Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 25 października 2021

Obchody Erasmus Days 2021 w Szkole Podstawowej nr 2 w Wadowicach

 W bieżącym roku szkolnym Zespół Projektowy realizujący projekty Erasmus+: "Uczyć - ciekawiej, nowocześniej, efektywniej" (Akcja 1) i "European Cultural Heritage out of the classrooms - E.C.H.O" (Akcja 2) zorganizował obchody Erasmus Days organizując kilka atrakcji dla uczniów, o których przez cały tydzień informowaliśmy na Facebooku szkoły: 

11.10.2021: Ogłosiliśmy konkurs internetowy "Fotka z Erasmusem" - zadaniem uczestników było wykonanie zdjęcia z dekoracjami przygotowanymi na Erasmus Days przez p. Jerzego Kozaka i w dniu 15.10. 2021 zamieszczenie go w komentarzu na stronie szkoły. Losowanie nagród ufundowanych przez LGD Wadoviana odbyło się 20. października z gościnnym udziałem Prezes Stowarzyszenia - p. Doroty Balak.


12.10.2021: Hasłem tegorocznego święta Erasmus Days są "Nasze języki" - "Our languages", dlatego połączyliśmy je ze z Międzynarodowym Dniem Języków Obcych, obchodzonym we wrześniu. Wtedy też uczniowie pod kierunkiem nauczycieli języka angielskiego i niemieckiego wykonali dekoracje ukazujące bogactwo języków świata. Obecnie przygotowujemy się do spotkań online z zaprzyjaźnionymi szkołami zagranicznymi. Tematem spotkań będą oczywiście języki, stanowiące dziedzictwo kulturalne każdego narodu.




13.10.21021: Z okazji Erasmus Days przygotowaliśmy niespodziankę dla klientów sklepiku szkolnego prowadzonego przez Spółdzielnię Uczniowską "Raz, dwa, trzy". W piątek (15 października 2021r.) każdy uczeń, który dokona zakupu posługując się zwrotami w języku angielskim otrzyma słodką niespodziankę ! Akcja "Sweet Erasmus" ma na celu zachęcenie uczniów do nauki języków obcych i stosowania ich w praktyce. Dla ułatwienia, w sklepiku wywiesiliśmy "ściągawkę" oraz nazwaliśmy produkty w języku angielskim.


14.10.2021: W tegorocznej edycji Erasmus Days skupiamy się na językach, gdyż stanową ważny element kultury. Dlatego też ozdobiliśmy wejście powitaniami w 8 językach, którymi posługują się uczniowie naszej szkoły. "Dzień dobry" oprócz wersji polskiej napisaliśmy w języku angielskim, niemieckim, urdu, francuskim, białoruskim, ukraińskim i portugalskim.


Zwieńczeniem aktywności związanych z językami obcymi będą spotkania online z zaprzyjaźnionymi szkołami zagranicznymi, które planowane są w listopadzie 2021 roku.

Opr. Iwona Majkowska - Kochan (koordynator projektów Erasmus+)

Sprawozdanie z wizyty job shadowing w I.E.S Franciso Garcia Pavon


Realizując projekt Erasmus+ „Uczyć ciekawiej, nowocześniej, efektywniej”, druga grupa nauczycieli z SP nr 2 w Wadowicach wyjechała do szkoły partnerskiej Francisco Garcia Pavon w Tomelloso w Hiszpanii. Celem wyjazdu było zapoznanie się z metodami pracy szkoły z oddziałami dwujęzycznymi oraz wymiana doświadczeń w pracy edukacyjnej. Pierwszego dnia gospodarze szkoły zaprezentowali infrastrukturę placówki oraz rozplanowanie zajęć dla uczniów. Uczestnicy projektu podziwiali pracownie do nauki różnych zawodów (m.in. fryzjer, protetyk, mechanik samochodowy, mechatronik). W kolejnych dniach pobytu w hiszpańskiej szkole nauczyciele uczestniczyli w zajęciach dwujęzycznych z matematyki, geologii, biologii, wychowania fizycznego, muzyki oraz w zajęciach z języka angielskiego.

            Pobyt w szkole w Tomelloso nie ograniczał się tylko do oglądania zajęć, ale dał obu stronom możliwość wymiany doświadczeń. Było to możliwe podczas spotkań w zespołach kadry zarządzającej szkołą, z nauczycielami prowadzącymi zajęcia w języku angielskim, z nauczycielami realizującymi różnorodne projekty w szkole oraz z psychologiem i pedagogiem. Spotkania te pozwoliły zapoznać się z metodami pracy w systemie dwujęzycznym. Gospodarze podzielili się doświadczeniami, rozwiązaniami metodycznymi oraz różnymi sposobami motywowania uczniów do nauki języków obcych. Kadra zarządzająca szkołą przybliżyła polskim gościom sposób i profil zarządzania placówką, a także metody pracy wychowawczej z uczniami w różnych grupach wiekowych.

