"Uczyć - ciekawiej, nowocześniej, efektywniej" - Blog Projektu Erasmus+ realizowanego w Szkole Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Wadowicach, kontynuacja bloga projektu "Podnoszenie jakości i efektywności pracy szkół i przedszkoli z terenu Gminy Wadowice poprzez rozwijanie kompetencji kadry edukacji szkolnej"
Łączna liczba wyświetleń
niedziela, 19 grudnia 2021
Świąteczno-noworoczne spotkanie z rówieśnikami z sześciu państw europejskich
niedziela, 5 grudnia 2021
Międzynarodowe spotkanie uczniów online
Nasze kolejne międzynarodowe spotkanie uczniów online w projekcie Erasmus+ "European Cultural Heritage out of the classrooms" miało miejsce we środę 1.12.2021roku.
Tym razem, poznając kulturowe dziedzictwo Europy, skupiliśmy się na językach narodowych. Uczniowie i nauczyciele wzięli udział w krótkich lekcjach języka polskiego, estońskiego, włoskiego i hiszpańskiego, prowadzonych przez uczniów ze szkół partnerskich.
Trudną wymowę polskich imion, nazw geograficznych i pozdrowień przedstawiły zebranym ósmoklasistki - Julia Jamróz, Julia Stanclik i Daria Skrzypek. Najwięcej emocji wzbudziła premiera teledysku do piosenki "Are you sleeping..."? śpiewanej w języku angielskim i językach narodowych uczestników, gra Kahoot oraz prezentacja oficjalnego logo projektu.
wtorek, 9 listopada 2021
Wspólna akcja Koła Wolontariatu i Zespołu Projektowego Erasmus+
Uczniowie klasy 7b i 8a aktywnie włączyli się się w prowadzoną przez Szkolne Koło Wolontariatu "Akcję Afryka". W ramach zajęć z języka angielskiego napisali listy do uczniów ze szkoły Holy Family of Nazareth w mieście Chiraa w Ghanie, dla których prowadzona była zbiórka przyborów szkolnych. Polscy uczniowie wykorzystali język angielski, aby przekazać rówieśnikom z Afryki informacje geograficzne o naszym kraju, opisać uroki polskiej jesieni oraz przedstawić kilka ciekawostek o życiu szkolnym.
poniedziałek, 25 października 2021
Obchody Erasmus Days 2021 w Szkole Podstawowej nr 2 w Wadowicach
Opr. Iwona Majkowska - Kochan (koordynator projektów Erasmus+)
Sprawozdanie z wizyty job shadowing w I.E.S Franciso Garcia Pavon
Pobyt w
szkole w Tomelloso nie ograniczał się tylko do oglądania zajęć, ale dał obu
stronom możliwość wymiany doświadczeń. Było to możliwe podczas spotkań w
zespołach kadry zarządzającej szkołą, z nauczycielami prowadzącymi zajęcia w
języku angielskim, z nauczycielami realizującymi różnorodne projekty w szkole
oraz z psychologiem i pedagogiem. Spotkania te pozwoliły zapoznać się z
metodami pracy w systemie dwujęzycznym. Gospodarze podzielili się
doświadczeniami, rozwiązaniami metodycznymi oraz różnymi sposobami motywowania
uczniów do nauki języków obcych. Kadra zarządzająca szkołą przybliżyła polskim
gościom sposób i profil zarządzania placówką, a także metody pracy wychowawczej
z uczniami w różnych grupach wiekowych.
Bardzo ciekawym doświadczeniem
okazała się wymiana informacji związanych z nauką zdalną. W trakcie tej
rozmowy przedyskutowano sposoby pracy
online , wynikające z niej trudności i sposoby radzenia sobie z nimi. Podczas
tych spotkań nauczyciele z Polski zaprezentowali także informacje na temat
naszego kraju i regionu przedstawili oraz działalność proekologiczną szkoły w formie prezentacji multimedialnej.
Wizyta w tej
części Hiszpanii była też dla jej uczestników okazją do poznania miasta
Tomelloso oraz malowniczego regionu Kastylia–La Mancha ze słynnymi wiatrakami Don
Kichota, bohatera powieści Cervantesa.
