Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 4 maja 2021

Maths Day - międzynarodowe spotkanie uczniów poświęcone matematyce.

 

29 kwietnia 2021 uczniowie z czterech szkół europejskich, realizujący wspólnie projekt Erasmus+, spotkali się online, aby zaprezentować działania podjęte w ramach Międzynarodowego Dnia Matematyki (International Day of Mathematics), obchodzonego na świecie 14 marca. 


W spotkaniu wzięło udział 70 osób, w tym uczniowie, nauczyciele i rodzice z Polski, Włoch, Estonii i Hiszpanii. Językiem komunikacji był język angielski,w którym uczniowie przedstawili swoje prezentacje, a koordynatorki projektu pozdrowiły zebranych w imieniu swoich szkół. 


Na wstępie uczniowie zmierzyli się w grze Kahoot, na którą złożyły się łamigłowki matematyczne. Zadania wymagały od uczestników nie tylko szybkiego liczenia i logicznego myslenia, ale także zrozumienia angielskich poleceń. 


Następnie każda ze szkół zaprezentowała działania przeprowadzone w ramach Międzynarodowego Dnia Matematyki:
- uczniowie polskej Szkoły Podstawowej nr 2 w Wadowicach pokazali plakaty i kartki z życzeniami "Wishes for Maths" oraz cyfrową książkę "Mathematics is everywhere" zawierającą zdjęcia i opisy dotyczące obecności matematyki w życiu codziennym,


- uczniowie włoskiej szkoły Instituto Comprensivo „Pascoli Forgione” z San Giovanni Rotondo zaprezentowali elementy matematyczne w architekturze i symbolach ich miasta,


- uczniowie estońskiej szkoły Narva Paju Kool z Narvy opowiedzieli o zasadzie działania zegarów słonecznych oraz zaprezentowali najciekawsze ich przykłady,


- uczniowie hiszpańscy z I.E.S Francisco Garcia Pavon z Tomelloso podsumowali zabawę zaproponowaną wszystkim partnerom projektowym - zdradzili, jakie elementy matematyczne zostały pokazane na zdjęciach wykonanych w akcji "La miranda matematica". 


Na koniec wszyscy wysłuchali piosenki łączącej matematykę, angielski i muzykę. 

Spotkanie zostało przygotowane przez koordynatorki projektu Erasmus+: Iwonę Majkowską - Kochan (Polska), Anę Sevillę Nieto (Hiszpania), Nataliję Varkki (Estonia), Annę Marię Scrimieri (Włochy).

Scenariusz lekcji matematyki: Objętość ostrosłupa a objętość graniastosłupa.

 


Scenariusz lekcji matematyki: 

                            Objętość ostrosłupa a objętość graniastosłupa.


 Cele lekcji:

- powtórzenie wiadomości o graniastosłupach i ostrosłupach,

- powtórzenie wiadomości o objętości graniastosłupa,

- objętość ostrosłupa- doświadczenie,

- wyprowadzenie wzoru na objętość ostrosłupa.

 

Metody nauczania:

- audiowizualna,

- doświadczalna,

- problemowa, 

- praktyczna. 

 

Formy pracy:

-praca grupowa,

-praca indywidualna.

 

Środki dydaktyczne:

-podręcznik,

-ćwiczenia,

-platforma Wakelet,

-zasoby Internetu.

 

Przebieg lekcji:

 Lekcja dostępna pod linkiem w platformie Wakelet:

                                                           https://wke.lt/w/s/UUmMlQ

Opracowanie: Mariola Bryndza (uczestnik projektu Erasmus+ pt. "Uczyć - ciekawiej, nowoczesniej, efektywnej" realizowanego w SP nr 2 w Wadowicach)