod nauczania języków obcych, nowoczesnych technik wykorzystywanych podczas lekcji, najnowocześniejszych aplikacji, programów i narzędzi do nauki języków obcych i matematyki. Podczas tygodniowego pobytu miałyśmy okazję wraz z uczestnikami innych kursów zwiedzić najpiękniejsze zakątki Malty.
Jedną z pierwszych wycieczek był wyjazd do Valletty – stolicy Malty. Przewodnik grupy pokazał nam najważniejsze zabytki w mieście, między innymi: katedrę św. Jana z ośmioma kaplicami, gdzie każda kolejna poświęcona jest zakonowi maltańskiemu. Znajdują się tam także dwa dzieła Caravaggio: „Ścięcie św. Jana Chrzciciela” oraz „Święty Hieronim piszący”. W Vallettcie miałyśmy okazję zobaczyć honorową salwę armatnią z Górnych Ogrodów Valletty - Upper Barrakka Garden, skąd rozpościera się przepiękny widok na zatokę oraz Trzy Miasta. Valletta została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kolejna wycieczka odbyła się we czwartek. Cała grupa udała się do Rabatu i Mdiny – pierwszej stolicy Malty. To jedna z najpiękniejszych miejscowości w basenie Morza Śródziemnego. Stanowi imponujący punkt orientacyjny, gdyż w słoneczne dni z murów Mdniny widać całą wyspę.

Piątek również dostarczył niesamowitych wrażeń, a to za sprawą objazdowej wycieczki północną częścią wyspy. Udało nam się zobaczyć takie miejscowości jak: Sliema, Mosta, Ta’qali-Dai (wioska rękodzieła), Attard, St. Paul’s Bay oraz jedną z piękniejszych plaż Malty - Golden Bay.


W weekend wyruszyłyśmy w rejs na siostrzaną wyspę Malty – Gozo. Podczas całodniowej wyprawy zwiedziłyśmy: stolicę Gozo – Victorię, Xlendi Bay, Dwejra Tawer z Fungus Rock i pozostałością po Lazurowym Oknie, a także Calypso Cave. Ostatnią atrakcją był punkt widokowy na Blue Lagune znajdującą się pomiędzy wyspami Gozo i Comino. Za nami pierwszy tydzień ciekawego szkolenia, wytężonej pracy oraz niesamowitych wrażeń. Liczymy na równie owocny najbliższy tydzień.


Opracowały: Agnieszka Bogunia, Agata Gębala, Katarzyna Mużydło