Uczestnicy mobilności: Monika Dudek, Iwona Kozioł - Ponikiewska, Paweł Supron, Mariusz Gądor (nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Wadowicach)
Czas trwania mobilności: 4-8 października 2021 roku
Realacja medialna w ramach promowania projektu: https://wadowice.pl/podrozowanie-to-najlepsza-forma-edukacji/
czwartek, 7 października 2021
Uroki Europy poznawane w ramach wizyty job shadowing
Wizyta nauczycieli w hiszpańskiej szkole partnerskiej w ramach programu Erasmus+ pn. "Uczyć - ciekawiej, nowocześniej, efektywniej" to, oprócz rozwijania kompetencji zawodowych, okazja do poznania dziedzictwa kulturalnego, historii i zróżnicowania geograficznego Europy. Po obserwacjach lekcji i spotkaniach z pracownikami I.E.S. Francisco Garcia Pavon w Tomelloso nauczyciele z SP nr 2 w Wadowicach poznają uroki okolicy:
środa, 6 października 2021
Gamifikacja na zajęciach edukacyjnych
Dużym plusem gamifikacji jest fakt, iż gry edukacyjne stwarzają środowisko sprzyjające współpracy uczniów, a tym samym pozwalają na zaistnienie czynników integrujących grupę. W zadaniach, które angażują wielu uczniów, każdy z nich ma szansę na pokazanie swoich umiejętności, włączenia się w sukces grupy a także wzajemnego zmotywowania do rozwiązania kolejnego zadania. W edukacji opartej na grze, uczniowie nie tylko wykorzystują posiadaną wiedzę i umiejętności, ale także uczą się nawzajem kształcąc kompetencje kluczowe, w tym kompetencje miękkie.
Coraz większą popularność zyskują gry typu "Escape Room" polegające na wypełnianiu kolejnych zadań aż do osiągnięcia produktu finalnego np. odszyfrowania hasła, odkrycia kodu. Niewykonanie jednego z zadań uniemożliwia przejście do następnego i cofa na początek gry (lub do poprzedniego polecenia), co pozwala uczniowi na powtórzenie treści, z którą sobie nie poradził. Zadania uczą koncentracji, dokładnego przeczytania i zrozumienia polecenia, co kształci umiejętności przydatne w uczeniu się.
Gry typu "Escape Room" mogą mieć formę cyfrową (np. do wykorzystania w pracy zdalnej) jak również papierową. Narzędziem do tworzenia escape room'ów w wersji cyfrowej jest np. Genial.ly.Poniżej przedstawiam moje autorskie pomysły na aktywności wykorzystujące elementy gamifikacji wraz z krótkim opisem:
1) gra pt. "Seasons" typu escape room w wersji papierowej (do wykorzystania na zajęciach języka angielskiego): https://joom.ag/6LeI
Motywem przewodnim zabawy jest odkrycie 5 słów zaszyfrowanych na 5 różnych sposobów (w formie rebusu, kodu masońskiego, alfabetu Morse'a, kodowania graficznego oraz szyfru literowo-numerycznego). Zadaniem uczniów jest odgadnięcie hasła końcowego (ułożenie poprawnego zdania ze słów odszyfrowanych w poszczególnych zadaniach). Hasło końcowe dotyczy wiosny. Gra zawiera instrukcję dla nauczyciela oraz instrukcję dla uczniów.
2)gra "Czasowniki nieregularne" typu labirynt:
Gra przeznaczona dla uczniów kl. 5 uczących się form czasu przeszłego czasowników nieregularnych. Zadaniem uczestników jest dotarcie do celu poprzez wybieranie właściwych form czasowników oraz zbieranie przypisanych do nich liter, które tworzą słowo otwierające kłódkę pozwalającą wyjść z labiryntu.
3) gra pt. "A new outfit for Spring" typu escape room w wersji cyfrowej (do wykorzystania na zajęciach języka angielskiego):
https://view.genial.ly/6062135eacc21e1265f39ce5/interactive-content-spring-fashion-show
Gra była częścią projektu eTwinning pt. "Seasons with the rhythm of nature". Rozgrywali ją uczniowie z 6 państw europejskich: Turcji, Polski, Ukrainy, Francji, Chorwacji i Włoch. Gra łączyła język angielski z edukacją artystyczną, gdyż bazą do zadania końcowego - zaprojektowania nowego stroju dla wiosny - były łamigłowki oparte na wizeruku wiosny w sztuce np. na obrazie Rembrandta pt. "Flora".