Bardzo ciekawym doświadczeniem okazała się wymiana informacji związanych z nauką zdalną. W trakcie tej rozmowy  przedyskutowano sposoby pracy online , wynikające z niej trudności i sposoby radzenia sobie z nimi. Podczas tych spotkań nauczyciele z Polski zaprezentowali także informacje na temat naszego kraju i regionu przedstawili oraz działalność proekologiczną  szkoły w formie prezentacji multimedialnej.

            Wizyta w tej części Hiszpanii była też dla jej uczestników okazją do poznania miasta Tomelloso oraz malowniczego regionu Kastylia–La Mancha ze słynnymi wiatrakami Don Kichota, bohatera powieści Cervantesa. 


 Uczestnicy mobilności: Monika Dudek, Iwona Kozioł - Ponikiewska, Paweł Supron, Mariusz Gądor (nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Wadowicach)

Czas trwania mobilności: 4-8 października 2021 roku

Realacja medialna w ramach promowania projektu: https://wadowice.pl/podrozowanie-to-najlepsza-forma-edukacji/

czwartek, 7 października 2021

Uroki Europy poznawane w ramach wizyty job shadowing


 Wizyta nauczycieli w hiszpańskiej szkole partnerskiej w ramach programu Erasmus+ pn. "Uczyć - ciekawiej, nowocześniej, efektywniej" to, oprócz rozwijania kompetencji zawodowych, okazja do poznania dziedzictwa kulturalnego, historii i zróżnicowania geograficznego Europy. Po obserwacjach lekcji i spotkaniach z pracownikami I.E.S. Francisco Garcia Pavon w Tomelloso nauczyciele z SP nr 2 w Wadowicach poznają uroki okolicy:

"Region La Mancha oferuje wiele atrakcji. Z przyjemnością zwiedziliśmy szlak Don Kichota podziwiając wspaniałe wiatraki. Można domyślić się, dlaczego Cervantes stworzył postać błędnego rycerza. Kolejnym etapem naszej podróży był Park Laguna Ruidera z malowniczym jeziorami i wodospadami. Jego nazwa pochodzi od słowa "hałas", który wywołuje woda przelewająca się pomiędzy jeziorami. "La Mancha" to po arabsku "brak wody" - rzeczywiście teren jest skąpy w zieloną roślinność. Jednak teren ten po nawodnieniu stał się krainą hodowli winorośli i produkcji wina. Wino z tego regionu jest słynne na cały świat. Hiszpańscy partnerzy umożliwili nam zwiedzenie starych winiarskich piwnic i zapoznanie z historią produkcji wina".

środa, 6 października 2021

Gamifikacja na zajęciach edukacyjnych


Gamifikacja jest pojęciem coraz częściej pojawiającym się w kontekście edukacji. W czasach, w których dużym powodzeniem cieszą się gry komputerowe, rywalizacja i zdobywanie kolejnych punktów, poziomów i sprawności, gry edukacyjne mogą być dobrym sposobem na zmotywowanie uczniów do odkrywania, rozwiązywania problemów i wysiłku umysłowego. 

Mechanizm gamifikacji polega na wykorzystaniu czynników atrakcyjnych dla graczy tj. zainteresowania kolejnym zadaniem, chęcią dotarcia do rozwiązania, wewnętrzną motywacją do wykorzystania umiejętności w praktyce oraz rywalizacją. 

Dużym plusem gamifikacji jest fakt, iż gry edukacyjne stwarzają środowisko sprzyjające współpracy uczniów, a tym samym pozwalają na zaistnienie czynników integrujących grupę. W zadaniach, które angażują wielu uczniów, każdy z nich ma szansę na pokazanie swoich umiejętności, włączenia się w sukces grupy a także wzajemnego zmotywowania do rozwiązania kolejnego zadania. W edukacji opartej na grze, uczniowie nie tylko wykorzystują posiadaną wiedzę i umiejętności, ale także uczą się nawzajem kształcąc kompetencje kluczowe, w tym kompetencje miękkie. 

Coraz większą popularność zyskują gry typu "Escape Room" polegające na wypełnianiu kolejnych zadań aż do osiągnięcia produktu finalnego np. odszyfrowania hasła, odkrycia kodu. Niewykonanie jednego z zadań uniemożliwia przejście do następnego i cofa na początek gry (lub do poprzedniego polecenia), co pozwala uczniowi na powtórzenie treści, z którą sobie nie poradził. Zadania uczą koncentracji, dokładnego przeczytania i zrozumienia polecenia, co kształci umiejętności przydatne w uczeniu się.