Wykonując poszczególne zadania uczniowie m.in. odgadywali słowo "wiosna" w różnych językach, kolorowali dzieło Rembrandta (online i tradycyjnie), układali obraz z puzzli, wskazywali kluczowe elementy obrazu, uczyli się angielskich słówek związanych z ubraniem (ćwiczenia z zasobów learningapps.com).
4) gra pt. "Przez ocean lektur" typu escape room w wersji cyfrowej (do wykorzystania na zajęciach języka polskiego): https://view.genial.ly/605cf9e91720160d9775c36d/interactive-content-escape-room
Gra zawiera zadania dotyczące lektur omawianych na lekcjach języka polskiego w klasie siódmej.
Wizyta job shadowing w Hiszpanii
Kolejna grupa nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Wadowicach przebywa w Hiszpanii w szkole partnerskiej I.E.S. Francisco Garcia Pavon w Tomelloso. Celem wizyty p. Moniki Dudek, p. Iwony Kozioł - Ponikiewskiej, p. Pawła Suprona i p. Mariusza Gądora jest obserwacja pracy szkoły i poznanie dobrych praktyk w ramach projektu Erasmus+ pn. "Uczyć - ciekawiej, nowocześniej, efektywniej". Przekazujemy ich pozdrowienia:"Już 2 dni pobytu w szkole hiszpańskiej za nami. W pierwszym dniu zapoznaliśmy się z pracą szkoły. Braliśmy udział w różnych zajęciach, dzięki temu poznaliśmy inny sposób prowadzenia zajęć. Zaciekawiły nas warsztaty muzyczne, pracownia protetyczna, mechaniczna i mechatroniczna. Przed nami jeszcze spotkania z nauczycielami oraz inne warsztaty".
środa, 29 września 2021
Pracowity wrzesień w projektach - planujemy działania!
Wrzesień 2021 roku obfitował w liczne spotkania robocze, mające na celu zaplanowanie pracy w projektach Erasmus+ na bieżący rok szkolny.
Oprócz doraźnych spotkań Zespołu Projektowego, dotyczących organizacji Biegu Erasmusa i obchodów Erasmus Days, odbyły się:
8.09.2021r. - spotkanie online koordynatorek projektu współpracy szkół w projekcie KA229 pt. "European Cultural Heritage out of the classrooms - E.C.H.O." - Iwony Majkowskiej - Kochan (Polska), Natalii Varkki (Estonia), Anny Marii Scrimeri (Włochy) i Any Sevilii Nieto (Hiszpania).
Koordynatorki zaplanowały harmonogram tematycznych spotkań uczniów i nauczycieli oraz omówiły sytuację pandemiczną i restrykcje w poszczególnych krajach. Wspólnie podjęły decyzję o przedłużeniu projektu o jeden rok, aby możliwe było zrealizowanie mobilności uczniowskich.
9.09 - 26.09.2021 r. spotkania organizacyjne i przygotowawcze grupy nauczycieli wyjeżdżających na mobilność typu job shadowing do szkoły hiszpańskiej. Nauczyciele: Monika Dudek, Iwona Kozioł - Ponikiewska, Paweł Supron i Mariusz Gądor spotykali się z koordynatorką projektu Iwoną Majkowską - Kochan w celu omówienia zaproponowanego przez stronę hiszpańską Mobility Agreement, praktycznych wskazówek dotyczących podróży i pobytu, minimalizowania ryzyka (ze zwróceniem uwagi na restrykcje pandemiczne). Koordynatorka przywołała wspomnienia i refleksje po pobycie w Tomelloso pierwszej grupy nauczycieli, która obserwowała pracę szkoły I.E.S. Francisco Garcia Pavon w listopadzie 2019 roku oraz podzieliła się wiadomościami kulturowymi i szczególami dotyczącymi hiszpańskiego systemu edukacji.