Gry typu "Escape Room" mogą mieć formę cyfrową (np. do wykorzystania w pracy zdalnej) jak również papierową. Narzędziem do tworzenia escape room'ów w wersji cyfrowej jest np. Genial.ly.

Poniżej przedstawiam moje autorskie pomysły na aktywności wykorzystujące elementy gamifikacji wraz z krótkim opisem:

1) gra pt. "Seasons" typu escape room w wersji papierowej (do wykorzystania na zajęciach języka angielskiego): https://joom.ag/6LeI 

Motywem przewodnim zabawy jest odkrycie 5 słów zaszyfrowanych na 5 różnych sposobów (w formie rebusu, kodu masońskiego, alfabetu Morse'a, kodowania graficznego oraz szyfru literowo-numerycznego). Zadaniem uczniów jest odgadnięcie hasła końcowego (ułożenie poprawnego zdania ze słów odszyfrowanych w poszczególnych zadaniach). Hasło końcowe dotyczy wiosny. Gra zawiera instrukcję dla nauczyciela oraz instrukcję dla uczniów. 

2)gra "Czasowniki nieregularne" typu labirynt:  

 https://view.genial.ly/605ceb81c10c0c0d0f0a1479/interactive-content-czasowniki-nieregularne-sequence-maze

Gra przeznaczona dla uczniów kl. 5 uczących się form czasu przeszłego czasowników nieregularnych. Zadaniem uczestników jest dotarcie do celu poprzez wybieranie właściwych form czasowników oraz zbieranie przypisanych do nich liter, które tworzą słowo otwierające kłódkę pozwalającą wyjść z labiryntu. 

3)  gra pt. "A new outfit for Spring" typu escape room w wersji cyfrowej (do wykorzystania na zajęciach języka angielskiego):

https://view.genial.ly/6062135eacc21e1265f39ce5/interactive-content-spring-fashion-show

Gra była częścią projektu eTwinning pt. "Seasons with the rhythm of nature". Rozgrywali ją uczniowie z 6 państw europejskich: Turcji, Polski, Ukrainy, Francji, Chorwacji i Włoch. Gra łączyła język angielski z edukacją artystyczną, gdyż bazą do zadania końcowego - zaprojektowania nowego stroju dla wiosny - były  łamigłowki oparte na wizeruku wiosny w sztuce np. na obrazie Rembrandta pt. "Flora". 

Wykonując poszczególne zadania uczniowie m.in. odgadywali słowo "wiosna" w różnych językach, kolorowali dzieło Rembrandta (online i tradycyjnie), układali obraz z puzzli, wskazywali kluczowe elementy obrazu, uczyli się angielskich słówek związanych z ubraniem (ćwiczenia z zasobów learningapps.com).

4) gra pt. "Przez ocean lektur" typu escape room w wersji cyfrowej (do wykorzystania na zajęciach języka polskiego): https://view.genial.ly/605cf9e91720160d9775c36d/interactive-content-escape-room

Gra zawiera zadania dotyczące lektur omawianych na lekcjach języka polskiego w klasie siódmej.  

Opr. Iwona Majkowska - Kochan - uczestniczka kursu "Games based learning and gamification. Drama in education" w ramach projektu Erasmus+ pn. "Uczyć - ciekawiej, nowocześniej, efektywniej" realizowanego w Szkole Podstawowej nr 2 w Wadowicach.

Wizyta job shadowing w Hiszpanii



Kolejna grupa nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Wadowicach przebywa w Hiszpanii w szkole partnerskiej I.E.S. Francisco Garcia Pavon w Tomelloso. Celem wizyty p. Moniki Dudek, p. Iwony Kozioł - Ponikiewskiej, p. Pawła Suprona i p. Mariusza Gądora jest obserwacja pracy szkoły i poznanie dobrych praktyk w ramach projektu Erasmus+ pn. "Uczyć - ciekawiej, nowocześniej, efektywniej". Przekazujemy ich pozdrowienia:
"Już 2 dni pobytu w szkole hiszpańskiej za nami. W pierwszym dniu zapoznaliśmy się z pracą szkoły. Braliśmy udział w różnych zajęciach, dzięki temu poznaliśmy inny sposób prowadzenia zajęć. Zaciekawiły nas warsztaty muzyczne, pracownia protetyczna, mechaniczna i mechatroniczna. Przed nami jeszcze spotkania z nauczycielami oraz inne warsztaty".